Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Oklahoma American Eskimo Dog Club (05/01/2021) / Conformation - Saturday Show 1

May 1, 2021

Hosted By: Oklahoma American Eskimo Dog Club

Location: Norman, Oklahoma

Guardian Dogs

Boxer, 11 Entries
Judge Helena Engelauf
Open Male BM BOW Listed Entry
Jr. Female RBF Ttk High As A Kite, Joanna Stern, Darian Stern
Open Female BF Listed Entry
BHF Lieben's Midnight Lullaby, Sarah Sanchez
RCH CH Sanchez's Moonlight Madness, Cassandra Jeffries, Angeline Sanchez, Bianca Sanchez
CH CH Sanchez's Crazy In Love, Angeline Sanchez, Bianca Sanchez, Cassandra Jeffries
GRCH BOB URO1 GRCH Sanchez's Covert Affairs SPOT, Angeline Sanchez
RGRCH GRCH Shenanigans Tommy Fury, Benjamin Guilherme

Cane Corso Italiano, 2 Entries
Judge Helena Engelauf
Open Female RBF Listed Entry
Adult Female BF BOB Listed Entry

Doberman Pinscher, 4 Entries
Judge Helena Engelauf
Male Puppy RBM Listed Entry
Jr. Male BM Sharinways Thunderbolt, Amanda Shawn
Female Puppy RBF Listed Entry
Adult Female BF BOW BOB Listed Entry

Olde English Bulldogge, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
Male Puppy BM BOB Ersoy's Sbk Mv God Of Thunder, Connie Bigley

Guardian Dog Group Winners
Judge: Helena Engelauf
1st) Boxer, URO1 GRCH Sanchez's Covert Affairs SPOT
2nd) Doberman Pinscher, Listed Entry
3rd) Olde English Bulldogge, Ersoy's Sbk Mv God Of Thunder
4th) Cane Corso Italiano, Listed Entry

Scenthounds

Basset Hound, 3 Entries
Judge John F Booth
Male Puppy BM BOW Houndsbay's Criminal Mind, Sharon Powell
Adult Female BF Houndsbays Bell Of The Ball, Sallie Powell, Bob Powell
GRCH BOB GRCH Houndsbay's I Bet The Farm, Sallie Powell, Bob Powell

Beagle, 1 Entry
Judge John F Booth
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Bluetick Coonhound, 1 Entry
Judge John F Booth
Open Female BF BOB 'PR'Sa's Kentucky Night Moves, Abbi G Keeling, John Spencer Scheller

Dachshund, 1 Entry
Judge John F Booth
MINIATURE
Female Puppy BFV BF BOB Listed Entry

Treeing Walker Coonhound, 1 Entry
Judge John F Booth
CH BOB CH CCH'PR'Meramec Valley's Crown Jewel, Connie Bigley

Scenthound Group Winners
Judge: John F Booth
1st) Beagle, Listed Entry
2nd) Treeing Walker Coonhound, CH CCH'PR'Meramec Valley's Crown Jewel
3rd) Basset Hound, GRCH Houndsbay's I Bet The Farm
4th) Bluetick Coonhound, 'PR'Sa's Kentucky Night Moves

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 2 Entries
Judge Katherine G Short
CH BOB CH Asylum Quantum Chromodynamic, Robin D Wilson
RCH CH Sanflauas Lime and Crime, Robin Wilson-staats

Basenji, 1 Entry
Judge Katherine G Short
BHF BF BOB Stilwell's Promise Of The Wind, Linda Stilwell

Silken Windhound, 11 Entries
Judge Katherine G Short
Open Male 'PR'Satsuma Gryffyn Personal Jesusdna, Sherita Tabner, R. Lynn Shell
Adult Male Invalid Entry
Jr. Female BF BOW Gryffyn's Aeyrie Touch Of Grey, Lydia Jorgenson
Adult Female Invalid Entry
CH CH Kristulls Icon Of Royal Sooner, Brenda R Young
RCH CH Kristull Magenta Knight, Francie Stull
GRCH BOB RGCH Gryffyn Kristull Bolero Dna, Francie Stull
RGRCH GRCH'PR'Allagante Luminosity Riokin, Lydia Jorgenson, Karen Sanders, Paul Sanders
RBM Kristull Lumineer Francie Stull

