We are currently processing all incoming Registration applications received on or after November 18.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Black Swamp Gun Dog Club (04/23/2021) / Conformation - Saturday Show 2

April 24, 2021

Hosted By: Black Swamp Gun Dog Club

Location: Wauseon, Ohio

Guardian Dogs

American Bulldog, 2 Entries
Judge David Arthur
GRCH BOB URX UROC RACEN UCD UNJ NV ROM EGCH'PR'Hd's Zenful Zigmund SPOT-ON, Polly Dake-jones, Lisa Dake-jones
RGRCH RACEN NV NE UWP NI UNJ CA URO2 GRCH Hd's Stella Mae Stoke Ya SPOT, Polly Dake-jones, Lisa Dake-jones

Boxer, 4 Entries
Judge David Arthur
CH CH Kps A Girl Like You At Bb, Payton Burns, Keri Paulson
GRCH BOB PTN EGCH Dolce Infinito Von Rambo SPOT, Laura Rambo
RGRCH AC URO2 SI GRCH Rambo's Wicked End Game SPOT-ON, Laura Rambo

Caucasian Ovcharka, 4 Entries
Judge David Arthur
Male Puppy BM Casey's Onur, Jillian Casey
CH BOB CH Russkaya Krasa S Titanovoy Doliny, Lisha Trisler
RCH GRCH Zvezdniy Pes Flint, Jillian Casey
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Listed Entry

Central Asian Shepherddog, 1 Entry
Judge David Arthur
Adult Male BM BOB Gular Azia Kassian, Lisa Minnick

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge David Arthur
GRCH BOB DGCH Keterdobes In Pursuit Of Honor, Marcy Nichols

Great Dane, 2 Entries
Judge David Arthur
CH BOB UCD CH Caeruleus Totaleclipse O'rrvrroc, Mark Davenport
GRCH PN URO1 RGCH Nikolodeon Lookn Back 4a Future SPOT-ON, Peggy J Clark

Olde English Bulldogge, 4 Entries
Judge David Arthur
Male Puppy RBM Listed Entry
Open Male BM Listed Entry
Open Female BF BOW Listed Entry
GRCH BOB EGCH Ersoy's Sir Winslow, Diane Burkhardt Ersoy

Guardian Dog Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Doberman Pinscher, DGCH Keterdobes In Pursuit Of Honor
2nd) Caucasian Ovcharka, CH Russkaya Krasa S Titanovoy Doliny
3rd) Olde English Bulldogge, EGCH Ersoy's Sir Winslow
4th) Great Dane, UCD CH Caeruleus Totaleclipse O'rrvrroc

Scenthounds

Beagle, 1 Entry
Judge David Arthur
GRCH BOB CGRCH Till's My Heart Wants To Sing, Tricia Till

Mountain Cur, 1 Entry
Judge David Arthur
Adult Male BM BOB Listed Entry

Otterhound, 2 Entries
Judge David Arthur
BHF BF BOB Oheavens Blinded Me With Science, Karmen Lange, Nancy Lange
CH CH Conestoga Doin It 4 Oheavens Sake, Nancy L Lange, Karmen L Lange

Treeing Walker Coonhound, 3 Entries
Judge David Arthur
Male Puppy BM BOW BOB 'PR'Stackem Up Hot Mess Of A Party, Tricia L Snedegar
Jr. Female RBF GRCH'PR'Buckeye Forks Late Night Alibi, Tiffany Skotnicky
Open Female BF GRNITECH'PR'Get-n-izzy, Ben Rogers, Tony Rupard

Scenthound Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Treeing Walker Coonhound, 'PR'Stackem Up Hot Mess Of A Party
2nd) Beagle, CGRCH Till's My Heart Wants To Sing
3rd) Otterhound, Oheavens Blinded Me With Science
4th) Mountain Cur, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Borzoi, 3 Entries
Judge David Arthur
Open Female BF Simple Obsession Dont Stop Me Now, Jean Dillon
CH CH Starswift Legacy Of A Legend, Ameera B Hoffman, Kevin Hoffman, Raphael Finkelstein
GRCH BOB EGCH Kirov Skorost Sveta At Mystiqe, Ameera B Hoffman, Kevin Hoffman, Raphael Finkelstein

Carolina Dog, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB CH Hoosier Hill's Heavenly Sentinel, Ashlie Kennicott

Ibizan Hound, 1 Entry
Judge David Arthur
Adult Male BM BOB Listed Entry

Silken Windhound, 4 Entries
Judge David Arthur
Jr. Male BM CH'PR'Jdf Sho-me Pride, Michelle A Witt
Adult Male RBM CH'PR'Windspirit Wdance Nova, Susan Sears
Female Puppy BF BOW CH'PR'Windnsatin Reign Go Away Now, Mary Childs
CH BOB CH'PR'Windnsatin Reigning Queen, Mary Childs

