▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: UKC Premier / Altered Conformation - Sunday, Show 1

June 19, 2016

Location: Kalamazoo, Michigan

GUARDIAN DOGS
BOXER 1 Entry
JUDGE Margaret L Doster
GRCH BOB GRCH Shira's Tiki Crown Of Thunderbay, Bernard Atkins And Ruth Atkins
CANE CORSO ITALIANO 1 Entry
JUDGE Margaret L Doster
BHF BF BOB Listed Entry
GUARDIAN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Margaret Doster
1st) Cane Corso Italiano, Listed Entry
2nd) Boxer, GRCH Shira's Tiki Crown Of Thunderbay

SCENTHOUNDS
BEAGLE 1 Entry
JUDGE Robert G Collins
GRCH BOB USA UFA CA UWPO UWPCH CGRCH Windswepthill Eve Of Destruction, Stacy Faw And Susan Faw
DACHSHUND 1 Entry
JUDGE Robert G Collins
MINIATURE
STANDARD
CH BOB CH Ynot Make A Wish Msp, Cynthia Darling
SCENTHOUND GROUP WINNERS
JUDGE: Robert Collins
1st) Beagle, USA UFA CA UWPO UWPCH CGRCH Windswepthill Eve Of Destruction

SIGHTHOUNDS AND PARIAH DOGS
WHIPPET 2 Entries
JUDGE Robert G Collins
Adult Male BM Saesi My Immortal, Tatum Love And Mary Magee
CH BOB ALCH Kindreds Gentlemen Prefer Blondes, Maryann Barrett
SIGHTHOUND & PARIAH DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Robert Collins
1st) Whippet, ALCH Kindreds Gentlemen Prefer Blondes

GUN DOGS
BARBET 1 Entry
JUDGE Barbara J Trammell
Jr. Female BF BOB CA Hickory Tavern Final Grade, Angie Tena, Leonard Tena
ENGLISH COCKER SPANIEL 1 Entry
JUDGE Barbara J Trammell
Int. Female BF BOB Shambrio Winsome Macey, Emma Tinklenberg
ENGLISH SETTER 1 Entry
JUDGE Barbara J Trammell
Adult Female BF BOB Listed Entry
ENGLISH SPRINGER SPANIEL 2 Entries
JUDGE Barbara J Trammell
CH CH Whitney Farms Pennys Frm Heaven, Nanci La Marque
GRCH BOB URO3 GRCH Jason's High Flying Aviator, Suzanne Y Benton
GERMAN SHORTHAIRED PNTR 1 Entry
JUDGE Barbara J Trammell
CH BOB Listed Entry
GOLDEN RETRIEVER 1 Entry
JUDGE Barbara J Trammell
CH BOB ALCH Malagold's Back In Thyme, Klaranne Spearbraker Or Laurie Olsson
SPINONE ITALIANO 1 Entry
JUDGE Larry E Hansen Jr
BHM BM BOB Listed Entry
STANDARD POODLE 4 Entries
JUDGE Larry E Hansen Jr
CH ALCH Aircastle's The Pianist SPOT, David J Arthur And Barbara J Arthur
RCH URO1 ALCH Tudor's Majikal Paradox, Karen P Tudor
GRCH BOB GRCH Aircastle's Devil By Design, David J Arthur And Barbara J Arthur
GUN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Larry Hansen
1st) English Cocker Spaniel, Shambrio Winsome Macey
2nd) English Setter, Listed Entry
3rd) English Springer Spaniel, URO3 GRCH Jason's High Flying Aviator
4th) Spinone Italiano, Listed Entry

