Refreshed Registration Product Line & Pricing, Effective Dec. 15, 2022. See News Section for Full Details.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Dodge County Canine Club - RQE (05/08/2021) / Conformation - Saturday Show 1

May 8, 2021

Hosted By: Dodge County Canine Club

Location: Beaver Dam, Wisconsin

Guardian Dogs

American Bulldog, 7 Entries
Judge Tina L Camp
CH CH'PR'Hd's Silver Mae Shine On, Lynn Carradine Hailey
RCH CH'PR'Busy Pete's Kefir Of Hdk SPOT, James Peterson
GRCH BOB URX UROC RACEN UCD UNJ NV ROM EGCH'PR'Hd's Zenful Zigmund SPOT-ON, Polly Dake-jones, Lisa Dake-jones
RGRCH RACEN NV NE UWP NI UNJ CA URO2 GRCH Hd's Stella Mae Stoke Ya SPOT, Polly Dake-jones, Lisa Dake-jones
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: URX UROC RACEN UCD UNJ NV ROM EGCH'PR'Hd's Zenful Zigmund SPOT-ON, Polly Dake-jones, Lisa Dake-jones
UNJ NE URO3 GRCH'PR'Hd's Ramona Mae Razzle Dazzle SPOT-ON, Polly Dake-jones, Lisa Dake-jones

BERNESE MOUNTAIN DOG Entries
Judge Tina L Camp
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Doberman Pinscher, 2 Entries
Judge Tina L Camp
Jr. Female BF NN SE Anona Vom Feuer, Alissa Ayres
CH BOB CH Kansa's Silver Tongued Devil, Kym Varner

Great Dane, 2 Entries
Judge Tina L Camp
Jr. Male BM Dapper's I Love You 3000 Stark, Jada Lax, Ashley Coomes
Open Female BF BOW BOB Khlones Persephone, Lisa Brooks

Great Pyrenees, 1 Entry
Judge Tina L Camp
Adult Male BM BOB Listed Entry

GREATER SWISS MTN. DOG Entries
Judge Tina L Camp
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran ALCH Suma-shadetree's Without You SPOT, Hannah Zimmerman

Kangal Dog, 1 Entry
Judge Tina L Camp
CH BOB CH Ilkel Asalet Eylul SPOT, Rachel Prince
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Mora
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran NBOB URX3 UCD UROG CH Banks Mountain Kara Yuz Aslan SPOT-ON, Rachel Prince

Olde English Bulldogge, 1 Entry
Judge Tina L Camp
Male Puppy BM BOB CH Ersoy's Sbk Mv God Of Thunder, Connie Bigley

Rottweiler, 3 Entries
Judge Tina L Camp
Male Puppy BM Derhagen's I Got Rhythm, Kimberly Schmidt
CH BOB NE NC NV CH Vonbakers Voodoo Child, Denise Nelson, David Nelson
RCH URO2 UAGII CH Esmonds Love For Ransom SPOT-ON, Teresa Schneider

Guardian Dog Group Winners
Judge: Tina L Camp
1st) American Bulldog, URX UROC RACEN UCD UNJ NV ROM EGCH'PR'Hd's Zenful Zigmund SPOT-ON
2nd) Rottweiler, NE NC NV CH Vonbakers Voodoo Child
3rd) Great Dane, Khlones Persephone
4th) Kangal Dog, CH Ilkel Asalet Eylul SPOT

Scenthounds

Bluetick Coonhound, 5 Entries
Judge Diana Brumbaugh
Open Male BM CH'PR'Hogan's Gemba, Lee Hogan
Open Female BF BOW WCH GRFCH GRCH(2)'PR'Hogan's Naughty, Lee Hogan
CH BOB CGRCH GRWCH(2) GRNITECH(3) GRFCH(5) GRCHHO'PR'Hogan's Ruby HTX4, Lee Hogan
RCH CCH CH'PR'Ransom Ranch Blue Bawl Stevie, Doug Ransom

English Coonhound, 2 Entries
Judge Diana Brumbaugh
Open Female BF BOB CH'PR'Ransom Ranch Chaotic Karma, Doug Ransom
Adult Female Invalid Entry

Otterhound, 2 Entries
Judge Diana Brumbaugh
BHF BF Oheavens Blinded Me With Science, Karmen Lange, Nancy Lange
CH BOB CH Conestoga Doin It 4 Oheavens Sake, Nancy L Lange, Karmen L Lange

