We are currently processing all incoming Registration applications received on or after November 21.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Carnation City Kennel Club (05/08/2021) / Conformation - Sunday Show 1

May 9, 2021

Hosted By: Carnation City Kennel Club

Location: Atwater, Ohio

Guardian Dogs

Bernese Mountain Dog, 1 Entry
Judge Barbara J Trammell
CH BOB CH Shersan Owhata Knight For Acclaim, Carolyn Kinley, Nancy Wuest

Cane Corso Italiano, 3 Entries
Judge Barbara J Trammell
CH BOB CH Enoch's Papaver Somniferum, Kathleen Wellner
RCH CH Costos Goddess Of Light Alusha SPOT, Bobi Ryczek, Amber Ryczek

Caucasian Ovcharka, 4 Entries
Judge Barbara J Trammell
Jr. Female BF Listed Entry
CH BOB CH Belyi Lekar Zhaddi, Jillian Casey
RCH CH Asgard's Pesnya Esquire, Jacquelynn Michalik, Stacey Kubyn

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Barbara J Trammell
CH BOB CH Protea's Bewilderbeast, Samantha Mitchell

Great Dane, 1 Entry
Judge Barbara J Trammell
Jr. Female BF BOB CH Tw Michaeldane Feistyweeghalla, Jennifer Bussey

Leonberger, 2 Entries
Judge Barbara J Trammell
Jr. Male BM Listed Entry
GRCH BOB GRCH Great Northern's Bushwacker, James Henshaw, Jessica Ricker

Rottweiler, 1 Entry
Judge Barbara J Trammell
Jr. Female BF BOB Loral's License To Chill, Jacki Karnap

Saint Bernard, 2 Entries
Judge Barbara J Trammell
Male Puppy BM Mann's Ghost Inthe Moonlight, Mary nevaeh mann
Jr. Female BF BOW BOB CH Mann's Royaltys Shes Nobodys Fool, Mary Mann

Guardian Dog Group Winners
Judge: Barbara J Trammell
1st) Rottweiler, Loral's License To Chill
2nd) Bernese Mountain Dog, CH Shersan Owhata Knight For Acclaim
3rd) Leonberger, GRCH Great Northern's Bushwacker
4th) Caucasian Ovcharka, CH Belyi Lekar Zhaddi

Scenthounds

American B & T Coonhound, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF BOB Southwind Sweet and Sassy's Peach, Ray Ann Reynolds, Amanda Lewis, Laura Evaristo
Open Female RBF CH Southwind When Doves Cry, Amanda Lewis, Rayann Reynolds
CH CCH GRCH(2) Southwind You Got The Look, Amanda Lewis, Rayann Reynolds

Beagle, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Female BF BOB Top Shelfs Belle Of The Ball, Ruth Matheos, Natalie Rice, Claire Rice

Bluetick Coonhound, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CCH WCH GRCH(4)'PR'Lewis' Coons Doom Xena, Anthony Lewis, Amanda Lewis

Dachshund, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
STANDARD
CH CH Red's Jack Daniels Ms, Rita Kepner
GRCH BOB GRCH Red's Jim Beam Ms, Rita Kepner
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran GRCH Red's Jim Beam Ms, Rita Kepner

Treeing Walker Coonhound, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
BHF BF BOB CH'PR'Heart Throb's Got My Candy Fix, Sandra L Pratt

Scenthound Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Beagle, Top Shelfs Belle Of The Ball
2nd) American B & T Coonhound, Southwind Sweet and Sassy's Peach
3rd) Treeing Walker Coonhound, CH'PR'Heart Throb's Got My Candy Fix
4th) Dachshund, GRCH Red's Jim Beam Ms

Sighthounds & Pariah Dogs

Greyhound, 1 Entry
Judge Barbara J Trammell
Female Puppy BF BOB Cebar Double Mint At C-cruz, Breanna Dean

Silken Windhound, 5 Entries
Judge Barbara J Trammell
BHF BF Listed Entry
CH BOB CH'PR'Windnsatin Reigning Queen, Mary Childs
RCH CH'PR'Windspirit Wdance Nova, Susan Sears

