Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Southeastern American Eskimo Dog Association, Inc. (02/27/2021) / Conformation - Saturday Show 1

February 27, 2021

Hosted By: Southeastern American Eskimo Dog Association, Inc.

Location: Elberton, Georgia

Guardian Dogs

Anatolian Shepherd, 3 Entries
Judge John F Booth
CH CH Alaturkay Demeter At Thunderpas, Patrea Pabst
RCH CH O'sato Efendi The Legend Of Kanga, Patrea Pabst
GRCH BOB Listed Entry

Cane Corso Italiano, 5 Entries
Judge John F Booth
Jr. Male BM Listed Entry
Female Puppy Listed Entry
Open Female RBF Listed Entry
Adult Female BF BOW BOB Listed Entry
CH Listed Entry

Doberman Pinscher, 5 Entries
Judge John F Booth
Female Puppy RBF Listed Entry
Adult Female BF BOB Listed Entry
GRCH GRCH Aludra Bad Handsome Man Coruscate, Emily Landrum
RGRCH UWP RGCH Coruscates Remember The Buster, Amanda Figueroa, Emily Landrum

Dogo Argentino, 1 Entry
Judge John F Booth
CH BOB CH Zbz Free Your Soul Damarhoff, Adriana Darwish, Mark Darwish

Giant Schnauzer, 1 Entry
Judge John F Booth
CH BOB RATN UWP URO2 CH Verwohnter Teufel Vom Furstenhaus SPOT-ON, Sandra Owen

Rottweiler, 3 Entries
Judge John F Booth
CH BOB URO1 CA GRCH Apache Vom Langenshof SPOT-ON, Quinn Webb
RCH CH Amira Vom Langenshof SPOT-ON, Quinn Webb

Guardian Dog Group Winners
Judge: John F Booth
1st) Doberman Pinscher, Listed Entry
2nd) Rottweiler, URO1 CA GRCH Apache Vom Langenshof SPOT-ON
3rd) Dogo Argentino, CH Zbz Free Your Soul Damarhoff
4th) Cane Corso Italiano, Listed Entry

Scenthounds

American Leopard Hound, 2 Entries
Judge John F Booth
Jr. Female BF 'PR'Duncan Creek Outlaw Woman, Kelli Dawson, Haisley Dawson
GRCH BOB CGRCH GRCH(2)'PR'Thndrstrk Skin That Smoke Wagon, Haley Creasman, Effrem Creasman

Basset Fauve De Bretagne, 2 Entries
Judge John F Booth
Jr. Female RBF Blevwil Cloud Nine, Cindy Hartman
BHF BF BOB Rouquine D'aahroo, Cindy M Hartman

Bluetick Coonhound, 1 Entry
Judge John F Booth
Adult Male BM BOB CH'PR'Kb Whiskey Bent and Hellbound, Samantha Blackwell, Karson Blackwell

Dachshund, 4 Entries
Judge John F Booth
MINIATURE
Jr. Male BMV BM Listed Entry
Female Puppy RBFV RBF Listed Entry
Adult Female Bbck Genesis In The Beginning, Joe Mc Call, Laura Gregory
BHF BFV BF BOW BOB Listed Entry

English Coonhound, 2 Entries
Judge John F Booth
Open Female BF BOB 'PR'Machine Creek Mickey, Richie Barker
CH CCH Drykreeks Mad Hatter, Kylee Hughes

Redbone Coonhound, 4 Entries
Judge Rick Gann
Jr. Male BM CCH'PR'Warrior River Disaster Strike, Kayla Cooper
Adult Male RBM 'PR'Cmr American President Trump, Ginger L Smith, Jeff Smith
Jr. Female BF BOW BOB 'PR'Miss Lena House, Ashley Marie Fowler, Tyson Page
Adult Female RBF 'PR'Cmr Sunday Sunrise Sunny, Ginger L Smith, Jeff Smith

Scenthound Group Winners
Judge: Rick Gann
1st) Bluetick Coonhound, CH'PR'Kb Whiskey Bent and Hellbound
2nd) American Leopard Hound, CGRCH GRCH(2)'PR'Thndrstrk Skin That Smoke Wagon
3rd) Dachshund, Listed Entry
4th) Redbone Coonhound, 'PR'Miss Lena House

Sighthounds & Pariah Dogs

Ibizan Hound, 1 Entry
Judge John F Booth
Open Male BM BOB Listed Entry

Peruvian Inca Orchid, 2 Entries
Judge John F Booth
CH BOB CH Cocoa Huatuntupaq, Barbara Dubois
RCH CH Calypso's Gypsy In The Palace, Barbara Dubois

Rhodesian Ridgeback, 2 Entries
Judge John F Booth
Open Male Invalid Entry
Open Female BF Pcfarms Classy W A Side Of Savage, Melissa Crump

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: John F Booth
1st) Rhodesian Ridgeback, Invalid Entry
2nd) Ibizan Hound, Listed Entry
3rd) Peruvian Inca Orchid, CH Cocoa Huatuntupaq

