Refreshed Registration Product Line & Pricing, Effective Dec. 15, 2022. See News Section for Full Details.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Mid-Atlantic Kennel Club (04/23/2021) / Conformation - Friday Show 1

April 23, 2021

Hosted By: Mid-Atlantic Kennel Club

Location: N Chesterfield, Virginia

Guardian Dogs

Doberman Pinscher, 3 Entries
Judge Pamela Perdue
Open Male BM BOB CH Garjan's If Minutes Were Money, Justin Hummer, Ashley Hummer, Janet Oppedal
CH URX2 CH UROG Bell'lavoro Cuore In Fiamme, Miriam Pike
RCH UCD CH URO2 Benchmark's Flying Dutchman SPOT, Silke Satzinger

Olde English Bulldogge, 2 Entries
Judge Pamela Perdue
Male Puppy BM CH Ersoy's Sbk Tobias, Wendy Smith, Diane B Ersoy
Female Puppy BF BOW BOB Ersoy's Sbk Hilda, Wendy Smith, Diane B Ersoy

Rottweiler, 2 Entries
Judge Pamela Perdue
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran URO1 CH Mighty Hearts Born To Flirt, Lisa Hundley

Standard Schnauzer, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
CH BOB CH Celtic Cross Arklight, Sarah Peak

Guardian Dog Group Winners
Judge: Pamela Perdue
1st) Doberman Pinscher, CH Garjan's If Minutes Were Money
2nd) Standard Schnauzer, CH Celtic Cross Arklight
3rd) Rottweiler, Listed Entry
4th) Olde English Bulldogge, Ersoy's Sbk Hilda

Scenthounds

Basset Hound, 2 Entries
Judge Pamela Perdue
Open Male BM BOW BOB CH Zen's Merrie Forest, Nancy Mattox
Female Puppy BF Listed Entry
BEAGLE Entries
Judge Pamela Perdue
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Mac
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran ALCCH Ballaret's Spiced Charm, Jackie Bledsoe

Dachshund, 3 Entries
Judge Pamela Perdue
MINIATURE
Female Puppy BFV BF BOB Listed Entry
RBFV Listed Entry

English Coonhound, 2 Entries
Judge Pamela Perdue
Adult Male BM CH'PR'Southeasterns The-adore, Rhonda Brown, Jenna Thornton
Female Puppy BF BOW BOB 'PR'Southeasterns Kymtn Hearts Desire, Rhonda Brown, Penny Turner

HAMILTONSTOVARE Entries
Judge Pamela Perdue
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Rosie

Plott Hound, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
CH BOB CCH CH'PR'Co Line Liveoaks Hart Won't Lie, Rita Ellis, Penny Jessup

Redbone Coonhound, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
GRCH BOB EGCH'PR'Skyline's Push My Luck, Beth Jenkins

Treeing Walker Coonhound, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
Adult Male BM BOB GRCH(2)'PR'J&j's Don't Stop Believing, Jenna Thornton, Jaxie Thornton

Scenthound Group Winners
Judge: Pamela Perdue
1st) Redbone Coonhound, EGCH'PR'Skyline's Push My Luck
2nd) Treeing Walker Coonhound, GRCH(2)'PR'J&j's Don't Stop Believing
3rd) English Coonhound, 'PR'Southeasterns Kymtn Hearts Desire
4th) Dachshund, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Silken Windhound, 2 Entries
Judge Pamela Perdue
CH BOB CH Tangaloor Whole Nine Yards SPOT, Stephanie Balser
GRCH GRCH'PR'Huntersrun Time 4 Butterscotch, Richard Hunter

Whippet, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
GRCH BOB GRCH Sandsprite Androscoggin, Pam Parent
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran URO2 AP VPA UWPCH GRCH Karasar's Ruswynn Regal SPOT, Emily Carabello, Kerrie Kuper