Whippet, 2 Entries
Judge Katherine G Short
CH BOB CH Karasar's Exceed, Megan Cox
RCH CH Karasar's Soleil Of Roadrunner, Lesa Laster

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Katherine G Short
1st) Silken Windhound, RGCH Gryffyn Kristull Bolero Dna
2nd) Whippet, CH Karasar's Exceed
3rd) Basenji, Stilwell's Promise Of The Wind
4th) Afghan Hound, CH Asylum Quantum Chromodynamic

Gun Dogs

German Shorthaired Pntr, 4 Entries
Judge Katherine G Short
Male Puppy RBM Vomharts Odyssey Logans Run, Audrey Reed
Open Male BM Paladen's Right As Rain, Penny Garrison-garvin, Karen Detterich
GRCH BOB DGCH Vomharts Yellowrose Kc I Love U, Audrey Reed

Golden Retriever, 3 Entries
Judge Katherine G Short
Male Puppy BM True Graces' Isn't He A Dandy, Traci Anderson, Scott Anderson
Jr. Female BF BOW Listed Entry
GRCH BOB GRCH Aubergines Royal Burgess, Erin Bruce, Amanda Sonnier, Emily Erskin
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Pancake

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Open Female BF BOB Listed Entry

Small Munsterlander, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Open Male BM BOB CH Mustain's Mirrors&fevers V Ronko, Kristina Wilton

Standard Poodle, 4 Entries
Judge Katherine G Short
Male Puppy BM BOW Charmeds Aaron Hotchner Spotlight, Michelle Smith
Adult Female BF Straight Faith Luna Gypsy, Tamara Morrison
CH CH'PR'Rose City's Hopelessly Devoted, Kathryn Zimmerman, Christopher Segrest
GRCH BOB GRCH Rose City's Anna Karenina, Kathryn Zimmerman, Christopher Segrest

Standard Poodle M/C, 17 Entries
Judge Katherine G Short
BHM BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW CH Faksas Fanta Sea Zenyatta, Christine Howard, Catherine Nelson
Jr. Female RBF So Fetchs Poodle Evangalista, Brett Bunch
Adult Female Rockstar Lollipop Rs Cici, Bryan Resh
CH BOB GRCH Rose City's I'll Be There, Kathryn Zimmerman, Christopher J Segrest
RCH CH Wanderlust Cherry On Top, Brett Bunch
GRCH DGCH Rose City News Flash At Kater, Kay Andrews, Sandra Fanelli
RGRCH GRCH Fleetwoods Next Move 2 Trademark, Courtney Farley

WIREHAIRED POINT. GRIFFON Entries
Judge Katherine G Short
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Katherine G Short
1st) German Shorthaired Pntr, DGCH Vomharts Yellowrose Kc I Love U
2nd) Standard Poodle, GRCH Rose City's Anna Karenina
3rd) Standard Poodle M/C, GRCH Rose City's I'll Be There
4th) Golden Retriever, GRCH Aubergines Royal Burgess

Northern Breeds

American Eskimo, 10 Entries
Judge David Arthur
MINIATURE
BHM BMV BM BOW Listed Entry
Open Female RBFV RBF CH'PR'Trinity Marley, Leslie Floyd
BHF BFV BF Listed Entry
STANDARD
CH CH'PR'Graces' Nobody's Business, Tammy Larsen
RCH CH'PR'Wintersun's Rockstar At Trinity, Linda Wheatley
GRCH BOB URO3 EGCH'PR'Debonair Rock Star SPOT, Michelle Fitch, Mark Fitch
RGRCH GRCH'PR'Trinity's Simply A Miracle, Linda Wheatley

Siberian Husky, 1 Entry
Judge David Arthur
Adult Female BF BOB Zuska's Interstellar Explorer, Karli Watson

