Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

2021 American Black and Tan Days Results

May 1, 2021

Location: Peru, Indiana

Black and Tan Days Results
April 28 - May 1, 2021

King of Hunt - CH PR Wilson/Hollimans Royal Cable 2, B&T, Michael Wilson, Darin Holliman, AR
Queen of Hunt - GRNITECH(4) PR Nelsons Northern Dixie, B&T, Jeff Nelson, IL
Overall Bench Show Winner and Queen of Show GRCH(3) PR Fearneyhoughs Shes Got the Look, B&T, Paul Fearneyhough, Lesley Fearneyhough, IL
Opposite Sex Bench Show and King of Show - PR Cobra Time 007, B&T, Felicia Bailey, MS

Wednesday Top-16 Champions Classic Hunt

Cast 1
Jojo, Jessie DeVore, 50-
GRNITECH PR Martins Blackwater Kizz, Millard Brown Jr, Jacob Reed, Bryan Harris, TN, 200+ CW
GRNITECH(4) PR Nelsons Northern Dixie, Jeff Nelson, IL, 125-
NITECH PR Norris Goldie HTX2, Ronnie Norris, AL, 150-

Cast 2
GRNITECH GRCH PR Illinois River Rooster, Paul Miller, Brian Harris, IL, 0 CW
Dust, Scott McBride, 175-
GRNITECH PR Nocturnal Cooper, Tyler Parks, KY, 175-
GRNITECH PR KY River Cash Flo, Micah Ayers, KY, MO

Cast 3
NITECH GRCH PR Bear Creek Awesome Amy, Phillip Herron, Kevin Herron, AR, MO
GRNITECH(2) GRCH PR Michigans Black Sues Suzy Q, Gene Battiest, OK, 175-
Trick, Cameron Landis, WD
GRCH GRNITECH PR Patricks Black River Tex, Ed Hillenbrand, OH, 200+ CW

Cast 4
CH PR Wilson/Hollimans Royal Cable 2, Michael Wilson, Darin Holliman, AR, 275-
GRCH NITECH PR Gilmans Moonshines Honey Do, Misty Yarrington, David Gilman, IL, 0
GRNITECH PR KY River Nitro, Aaron Gray, KY, 0
GRNITECH PR Black River Poncho, Chad McCoin, Brad Hile, IN, 150+ CW

Final Cast
GRNITECH GRCH PR Illinois River Rooster, Paul Miller, Brian Harris, IL, 300+
GRNITECH PR Black River Poncho, Chad McCoin, Brad Hile, IN, WD
GRCH GRNITECH PR Patricks Black River Tex, Ed Hillenbrand, OH, 75-
GRNITECH PR Martins Blackwater Kizz, Millard Brown Jr, Jacob Reed, Bryan Harris, TN, 400+ CW

Wednesday Non-Licensed Senior Nite Hunt Results
MOH Kenneth Laroux
15 Entries

1st PR Crockett Blk Doll, B&T, Mike Crockett, MS, 150+
2nd PR Wildwoods Big Boss Man, B&T, Jeff Wood, IL, 125-
3rd GRNITECH GRCH PR Mogan Ridge Jazz-A-Bell, B&T, Herbert Landers Jr, Debbie Landers, IN, 150+
4th Stormy, Darryl Holland, VA, 0
5th JJ, Leon Dunn, 150-

Thursday All-Black RQE Bench Show Results
BSJ Jeremy Taylor
18 Entries

GRCH Female GRCH(3) PR Fearneyhoughs Shes Got the Look, B&T, Paul Fearneyhough, Lesley Fearneyhough, IL
CH Male CH PR Melrose Mtn Diamond in the Rough, B&T, Lisa Beddingfield, Shane Beddingfield, NC
CH Female CH PR Gilmans Good Time Stella, B&T, David Gilman, IL
BMOS PR Margaritaville Its a Ragtop Day, B&T, Joe Powers, OH
BFOS PR Sugar Islands Foster Creek Fox, B&T, Brittany Behm, Katie Hallman, MI