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Barbara J Trammell
1st) Silken Windhound, CH'PR'Windnsatin Reigning Queen
2nd) Greyhound, Cebar Double Mint At C-cruz

Gun Dogs

Boykin Spaniel, 1 Entry
Judge Felicity Trammell
Open Female BF BOB Lady Lace Of The Realm, Kevin Wilson

English Cocker Spaniel, 3 Entries
Judge Felicity Trammell
CH CH Zie-lor's No Kidding, Martha Strohm, Arthur D Sample
RCH CH Ziel-lor's I Kid You Not, Linda Zielinski
GRCH BOB EGCH Ritchhaven's Kid Poker, Margaret Ritch

Golden Retriever, 3 Entries
Judge Felicity Trammell
Jr. Male BM BOW Broomfield's Moon Dance, Colleen Broomfield
Jr. Female BF Listed Entry
CH BOB CH Glamour's Primo SPOT-ON, Zoe Burba

Labrador Retriever, 7 Entries
Judge Felicity Trammell
CH BOB CH Starlightbuckeye Cooper Gibbs, Sara Gibbs, Charles Gibbs, Patty Finch
RCH CH URO1 Starlights Buckeye Rythm&blues, Gail Jaite, Patty Finch, William Finch

Standard Poodle, 3 Entries
Judge Felicity Trammell
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF BOB Listed Entry
CH CH Brienwoods Spencer Reid, Katelynn Malone

Standard Poodle M/C, 10 Entries
Judge Felicity Trammell
Female Puppy BF Sunrize Silver Dream At Mytyme, Kimberly Huling
BHF Listed Entry
CH BOB CH Dm and Watts Presents Whitney, Donald Maynard Jr
RCH CH Jazzys Sunlit Peak At Mytyme, Kim Huling
GRCH SGCH Chapel Hill Matilda's Lamour, Elaine Bolbach
RGRCH GRCH Chapel Hill Matilda's Liebe, Elaine Bolbach
RBF Listed Entry

Sussex Spaniel, 1 Entry
Judge Felicity Trammell
CH BOB CH Maritime Diamonds Are Forever, Kathleen Koteles

Gun Dog Group Winners
Judge: Felicity Trammell
1st) Labrador Retriever, CH Starlightbuckeye Cooper Gibbs
2nd) Standard Poodle, Listed Entry
3rd) English Cocker Spaniel, EGCH Ritchhaven's Kid Poker
4th) Boykin Spaniel, Lady Lace Of The Realm

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 1 Entry
Judge Barbara Hanna
BHF BF BOB Redstarts The Silence Ofthe Lambs, Karacel Hayman

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Barbara Hanna
Jr. Male BM BOB Brewedstone's Master Of Disaster, Joel Pfeiffer

Beauceron, 1 Entry
Judge Barbara Hanna
Open Male BM BOB URO2 UCD Rivesaltes Des Monts Du Lac, Pamela Vartanian

Belgian Shepherd Dog, 6 Entries
Judge Barbara Hanna
TERVUEREN
Jr. Male RBMV RBM Listed Entry
Adult Male BMV BM BOW Listed Entry
BHF BFV BF Cornus Power Of Three, Susan Geers-meiners, Roberts Meiners
CH BOB URO1 CH Burr Oak The Hurricane, Jacki Karnap
RCH CH Chantryile Just Push Play, Laura Pettit Rusick, Jeff Rusick
GRCH URO1 GRCH Cornus Scholastica, Susan Geers-meiners, Robert J Meiners

Border Collie, 1 Entry
Judge Barbara Hanna
CH BOB CH Sporting Field King Of Mardi Gras, Susan Geers-meiners

Cardigan Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Barbara Hanna
GRCH BOB EGCH Rubad Love The One You're With, Nancy Willoughby

Pembroke Welsh Corgi, 8 Entries
Judge Barbara Hanna
Male Puppy RBM Listed Entry
Jr. Male BM BOW Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
Adult Female RBF Listed Entry
CH BOB CH Otis Christafer Buckeye Mc Corgi, Hannah Rae Slyman
RCH CH Buckeye's Backcourt Diva, Terry Schott, Lisa Schott
GRCH GRCH Buckeye's The Legend Lives On, Lisa K Schott

