Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Southeastern American Eskimo Dog Association, Inc. (02/27/2021) / Conforamtion - Saturday Show 2

February 27, 2021

Hosted By: Southeastern American Eskimo Dog Association, Inc.

Location: Elberton, Georgia

Guardian Dogs

Anatolian Shepherd, 3 Entries
Judge Rick Gann
CH CH O'sato Efendi The Legend Of Kanga, Patrea Pabst
RCH CH Alaturkay Demeter At Thunderpas, Patrea Pabst
GRCH BOB Listed Entry

Cane Corso Italiano, 6 Entries
Judge Rick Gann
Jr. Male BM Listed Entry
Jr. Female Listed Entry
Open Female BF BOW BOB Listed Entry
Adult Female RBF Listed Entry

Doberman Pinscher, 5 Entries
Judge Rick Gann
Female Puppy Kansa's The Fairy Queen, Susan Gresham
Adult Female BF Listed Entry
BHF RBF Listed Entry
GRCH BOB UWP RGCH Coruscates Remember The Buster, Amanda Figueroa, Emily Landrum
RGRCH GRCH Aludra Bad Handsome Man Coruscate, Emily Landrum

Dogo Argentino, 1 Entry
Judge Rick Gann
CH BOB CH Zbz Free Your Soul Damarhoff, Adriana Darwish, Mark Darwish

Rottweiler, 3 Entries
Judge Rick Gann
CH BOB URO1 CA GRCH Apache Vom Langenshof SPOT-ON, Quinn Webb
RCH CH Bella Vom Langenshof SPOT-ON, Quinn Webb

Guardian Dog Group Winners
Judge: Rick Gann
1st) Doberman Pinscher, UWP RGCH Coruscates Remember The Buster
2nd) Anatolian Shepherd, Listed Entry
3rd) Rottweiler, URO1 CA GRCH Apache Vom Langenshof SPOT-ON
4th) Dogo Argentino, CH Zbz Free Your Soul Damarhoff

Scenthounds

American Leopard Hound, 2 Entries
Judge Rick Gann
Jr. Female BF 'PR'Duncan Creek Outlaw Woman, Kelli Dawson, Haisley Dawson
GRCH BOB CGRCH GRCH(2)'PR'Thndrstrk Skin That Smoke Wagon, Haley Creasman, Effrem Creasman

Basset Fauve De Bretagne, 2 Entries
Judge Rick Gann
BHF BF BOB Rouquine D'aahroo, Cindy M Hartman

Bluetick Coonhound, 1 Entry
Judge Rick Gann
Adult Male BM BOB CH'PR'Kb Whiskey Bent and Hellbound, Samantha Blackwell, Karson Blackwell

Dachshund, 4 Entries
Judge Rick Gann
MINIATURE
Jr. Male BMV BM Listed Entry
Female Puppy RBFV RBF Listed Entry
Adult Female Bbck Genesis In The Beginning, Joe Mc Call, Laura Gregory
BHF BFV BF BOW BOB Listed Entry

English Coonhound, 2 Entries
Judge Rick Gann
Open Female BF 'PR'Machine Creek Mickey, Richie Barker
CH BOB CCH Drykreeks Mad Hatter, Kylee Hughes

Redbone Coonhound, 4 Entries
Judge Rick Gann
Jr. Male BM BOW BOB CCH'PR'Warrior River Disaster Strike, Kayla Cooper
Adult Male RBM 'PR'Cmr American President Trump, Ginger L Smith, Jeff Smith
Jr. Female BF 'PR'Miss Lena House, Ashley Marie Fowler, Tyson Page
Adult Female RBF 'PR'Cmr Sunday Sunrise Sunny, Ginger L Smith, Jeff Smith

Scenthound Group Winners
Judge: Rick Gann
1st) Bluetick Coonhound, CH'PR'Kb Whiskey Bent and Hellbound
2nd) American Leopard Hound, CGRCH GRCH(2)'PR'Thndrstrk Skin That Smoke Wagon
3rd) Redbone Coonhound, CCH'PR'Warrior River Disaster Strike
4th) Dachshund, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Ibizan Hound, 1 Entry
Judge Rick Gann
Open Male BM BOB Listed Entry

Peruvian Inca Orchid, 2 Entries
Judge Rick Gann
CH BOB CH Calypso's Gypsy In The Palace, Barbara Dubois
RCH CH Cocoa Huatuntupaq, Barbara Dubois

Rhodesian Ridgeback, 2 Entries
Judge Rick Gann
Open Male Invalid Entry
Open Female BF BOW BOB Pcfarms Classy W A Side Of Savage, Melissa Crump

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Rick Gann
1st) Ibizan Hound, Listed Entry
2nd) Rhodesian Ridgeback, Pcfarms Classy W A Side Of Savage
3rd) Peruvian Inca Orchid, CH Calypso's Gypsy In The Palace