Thursday Top 16 Champions Classic Bench Show
3 Judge Panel Lisa Beddingfield, Dave Myers, Curtis Peace

Overall Winner PN UAGI CH UR02 CCH PR Gilmans Good Time Tradition SPOT, B&T, David Gilman, IL
Reserve PR Cobra Time 007, B&T, Felicia Bailey, MS

Thursday All-Black RQE Nite Hunt Results
MOH Melvin Dingler
79 Entries

1st - PR Crockett Blk Doll, B&T, Mike Crockett, MS, 500+
2nd - GRNITECH(2) PR Simple Life Sadie, B&T, Chad McCoin, Brad Hile, IN, 475+
3rd - GRNITECH PR Nocturnal Cooper, B&T, Tyler Parks, KY, 425+
4th - NITECH CH PR Longearred Charlie, B&T, Jeramie Larson, Jessica Larson, MN, 425+
5th - GRNITECH PR KY River Super Sting, B&T, Donald Young, Glenn Young, KY, 375+
6th - GRNITECH GRCH PR Wildwood KY River Jojo, B&T, Jeff Wood, IL, 300+
7th - PR Bad to the Bone Django, B&T, Aaron Wolken, MO, 225+
8th - PR Wedgewood Indiana Alibi, B&T, Tommy Hill, NC, 225+
9th - GRNITECH PR Martins Blackwater Kizz, B&T, Millard Brown Jr, Jacob Reed, Bryan Harris, TN, 225+
10th - NITECH PR SmokeValley BlackRiver Foxy Brown, B&T, Storm Hayes, IN, 200+
11th - GRNITECH PR Loggins TN Slingshot, B&T, Mitch Loggins, TN, 175+
12th - PR R&S Jaw Droppin Jake, B&T, Rhett Shankle, Travis Rhodes, OK, 150+
13th - PR Coulters Singing Dime, B&T, Reese Coulter, MO, 100+
14th - PR Cadillac Toby, B&T, Galen Bowen, Gary Lewis, IL, 50+
15th - PR Simple Mans Delilah, B&T, Darin Holliman, David Brown, AR, 25+
16th - CH GRNITECH PR Mogan Ridge Under the Minute, B&T, Herbert Landers Jr, Debbie Landers, IN, 25+

Thursday Non-Licensed Pup Derby Results
24 Entries

CH PR Wilson/Hollimans Royal Cable 2, B&T, Michael Wilson, Darin Holliman, AR, 650+
NITECH PR Lambs Bayou Creek Magic Frost, B&T, John Lamb, MO, 425+
PR Muddy River Ripsaw, B&T, Corey Jeffries, Chad Smith, TN, 300+
PR Coles KY Crash, B&T, Justin Cole, VA, 275+
CH Merdians Trackdown Bell, B&T, David Merdian, IL, 225+
PR Kansas Top Boss, B&T, Troy Cornell, Blaise Bauer, MO, 25+

Thursday Non-Licensed All-B&T Hunt Results
22 Entries

GRNITECH(2) PR Lewis Ind Midnite Grady HTX, Ryley Lewis, IN, 350+
NITECH GRCH PR KY River Hardknockin Sadie, B&T, Tyler Parks, KY, 150+

Thursday Non-Licensed All B&T Youth Hunt Results
11 Entries

CH PR Eastons Judge Lawless, B&T, Easton Coffey, KY, 200+
PR Nidys Nature Boy, B&T, Aaron Rohrer, OH, 0
CH GRNITECH PR Zangs No Fear June Bug, B&T, Chris Zang, 0

Friday AB&TCHA Youth Scholarship Bench Show
3-Judge Panel Lisa Beddingfield, Christina Officer, James Blackburn

$1,000 Scholarship Winner Chloe Gipson
$500 Scholarship Winner Calahan Ryan DeVore

