Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Oklahoma American Eskimo Dog Club (05/01/2021) / Conformation - Sunday Show 1

May 2, 2021

Hosted By: Oklahoma American Eskimo Dog Club

Location: Norman, Oklahoma

Guardian Dogs

Boxer, 11 Entries
Judge David Arthur
Open Male BM BOW Listed Entry
Jr. Female Ttk High As A Kite, Joanna Stern, Darian Stern
Open Female BF Listed Entry
BHF RBF Lieben's Midnight Lullaby, Sarah Sanchez
RCH CH Sanchez's Moonlight Madness, Cassandra Jeffries, Angeline Sanchez, Bianca Sanchez
CH CH Sanchez's Crazy In Love, Angeline Sanchez, Bianca Sanchez, Cassandra Jeffries
GRCH BOB GRCH Shenanigans Tommy Fury, Benjamin Guilherme
RGRCH EGCH La Diva Box Von Sanchez, Angeline Sanchez, Pedro Sanchez, Laura Rambo

Cane Corso Italiano, 2 Entries
Judge David Arthur
Open Female RBF Listed Entry
Adult Female BF BOB Listed Entry

Doberman Pinscher, 5 Entries
Judge David Arthur
Male Puppy RBM Listed Entry
Jr. Male BM BOW Sharinways Thunderbolt, Amanda Shawn
Female Puppy BF Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry
CH BOB Listed Entry

Olde English Bulldogge, 1 Entry
Judge David Arthur
Male Puppy BM BOB Ersoy's Sbk Mv God Of Thunder, Connie Bigley

Guardian Dog Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Cane Corso Italiano, Listed Entry
2nd) Doberman Pinscher, Listed Entry
3rd) Olde English Bulldogge, Ersoy's Sbk Mv God Of Thunder
4th) Boxer, GRCH Shenanigans Tommy Fury

Scenthounds

Basset Hound, 3 Entries
Judge Katherine G Short
Male Puppy BM BOW BOB Houndsbay's Criminal Mind, Sharon Powell
Adult Female BF Houndsbays Bell Of The Ball, Sallie Powell, Bob Powell
GRCH GRCH Houndsbay's I Bet The Farm, Sallie Powell, Bob Powell

Beagle, 1 Entry
Judge Katherine G Short
CH BOB Listed Entry

Bluetick Coonhound, 4 Entries
Judge Katherine G Short
Adult Male BM BOW BOB CH'PR'Razor Ridge Blue Bonanza, Ryleigh Loveland, Sarah Lingo
Jr. Female BF 'PR'Uchtmans Blue Magnum Beth, Cole Loveland
Open Female RBF 'PR'Sa's Kentucky Night Moves, Abbi G Keeling, John Spencer Scheller
RBM CH'PR'By Faith Razor Ridge Tough Ryleigh Loveland

Dachshund, 1 Entry
Judge Katherine G Short
MINIATURE
Female Puppy BFV BF BOB Listed Entry

Treeing Walker Coonhound, 1 Entry
Judge Katherine G Short
CH BOB CH CCH'PR'Meramec Valley's Crown Jewel, Connie Bigley

Scenthound Group Winners
Judge: Katherine G Short
1st) Treeing Walker Coonhound, CH CCH'PR'Meramec Valley's Crown Jewel
2nd) Beagle, Listed Entry
3rd) Dachshund, Listed Entry
4th) Basset Hound, Houndsbay's Criminal Mind

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 2 Entries
Judge John F Booth
CH BOB CH Asylum Quantum Chromodynamic, Robin D Wilson
RCH CH Sanflauas Lime and Crime, Robin Wilson-staats

Azawakh, 2 Entries
Judge John F Booth
GRCH BOB UWP ROM EGCH Allal Wa N'sahel's Bagan SPOT, Alberta Evans, R Winn Conaway
RGRCH GRCH CT Allalwansahel Papiliodemodocus, Robert Sampson, Alberta Evans, Laura Sampson, R Winn Conaway

Basenji, 1 Entry
Judge John F Booth
BHF BF BOB Stilwell's Promise Of The Wind, Linda Stilwell

Carolina Dog, 1 Entry
Judge John F Booth
Open Female BF BOB Hh's Atlantis Wildcraft, Sage Johnson

Saluki, 1 Entry
Judge John F Booth
CH BOB CH Rlou's Noble Kings Before Us, Jeanette Davila