Northern Breed Group Winners
Judge: David Arthur
1st) American Eskimo, URO3 EGCH'PR'Debonair Rock Star SPOT
2nd) Siberian Husky, Zuska's Interstellar Explorer

Herding Dogs

Australian Shepherd, 4 Entries
Judge John F Booth
Male Puppy BM Bbr's A Legacy To Envy, Kristen Moore, Jordan Moore
Adult Female BF BOW Listed Entry
CH BOB GRCH Western Hills All That and More, Nancy Mc Kee
RCH CH URO1 Bamboo Run's Crimson Sooner, Johannah Fischer, Terri Rein, Tyler Deviney

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge John F Booth
TERVUEREN
Open Female BFV BF BOB CH URO1 NN Bel Canto I Want It All SPOT-ON, Liz Beezley

German Shepherd Dog, 1 Entry
Judge John F Booth
Male Puppy BM BOB Listed Entry

La Catahoula Leopard Dog, 2 Entries
Judge John F Booth
Female Puppy BF CH Sasquatch's Andromeda, Chandly Maynard
GRCH BOB GRCH Loukat's Seal Of Solomon, Chandly Maynard
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Missy

Pembroke Welsh Corgi, 7 Entries
Judge John F Booth
BHM BM BOW CH Triple H Saturday Knight Live, Karla N Bevel
Female Puppy BF Tri-umph Tipsy Turvy Of Raven-c, Tiffany Wakeman, Marian Johnson Your
CH GRCH Valacara Just One Look, Delania Mc Natt
RCH CH Ozblu's Southern Cross, Tiffany Wakeman, Kimberlie Adams
GRCH BOB RACEA RATN USR UFR RGCH Ci Cymru Ychydig O Ras, Kathy Graves, Carl Graves
RGRCH GRCH Valacara Poetry In Motion, Delania Mc Natt
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Rustic's It's A Ginger Thing @, Kristen Moore
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran RATN USA UFA URO1 ALCH Haystack Acres Sage Treasure SPOT, Delania Mc Natt

Swedish Vallhund, 2 Entries
Judge John F Booth
Open Male BM BOW BOB Osafin Jam Kolache, Carol Gravley
Open Female BF Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran Osafin Jam Kolache, Carol Gravley

White Shepherd, 2 Entries
Judge John F Booth
CH BOB CH Runnin Thru The Fire Vonvolhouden, Alicia Hood, Jewell Hood
RCH CH White Dream Team Viking Liv, Susan Hartley, Alicia Hood

Herding Dog Group Winners
Judge: John F Booth
1st) Australian Shepherd, GRCH Western Hills All That and More
2nd) Belgian Shepherd Dog, CH URO1 NN Bel Canto I Want It All SPOT-ON
3rd) Pembroke Welsh Corgi, RACEA RATN USR UFR RGCH Ci Cymru Ychydig O Ras
4th) La Catahoula Leopard Dog, GRCH Loukat's Seal Of Solomon

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge David Arthur
HAIRLESS
GRCH BOB NBOB GRCH'PR'Bellridge's Chili Ancho, Kari L Jepson, Gary W Jepson

American Pit Bull Terrier, 5 Entries
Judge David Arthur
Adult Male BM Listed Entry
CH BOB GRCH Fantac's Bware Of My Magic Doll, Anissa Littlefield, Amanda Stevens
RCH CH Irresistibull's Heavy Duty, Daleesa Wyatt
RBM Sha-d Blue's Orion Of The Primes Nikki Gonzales

Rat Terrier, 2 Entries
Judge David Arthur
STANDARD
Jr. Male BMV BM BOB Listed Entry
CH CH'PR'Aacres Be My Valentine @ Icon, Renee L Morgan
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

SCOTTISH TERRIER Entries
Judge David Arthur
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran ALCH Haslemere Harrison Tweed, Rosie Swanson