Porcelaine, 1 Entry
Judge Diana Brumbaugh
GRCH BOB GRCH Oak Hill's Margeaux, Sandra L Hoesel

Redbone Coonhound, 2 Entries
Judge Diana Brumbaugh
Jr. Female BF 'PR'Encore's Spoonful Of Sugar, Laura Malkowski
CH BOB CCH'PR'Rimfire Encore Burnin' It Down, Danielle Madore, Laura Malkowski

Treeing Walker Coonhound, 5 Entries
Judge Diana Brumbaugh
Open Male BM 'PR'Meramec Valley Monster Mash, Connie Bigley
CH BOB CH CCH'PR'Stone Nickel Small Town Girl, Michelle Zimmerman, Megan O'connor, Beth Jenkins
RCH CH CGRCH'PR'Skyline's Hef Hugh, Beth Jenkins, Megan O'connor
GRCH CGRCH'PR'Skyline's Code Of Ethics, Beth Jenkins, Megan O'connor

Scenthound Group Winners
Judge: Diana Brumbaugh
1st) Porcelaine, GRCH Oak Hill's Margeaux
2nd) Treeing Walker Coonhound, CH CCH'PR'Stone Nickel Small Town Girl
3rd) Otterhound, CH Conestoga Doin It 4 Oheavens Sake
4th) Redbone Coonhound, CCH'PR'Rimfire Encore Burnin' It Down

Sighthounds & Pariah Dogs

Rhodesian Ridgeback, 4 Entries
Judge Nancy J Eilks
Female Puppy Azize's Taylormade Diamond Sky, Lori Frank
Adult Female BF BOB Listed Entry
BHF RBF Azize's Taylor Made Legacy, Rachelle Marvin
CH CH Ridgerunrs Ace In The Hole, Beth L Schmidt

Silken Windhound, 3 Entries
Judge Nancy J Eilks
CH BOB CH'PR'You've Met Your Matcha@spirit, Jennifer Anderson, Jonathan K Stacey Jr
RCH CH'PR'Allagante Take A Chance@spirit, Jennifer Anderson
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Brandy

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Nancy J Eilks
1st) Rhodesian Ridgeback, Listed Entry
2nd) Silken Windhound, CH'PR'You've Met Your Matcha@spirit

Gun Dogs

Chesapeake Bay Retriever, 8 Entries
Judge Tina L Camp
BHM BM URO2 Crawfish I Do It Again SPOT-ON, Thomas Pawlisch
Adult Female Cur-san's Duck Of The Dutchman's, James Mcclaughry, Lisa Beahm-mcclaughry
BHF BF BOW BOB URO1 Sand Spring Strong Spear SPOT-ON, Joann Stancer
CH URO3 CH Sand Spring Throw Book At Him SPOT-ON, John Stancer
RCH URO2 CH Sand Spring Guilty By Design SPOT-ON, Mary F Hanson
GRCH RACEN WSD SHR URX UROC UAGI USJ CA GRCH RA Sand Spring Outlaw SPOT-ON, Thomas J Pawlisch
RBF URO1 Crawfish Cakesniffer Look Away SPOT-ON Thomas Pawlisch, Irene Pawlisch

English Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Tina L Camp
CH BOB ME MC MI SN CH Carefree's Sunkissed By Nature, Laurie F Schuttey

German Shorthaired Pntr, 6 Entries
Judge Tina L Camp
Jr. Male RBM Lumpys Singleshot Top Shelf Cj SPOT-ON, Lynne A Strelow
Open Male BM BOW BOB CH Leaside Shakenbake W Sandstorm, Sandra L Hoesel
Adult Male Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry
CH URO3 CH Pheasant Creek X Marks The Spot SPOT-ON, Lynne A Strelow
RCH CH Wind River's Scouts Honor, Alicia Haberstich
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP BP Listed Entry

Golden Retriever, 6 Entries
Judge Tina L Camp
Open Male BM BOW Listed Entry
Adult Male RBM Forever's Trenchcoat Angel, Beth Engelbert, Candace Nee
Female Puppy BF Myjoy Superhero At Wrigley, Beverly West, Robert R West
CH BOB CH Champagne Forever #12 Rodgers, Austin Kressin
RCH CH Burchwoodsgolden Samsonthewarrior, Robert West, Eugene Burchi

Gordon Setter, 1 Entry
Judge Tina L Camp
CH BOB CH Dreamcatcher Thnkgodimacountryboy, Lynn Carradine, Sandra Hudson