Silken Windhound, 10 Entries
Judge John F Booth
Open Male RBM 'PR'Satsuma Gryffyn Personal Jesusdna, Sherita Tabner, R. Lynn Shell
Adult Male Invalid Entry
Jr. Female BF Gryffyn's Aeyrie Touch Of Grey, Lydia Jorgenson
Adult Female Invalid Entry
CH CH Kristulls Idol Of Royal Sooner, Brenda R Young
RCH CH Kristulls Icon Of Royal Sooner, Brenda R Young
GRCH GRCH'PR'Allagante Luminosity Riokin, Lydia Jorgenson, Karen Sanders, Paul Sanders
RGRCH RGCH Gryffyn Kristull Bolero Dna, Francie Stull

Whippet, 2 Entries
Judge John F Booth
CH BOB CH Karasar's Soleil Of Roadrunner, Lesa Laster
RCH CH Karasar's Exceed, Megan Cox

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: John F Booth
1st) Azawakh, UWP ROM EGCH Allal Wa N'sahel's Bagan SPOT
2nd) Saluki, CH Rlou's Noble Kings Before Us
3rd) Basenji, Stilwell's Promise Of The Wind
4th) Carolina Dog, Hh's Atlantis Wildcraft

Gun Dogs

German Shorthaired Pntr, 3 Entries
Judge John F Booth
Male Puppy BM Vomharts Odyssey Logans Run, Audrey Reed
GRCH BOB DGCH Vomharts Yellowrose Kc I Love U, Audrey Reed
RBM Vomhartsodyssey Lockstock N Ruger Jane Simmons

Golden Retriever, 1 Entry
Judge John F Booth
Male Puppy BM BOB True Graces' Isn't He A Dandy, Traci Anderson, Scott Anderson

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge John F Booth
Open Female BF BOB Listed Entry

Standard Poodle, 7 Entries
Judge John F Booth
Male Puppy BM BOW BOB Charmeds Aaron Hotchner Spotlight, Michelle Smith
Jr. Male RBM Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry
Open Female BF Okas Princess Philippa, Michaela D Thornton
Adult Female Straight Faith Luna Gypsy, Tamara Morrison
CH CH'PR'Rose City's Hopelessly Devoted, Kathryn Zimmerman, Christopher Segrest
GRCH GRCH Rose City's Anna Karenina, Kathryn Zimmerman, Christopher Segrest

Standard Poodle M/C, 16 Entries
Judge John F Booth
BHM BM BOW Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
Jr. Female Goodelifes Thislittlelightofmine, Eleanor Moffett
Open Female RBF Okas Galloping Mare, Michaela D Thornton
Adult Female Rockstar Lollipop Rs Cici, Bryan Resh
CH CH Faksas Fanta Sea Zenyatta, Christine Howard, Catherine Nelson
RCH GRCH Rose City's I'll Be There, Kathryn Zimmerman, Christopher J Segrest
GRCH BOB DGCH Rose City News Flash At Kater, Kay Andrews, Sandra Fanelli
RGRCH EGCH Symplee Ca Dreamin' @ Rose City, Kathryn Zimmerman, Christopher Segrest

WIREHAIRED POINT. GRIFFON Entries
Judge John F Booth
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: John F Booth
1st) Standard Poodle M/C, DGCH Rose City News Flash At Kater
2nd) German Shorthaired Pntr, DGCH Vomharts Yellowrose Kc I Love U
3rd) Standard Poodle, Charmeds Aaron Hotchner Spotlight
4th) Golden Retriever, True Graces' Isn't He A Dandy

Northern Breeds

American Eskimo, 10 Entries
Judge Helena Engelauf
MINIATURE
BHM BMV BM Listed Entry
Open Female BFV BF BOW CH'PR'Trinity Marley, Leslie Floyd
BHF RBFV RBF 'PR'Trinitys Irresistable Attitude, Linda Wheatley
RBMV 'PR'Perfect Graces' Black Magic Tammy Larsen
STANDARD
CH BOB CH'PR'Graces' Nobody's Business, Tammy Larsen
RCH CH'PR'Wintersun's Rockstar At Trinity, Linda Wheatley
GRCH GRCH'PR'Trinity's Simply A Miracle, Linda Wheatley
RGRCH URO3 EGCH'PR'Debonair Rock Star SPOT, Michelle Fitch, Mark Fitch

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
Adult Female BF BOB Zuska's Interstellar Explorer, Karli Watson

Northern Breed Group Winners
Judge: Helena Engelauf
1st) Siberian Husky, Zuska's Interstellar Explorer
2nd) American Eskimo, CH'PR'Graces' Nobody's Business