Teddy Roosevelt Terrier, 5 Entries
Judge David Arthur
Male Puppy RBM CH'PR'Mud-e Acres Mickey, Deborah Botruff
Jr. Male BM 'PR'Moonbeam's Rosco At Bridges Ok, Leslie Bridges, Joe Bridges
Female Puppy RBF 'PR'Aspen's Southern Charm, Rosie Swanson
Jr. Female 'PR'Big Groves Dixie At Bridges Ok, Leslie Bridges, Joe Bridges
Open Female BF BOW BOB 'PR'Aspen's Blue Bird, Shaleena Stone
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Ace

Toy Fox Terrier, 8 Entries
Judge David Arthur
Male Puppy RBM Listed Entry
Open Male BM Listed Entry
Jr. Female RBF Fritzfox Que Sera, Sera, Lea Ann Boles
Open Female BF BOW BOB Listed Entry
BHF Watson's Sirius Andie, Teresa Watson, Jerry Watson
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: Heartland Perfection, Mary Bowlan

Terrier Group Winners
Judge: David Arthur
1st) American Pit Bull Terrier, GRCH Fantac's Bware Of My Magic Doll
2nd) American Hairless Terrier, NBOB GRCH'PR'Bellridge's Chili Ancho
3rd) Toy Fox Terrier, Listed Entry
4th) Teddy Roosevelt Terrier, 'PR'Aspen's Blue Bird

Companion Dogs

American Bully, 2 Entries
Judge Helena Engelauf
CH BOB CH Dhks Hell On Wheels Of Ssk, Mary Scribner
RCH CH Skk Khaleesi The Queen, Mary Scribner

Chinese Crested, 8 Entries
Judge Helena Engelauf
Open Male BM CH USA UFA Orenda Viva Voice Of The Cowboys, Debi Golden
Open Female BF BOW CH Orenda Whatchagonna Dowithacowboy, Dancie Lane Golden
Adult Female RBF Listed Entry
CH CH USA UFR Orenda Viva Bright Shinesyourname, Debi Golden
RCH CH Worka Art Mac The Blue Greyhound, Debi Golden
GRCH BOB USR UFA GRCH Orenda Viva Herald Your Fame, Debi J Golden
RGRCH USA UFA GRCH Orendaviva Jumpinlittle Jukejoint, Debi J Golden
RBM CH Orenda Viva Phantom Pete Debi Golden

Coton De Tulear, 4 Entries
Judge Helena Engelauf
Jr. Male BM BOW Legacy's Blaze Of Glory, Tiffany Laitner
Female Puppy BF First State Divine Providence, Tiffany Laitner
Adult Female RBF Legacy's Petals On Snowdrifts, Tiffany Laitner
CH BOB CH Virginia Lanes Captivated My, Linda Spaeth

French Bulldog, 6 Entries
Judge Helena Engelauf
Open Male BM BOW CH B&t Dutch Chocolate, Sara Waldon
BHM RBM Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
BHF RBF Listed Entry
GRCH BOB GRCH B&t Suspenders Limited, Sara Waldon

Havanese, 2 Entries
Judge Helena Engelauf
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry

Lhasa Apso, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Mi-Ki, 3 Entries
Judge Helena Engelauf
Open Male BM Listed Entry
CH CH Captivating La Dolce Vita, Rebecca Thomason
GRCH BOB GRCH Estrellita's Miss Lci Jackson, Rebecca Thomason

Poodle, 5 Entries
Judge Helena Engelauf
MINIATURE
Adult Male BMV BM Listed Entry
Open Female BFV BF BOW BOB Listed Entry
Adult Female Listed Entry
BHF RBFV RBF Listed Entry

Poodle M/C, 3 Entries
Judge Helena Engelauf
TOY
CH BOB Listed Entry
RCH Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Helena Engelauf
1st) Chinese Crested, USR UFA GRCH Orenda Viva Herald Your Fame
2nd) French Bulldog, GRCH B&t Suspenders Limited
3rd) Coton De Tulear, CH Virginia Lanes Captivated My

BIS German Shorthaired Pntr, DGCH Vomharts Yellowrose Kc I Love U, Audrey Reed
RBIS American Pit Bull Terrier, GRCH Fantac's Bware Of My Magic Doll, Anissa Littlefield, Amanda Stevens

View Event >