Gun Dogs

Bracco Italiano, 1 Entry
Judge Rick Gann
Open Female BF BOB Listed Entry

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Rick Gann
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Rick Gann
Female Puppy BF BOB Dream Of The Old Souths Belle@lcr, Mary Ragland

Labrador Retriever, 3 Entries
Judge Rick Gann
Adult Male RBM Listed Entry
BHM BM Listed Entry
CH BOB USJ CH Lol's Newton Junior, Annie Locklear, Katelyn Bishop

Standard Poodle, 9 Entries
Judge Rick Gann
Open Male RBM Calisun Hot Summer Night, Barbara Andreassen, Beverly Crosby
BHM BM 1fc How Do U Like Me Now, Kristy Jones, Ray Jones
Female Puppy Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB Listed Entry
Open Female Listed Entry
Adult Female RBF Bowmans Kodii Raynn, Deborah Bowman
BHF Listed Entry
CH CH Mount Bethel Mischief Managed, Darcy Kallus
RCH URO1 CH 1fc Flying With Ducks, Kristy Jones

Standard Poodle M/C, 15 Entries
Judge Rick Gann
Jr. Male BM CH Pk's Dun Run Outta Ink, Paula L Cearley, Kennedy May
Open Male RBM Rose City's Texas Rolling Stone, Martha J Hartley
Jr. Female RBF So Fetchs Rock Machine, Brett Bunch
Open Female BF BOW CH URO1 Pk's Smitten With This Vixen, Paula L Cearley
BHF Listed Entry
CH BOB CH Wanderlust Cherry On Top, Brett Bunch
RCH GRCH Mod Fs Ernestine, Joe Mc Call
GRCH EGCH So Fetchs Fair Is Fair, Brett Bunch
RGRCH URO1 RGCH Cosmic Calibers River Vixen SPOT-ON, Jordan Burns

Vizsla, 1 Entry
Judge Rick Gann
BHF BF BOB Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Rick Gann
1st) Standard Poodle M/C, CH Wanderlust Cherry On Top
2nd) Labrador Retriever, USJ CH Lol's Newton Junior
3rd) Standard Poodle, Listed Entry
4th) Vizsla, Listed Entry

Northern Breeds

American Eskimo, 6 Entries
Judge John F Booth
MINIATURE
Female Puppy RBFV RBF CH'PR'Hh Built On Courage, Tammy S Powers, Lenise Redding
BHF BFV BF 'PR'Artcrse Something To Believe In, April Ellison
CH BOB CH'PR'Sierra Music To My Eyes, Deborah Allen, Diana Allen
RCH CH'PR'Artcmgc Chasin' A Winter Starr, April Ellison
GRCH URO1 GRCH'PR'Wintersun's Time Traveler, Tammy Powers, Lenise Redding
RGRCH GRCH'PR'Thunderpas Aragorn, Patrea L Pabst

Japanese Akita, 4 Entries
Judge John F Booth
Male Puppy BM Unmei No A'imako, Taylor A Jones, Zachary Novak, Tiffnie Novak
BHM RBM CH Unmei No Alexander, Taylor Jones
Jr. Female BF BOW Listed Entry
GRCH BOB GRCH Hokuun No Arashi Go Wataky Kensha, Taylor Jones

Norwegian Buhund, 1 Entry
Judge John F Booth
Open Female BF BOB Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: John F Booth
1st) American Eskimo, CH'PR'Sierra Music To My Eyes
2nd) Japanese Akita, GRCH Hokuun No Arashi Go Wataky Kensha
3rd) Norwegian Buhund, Listed Entry

Herding Dogs

Australian Shepherd, 6 Entries
Judge John F Booth
Jr. Male BM BOW BOB CH Steelndiamonds Gun Smoke, April Ellison
Adult Male RBM Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
Open Female RBF Sunfire Springfever Kiss Koala, Jenny Addie
Adult Female Listed Entry
BHF Listed Entry

Berger Picard, 1 Entry
Judge John F Booth
Female Puppy BF BOB Masq's Radical By Design, Jenny Scifres, John King

Border Collie, 2 Entries
Judge John F Booth
Open Female BF Listed Entry
CH BOB URO1 CH Chf Avatar Flyin Solo SPOT-ON, Judy L Kinnie

German Shepherd Dog, 7 Entries
Judge John F Booth
Male Puppy BM BOW BOB Austin's Argos Vom Loyalsock, Sabrina Markle
Jr. Male RBM Eros Vom Zuflucht, Heidi Owen
Female Puppy BF Listed Entry
CH URO1 CH Hendon's Final Verdict SPOT, Susan Ray
RCH URO1 CH Hendon's Guide Thru Inferno SPOT, Susan Ray
RBF Listed Entry