Gun Dogs

Bracco Italiano, 1 Entry
Judge John F Booth
Open Female BF BOB Listed Entry

Brittany, 1 Entry
Judge John F Booth
Open Male BM BOB Listed Entry

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge John F Booth
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Golden Retriever, 1 Entry
Judge John F Booth
Female Puppy BF BOB Dream Of The Old Souths Belle@lcr, Mary Ragland

Labrador Retriever, 3 Entries
Judge John F Booth
Adult Male RBM Listed Entry
BHM BM BOB Listed Entry
CH USJ CH Lol's Newton Junior, Annie Locklear, Katelyn Bishop

Standard Poodle, 9 Entries
Judge John F Booth
Open Male RBM Calisun Hot Summer Night, Barbara Andreassen, Beverly Crosby
BHM BM 1fc How Do U Like Me Now, Kristy Jones, Ray Jones
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry
Open Female Listed Entry
Adult Female Bowmans Kodii Raynn, Deborah Bowman
BHF Listed Entry
CH BOB CH Mount Bethel Mischief Managed, Darcy Kallus
RCH URO1 CH 1fc Flying With Ducks, Kristy Jones

Standard Poodle M/C, 15 Entries
Judge John F Booth
Jr. Male BM BOW CH Pk's Dun Run Outta Ink, Paula L Cearley, Kennedy May
Open Male RBM Rose City's Texas Rolling Stone, Martha J Hartley
Jr. Female BF So Fetchs Poodle Evangalista, Brett Bunch
Open Female RBF CH URO1 Pk's Smitten With This Vixen, Paula L Cearley
BHF Listed Entry
CH GRCH Mod Fs Ernestine, Joe Mc Call
RCH CH Wanderlust Cherry On Top, Brett Bunch
GRCH BOB URO1 RGCH Cosmic Calibers River Vixen SPOT-ON, Jordan Burns
RGRCH URO1 GRCH 1fc Crystalcreek Wehavethekey Ths SPOT, Ray Jones

Vizsla, 1 Entry
Judge John F Booth
BHF BF BOB Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: John F Booth
1st) Bracco Italiano, Listed Entry
2nd) Standard Poodle M/C, URO1 RGCH Cosmic Calibers River Vixen SPOT-ON
3rd) Brittany, Listed Entry
4th) Vizsla, Listed Entry

Northern Breeds

American Eskimo, 6 Entries
Judge Rick Gann
MINIATURE
Female Puppy RBFV RBF CH'PR'Hh Built On Courage, Tammy S Powers, Lenise Redding
BHF BFV BF 'PR'Artcrse Something To Believe In, April Ellison
CH CH'PR'Artcmgc Chasin' A Winter Starr, April Ellison
RCH CH'PR'Sierra Music To My Eyes, Deborah Allen, Diana Allen
GRCH BOB GRCH'PR'Thunderpas Aragorn, Patrea L Pabst
RGRCH URO1 GRCH'PR'Wintersun's Time Traveler, Tammy Powers, Lenise Redding

Japanese Akita, 4 Entries
Judge Rick Gann
Male Puppy RBM Unmei No A'imako, Taylor A Jones, Zachary Novak, Tiffnie Novak
BHM BM BOW CH Unmei No Alexander, Taylor Jones
Jr. Female BF Listed Entry
GRCH BOB GRCH Hokuun No Arashi Go Wataky Kensha, Taylor Jones

Norwegian Buhund, 1 Entry
Judge Rick Gann
Open Female BF BOB Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Rick Gann
1st) American Eskimo, GRCH'PR'Thunderpas Aragorn
2nd) Japanese Akita, GRCH Hokuun No Arashi Go Wataky Kensha
3rd) Norwegian Buhund, Listed Entry

Herding Dogs

Australian Shepherd, 6 Entries
Judge Rick Gann
Jr. Male BM CH Steelndiamonds Gun Smoke, April Ellison
Adult Male RBM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry
Open Female RBF Sunfire Springfever Kiss Koala, Jenny Addie
Adult Female Listed Entry
BHF Listed Entry

Berger Picard, 1 Entry
Judge Rick Gann
Female Puppy BF BOB Masq's Radical By Design, Jenny Scifres, John King

Border Collie, 3 Entries
Judge Rick Gann
Jr. Female BF Listed Entry
Open Female RBF Listed Entry
CH BOB URO1 CH Chf Avatar Flyin Solo SPOT-ON, Judy L Kinnie

Collie, 1 Entry
Judge Rick Gann
ROUGH
Adult Male BMV BM BOB Listed Entry

German Shepherd Dog, 6 Entries
Judge Rick Gann
Male Puppy BM BOW Austin's Argos Vom Loyalsock, Sabrina Markle
Jr. Male RBM Eros Vom Zuflucht, Heidi Owen
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB URO1 CH Hendon's Guide Thru Inferno SPOT, Susan Ray
RCH URO1 CH Hendon's Final Verdict SPOT, Susan Ray
RBF Listed Entry