Irish Red & White Setter, 1 Entry
Judge Tina L Camp
Jr. Female BF BOB Laurel Oak Special Delivery Oshay, Margie Hohman

Labrador Retriever, 7 Entries
Judge Tina L Camp
CH URO1 CH Hoffmanns Martin Dog Kressin, Logan Kressin
RCH CH Rumac's Double Feature, Jennie Macaluso, Christopher Ruditys
GRCH BOB URO1 GRCH Radda's Renaissance Man, Beth Engelbert
RGRCH NN URO1 GRCH SHR Rumac's Live At Nachusa, Jennie Macaluso, Christopher Ruditys
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran GRCH Miss Sophia Of Maple Ridge Lab, Ricky F Lewis

Portuguese Water Dog, 2 Entries
Judge Tina L Camp
Female Puppy RBF CH URO1 Mcknights Caravela Dream, Patti Mcknight, Carl Mc Knight
BHF BF BOB CH North Shore's Ray Of Sunshine, Cindy Petrey

Standard Poodle, 4 Entries
Judge Tina L Camp
Jr. Male BM Alex Sun Shain, Raenell Brennan
Open Female BF BOW BOB Listed Entry
Adult Female Jax Magic La Vie En Rose, Ann Helm
BHF RBF Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Tina L Camp
1st) German Shorthaired Pntr, CH Leaside Shakenbake W Sandstorm
2nd) Labrador Retriever, URO1 GRCH Radda's Renaissance Man
3rd) Chesapeake Bay Retriever, URO1 Sand Spring Strong Spear SPOT-ON
4th) Golden Retriever, CH Champagne Forever #12 Rodgers

Northern Breeds

Akita, 3 Entries
Judge Nancy J Eilks
CH BOB CH Am's Bound Wolf At Tokuguay, Samantha Siekerman
RCH CH Jsmine Flowing With Pride, Trevor Davis
GRCH GRCH Tokuguays Guns N Scarlet Roses SPOT, Samantha Siekerman
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Evie

American Eskimo, 7 Entries
Judge Nancy J Eilks
MINIATURE
BHM BMV BM BOW CH'PR'Hh These Colors Don't Run, Denise Hutton
Open Female BFV BF CH'PR'Stormrunner's Hh Lady Liberty, Denise Hutton
STANDARD
BHF BFV RBF 'PR'Maremar's Days Of Future Passed, Mary M Verness
CH CH'PR'Maremar's Ahs Made Ya Look, Carol Moss, Mary M Verness
GRCH BOB URO3 UFA EGCH'PR'Maremar's Fuji Blaise SPOT, Lorraine Uthke, David Distel
RGRCH URO3 EGCH'PR'Fissan's You Got The Look SPOT, Lorraine Uthke, David Distel

Chinese Shar-Pei, 1 Entry
Judge Nancy J Eilks
CH BOB Listed Entry

FINNISH LAPPHUND Entries
Judge Nancy J Eilks
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Keeshond, 1 Entry
Judge Nancy J Eilks
CH BOB NC CH Keepurrs Whats Up Doc?, Donna Schmitt, Katrina C Guse
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran URX UCDX UROC UGRACH6 GRCH Wund-r Y The Game Is Afoot, Donna L Schmitt and Katrina C Guse

Siberian Husky, 7 Entries
Judge Nancy J Eilks
Male Puppy BM Liberty's Mark Every Daya Win, Meagan Dahl
Adult Male RBM CH Liberty's Moves Like Jagger, Kenedi Wrezzes
Jr. Female BF BOW CH Tricia's When It Reigns It Pours, Tricia Campbell
CH CH Liberty's Have No Mercy, Kenedi Wrezzes
GRCH BOB GRCH Kpms Gonna Be Epic, Kenedi Wrezzes
RBF Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NFP BP Minka
STUD DOG, 1 Entry
Stud Dog: GRCH Kpms Gonna Be Epic, Kenedi Wrezzes

Northern Breed Group Winners
Judge: Nancy J Eilks
1st) American Eskimo, URO3 UFA EGCH'PR'Maremar's Fuji Blaise SPOT
2nd) Siberian Husky, GRCH Kpms Gonna Be Epic
3rd) Keeshond, NC CH Keepurrs Whats Up Doc?
4th) Chinese Shar-Pei, Listed Entry

