Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Twister City Kennel Club (03/19/2021) / Conformation-Sunday Show 2

March 21, 2021

Hosted By: Twister City Kennel Club

Location: Hutchinson, Kansas

Guardian Dogs

American Bulldog, 3 Entries
Judge Jennifer Landers
CH UNJ NE URO3 GRCH'PR'Hd's Ramona Mae Razzle Dazzle SPOT-ON, Polly Dake-jones, Lisa Dake-jones
RCH CH'PR'Hd's Silver Mae Shine On, Lynn Carradine Hailey
GRCH BOB UROC RACEN UCD UNJ NV ROM EGCH'PR'Hd's Zenful Zigmund SPOT-ON, Polly Dake-jones, Lisa Dake-jones

BLACK RUSSIAN TERRIER Entries
Judge Jennifer Landers
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Fred

Cane Corso Italiano, 1 Entry
Judge Jennifer Landers
Open Female BF BOB Listed Entry

Doberman Pinscher, 4 Entries
Judge Jennifer Landers
Adult Male Invalid Entry
Female Puppy BF Listed Entry
Jr. Female RBF Kansa's Essential Personnel, Jacqueline C Matson
Open Female Kansa's Live Before You Die, Jacqueline C Matson

Dogo Argentino, 1 Entry
Judge Jennifer Landers
CH BOB CH Eddie Del Buen Ayre, Daniel Torres Sr, Daniel Torres Jr

Great Dane, 1 Entry
Judge Jennifer Landers
CH BOB CH URO1 Pdk's Save The Best For Last, Cindy Cross

Olde English Bulldogge, 1 Entry
Judge Jennifer Landers
GRCH BOB GRCH Ersoy's Sir Winslow, Diane Burkhardt Ersoy
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP Albert
NFP BP Pia

Perro De Presa Canario, 1 Entry
Judge Jennifer Landers
CH BOB URO1 PTN CH Performance Knls Atlas Oakleaf, Cathy Thomas, Lisa Berry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Jennifer Landers
1st) American Bulldog, UROC RACEN UCD UNJ NV ROM EGCH'PR'Hd's Zenful Zigmund SPOT-ON
2nd) Olde English Bulldogge, GRCH Ersoy's Sir Winslow
3rd) Doberman Pinscher, Invalid Entry
4th) Cane Corso Italiano, Listed Entry

Scenthounds

Beagle, 1 Entry
Judge Jennifer Landers
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Dachshund, 4 Entries
Judge Jennifer Landers
MINIATURE
Jr. Male BMV BM BOW BOB Listed Entry
Adult Male RBMV RBM Listed Entry
Adult Female RBFV RBF Texas May Lynn Cbrd Of Csbb, Sherlinda Price
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Sugar

English Coonhound, 1 Entry
Judge Jennifer Landers
CH BOB URO1 RACEN CCH CH'PR'Rh River Bottoms Born 2 Boogie, Laura L Bigley, Franklin P Williams, Tracy Kaecker

Treeing Walker Coonhound, 4 Entries
Judge Jennifer Landers
Adult Female BF CH'PR'Wyatt's Smokin Hot Crush HTX, Wyatt J Smith, Laura Bigley
CH BOB CH CCH'PR'Meramec Valley's Crown Jewel, Connie Bigley
RCH Invalid Entry

Scenthound Group Winners
Judge: Jennifer Landers
1st) Beagle, Listed Entry
2nd) English Coonhound, URO1 RACEN CCH CH'PR'Rh River Bottoms Born 2 Boogie
3rd) Treeing Walker Coonhound, CH CCH'PR'Meramec Valley's Crown Jewel
4th) Dachshund, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Azawakh, 1 Entry
Judge Brenda Landers
GRCH BOB UWP ROM EGCH Allal Wa N'sahel's Bagan SPOT, Alberta Evans, R Winn Conaway

Borzoi, 1 Entry
Judge Brenda Landers
Adult Male BM BOB Tufftoo-mylil Blame, Georgia Hardesty

Podengo Portugueso, 3 Entries
Judge Brenda Landers
CH BOB GRCH Fadista Do Vale De Fermedo, Glenda Downing
RCH CH Mijokr's Lw Dots It Dora, Glenda Downing

Saluki, 1 Entry
Judge Brenda Landers
CH BOB CH Rlou's Noble Kings Before Us, Jeanette Davila

Silken Windhound, 2 Entries
Judge Brenda Landers
Jr. Male BM BOB CH'PR'Summerspirit Oliver Twist, Georgia L Hardesty
CH CH'PR'Runways Rolling In The Deep, Janis Bastian
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Sookie

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Brenda Landers
1st) Podengo Portugueso, GRCH Fadista Do Vale De Fermedo
2nd) Borzoi, Tufftoo-mylil Blame
3rd) Azawakh, UWP ROM EGCH Allal Wa N'sahel's Bagan SPOT
4th) Saluki, CH Rlou's Noble Kings Before Us