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Carolina Dog, CH Hoosier Hill's Heavenly Sentinel
2nd) Silken Windhound, CH'PR'Windnsatin Reigning Queen
3rd) Ibizan Hound, Listed Entry
4th) Borzoi, EGCH Kirov Skorost Sveta At Mystiqe

Gun Dogs

Field Spaniel, 1 Entry
Judge David Arthur
GRCH BOB DGCH Killara A Dark & Stormy Nite, Lori Carver, Dorothy O'neil, Karen Balinski

Flat-Coated Retriever, 3 Entries
Judge David Arthur
CH CH Oakwood's Drops Of Jupiter, Diane Constable
GRCH BOB USJCH GRCH Butterblac's Fast Flight, Darleen Knapp, John Knapp
RGRCH GRCH Butterblac's Sudden Impact, Darleen Knapp, John Knapp
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran USJCH GRCH Butterblac's Fast Flight, Darleen Knapp, John Knapp

German Shorthaired Pntr, 3 Entries
Judge David Arthur
Jr. Female RBF CH Shadowland Brewed To Perfection, Tiffany Card
Open Female BF Listed Entry
CH BOB URO1 CH Esday's Written In The Stars, Tiffany Card, Martin Card

Golden Retriever, 3 Entries
Judge David Arthur
Adult Female BF Listed Entry
CH CH Shyan's Here Comes Santa C Laws, Cindy Laws
GRCH BOB BN URO3 GRCH Thundergold's Much Ado About S SPOT-ON, Catherine A Wright, William R Wright

Standard Poodle, 7 Entries
Judge David Arthur
Adult Male BM Perigueux's Ashes To Ashton, Joyce Waltz, Frances Bluhm
Female Puppy BF BOW CH Db-price's She's The One, Becky Price
BHF Perigueux Western Belle, Frances Bluhm
CH BOB GRCH Jacknic's Foreign Trade Winds, Kathleen Esio-king
RCH URO1 CH Magic Hour's Harley Quinn SPOT, Sarah Stern
RBF Litilann's Wg Gold Coast Joyce Wilson

Standard Poodle M/C, 7 Entries
Judge David Arthur
Open Male BM Holden All The Cards, Layne Ferguson
Female Puppy BF BOW CH Jazzys Sunlit Peak At Mytyme, Kim Huling
Open Female RBF CH Jazzys Moolit Vali At Mytyme, Kimberly Huling
GRCH BOB RACEN URO1 SGCH Cosmic Calibers River Vixen SPOT-ON, Jordan Burns
RGRCH SGCH Chapel Hill Matilda's Lamour, Elaine Bolbach

Wirehaired Point. Griffon, 1 Entry
Judge David Arthur
Adult Female BF BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Standard Poodle, GRCH Jacknic's Foreign Trade Winds
2nd) Standard Poodle M/C, RACEN URO1 SGCH Cosmic Calibers River Vixen SPOT-ON
3rd) Wirehaired Point. Griffon, Listed Entry
4th) Flat-Coated Retriever, USJCH GRCH Butterblac's Fast Flight

Northern Breeds

Alaskan Malamute, 2 Entries
Judge David Arthur
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB CH Kaviak's Startspreadingthenews, Tricia Till
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Listed Entry

American Eskimo, 2 Entries
Judge David Arthur
MINIATURE
Jr. Female BFV BF BOB Listed Entry
STANDARD
CH CH'PR'Charlemagne Hermes Tarkany, Diane Tarkany, Chris Tarkany

Hokkaido, 2 Entries
Judge David Arthur
Female Puppy BF BOB Junmi Go Kaijusou, Marsha Short
Adult Female RBF Arashi Go Hokusei Kashinoki, Marsha Short

Kai, 7 Entries
Judge David Arthur
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Hello Barako, Marsha Short
CH CH Yamabushi No Yucca, Eileen Jarp
RCH CH Mijikai No Yuko Iwa, Marsha Short
GRCH GRCH Sai No Reiwa Go, Marsha Short
RBM Shoga's Harvest Heartbeat Marsha Short
RBF Listed Entry

Samoyed, 3 Entries
Judge David Arthur
GRCH BOB GRCH Sfx Articcross Make It So, Lori Chapek-carleton
RGRCH GRCH Sfx Bazinga!, Lori Chapek-carleton

Northern Breed Group Winners
Judge: David Arthur
2nd) American Eskimo, Listed Entry
3rd) Samoyed, GRCH Sfx Articcross Make It So
4th) Alaskan Malamute, CH Kaviak's Startspreadingthenews

Herding Dogs

Beauceron, 1 Entry
Judge David Arthur
Open Male BM BOB URO1 UCD Rivesaltes Des Monts Du Lac, Pamela Vartanian

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge David Arthur
TERVUEREN
Adult Male BMV BM BOB CH Side Quest Of Anduin, Tracy Pruss

