Refreshed Registration Product Line & Pricing, Effective Dec. 15, 2022. See News Section for Full Details.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Obedience Training Class Of Harrisburg (11/14/2020) / Conformation - Sunday Show 2

November 15, 2020

Hosted By: Obedience Training Class Of Harrisburg

Location: Mechanicsburg, Pennsylvania

Guardian Dogs

Caucasian Ovcharka, 3 Entries
Judge Karyn Colman
Male Puppy RBM Bairak Azskas Arkadiy, Ashlie Kennicott
Open Male BM Hranitel Gor Oshun, Christy Post
Open Female BF BOW BOB Ryska Gift Of Life, Jillian Casey

Standard Schnauzer, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Adult Female BF BOB Centara Melody In Motion, Pat Sutton
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Celtic Cross Arklight, Sarah Peak

Guardian Dog Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) Standard Schnauzer, Centara Melody In Motion
2nd) Caucasian Ovcharka, Ryska Gift Of Life

Scenthounds

Basset Fauve De Bretagne, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Open Female BF BOB Blevwils Queen Of Hearts, Erica Beattie, Kristen Gresh, Billy Huntington, Patricia Alleman

Beagle, 2 Entries
Judge Karyn Colman
Adult Male BM Maple Strasse's Hwin's Catcher, Maureen Ann Wentzel
GRCH BOB CGRCH Angelwick Living On A Prayer, Barbara Drake

Porcelaine, 1 Entry
Judge Karyn Colman
CH BOB CH Oak Hill's Iceman, Morgan Avila, Michael Avila

Redbone Coonhound, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Jr. Male BM BOB CH'PR'Rimfire's Callsign Chaos Actual, Katrina Henderson, Steve Hatch

Scenthound Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) Beagle, CGRCH Angelwick Living On A Prayer
2nd) Basset Fauve De Bretagne, Blevwils Queen Of Hearts
3rd) Porcelaine, CH Oak Hill's Iceman
4th) Redbone Coonhound, CH'PR'Rimfire's Callsign Chaos Actual

Sighthounds & Pariah Dogs

Silken Windhound, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Jr. Female BF BOB CH'PR'Windspirit Wdance Mika, Daniel Hartman

Whippet, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) Silken Windhound, CH'PR'Windspirit Wdance Mika
2nd) Whippet, Listed Entry

Gun Dogs

English Cocker Spaniel, 2 Entries
Judge Karyn Colman
CH BOB CH Warwicks Ctry Roads @ Sugarland, Linda L Fusco
RCH Invalid Entry

Golden Retriever, 4 Entries
Judge Karyn Colman
Male Puppy BM Heartland Spread The Love, Kimberly Noel
CH CH Riverstone's Catchin' Waves SPOT-ON, Samantha Snyder
RCH CH Heartland Sippin A Hot Toddy, Kimberly Noel
GRCH BOB GRCH Mapleglo's Back In The Game, Laura Mistretta, Siobhan Smyth

Labrador Retriever, 2 Entries
Judge Karyn Colman
Jr. Female BF Mccabe Creek&rimfire On A Whim, Danielle Madore
GRCH BOB CA EGCH Mc Cabe Creek Gust Over Rimfire, Danielle Madore

Standard Poodle, 10 Entries
Judge Karyn Colman
Male Puppy BM BOW Piccolo's Masterpiece In Progress, Tyler Mikels
Female Puppy BF Saphire Simm Sala Bim, Kim Alexander-thomson
CH URO2 CH Piccolo's As You Like It, Evelyn Comer
RCH ROM URX6 UUD CH UROG Piccolo's Niall Delaney, Marguerite Plank
GRCH BOB GRCH Sapphires Wrapt Round My Heart SPOT-ON, Wendy Coffey
RGRCH URX UAGII UROC UCD GRCH Saphire Alakazam SPOT-ON, Kim Alexander-thomson
RBM URO1 Piccolo's Iron Forged Harvey Deborah Swartz
RBF Piccolo's Picture Perfect Evelyn Comer
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran URX UAGII UROC UCD GRCH Saphire Alakazam SPOT-ON, Kim Alexander-thomson

Standard Poodle M/C, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Jr. Male BM BOB URO1 Sapphires Dance Withme Delaney, Marguerite Plank, Wendy Coffey

Weimaraner, 1 Entry
Judge Karyn Colman
CH BOB CH RATN Oakpoints Platinum Water Lily, Tanya Rowan

Gun Dog Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) Labrador Retriever, CA EGCH Mc Cabe Creek Gust Over Rimfire
2nd) English Cocker Spaniel, CH Warwicks Ctry Roads @ Sugarland
3rd) Standard Poodle, GRCH Sapphires Wrapt Round My Heart SPOT-ON
4th) Golden Retriever, GRCH Mapleglo's Back In The Game