Gun Dogs

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Brenda Landers
CH BOB CH Pinecrest's Make It Better, Becky Ensz

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Brenda Landers
Open Male BM Listed Entry
Open Female BF BOW BOB Listed Entry

Gordon Setter, 3 Entries
Judge Brenda Landers
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Open Female BF Listed Entry
CH CH Dreamcatcher Thnkgodimacountryboy, Lynn Carradine, Sandra Hudson

Portuguese Water Dog, 2 Entries
Judge Brenda Landers
Female Puppy BF URO1 Mcknights Caravela Dream, Patti Mcknight, Carl Mc Knight
CH BOB CH URO1 Mcknights Rose Among Thorns, Patti Mcknight, Carl Mc Knight

Standard Poodle, 13 Entries
Judge Brenda Landers
Jr. Male BM Listed Entry
Female Puppy Listed Entry
Jr. Female RBF CH Morley's Plur But Where Is Molly, Jessica James
Open Female BF BOW BOB Listed Entry
Adult Female Cecilia's Isabeau, Cecilia Bartholet
BHF Listed Entry
CH Listed Entry
RCH Listed Entry
GRCH GRCH Rose City's Anna Karenina, Kathryn Zimmerman, Christopher Segrest

Standard Poodle M/C, 17 Entries
Judge Brenda Landers
Male Puppy BM Sunset Tranquility's Nakoa Asher, Tosha Ruttman
Female Puppy BF BOW Listed Entry
Jr. Female So Fetchs Poodle Evangalista, Brett Bunch
BHF RBF Listed Entry
CH GRCH Rose City's I'll Be There, Kathryn Zimmerman, Christopher J Segrest
RCH CH Wanderlust Cherry On Top, Brett Bunch
GRCH BOB GRCH Fleetwoods Next Move 2 Trademark, Courtney Farley
RGRCH DGCH Rose City News Flash At Kater, Kay Andrews, Sandra Fanelli
RBM Listed Entry

Vizsla, 1 Entry
Judge Brenda Landers
Open Male BM BOB Listed Entry

Wirehaired Point. Griffon, 1 Entry
Judge Brenda Landers
Male Puppy BM BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Gerti

Gun Dog Group Winners
Judge: Brenda Landers
1st) Standard Poodle, Listed Entry
2nd) Gordon Setter, Listed Entry
3rd) Standard Poodle M/C, GRCH Fleetwoods Next Move 2 Trademark
4th) German Shorthaired Pntr, CH Pinecrest's Make It Better

Northern Breeds

American Eskimo, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
GRCH BOB URO2 GRCH'PR'Blue Star's Regal Lady Portia SPOT, Tari M Ernst, Steve Ioerger
RGRCH URO3 GRCH'PR'Debonair Rock Star SPOT, Michelle Fitch, Mark Fitch

Shiba, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Male BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Kahn
NFP Zeita

Siberian Husky, 8 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Open Male BM Liberty's Moves Like Jagger, Kenedi Wrezzes
Adult Female BF BOW BOB CH Campbell's Larush, Tricia Campbell
CH CH Liberty's Have No Mercy, Kenedi Wrezzes
RCH Listed Entry
GRCH GRCH Liberty's I'm On A Mission, Kenedi Wrezzes
RBM Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Rain

Northern Breed Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Siberian Husky, CH Campbell's Larush
2nd) Shiba, Listed Entry
3rd) American Eskimo, URO2 GRCH'PR'Blue Star's Regal Lady Portia SPOT

Herding Dogs

Australian Shepherd, 8 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Open Female BF Listed Entry
CH CH Kg's In A Sea Of Blue, Amy Gibbs
GRCH BOB URO2 GRCH Kg's Refuge and Strength, Amy Gibbs
RGRCH GRCH Sky Creek American Beauty, Brandi Sutton
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Halle

Belgian Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
MALINOIS
Female Puppy RBFV RBF Listed Entry
Adult Female BFV BF BOB Listed Entry

Border Collie, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
BHF BF BOB Listed Entry

German Shepherd Dog, 5 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Male BM Listed Entry
Adult Female BF BOW BOB Listed Entry
CH CH Hex Von Dulmenni, Melissa Sanders
RCH CH Kaiser Sanders Von Appleridge, Melissa Sanders

La Catahoula Leopard Dog, 7 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Male BM CH Twin Cedar's Corona, Christina Blankenship
Jr. Female BF BOW Winged Secret's In The Sauce, Jamie Dannels
CH CH Cimerron's Deathsong, Christina Blankenship, Deborah C Deters
RCH CH Wise's Mint Julep, Jamie Dannels
GRCH BOB URO1 GRCH Wenonas Willow, Deborah Claire Deters
RGRCH NBOB GRCH Winged's Boudin, Jamie Dannels