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Pamela Perdue
1st) Whippet, GRCH Sandsprite Androscoggin
2nd) Silken Windhound, CH Tangaloor Whole Nine Yards SPOT

Gun Dogs

Brittany, 3 Entries
Judge Pamela Perdue
CH BOB CH K Star Sparkle De Rosebud B-best TAN, Mary Kathy Shannon
GRCH GRCH K Star Hope Pour Shooting Star, Mary Kathy Shannon
RGRCH GRCH K Star Hope Pour Tea-z-man TAN, Mary Kathy Shannon

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
GRCH BOB RACEN GRCH Mapleglo's Back In The Game SPOT-ON, Laura Mistretta, Siobhan Smyth
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran GRCH Eldorado's Rough Rider Crosswi, Debra C Eib and Chris Browning

Labrador Retriever, 9 Entries
Judge Pamela Perdue
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Female Puppy BF Magnolias Midsummer Night Miracle, Steven Chromy
Jr. Female RBF URO1 North Star's Mama Mia Of Sgr, Colleen Goularte
Adult Female CH Inhishandslabradors Hope, Grover Beck Jr
CH BOB CH All The Kings Horses Trakehner, Steven Chromy
RCH CH Balewater's Slice Of Heaven, Sue Schultze
GRCH Listed Entry
RGRCH SGCH Seadog's Snowy Angel Calais, Captain Lee M Shuler
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP Loki

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
GRCH BOB USJ EGCH Beekauz Thesaint Come Marching In SPOT, Debra C Eib, Sharon Kauzlarich

Portuguese Water Dog, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
Male Puppy BM BOB Hunter Any Port In A Storm, Nancy Kurkjian

Standard Poodle, 6 Entries
Judge Pamela Perdue
BHM BM CH URO1 Piccolo's Iron Forged Harvey, Deborah Swartz
Female Puppy BF BOW Jewels Mtn Impress Me @ Magrdg, Ryan Mercadovelezherrod
Jr. Female Piccolo's Picture Perfect, Evelyn Comer
Open Female CH Entour De Gracia's Gift Of Life, Dyan Gracia, Myrian Johnson, Daniel Gracia, Ty Johnson
BHF RBF Listed Entry
GRCH BOB GRCH Sapphires Wrapt Round My Heart SPOT-ON, Wendy Coffey

Standard Poodle M/C, 3 Entries
Judge Pamela Perdue
CH BOB GRCH Jewels Mtn The Boy Who Waited, Mary Holbrook, Amy Stanfield
GRCH GRCH Jewels Mtn Country Roads, Mary Holbrook
RGRCH GRCH Magnolia Ridge's Ivy Rose, Ryan L Mercadovelezherrod

Gun Dog Group Winners
Judge: Pamela Perdue
1st) Ns Duck Tolling Retriever, USJ EGCH Beekauz Thesaint Come Marching In SPOT
2nd) Labrador Retriever, CH All The Kings Horses Trakehner
3rd) Golden Retriever, RACEN GRCH Mapleglo's Back In The Game SPOT-ON
4th) Standard Poodle, GRCH Sapphires Wrapt Round My Heart SPOT-ON

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 2 Entries
Judge Pamela Perdue
TOY
CH BOB CH'PR'Helderberg's Gray Again, Helen M Kutska, Melanie A Kutska
RCH CH'PR'Mak's Little Sure Shot, Melanie A Kutska, Helen M Kutska

Northern Breed Group Winners
Judge: Pamela Perdue
1st) Alaskan Klee Kai, CH'PR'Helderberg's Gray Again

Herding Dogs

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Pamela Perdue
Adult Male BM Propwash Just Plane Fun, Laurie Shuren, Leslie B Frank
BHF BF BOW BOB CH Windtalker's No Filter, Veronica Lopez, Lee Lopez, Savannah Lopez
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Scarletoak Copperridge Hidense, Jacqueline Combs, Veronica Lopez