Herding Dogs

Australian Shepherd, 9 Entries
Judge Diana Brumbaugh
Male Puppy RBM Echolight Black As Night, Hayley Bolduc
BHM BM CH Echolight Becuz I'm Happy, Kirsten Tardiff
Female Puppy BF BOW Nicaralaconia Theboys Will Loveme, Sara Ganoni
BHF RBF CH Echolight Happy Masterpiece, Kirsten Tardiff
CH BOB URO1 CH Northpoint's Dbl Secret Probation SPOT-ON, Paula Kropidlowski, Clare Kluck
RCH GRCH Nicara Laconia Ellen Degeneres, Sara Koenig

Belgian Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Tina L Camp
GROENENDAEL
Open Female BFV RBF CH URO1 Sarron Sisters Of The Moon, Ginger Blossom
TERVUEREN
Jr. Female RBFV Designed To Marvel By Wildrose, Alyxandra Murdock
Adult Female BFV BF BOB CH Winjammers Silvertongue Temptress, Jim Krapf

Border Collie, 1 Entry
Judge Diana Brumbaugh
Male Puppy BM BOB Top Notch If You Can Dream It SPOT, Heather Tetzlaff

German Shepherd Dog, 7 Entries
Judge Diana Brumbaugh
Adult Male RBM URO1 Badger Vom Reicherthaus, Desiree Davis
BHM BM BOW Jaydees Woshiwusuoweiju At 3xc, Kayla Summerville
Adult Female RBF URO1 Rh Morgen Vom Coppermoon, Desiree Davis
BHF BF URO1 Jaydee's Shui Tian Long Men, Jen Proud, Kayla Summerville
CH CH Archer Vom Klein Bauernhof, Kathy Lamping
GRCH BOB UJJ URO2 SGCH Rum Chata Vom Coppermoon, Kathy Lamping, Beth Hansen

Pembroke Welsh Corgi, 2 Entries
Judge Diana Brumbaugh
Male Puppy BM Shooting Stars Saucysburntgravy W, Filly Wilkins
GRCH BOB GRCH Shooting Stars Mr Charm R, Filly Wilkins
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Idea
STUD DOG, 1 Entry
Stud Dog: GRCH Shooting Stars Mr Charm R, Filly Wilkins
VETERAN, 2 Entries
Female Veteran: Best Veteran GRCH Shooting Stars Miss Contessa R, Dick Wilkins

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Diana Brumbaugh
Open Female BF BOB Dynestar Malaia Garden Party, Natalee Yates, Kenneth Rushing, Wendy Dynes

White Shepherd, 1 Entry
Judge Diana Brumbaugh
CH BOB PN PTN CH URO1 Moro Shylo's Kuma SPOT-ON, Arleen Ravanelli

Herding Dog Group Winners
Judge: Diana Brumbaugh
1st) Australian Shepherd, URO1 CH Northpoint's Dbl Secret Probation SPOT-ON
2nd) German Shepherd Dog, UJJ URO2 SGCH Rum Chata Vom Coppermoon
3rd) Shetland Sheepdog, Dynestar Malaia Garden Party
4th) Pembroke Welsh Corgi, GRCH Shooting Stars Mr Charm R

Terriers

American Pit Bull Terrier, 2 Entries
Judge Nancy J Eilks
Female Puppy BF BOB Heritage Spark Of Heavenly Fire, Mariah Mazurek
RBF Heritage Sacred Beauty Mariah Mazurek

German Pinscher, 2 Entries
Judge Nancy J Eilks
Adult Male BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB Listed Entry

Toy Fox Terrier, 3 Entries
Judge Nancy J Eilks
CH BOB GRCH Trackside's Catch A Wave, Sharon Bruckschen, Lori King
RCH CH'PR'Trackside Summer's Front Paige, Sharon Bruckschen
GRCH EGCH'PR'Trackside's Miss Tiny Bubbles, Sharon Bruckschen
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP 'PR'Kincardene Trackside Ole Gypsy, Sharon Bruckschen

Terrier Group Winners
Judge: Nancy J Eilks
1st) Toy Fox Terrier, GRCH Trackside's Catch A Wave
2nd) German Pinscher, Listed Entry
3rd) American Pit Bull Terrier, Heritage Spark Of Heavenly Fire

Companion Dogs

Coton De Tulear, 2 Entries
Judge Diana Brumbaugh
Adult Male BM Listed Entry
CH BOB CH Legacy's Wanna Rocknroll All Nigh, Christa Schonscheck