Pembroke Welsh Corgi, 4 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Female BF USA UFA Ozblu's North Star, Kimberlie Adams
CH CH Ozblu's Ursa Major, Kimberlie Adams
GRCH BOB RACEA RATN USR UFR RGCH Ci Cymru Ychydig O Ras, Kathy Graves, Carl Graves
RGRCH UCD UROC RGCH Laif Spring Nit Herd SPOT-ON, Evangeline Stuck Dvm, Jenna Dirkschneider
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Panda

Herding Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Australian Shepherd, URO2 GRCH Kg's Refuge and Strength
2nd) German Shepherd Dog, Listed Entry
3rd) Pembroke Welsh Corgi, RACEA RATN USR UFR RGCH Ci Cymru Ychydig O Ras
4th) La Catahoula Leopard Dog, URO1 GRCH Wenonas Willow

Terriers

American Hairless Terrier, 2 Entries
Judge Lila Fast

HAIRLESS
BHF BFV BF CH'PR'Wilsong Bellridge Hot N Tot, Garoleen Wilson, Kari Jepson
GRCH BOB NBOB GRCH'PR'Bellridge's Chili Ancho, Kari L Jepson, Gary W Jepson

American Pit Bull Terrier, 9 Entries
Judge Lila Fast
Male Puppy BM CH'PR'Nevada's Ben There Done That, Kassi Carpenter
Jr. Male RBM Sha-d Blue's Orion Of The Primes, Nikki Gonzales
CH CH Fantac's Bware Of My Magic Doll, Anissa Littlefield, Amanda Stevens
GRCH BOB RGCH Rswd's Little Red Corvette, Sondra Peirson
RGRCH UWP GRCH'PR'Nevada Larum Suprnaturl Spirit, Kasandra Carpenter
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran NC UAGI CH URO3 K9 Performance Knls Varro, Lisa Berry

Miniature Schnauzer, 2 Entries
Judge Lila Fast
BHM BM BOB Wadas Ketchum If You Can, Kim Wadas
CH CH Wadas Sky's The Limit, Kim Wadas

Rat Terrier, 2 Entries
Judge Lila Fast
STANDARD
Male Puppy BMV BM Listed Entry
GRCH BOB GRCH'PR'Bur-way Sweet But Psycho, Barbara Trammell, Felicity Trammell

Toy Fox Terrier, 1 Entry
Judge Lila Fast
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Terrier Group Winners
Judge: Lila Fast
1st) American Pit Bull Terrier, RGCH Rswd's Little Red Corvette
2nd) Rat Terrier, GRCH'PR'Bur-way Sweet But Psycho
3rd) Miniature Schnauzer, Wadas Ketchum If You Can
4th) American Hairless Terrier, NBOB GRCH'PR'Bellridge's Chili Ancho

Companion Dogs

American Bully, 13 Entries
Judge Lila Fast
Male Puppy BM Wulfsbane Catching Fire At Bcb, Tristan Fowler, Mary Tyson
Jr. Male RBM Topperformance Toke It Up, Jessica James
Open Male Listed Entry
Adult Female BF BOW Listed Entry
CH Listed Entry
RCH CH Ark9 Dreamteam's Private Stock, Sondra Peirson, Jonathan Foster, Aaron Pelan
GRCH BOB AP VPN UWPV UWPCH DGCH Ark9s Noschitt Sherlock, Jonathon Foster, Sondra Peirson, Aaron Pelan
RGRCH GRCH Ark9s Snoop-doggy, Josh Vick
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Eris

Dalmatian, 1 Entry
Judge Lila Fast
Open Male BM BOB CH Chelsea Hollytree Study N Scarlet, Christina Blankenship

French Bulldog, 6 Entries
Judge Lila Fast
Open Male BM BOW BOB CH Von Shadow Little Poe, Daniel Torres, Christine Barnhart
Jr. Female RBF Listed Entry
Open Female BF CH Jon Shadow Little Nola Jean, Daniel Torres, Chiara Vieceli
CH CH Darimi's All That Jazzsi Of Ersoy, Diane Ersoy, Cheri Williams
RCH B&t Dutch Chocolate, Sara Waldon
GRCH GRCH B&t Suspenders Limited, Sara Waldon

Poodle M/C, 2 Entries
Judge Lila Fast
MINIATURE
Min. Jr. Male BMV BM BOW BOB Listed Entry
Min. Female Puppy BFV BF Listed Entry
TOY

Companion Dog Group Winners
Judge: Lila Fast
1st) American Bully, AP VPN UWPV UWPCH DGCH Ark9s Noschitt Sherlock
2nd) Dalmatian, CH Chelsea Hollytree Study N Scarlet
3rd) Poodle M/C, Listed Entry
4th) French Bulldog, CH Von Shadow Little Poe

BIS Australian Shepherd, URO2 GRCH Kg's Refuge and Strength, Amy Gibbs
RBIS American Bulldog, UROC RACEN UCD UNJ NV ROM EGCH'PR'Hd's Zenful Zigmund SPOT-ON, Polly Dake-jones, Lisa Dake-jones

View Event >