Briard, 1 Entry
Judge David Arthur
Female Puppy BF BOB CH Rowena Fauve Du Classic Acres, Janise Wynne

Cardigan Welsh Corgi, 4 Entries
Judge David Arthur
Open Male RBM CH Jokin's Live Life To The Max, Nicole Palsgrove, Joseph Hunn, Steven Blythe Palsgrove, Willow Smith
BHM BM BOW BOB CH Jokin's Mr. Boone, Nicole Palsgrove, Joseph Hunn, Steven Blythe Palsgrove, Willow Smith
Jr. Female RBF Jokin's Connect The Dots, Betsy Alexander
Adult Female BF CH Coedwig Bibbidi-bobbidi-boo@jokin, Nicole Palsgrove, Joseph Hunn Jr, Blythe Brady
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP Scandal
NFP Intrigue

German Shepherd Dog, 3 Entries
Judge David Arthur
CH CH Sky Wachterin Von Weaver, Christina Weaver
GRCH BOB EGCH Alta-tollhaus Toronto, Julie Richards
RGRCH GRCH Ulana Vom Dinaburg Ii, Kristy Szczesny
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge David Arthur
Female Puppy Invalid Entry

Pembroke Welsh Corgi, 2 Entries
Judge David Arthur
CH BOB CH Buckeye's Backcourt Diva, Terry Schott, Lisa Schott
GRCH GRCH Buckeye's The Legend Lives On, Lisa K Schott

Shetland Sheepdog, 6 Entries
Judge David Arthur
Jr. Male BM Sierer Farms Prince Braveheart, Karen Sierer
Jr. Female BF BOW CH Sierer Farms Princess Frost, Karen Sierer
CH CH Kingsland My Boy Blue, Diane Dull
GRCH BOB SGCH Clearsky Belmark Illumination, Pamela Moore, Kathy Belville
RGRCH CA URO3 RGCH Waltersway Kissed Bi Dejablue, Terri Korthals, Pamela Moore

White Shepherd, 4 Entries
Judge David Arthur
GRCH BOB RGCH Braehead's All About Me, Susan A Ewart
RGRCH URO1 NBOB RGCH White Star's Victorious Nero SPOT-ON, Elexis Merlino, Cynthia L Goss
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Vantasiasdoublingdownwithbraeh, Susan Ewart, Shannon Seeger

Herding Dog Group Winners
Judge: David Arthur
1st) White Shepherd, RGCH Braehead's All About Me
2nd) Shetland Sheepdog, SGCH Clearsky Belmark Illumination
3rd) Beauceron, URO1 UCD Rivesaltes Des Monts Du Lac
4th) Briard, CH Rowena Fauve Du Classic Acres

Terriers

Norwich Terrier, 1 Entry
Judge David Arthur
GRCH BOB DGCH Fishback's Commodore Perry, Kelly Foos

Rat Terrier, 1 Entry
Judge David Arthur
STANDARD
GRCH BOB GRCH Raganrat Rosie At Forest Grove, Rhonda Parcell, Darice Ragan

Teddy Roosevelt Terrier, 2 Entries
Judge David Arthur
CH BOB CH'PR'Mud-e Acres Dora The Explorer, Robin Springfield, Jason Springfield, Emma Lattimore
RCH CH'PR'Aspen's Theodore Rock and Roll, Robin Springfield, Jason Springfield, Emma Laftimore

Terrier Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Norwich Terrier, DGCH Fishback's Commodore Perry
2nd) Teddy Roosevelt Terrier, CH'PR'Mud-e Acres Dora The Explorer
3rd) Rat Terrier, GRCH Raganrat Rosie At Forest Grove

Companion Dogs

Havanese, 1 Entry
Judge David Arthur
Adult Female BF BOB Carneys On The Ball bristolwood, Marcy Skirvin
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Ricky

Papillon, 1 Entry
Judge David Arthur
Male Puppy BM BOB Libertys razen kane at mistyisle, Joyce A Mc Ginnis, V Chris Jackson

Schipperke, 1 Entry
Judge David Arthur
Female Puppy BF BOB Emmoo Tell No Tails, Jenn Kirchhofer

Companion Dog Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Havanese, Carneys On The Ball bristolwood
2nd) Papillon, Libertys razen kane at mistyisle
3rd) Schipperke, Emmoo Tell No Tails
TOTAL DOG QUALIFIERS
GOLDEN RETRIEVER, BN URO3 GRCH Thundergold's Much Ado About S SPOT-ON, Catherine A Wright, William R Wright
BEAUCERON, URO1 UCD Rivesaltes Des Monts Du Lac, Pamela Vartanian

BIS Norwich Terrier, DGCH Fishback's Commodore Perry, Kelly Foos
RBIS Doberman Pinscher, DGCH Keterdobes In Pursuit Of Honor, Marcy Nichols

View Event >