Herding Dogs

Australian Shepherd, 4 Entries
Judge Katherine G Short
Male Puppy BM Bbr's A Legacy To Envy, Kristen Moore, Jordan Moore
Adult Female BF BOW Listed Entry
CH BOB GRCH Western Hills All That and More, Nancy Mc Kee
RCH CH URO1 Bamboo Run's Crimson Sooner, Johannah Fischer, Terri Rein, Tyler Deviney

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Katherine G Short
TERVUEREN
CH BOB CH URO1 NN Bel Canto I Want It All SPOT-ON, Liz Beezley

German Shepherd Dog, 6 Entries
Judge Katherine G Short
Male Puppy BM Nordic Creek Titan Wreaking Havoc, Cherokee Mcdaniels
Open Female BF BOW Listed Entry
CH BOB GRCH V.w.e.'s Dare To Beat The Odds, Paula Long, Heather Culbreth
RCH Listed Entry
RBM Listed Entry

La Catahoula Leopard Dog, 2 Entries
Judge Katherine G Short
CH CH Sasquatch's Andromeda, Chandly Maynard
GRCH BOB GRCH Loukat's Seal Of Solomon, Chandly Maynard
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Missy

Pembroke Welsh Corgi, 7 Entries
Judge Katherine G Short
BHM BM BOW CH Triple H Saturday Knight Live, Karla N Bevel
Female Puppy BF Tri-umph Tipsy Turvy Of Raven-c, Tiffany Wakeman, Marian Johnson Your
CH CH Ozblu's Southern Cross, Tiffany Wakeman, Kimberlie Adams
RCH CH Valacara Gentle On My Mind, Delania Mc Natt
GRCH BOB RACEA RATN USR UFR RGCH Ci Cymru Ychydig O Ras, Kathy Graves, Carl Graves
RGRCH GRCH Valacara Poetry In Motion, Delania Mc Natt
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Rustic's It's A Ginger Thing @, Kristen Moore
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran RATN USA UFA URO1 ALCH Haystack Acres Sage Treasure SPOT, Delania Mc Natt

Swedish Vallhund, 2 Entries
Judge Katherine G Short
Open Male BM BOW BOB Osafin Jam Kolache, Carol Gravley
Open Female BF Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran Osafin Jam Kolache, Carol Gravley

White Shepherd, 2 Entries
Judge Katherine G Short
CH BOB CH Runnin Thru The Fire Vonvolhouden, Alicia Hood, Jewell Hood
RCH CH White Dream Team Viking Liv, Susan Hartley, Alicia Hood

Herding Dog Group Winners
Judge: Katherine G Short
1st) Belgian Shepherd Dog, CH URO1 NN Bel Canto I Want It All SPOT-ON
2nd) La Catahoula Leopard Dog, GRCH Loukat's Seal Of Solomon
3rd) Australian Shepherd, GRCH Western Hills All That and More
4th) Swedish Vallhund, Osafin Jam Kolache

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
HAIRLESS
GRCH BOB NBOB GRCH'PR'Bellridge's Chili Ancho, Kari L Jepson, Gary W Jepson

American Pit Bull Terrier, 5 Entries
Judge Helena Engelauf
Adult Male BM Listed Entry
CH CH Ambition's Sunshine On The Ground, Daleesa Wyatt
RCH CH Irresistibull's Heavy Duty, Daleesa Wyatt
GRCH BOB GRCH Fantac's Bware Of My Magic Doll, Anissa Littlefield, Amanda Stevens
RBM Sha-d Blue's Orion Of The Primes Nikki Gonzales

Rat Terrier, 2 Entries
Judge Helena Engelauf
MINIATURE
STANDARD
Jr. Male BMV BM BOB Listed Entry
CH CH'PR'Aacres Be My Valentine @ Icon, Renee L Morgan

SCOTTISH TERRIER Entries
Judge Helena Engelauf
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran ALCH Haslemere Harrison Tweed, Rosie Swanson

Teddy Roosevelt Terrier, 5 Entries
Judge Helena Engelauf
Male Puppy BM BOW BOB CH'PR'Mud-e Acres Mickey, Deborah Botruff
Jr. Male RBM 'PR'Moonbeam's Rosco At Bridges Ok, Leslie Bridges, Joe Bridges
Female Puppy BF 'PR'Aspen's Southern Charm, Rosie Swanson
Jr. Female RBF 'PR'Big Groves Dixie At Bridges Ok, Leslie Bridges, Joe Bridges
Open Female 'PR'Aspen's Blue Bird, Shaleena Stone
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Ace