Dalmatian, 2 Entries
Judge Diana Brumbaugh
Adult Female BF CH AN PTS Surfer Not Just A Pretty Face, Tonya Scribner
CH BOB CH Cottondale Kodachrome For Paisley, Jessica Macmillan

French Bulldog, 1 Entry
Judge Diana Brumbaugh
GRCH BOB GRCH Hb's Teenytinytimmy@ Perseverance, Julie Lechuga

Italian Greyhound, 1 Entry
Judge Diana Brumbaugh
CH BOB CH Noblewinds Lindtt Noir, Tracy A Perrine

Papillon, 3 Entries
Judge Diana Brumbaugh
GRCH BOB USA UFA URO1 EGCH Casabellas Set The World On Fire, Carol R Lauren-schmidt, Linda Shedd
RGRCH UAGII USR UFR GRCH Casabellas Grt Expectations SPOT-ON, Carol R Lauren-schmidt
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Casabellas Fire N Ice, Carol Lauren-schmidt
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran UFR USR URX2 RATN UCD UGRACH2 UWP UROG GRC Valentino By Monarch SPOT-ON, Carol R Lauren-schmidt

Companion Dog Group Winners
Judge: Diana Brumbaugh
1st) Dalmatian, CH Cottondale Kodachrome For Paisley
2nd) Coton De Tulear, CH Legacy's Wanna Rocknroll All Nigh
3rd) French Bulldog, GRCH Hb's Teenytinytimmy@ Perseverance
4th) Papillon, USA UFA URO1 EGCH Casabellas Set The World On Fire

TOTAL DOG QUALIFIERS
AMERICAN BULLDOG, RACEN NV NE UWP NI UNJ CA URO2 GRCH Hd's Stella Mae Stoke Ya SPOT, Polly Dake-jones, Lisa Dake-jones
AMERICAN BULLDOG, URX UROC RACEN UCD UNJ NV ROM EGCH'PR'Hd's Zenful Zigmund SPOT-ON, Polly Dake-jones, Lisa Dake-jones
ROTTWEILER, NE NC NV CH Vonbakers Voodoo Child, Denise Nelson, David Nelson
CHESAPEAKE BAY RETRIEVER, URO1 Crawfish Cakesniffer Look Away SPOT-ON, Thomas Pawlisch, Irene Pawlisch
CHESAPEAKE BAY RETRIEVER, URO3 CH Sand Spring Throw Book At Him SPOT-ON, John Stancer
CHESAPEAKE BAY RETRIEVER, URO2 CH Sand Spring Guilty By Design SPOT-ON, Mary F Hanson
GOLDEN RETRIEVER, CH Champagne Forever #12 Rodgers, Austin Kressin
LABRADOR RETRIEVER, URO1 GRCH Radda's Renaissance Man, Beth Engelbert
AMERICAN ESKIMO, URO3 EGCH'PR'Fissan's You Got The Look SPOT, Lorraine Uthke, David Distel
AMERICAN ESKIMO, URO3 UFA EGCH'PR'Maremar's Fuji Blaise SPOT, Lorraine Uthke, David Distel
AMERICAN ESKIMO, URO3 EGCH'PR'Fissan's You Got The Look SPOT, Lorraine Uthke, David Distel
AMERICAN ESKIMO, URO3 UFA EGCH'PR'Maremar's Fuji Blaise SPOT, Lorraine Uthke, David Distel
KEESHOND, NC CH Keepurrs Whats Up Doc?, Donna Schmitt, Katrina C Guse
AUSTRALIAN SHEPHERD, URO1 CH Northpoint's Dbl Secret Probation SPOT-ON, Paula Kropidlowski, Clare Kluck
GERMAN SHEPHERD DOG, URO1 Rh Morgen Vom Coppermoon, Desiree Davis
GERMAN SHEPHERD DOG, URO1 Jaydee's Shui Tian Long Men, Jen Proud, Kayla Summerville
GERMAN SHEPHERD DOG, UJJ URO2 SGCH Rum Chata Vom Coppermoon, Kathy Lamping, Beth Hansen
PAPILLON, USA UFA URO1 EGCH Casabellas Set The World On Fire, Carol R Lauren-schmidt, Linda Shedd

BIS Toy Fox Terrier, GRCH Trackside's Catch A Wave, Sharon Bruckschen, Lori King
RBIS Porcelaine, GRCH Oak Hill's Margeaux, Sandra L Hoesel

View Event >