Friday Bench Show Results
BSJ Sabrina Ray
37 Entries

GRCH Male GRCH PR Wabash River Marlboro Red, RED, Andi Emory, NC
GRCH Female GRCH(3) PR Fearneyhoughs Shes Got the Look, B&T, Paul Fearneyhough, Lesley Fearneyhough, IL
CH Male - PN UAGI CH UR02 CCH PR Gilmans Good Time Tradition SPOT, B&T, David Gilman, IL
CH Female CH PR Margaritaville Soul of a Storm, B&T, Joe Powers, OH
BMOS PR Cobra Time 007, B&T, Felicia Bailey, MS
BFOS PR Scarberrys Midnite Black Jade, B&T, Kolby Scarberry, Robert Scarberry, WV
Male Junior Class & Breed PR Melrose Mtn Blackberry Smoke, ENG, Lisa Beddingfield, NC
Male Puppy Class PR Fearneyhoughs Midnight Trip, B&T, Paul Fearneyhough, IL
Female Junior Class & Breed PR Melrose Mtn Ocean Breeze, ENG, Lisa Beddingfield, NC
Female Senior Class PR Glenns Little Rose, B&T, Gary Glenn, MO
Female Junior Class PR Gilmans Good Time Fancy, B&T, Misty Yarrington, IL

Male Dual Winner NATLDC GRNITECH(2) GRCH PR Gilmans Rebels Redneck Roll, B&T, David Gilman, IL
Female Dual Winner NITECH CH PR JKs Kick the Dust Up, B&T, Andrea McBride, Julie McBride, VA

Friday Nite Hunt Results
MOH Doug Cundiff
161 Entries

1st GRNITECH PR Crazy Train, TW, Jacob Wyatt, IN, 1312.5+
2nd CH PR Wilson/Hollimans Royal Cable 2, B&T, Michael Wilson, Darin Holliman, AR, 875+
3rd GRNITECH(4) PR Nelsons Northern Dixie, B&T, Jeff Nelson, IL, 750+

Other Cast Winners
CH NITECH PR Jones Mountain Samuels Stock, B&T, Andy Dent, PA, 725+
PR Muddy River Ripsaw, B&T, Corey Jeffries, Chad Smith, TN, 675+
PR Nanner Split, TW, Jimmy Wills, OH, 575+
GRNITECH PR Loggins TN Slingshot, B&T, Mitch Loggins, TN, 500+
GRNITECH(2) PR Night Furys Raging Bull, BLU, Tony Baer, OH, 500+
NITECH PR Jones Turnback Crk Red Rain, RED, Jeff Murphy, IL, 475+
GRNITECH PR Willys Conor McGregor, TW, JR Gray, KY, 425+
PR Wilsons Little Gypsy, TW, Daniel Wilson, IN, 375+
NITECH PR Hardwood Handout, B&T, Mike Poe Jr, Blake Query, Phil Menkedick, IN, 375+
PR Slusher Creek Valley Ivy, TW, Russ Bellar, IN, 350+
PR Wilsons Skuna River Fancy, TW, Daniel Wilson, IN, 325+
PR Wildwoods Big Boss Man, B&T, Jeff Wood, IL, 312.5+
PR Riggs Ragin Fred, B&T, Christopher Rigg, IL, 300+
PR Wipeout Patty, TW, Jaden Lovins, IN, 300+
PR Waglers Bigtime Boss, ENG, Darren Wagler, IN, 300+
GRNITECH PR Scipio Kansas TJ, B&T, Jeff Pedrow, Blaise Bauer, KS, 275+
PR Set Um Up Sadie Rose, B&T, Thad Ray, Emmett Fogle, OH, 275+
PR McDaniels Riverside Copper, B&T, Zachary McDaniel, IN, 275+
PR Illinois River Bojac, B&T, Chris Fulks, IN, 225+
CH NITECH PR Raven Creek 3x Rex, B&T, Dale Sandell, Robert Dunn, Justin Augspurger, IL, 200+
NITECH GRCH PR Jones Mountain Black Sullee, B&T, Ryan Stewart, MS, 200+
PR Crockett Blk Doll, B&T, Mike Crockett, MS, 200+
PR Willow Creek Late Nite Crook, ENG, Micah Campbell, SC, 175+
GRNITECH PR KY River Cash Flo, B&T, Micah Ayers, KY, 175+
PR Flatrock Cash App, TW, Nick Brady, WV, 175+
CH NITECH PR Sugar Islands Ozark Mtn Ridge, B&T, Brittany Behm, MI, 175+
NATLDC CH GRNITECH(2) PR Herrells Logan, PLT, Bill Herrell, IN, 175+
PR Oakwoods Wild Willie, ENG, Asa Briggs Jr, Shane Cannon, Troy Schellhorn, MI, 175+
NITECH CH PR Longearred Charlie, B&T, Jeramie Larson, Jessica Larson, MN, 175+
NITECH PR Bottomland Mule, B&T, Randy Smith, MS, 150+
PR Briar Creek Steel Drum, ENG, Chris Gerth, Jim Ridge, IN, 75+