Northern Breeds

Akita, 3 Entries
Judge Karyn Colman
BHF BF Koti's-kuma Ginger Snap, Cheryl Tice, Chris Koenitz, Lillian Naused
CH BOB CH Koti's Kid Hot N Spicy Stella, Chris Koenitz, Lilian R Naused, Cheryl Tice
RCH CH Koti's Too Simply Irresistable, Chris Koenitz, Cheryl Tice

Japanese Akita, 5 Entries
Judge Karyn Colman
BHM BM Unmei No Alexander, Taylor Jones
Female Puppy BF BOW Tsukihime Go Hajimari, Courtney Caraccioli
CH BOB CH Jiro No Kitsunebi Kensha, Kevin Beebe, Courtney Caracciolli
RCH GRCH Hokuun No Arashi Go Wataky Kensha, Taylor Jones

Keeshond, 1 Entry
Judge Karyn Colman
CH BOB GRCH Wundr Y Kctrl Time In A Bottle, Stacie S Beasley

Siberian Husky, 2 Entries
Judge Karyn Colman
Male Puppy BM Ninkasi's Secret Ingredient, Kelli Clark
Jr. Female BF BOW BOB Kings Blood Catelyn, Lauren Fisher

Northern Breed Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) Keeshond, GRCH Wundr Y Kctrl Time In A Bottle
2nd) Siberian Husky, Kings Blood Catelyn
4th) Japanese Akita, CH Jiro No Kitsunebi Kensha

Herding Dogs

Beauceron, 2 Entries
Judge Karyn Colman
Open Male BM BOW BOB CH Pride D Match Du Chateau Rocher, Sara Reid
Female Puppy BF Heptima Canis Mayrau, Justine Bradley
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Lilith

Cardigan Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Karyn Colman
CH BOB CH Bridgelady's Never Walk Alone, Deborah Frank

German Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Jr. Female BF BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Paco

La Catahoula Leopard Dog, 2 Entries
Judge Karyn Colman
Male Puppy BM BOB CH URO1 Tumblingrun's S. Mountain King, Suzanne White, Steve Blair
BHM RBM Tumblinrun's Ace Is On The Case, Suzanne White, Lucas Miller, Steve Blair

Schapendoes, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Jr. Male BM BOB CH Messyhair's Ecc Elvis Quincy, Beth Humma

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Karyn Colman
CH BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 2 Entries
Male Veteran: CH Phoenix Imaginary Friend SPOT, Karen Peak
Female Veteran: Best Veteran URO2 ALCH Gypsy Splendor Of Themountain, Rhonda E Robinson

Herding Dog Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) Schapendoes, CH Messyhair's Ecc Elvis Quincy
2nd) Cardigan Welsh Corgi, CH Bridgelady's Never Walk Alone
3rd) Shetland Sheepdog, Listed Entry
4th) La Catahoula Leopard Dog, CH URO1 Tumblingrun's S. Mountain King

Terriers

Staffordshire Bullterrier, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Male Puppy BM BOB CH Brewlin's Today's Tom Sawyer, Jane Lasher, Linda Ringle

Terrier Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) Staffordshire Bullterrier, CH Brewlin's Today's Tom Sawyer

Companion Dogs

Chinese Crested, 1 Entry
Judge Karyn Colman
CH BOB CH Clashaus Storytellers Dragon, Alicia Reed

Dalmatian, 1 Entry
Judge Karyn Colman
BHM BM BOB Turning Stonen Mcdotties Elmer, Jennifer R Mclaughlin

Italian Greyhound, 1 Entry
Judge Karyn Colman
CH BOB CH Tebo Whiskey Tango Foxtrot, Alicia Reed

Miniature Pinscher, 6 Entries
Judge Karyn Colman
Adult Male BM BOW CH Sun Reh Moonlite Inferno, Christine Bixler
Jr. Female BF Snomoon's When The Volcono Blows, Regina Luyster
Adult Female RBF Ro-may's The Venitions Little Vic, Regina Luyster
CH BOB GRCH Witzend Canine Casanova, Christine Bixler, David Bixler
RCH GRCH Sun Reh Moonlite Mischief, Martha Wojtaszek
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran GRCH Tri-del's Moonlite Chat, Martha Wojtaszek Or Cindy Clark

Companion Dog Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) Italian Greyhound, CH Tebo Whiskey Tango Foxtrot
2nd) Miniature Pinscher, GRCH Witzend Canine Casanova
3rd) Dalmatian, Turning Stonen Mcdotties Elmer
4th) Chinese Crested, CH Clashaus Storytellers Dragon

BIS Labrador Retriever, CA EGCH Mc Cabe Creek Gust Over Rimfire, Danielle Madore
RBIS Schapendoes, CH Messyhair's Ecc Elvis Quincy, Beth Humma

View Event >