La Catahoula Leopard Dog, 6 Entries
Judge Rick Gann
Male Puppy RBM CH Peace River's Twelve Gauge, Cassidy Jackson
Open Male BM Twin Cedar's Corona, Christina Blankenship
CH Listed Entry
RCH CH Warrior River Original, Kayla Cooper
GRCH BOB GRCH Primetime's Ia Hawkeye's Tater, Jean C Rothe

Herding Dog Group Winners
Judge: Rick Gann
1st) La Catahoula Leopard Dog, GRCH Primetime's Ia Hawkeye's Tater
2nd) Australian Shepherd, Listed Entry
3rd) German Shepherd Dog, URO1 CH Hendon's Guide Thru Inferno SPOT
4th) Berger Picard, Masq's Radical By Design

Terriers

American Pit Bull Terrier, 2 Entries
Judge Rick Gann
CH CH Kayos Sacred Spirit Of Malone, Sophia Politino
GRCH BOB UWP RGCH'PR'Bwf/Soi Venom Bites Back, Amanda Figueroa, Robert Davis

Bull Terrier, 1 Entry
Judge Rick Gann
BHM BM BOB Bullyhill Revitup Devils Eye, Teena Troy

Norwich Terrier, 1 Entry
Judge Rick Gann
GRCH BOB GRCH Moonrock Go For Launch, Phil Whatley, Ann Whatley

Rat Terrier, 1 Entry
Judge Rick Gann
STANDARD
Jr. Male BMV BM BOB CH'PR'Sands' I'm Yer Huckleberry, Lisa Sands, Michael A Sands

Staffordshire Bullterrier, 3 Entries
Judge Rick Gann
Adult Male Invalid Entry
BHM BM BOW BOB Listed Entry
Adult Female BF Rockstaff Empire Strikes Back, Teresa Glover

Terrier Group Winners
Judge: Rick Gann
1st) Norwich Terrier, GRCH Moonrock Go For Launch
2nd) Staffordshire Bullterrier, Listed Entry
3rd) American Pit Bull Terrier, UWP RGCH'PR'Bwf/Soi Venom Bites Back
4th) Rat Terrier, CH'PR'Sands' I'm Yer Huckleberry

Companion Dogs

American Bully, 3 Entries
Judge Rick Gann
Jr. Male RBM Listed Entry
Open Male BM BOW BOB CH Duval Bullies Maui, Melissa Goldstein
Female Puppy BF Listed Entry

Chihuahua, 2 Entries
Judge Rick Gann
CH BOB CH Palmettos Goldeneye, Heidi Chiappetta
GRCH GRCH Todd Chiappetta, Heidi Chiappetta

Chinese Crested, 1 Entry
Judge Rick Gann
Male Puppy BM BOB Jeremar's Who's Crying Now, Barbara Creely

Dalmatian, 5 Entries
Judge Rick Gann
Open Male BM Chelsea Hollytree Study N Scarlet, Christina Blankenship
Female Puppy RBF Mediolanum Lois Lane, Katelyn Bishop
Jr. Female Dapper-dan's Southern Dal Gal, Karen Hatfield
BHF BF BOW BOB Listed Entry
RBM Woodwynd A Fire I Cant Put Out Mary Lynn Jensen

Poodle, 10 Entries
Judge Rick Gann
MINIATURE
Jr. Male BMV BM BOW BOB Tintlet Wild Card, Gloria Ogdahl, Jeri Kelsey Wolf
Female Puppy BFV BF Listed Entry
Adult Female Sylversmith Mia Mtbethel Dream, Darcy Kallus
BHF RBFV RBF Listed Entry
CH GRCH Shiann's Dancing For That Money, Jennifer Casse
RCH GRCH Mabilo Shine Like A Star Astyanax, Jennifer Anders
GRCH EGCH Livadias Bohemian Rhapsody, Jennifer Anders

Poodle M/C, 5 Entries
Judge Rick Gann
MINIATURE
BHM BMV BM BOW Listed Entry
BHF BFV BF Listed Entry
CH BOB GRCH Mod Fs Truvy, Joe Mccall
RCH GRCH Mystique Kastle Barbara Ann, Douglas Matney

Pug, 4 Entries
Judge Rick Gann
Adult Female BF CH Casper's Moon Of My Life, Wayne C Leonhardt, Victor H Holliger
CH BOB CH Caper's Siriusly Raising Kane!, Wayne C Leonhardt
RCH CH Caper's Phoenix Rose Lucky Penny, Wayne C Leonhardt, Victor H Holliger

Companion Dog Group Winners
Judge: Rick Gann
1st) Poodle, Tintlet Wild Card
2nd) Chinese Crested, Jeremar's Who's Crying Now
3rd) Poodle M/C, GRCH Mod Fs Truvy
4th) Chihuahua, CH Palmettos Goldeneye

BIS Bracco Italiano, Listed Entry
RBIS Bluetick Coonhound, CH'PR'Kb Whiskey Bent and Hellbound, Samantha Blackwell, Karson Blackwell

View Event >