La Catahoula Leopard Dog, 5 Entries
Judge John F Booth
Male Puppy RBM CH Peace River's Twelve Gauge, Cassidy Jackson
Open Male BM Twin Cedar's Corona, Christina Blankenship
CH Listed Entry
RCH GRCH Warrior River Chieftain, Kayla Cooper
GRCH BOB GRCH Primetime's Ia Hawkeye's Tater, Jean C Rothe

Herding Dog Group Winners
Judge: John F Booth
1st) Berger Picard, Masq's Radical By Design
2nd) Australian Shepherd, CH Steelndiamonds Gun Smoke
3rd) La Catahoula Leopard Dog, GRCH Primetime's Ia Hawkeye's Tater
4th) Border Collie, URO1 CH Chf Avatar Flyin Solo SPOT-ON

Terriers

American Pit Bull Terrier, 2 Entries
Judge John F Booth
CH CH Kayos Sacred Spirit Of Malone, Sophia Politino
GRCH BOB UWP RGCH'PR'Bwf/Soi Venom Bites Back, Amanda Figueroa, Robert Davis

Norwich Terrier, 1 Entry
Judge John F Booth
GRCH BOB GRCH Moonrock Go For Launch, Phil Whatley, Ann Whatley

Rat Terrier, 1 Entry
Judge John F Booth
STANDARD
Jr. Male BMV BM BOB CH'PR'Sands' I'm Yer Huckleberry, Lisa Sands, Michael A Sands

Staffordshire Bullterrier, 3 Entries
Judge John F Booth
Adult Male Invalid Entry
BHM BM BOW BOB Listed Entry
Adult Female BF Rockstaff Empire Strikes Back, Teresa Glover

Terrier Group Winners
Judge: John F Booth
1st) Norwich Terrier, GRCH Moonrock Go For Launch
2nd) Staffordshire Bullterrier, Listed Entry
3rd) Rat Terrier, CH'PR'Sands' I'm Yer Huckleberry
4th) American Pit Bull Terrier, UWP RGCH'PR'Bwf/Soi Venom Bites Back

Companion Dogs

American Bully, 2 Entries
Judge John F Booth
Jr. Male BM BOB Listed Entry
Open Male RBM CH Duval Bullies Maui, Melissa Goldstein

Chihuahua, 1 Entry
Judge John F Booth
CH BOB CH Palmettos Goldeneye, Heidi Chiappetta

Chinese Crested, 1 Entry
Judge John F Booth
Male Puppy BM BOB Jeremar's Who's Crying Now, Barbara Creely

Dalmatian, 6 Entries
Judge John F Booth
Open Male BM Chelsea Hollytree Study N Scarlet, Christina Blankenship
Female Puppy Mediolanum Lois Lane, Katelyn Bishop
Jr. Female Dapper-dan's Southern Dal Gal, Karen Hatfield
BHF BF BOW BOB Listed Entry
RBM Woodwynd A Fire I Cant Put Out Mary Lynn Jensen
RBF Listed Entry

Poodle, 10 Entries
Judge John F Booth
MINIATURE
Jr. Male BMV BM BOW BOB Tintlet Wild Card, Gloria Ogdahl, Jeri Kelsey Wolf
Female Puppy BFV BF Listed Entry
Adult Female RBFV RBF Sylversmith Mia Mtbethel Dream, Darcy Kallus
BHF Listed Entry
CH GRCH Mabilo Shine Like A Star Astyanax, Jennifer Anders
RCH CH Showcase I Am Sasha Fierce, Jennifer Casse
GRCH EGCH Livadias Bohemian Rhapsody, Jennifer Anders
RGRCH GRCH Shiann's Dancing For That Money, Jennifer Casse

Poodle M/C, 5 Entries
Judge John F Booth
MINIATURE
BHM BMV BM Listed Entry
BHF BFV BF BOW BOB Listed Entry
CH GRCH Mystique Kastle Barbara Ann, Douglas Matney
RCH GRCH Mod Fs Truvy, Joe Mccall

Pug, 4 Entries
Judge John F Booth
Adult Female BF CH Casper's Moon Of My Life, Wayne C Leonhardt, Victor H Holliger
CH BOB CH Caper's Siriusly Raising Kane!, Wayne C Leonhardt
RCH CH Caper's Phoenix Rose Lucky Penny, Wayne C Leonhardt, Victor H Holliger

Companion Dog Group Winners
Judge: John F Booth
1st) Pug, CH Caper's Siriusly Raising Kane!
2nd) Poodle, Tintlet Wild Card
3rd) American Bully, Listed Entry
4th) Dalmatian, Listed Entry

BIS Pug, CH Caper's Siriusly Raising Kane!, Wayne C Leonhardt
RBIS Norwich Terrier, GRCH Moonrock Go For Launch, Phil Whatley, Ann Whatley

View Event >