Friday Licensed Youth Hunt
MOH Phillip Herron
17 Entries

1st GRNITECH PR Backwater Cindy, TW, Kaden Ray, IN, Handled by Dusty Hopper, 450+
2nd FCH GRWCH NITECH CH PR Herrells Casey, PLT, Bill Herrell, IN, Handled by Kayde Wood, 400+
3rd NITECH CH PR Lost Mtn Wipeout Jane, TW, Galen Howard, Hunter Howard, IN, Handled by Hunter Howard, 100+
4th PR Nidys Natureboy, B&T, Christopher Nidy, Aaron Rohrer, OH, Handled by Aaron Romer, 100+

Friday AB&TCHA Youth Scholarship Nite Hunt
MOH Phillip Herron
4 Youth Eligible

$1,000 Scholarship Winner Evan Ross

Saturday Bench Show Results
BSJ Buddy Ray
46 Entries

GRCH Male CCH GRCH(4) PR Wabash River Magic Mike, RED, Ava Newcom, IN
GRCH Female NGRCH CCH GRCH(2) PR County Line Tuesdays Legacy, PLT, Christina Officer, Susan Ragsdale, KY
CH Male CH PR Fifty Shades Darker, ALH, Melissa Houston, NC
CH Female CH PR LostHeritage Laurel Valley Liv, TW, Kelly Myers, Cole Vanover, PA
BMOS PR Johnsons Full Throttle Jake, TW, Olivia Johnson, AL
BFOS PR Drakes Wind Storm, TW, Natalie Adkins, Isabel Adkins, Hunter Adkins, IL
Male Junior Class & Breed PR Melrose Mtn Blackberry Smoke, ENG, Lisa Beddingfield, NC
Male Puppy Class & Breed PR Fearneyhoughs Midnight Trip, B&T, Paul Fearneyhough, IL
Male Senior Class PR Macks Nasty Black Charlie, B&T, Bill Mack, NE
Male Junior Class PR Gilmans Good Time Blues, B&T, Misty Yarrington, IL
Female Senior Class & Breed PR Circle M Skys the Limit, ALH, Abby McCorkle, Matt McCorkle, IN
Female Senior Class & Breed PR Johnsons Bawling Blue Sue, BLU, Olivia Johnson, AL
Female Puppy Class & Breed PR Metskers Rock Creek Theona, B&T, Julie LuAnn Metsker, KS
Female Senior Class PR McGillivarys Black Lady, B&T, Kenneth McGillivary, ME
Female Junior Class PR Gilmans Good Time Fancy, B&T, Misty Yarrington, IL