Toy Fox Terrier, 7 Entries
Judge Helena Engelauf
Male Puppy BM 'PR'Fritzfox Gimme Three Steps, Lea Ann Boles, Tracy Boles
Open Male Centennial Farms Flaminio, Shannon Fenner
Jr. Female BF BOW BOB Fritzfox Que Sera, Sera, Lea Ann Boles
Open Female RBF Listed Entry
BHF Watson's Sirius Andie, Teresa Watson, Jerry Watson
RBM Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: Heartland Perfection, Mary Bowlan

Terrier Group Winners
Judge: Helena Engelauf
1st) Toy Fox Terrier, Fritzfox Que Sera, Sera
2nd) American Pit Bull Terrier, GRCH Fantac's Bware Of My Magic Doll
3rd) American Hairless Terrier, NBOB GRCH'PR'Bellridge's Chili Ancho
4th) Teddy Roosevelt Terrier, CH'PR'Mud-e Acres Mickey

Companion Dogs

American Bully, 2 Entries
Judge David Arthur
CH BOB CH Dhks Hell On Wheels Of Ssk, Mary Scribner
RCH CH Skk Khaleesi The Queen, Mary Scribner

Brussels Griffon, 1 Entry
Judge David Arthur
Adult Male BM BOB CH Marsdon The Dark Knight, Robert Sampson, Laura Sampson, Catherine Sampson

Chinese Crested, 10 Entries
Judge David Arthur
Open Male BM BOW CH Orenda Viva Phantom Pete, Debi Golden
Jr. Female RBF Listed Entry
Open Female BF CH Orenda Whatchagonna Dowithacowboy, Dancie Lane Golden
Adult Female Listed Entry
CH GRCH Worka Art Delende Indian Outlaw, Debi J Golden
RCH CH USA UFR Orenda Viva Bright Shinesyourname, Debi Golden
GRCH BOB USA UFA GRCH Orendaviva Jumpinlittle Jukejoint, Debi J Golden
RGRCH USR UFA GRCH Orenda Viva Herald Your Fame, Debi J Golden
RBM CH USA UFA Orenda Viva Voice Of The Cowboys Debi Golden

Coton De Tulear, 4 Entries
Judge David Arthur
Jr. Male BM BOW BOB Legacy's Blaze Of Glory, Tiffany Laitner
Female Puppy RBF First State Divine Providence, Tiffany Laitner
Adult Female BF Legacy's Petals On Snowdrifts, Tiffany Laitner
CH CH Virginia Lanes Captivated My, Linda Spaeth

French Bulldog, 7 Entries
Judge David Arthur
BHM BM BOW Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
BHF RBF Listed Entry
CH CH B&t Dutch Chocolate, Sara Waldon
RCH URO1 CH Xtreme's Peanut Butter Cup, Alberta Evans-conaway
GRCH BOB GRCH B&t Suspenders Limited, Sara Waldon
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Havanese, 2 Entries
Judge David Arthur
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry

Lhasa Apso, 1 Entry
Judge David Arthur
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Mi-Ki, 3 Entries
Judge David Arthur
Open Male BM BOB Listed Entry
CH CH Captivating La Dolce Vita, Rebecca Thomason
GRCH GRCH Estrellita's Miss Lci Jackson, Rebecca Thomason

Poodle, 5 Entries
Judge David Arthur
MINIATURE
Adult Male BMV BM Listed Entry
Open Female RBFV RBF Listed Entry
Adult Female Listed Entry
BHF BFV BF BOW BOB Listed Entry

Poodle M/C, 4 Entries
Judge David Arthur
TOY
CH BOB Listed Entry
RCH Listed Entry
GRCH GRCH Mystique Kastle Brian Wilson, Douglas Matney

Pug, 3 Entries
Judge David Arthur
Open Male BM BOB Brez Poco Dreams Fireball Whiskey, Robert Sampson, Catherine Sampson
CH CH Dreams Whiskey River SPOT, Robert Loyd Sampson Jr, Catherine Sampson
RBM Brez Kngz Poco Everybody's Talkin Robert Sampson, Catherine Sampson

Companion Dog Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Chinese Crested, USA UFA GRCH Orendaviva Jumpinlittle Jukejoint
2nd) Brussels Griffon, CH Marsdon The Dark Knight
3rd) French Bulldog, GRCH B&t Suspenders Limited
4th) Coton De Tulear, Legacy's Blaze Of Glory

BIS Azawakh, UWP ROM EGCH Allal Wa N'sahel's Bagan SPOT, Alberta Evans, R Winn Conaway
RBIS Standard Poodle, DGCH Rose City News Flash At Kater, Kay Andrews, Sandra Fanelli

View Event >