Shetland Sheepdog, 2 Entries
Judge Barbara Hanna
Open Male BM BOB CH Karastar's Too Hot To Handle, Sheryll Knipp
CH CH Kingsland My Boy Blue, Diane Dull

White Shepherd, 3 Entries
Judge Barbara Hanna
CH UCD URO1 GRCH Hollybrook's Cliffhanger, Nancy De Garmo
GRCH BOB URO2 GRCH Thornvalley's Wonderful Oz SPOT-ON, Melanie Fuellgraf
RGRCH URX UCDX UROC GRCH E-empress Von King's Silbertal SPOT-ON, Melanie Fuellgraf

Herding Dog Group Winners
Judge: Barbara Hanna
1st) Shetland Sheepdog, CH Karastar's Too Hot To Handle
2nd) Belgian Shepherd Dog, URO1 CH Burr Oak The Hurricane
3rd) Cardigan Welsh Corgi, EGCH Rubad Love The One You're With
4th) White Shepherd, URO2 GRCH Thornvalley's Wonderful Oz SPOT-ON

Terriers

Rat Terrier, 3 Entries
Judge Felicity Trammell
STANDARD
CH GRCH Raganrat Rosie At Forest Grove, Rhonda Parcell, Darice Ragan
GRCH BOB GRCH'PR'Cb Got A Mighty Heart On, Carol Quinn, Amanda Quinn
RGRCH GRCH'PR'Cb Mighty Little Toot, Carol Quinn

Staffordshire Bullterrier, 2 Entries
Judge Felicity Trammell
Male Puppy BM BOB CH Homebrewed Tuned For Torque, Cassie Gatliff
GRCH GRCH Neverland Something Wicked, Jennifer Rice

Terrier Group Winners
Judge: Felicity Trammell
1st) Staffordshire Bullterrier, CH Homebrewed Tuned For Torque
2nd) Rat Terrier, GRCH'PR'Cb Got A Mighty Heart On

Companion Dogs

Boston Terrier, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Davane-trader Higher Ground, Shelley R Hysong
RCH CH Davane Honey Bee, Shelley R Hysong

Cavalier Kng.Chas.Spaniel, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Marshelle Waylon Jennings Firth, Shelby Firth, Marshelle Stout

Chihuahua, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Male BM BOB Listed Entry

Chinese Crested, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Dalmatian, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Female BF BOB CH Life O'riley's Brooklyn, Lesley Sinwald

French Bulldog, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Hartshire's Fly Little Starling, Tricia Barstow

Havanese, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Sir Jesse Of Maple Del Manor, Diane Louise Wilson, Kevin Wilson, Randal Wilson

Miniature Pinscher, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF BOB Sun Reh Firehawk, Martha Wojtaszek
CH GRCH Sun Reh Moonlite Inferno, Christine Bixler

Tibetan Spaniel, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
GRCH BOB GRCH Bandor Got Mud On Yo Face @tek, Amanda Quinn
RGRCH GRCH Sky Hi's No Time 4 Losers @ Tek, Amanda Quinn

Companion Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Miniature Pinscher, Sun Reh Firehawk
2nd) Tibetan Spaniel, GRCH Bandor Got Mud On Yo Face @tek
3rd) Dalmatian, CH Life O'riley's Brooklyn
4th) Boston Terrier, CH Davane-trader Higher Ground

TOTAL DOG QUALIFIERS
LABRADOR RETRIEVER, CH Starlightbuckeye Cooper Gibbs, Sara Gibbs, Charles Gibbs, Patty Finch
WHITE SHEPHERD, URO2 GRCH Thornvalley's Wonderful Oz SPOT-ON, Melanie Fuellgraf

BIS Rottweiler, Loral's License To Chill, Jacki Karnap
RBIS Shetland Sheepdog, CH Karastar's Too Hot To Handle, Sheryll Knipp

View Event >