Pairs Winner CH CCH GRWCH PR Scarberrys Midnight Powerstroke, B&T, Clayton Stanley, Glen Stanley, Aiden Hartley, WV and CH CCH Scarberrys Dawn of a New Era, B&T, Kolby Scarberry, Robert Scarberry, WV

Male Dual Winner NITECH GRCH PR Jones Mountain Black Sullee, B&T, Ryan Stewart, MS
Female Dual Winner NITECH CH PR JKs Kick the Dust Up, B&T, Andrea McBride, Julie McBride, VA

Saturday Nite Hunt Results
MOH Doug Cundiff
106 Entries

1st GRNITECH PR Black River Poncho, B&T, Chad McCoin, Brad Hile, IN, 775+
2nd GRNITECH(4) PR Nelsons Northern Dixie, B&T, Jeff Nelson, IL, 750+
3rd NITECH CH PR Road Rage, TW, Laken Reynolds, IN, 750+

Other Cast Winners
NITECH PR Reezon To Go Full Throttle, TW, Cole McVeay, TX, 650+
CH PR Wilson/Hollimans Royal Cable 2, B&T, Michael Wilson, Darin Holliman, AR, 625+
GRNITECH PR Martins Blackwater Kizz, B&T, Millard Brown Jr, Jacob Reed, Bryan Harris, TN, 600+
GRNITECH GRCH PR Wildwood KY River JoJo, B&T, Jeff Wood, IL, 550+
PR Oakwoods Cherry, ENG, Shane Cannon, Troy Schellhorn, Asa Briggs, Bobby Jennett, MO, 525+
GRNITECH(2) PR Simple Life Sadie, B&T, Chad McCoin, Brad Hile, IN, 400+
GRNITECH PR Crazy Train, TW, Jacob Wyatt, IN, 400+
PR Riggs Ragin Fred, B&T, Christopher Rigg, IL, 400+
PR Mojo Tha Stickman, B&T, William Wilson, AL, 375+
PR Wipeout Patty, TW, Jaden Lovins, IN, 375+
PR McGillivarys Black Lady, B&T, Kenneth McGillivary, ME, 350+
PR Wilsons Little Gypsy, TW, Daniel Wilson, IN, 350+
PR Zimmermans Deer Creek Boone-E, ENG, Kevin Zimmerman, IN, 337.5+
CH NITECH PR Sugar Islands Ozark Mtn Ridge, B&T, Brittany Behm, 300+
NITECH PR Bottomland Mule, B&T, Randy Smith, MS, 300+
PR Oakwoods Wild Willie, ENG, Asa Briggs Jr, Shane Cannon, Troy Schellhorn, MI, 300+
NITECH PR Timber Ridge Chevy Reese, B&T, Bennett Tice, SC, 250+
CH NITECH PR Jones Mountain Samuels Stock, B&T, Andy Dent, PA, 225+
PR Big Feelin Mini D, TW, Matt Tyner, IN, 212.5+
PR Coulters Singing Dime, B&T, Reese Coulter, MO, 175+
CH NITECH PR Raven Creek 3x Rex, B&T, Dale Sandell, Robert Dunn, Justin Augspurger, IL, 175+
PR Carters Cash Flo, TW, Blake Carter, IN, 100+

Saturday Licensed Youth Hunt
MOH Phillip Herron
17 Entries

1st GRNITECH PR Backwater Cindy, TW, Kaden Ray, IN, Handled by Dusty Hopper, 450+
2nd NITECH CH PR Lost Mtn Wipeout Jane, TW, Galen Howard, Hunter Howard, IN, Handled by Hunter Howard, 325+
3rd NITECH PR Outlaw Boomer, B&T, Aaron Wolken, MO, Handled by Colton Floyd, 225+
4th NITECH PR Black River Trick, B&T, Jeremiah Melin, Mike Poe Jr, Phil Menkeick, IN, Handled by Cameron Landis, 125+
5th PR Stinsons Big Vern, TW, Jeremy Stinson, IN, Handled by Ronnie Havens, 100+

View and purchase photos