NORTHERN BREEDS
ALASKAN KLEE KAI 4 Entries
JUDGE Tim Parr
MINIATURE
Adult Female BFV BF BOB ALCH'PR'Serenity's Everyday Miracle, Kristine Hynes
CH UAGI AC PTE URO1 ALCH'PR'Taylak Second Star T'the Right SPOT, Jessica King
GRCH UFA ALGRCH'PR'Hot Piper Out Of Pocket, Angela Davis
CHINESE SHAR-PEI 1 Entry
JUDGE Tim Parr
CH BOB CA ALCH URO3 Rickett's Opal Of Our Eye, Sarah Beurkens
SAMOYED 1 Entry
JUDGE Tim Parr
Adult Male BM BOB Snowshoe's Christmas Eve Giftride, Susan Slagle
SIBERIAN HUSKY 1 Entry
JUDGE Tim Parr
CH BOB ALCH Qudos Fifty Yard Dash, Linda Quarterman
NORTHERN BREED GROUP WINNERS
JUDGE: Tim Parr
1st) Samoyed, Snowshoe's Christmas Eve Giftride
2nd) Alaskan Klee Kai, ALCH'PR'Serenity's Everyday Miracle
3rd) Keeshond, UCD URO3 UACHX GRCH Wund-r Y The Game Is Afoot
4th) Chinese Shar-pei, CA ALCH URO3 Rickett's Opal Of Our Eye

HERDING DOGS
AUSTRALIAN SHEPHERD 2 Entries
JUDGE Karen Johnson
Jr. Female BF BOB Lk Michigan Riding The Waves, Sebrina Tingley
CH CA ALCH URO1 Katahdin Let It Be, Martha Miller
BELGIAN SHEPHERD DOG 1 Entry
JUDGE Cynthia M Fellows
TERVUEREN
Adult Male BMV BM BOB Westcrofts Lumos, Laura P Rusick, Jeffrey J Rusick
BORDER COLLIE 1 Entry
JUDGE Karen Johnson
CH BOB URO1 ALCH Anadune Cool And Gentle River, John Lewis
CARDIGAN WELSH CORGI 1 Entry
JUDGE Karen Johnson
CH BOB URO1 ALCH Troubadour Whisper In The Wind, Gayle Petrick
GERMAN SHEPHERD DOG 1 Entry
JUDGE Sonja J Ostrom
GRCH BOB URX UNJCH UCD UROC GRCH Jdm's Third Times A Charm, Karen Monteith Or Juquita Monteith
SHETLAND SHEEPDOG 1 Entry
JUDGE Sonja J Ostrom
CH BOB ALCH Woodruff Solar Flare, Emma L Tinklenberg
HERDING DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Karen Johnson
1st) Cardigan Welsh Corgi, URO1 ALCH Troubadour Whisper In The Wind
2nd) German Shepherd Dog, URX UNJCH UCD UROC GRCH Jdm's Third Times A Charm
3rd) Belgian Shepherd Dog, Westcrofts Lumos
4th) Australian Shepherd, Lk Michigan Riding The Waves

TERRIERS
AMERICAN PIT BULL TERRIER 2 Entries
JUDGE Linda L Reece
CH UWP CH'PR'Apbtkennels Cold Hard Cash, Jose S Perez
GRCH BOB URO1 GRCH'PR'Topline's Raspberry Beret, Debra Arnett
PARSON RUSSELL TERRIER 1 Entry
JUDGE Linda L Reece
CH BOB CH Flintlocks Ms Grace Under Fire, Patricia M Robinson
TOY FOX TERRIER 1 Entry
JUDGE Linda L Reece
GRCH BOB GRCH'PR'Trackside's My Rowdy Sparkler, Sharon Bruckschen
TERRIER GROUP WINNERS
JUDGE: Linda Reece
1st) American Pit Bull Terrier, URO1 GRCH'PR'Topline's Raspberry Beret
2nd) Parson Russell Terrier, CH Flintlocks Ms Grace Under Fire
3rd) Toy Fox Terrier, GRCH'PR'Trackside's My Rowdy Sparkler

COMPANION DOGS
CHIHUAHUA 2 Entries
JUDGE Jennifer Landers
CH BOB ALCH Classy's Shadow Walker, Marian R Campbell
GRCH GRCH B-z-b's Payson, Shirley Ann Banderet
CHINESE CRESTED 1 Entry
JUDGE Jennifer Landers
CH BOB ALCH Valtera's Polar Ice Bear, Terese Worful
COMPANION DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Jennifer Landers
1st) Chihuahua, ALCH Classy's Shadow Walker
2nd) Chinese Crested, ALCH Valtera's Polar Ice Bear

ABIS American Pit Bull Terrier, URO1 GRCH'PR'Topline's Raspberry Beret, Debra Arnett
ARBIS Beagle, USA UFA CA UWPO UWPCH CGRCH Windswepthill Eve Of Destruction, Stacy Faw And Susan Faw