Berger Des Pyrenees, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
ROUGH-FACED
Rough Open Male BMV BM BOB Shepherd's Gusty, Franel Shepherd
SMOOTH-FACED

Collie, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
ROUGH
Male Puppy BMV BM BOB Listed Entry

Shetland Sheepdog, 2 Entries
Judge Pamela Perdue
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
BHF BF Glendower Enchanting Karma, Rose Marie George

White Shepherd, 3 Entries
Judge Pamela Perdue
CH BOB GRCH Mackenzie Midsummer Nite Dream, Venera Grasso
RCH GRCH Majestic Joyful-n-triumphant, Venera Grasso

Herding Dog Group Winners
Judge: Pamela Perdue
1st) Australian Shepherd, CH Windtalker's No Filter
2nd) Shetland Sheepdog, Listed Entry
3rd) Berger Des Pyrenees, Shepherd's Gusty
4th) White Shepherd, GRCH Mackenzie Midsummer Nite Dream

Terriers

American Pit Bull Terrier, 2 Entries
Judge Pamela Perdue
CH UWP RACEN CH'PR'Gorhams Shaws Sterling Archer, Warren Shaw, Britney Billingsley
GRCH BOB URO1 GRCH Ohanas New Americana SPOT, Jacqueline Combs

Jack Russell Terrier, 2 Entries
Judge Pamela Perdue
Jr. Male BM Cowcountry Whitelightningofsgr, Colleen Goularte
Jr. Female BF BOW BOB CH Francesca Raye Of Sgr, Colleen Goularte

Parson Russell Terrier, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
OVER 12.5-15"
CH BOB UNJ CH Dalwhinnie Oh Hell No, Richard Hunter

Terrier Group Winners
Judge: Pamela Perdue
1st) American Pit Bull Terrier, URO1 GRCH Ohanas New Americana SPOT
2nd) Parson Russell Terrier, UNJ CH Dalwhinnie Oh Hell No
3rd) Jack Russell Terrier, CH Francesca Raye Of Sgr

Companion Dogs

American Bully, 2 Entries
Judge Pamela Perdue
Adult Male BM King Ezekiel, Michael Harris
CH BOB GRCH Omega Bulls He Is 800 Omega, Jason C Leonard

Boston Terrier, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
Adult Female BF BOB Oomockshinethruringddiofthetiger, Elaine C Disosway
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Turbo

Chinese Crested, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
Jr. Female BF BOB CH Loretta Lynn Lolly Of Point Harbo, Kathleen Carter

Havanese, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
Open Male BM BOB CH Elbron Master Of Class, Amber Farrell, Richard Farrell Jr

Lowchen, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Pomeranian, 4 Entries
Judge Pamela Perdue
Adult Male BM CH Plumadore Creeks Lil Panda Bear, Sabrina Edwards
Open Female BF BOW Listed Entry
Adult Female RBF Listed Entry
CH BOB CH Last Castle's Ok Rio, Jean Wilson
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Eve

Poodle M/C, 3 Entries
Judge Pamela Perdue
TOY
CH BOB Listed Entry
RCH CH Merrily Wish Upon A Star, Merri Lee
GRCH GRCH Jj's New Beginning @ Jewels Mtn, Mary Holbrook

Tibetan Spaniel, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
Jr. Female BF BOB Afton's Midnite Starshine Mytarka, Elizabeth Huffman

Companion Dog Group Winners
Judge: Pamela Perdue
1st) American Bully, GRCH Omega Bulls He Is 800 Omega
2nd) Lowchen, Listed Entry
3rd) Tibetan Spaniel, Afton's Midnite Starshine Mytarka
4th) Chinese Crested, CH Loretta Lynn Lolly Of Point Harbo

BIS Redbone Coonhound, EGCH'PR'Skyline's Push My Luck, Beth Jenkins
RBIS Ns Duck Tolling Retriever, USJ EGCH Beekauz Thesaint Come Marching In SPOT, Debra C Eib, Sharon Kauzlarich

View Event >