Refreshed Registration Product Line & Pricing, Effective Dec. 15, 2022. See News Section for Full Details.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Obedience Training Class Of Harrisburg (11/14/2020) / Conformation - Sunday Show 1

November 15, 2020

Hosted By: Obedience Training Class Of Harrisburg

Location: Mechanicsburg, Pennsylvania

Guardian Dogs

Caucasian Ovcharka, 4 Entries
Judge David L Kittredge
Male Puppy RBM Bairak Azskas Arkadiy, Ashlie Kennicott
Open Male BM BOW Hranitel Gor Oshun, Christy Post
Open Female BF Ryska Gift Of Life, Jillian Casey
CH BOB URO1 CH Cazanova Sila V Krovi SPOT-ON, Linda Andersen Garretson

Standard Schnauzer, 1 Entry
Judge David L Kittredge
Adult Female BF BOB Centara Melody In Motion, Pat Sutton
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Celtic Cross Arklight, Sarah Peak

Guardian Dog Group Winners
Judge: David L Kittredge
1st) Caucasian Ovcharka, URO1 CH Cazanova Sila V Krovi SPOT-ON
2nd) Standard Schnauzer, Centara Melody In Motion

Scenthounds

Basset Fauve De Bretagne, 1 Entry
Judge David L Kittredge
Open Female BF BOB Blevwils Queen Of Hearts, Erica Beattie, Kristen Gresh, Billy Huntington, Patricia Alleman

Beagle, 1 Entry
Judge David L Kittredge
GRCH BOB CGRCH Angelwick Living On A Prayer, Barbara Drake

Porcelaine, 1 Entry
Judge David L Kittredge
CH BOB CH Oak Hill's Iceman, Morgan Avila, Michael Avila

Redbone Coonhound, 1 Entry
Judge David L Kittredge
Jr. Male BM BOB CH'PR'Rimfire's Callsign Chaos Actual, Katrina Henderson, Steve Hatch

Scenthound Group Winners
Judge: David L Kittredge
1st) Basset Fauve De Bretagne, Blevwils Queen Of Hearts
2nd) Beagle, CGRCH Angelwick Living On A Prayer
3rd) Porcelaine, CH Oak Hill's Iceman
4th) Redbone Coonhound, CH'PR'Rimfire's Callsign Chaos Actual

Sighthounds & Pariah Dogs

Irish Wolfhound, 1 Entry
Judge David L Kittredge
Open Male BM BOB Listed Entry

Silken Windhound, 1 Entry
Judge David L Kittredge
Jr. Female BF BOB CH'PR'Windspirit Wdance Mika, Daniel Hartman

Whippet, 1 Entry
Judge David L Kittredge
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: David L Kittredge
1st) Whippet, Listed Entry
2nd) Irish Wolfhound, Listed Entry
3rd) Silken Windhound, CH'PR'Windspirit Wdance Mika

Gun Dogs

English Cocker Spaniel, 2 Entries
Judge David L Kittredge
Jr. Male BM Aberayy Wudaface M'arshall Matt, Darin Cox, Patricia Snider
CH BOB CH Warwicks Ctry Roads @ Sugarland, Linda L Fusco

Golden Retriever, 4 Entries
Judge David L Kittredge
Male Puppy BM BOB Heartland Spread The Love, Kimberly Noel
CH CH Heartland Sippin A Hot Toddy, Kimberly Noel
RCH CH Riverstone's Catchin' Waves SPOT-ON, Samantha Snyder
GRCH GRCH Mapleglo's Back In The Game, Laura Mistretta, Siobhan Smyth

Labrador Retriever, 2 Entries
Judge David L Kittredge
Jr. Female BF Mccabe Creek&rimfire On A Whim, Danielle Madore
GRCH BOB CA EGCH Mc Cabe Creek Gust Over Rimfire, Danielle Madore

Spinone Italiano, 1 Entry
Judge David L Kittredge
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Standard Poodle, 10 Entries
Judge David L Kittredge
Male Puppy BM BOW BOB Piccolo's Masterpiece In Progress, Tyler Mikels
Female Puppy BF Saphire Simm Sala Bim, Kim Alexander-thomson
CH URO2 CH Piccolo's As You Like It, Evelyn Comer
RCH URO2 CH Piccolo's Thomas Magnus Pi, Evelyn Comer
GRCH URX UAGII UROC UCD GRCH Saphire Alakazam SPOT-ON, Kim Alexander-thomson
RGRCH GRCH Sapphires Wrapt Round My Heart SPOT-ON, Wendy Coffey
RBM URO1 Piccolo's Iron Forged Harvey Deborah Swartz
RBF Piccolo's Picture Perfect Evelyn Comer
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran URX UAGII UROC UCD GRCH Saphire Alakazam SPOT-ON, Kim Alexander-thomson

Standard Poodle M/C, 1 Entry
Judge David L Kittredge
Jr. Male BM BOB URO1 Sapphires Dance Withme Delaney, Marguerite Plank, Wendy Coffey

Weimaraner, 1 Entry
Judge David L Kittredge
Open Female BF BOB CH RATN Oakpoints Platinum Water Lily, Tanya Rowan

Gun Dog Group Winners
Judge: David L Kittredge
1st) English Cocker Spaniel, CH Warwicks Ctry Roads @ Sugarland
2nd) Labrador Retriever, CA EGCH Mc Cabe Creek Gust Over Rimfire
3rd) Standard Poodle, Piccolo's Masterpiece In Progress
4th) Weimaraner, CH RATN Oakpoints Platinum Water Lily

Northern Breeds

Akita, 3 Entries
Judge David L Kittredge
BHF BF Koti's-kuma Ginger Snap, Cheryl Tice, Chris Koenitz, Lillian Naused
CH BOB CH Koti's Too Simply Irresistable, Chris Koenitz, Cheryl Tice
RCH CH Koti's Kid Hot N Spicy Stella, Chris Koenitz, Lilian R Naused, Cheryl Tice

Japanese Akita, 5 Entries
Judge David L Kittredge
BHM BM Unmei No Alexander, Taylor Jones
Female Puppy BF BOW Tsukihime Go Hajimari, Courtney Caraccioli
CH BOB GRCH Hokuun No Arashi Go Wataky Kensha, Taylor Jones
RCH CH Jiro No Kitsunebi Kensha, Kevin Beebe, Courtney Caracciolli

Keeshond, 1 Entry
Judge David L Kittredge
CH BOB GRCH Wundr Y Kctrl Time In A Bottle, Stacie S Beasley

Siberian Husky, 2 Entries
Judge David L Kittredge
Male Puppy BM BOW BOB Ninkasi's Secret Ingredient, Kelli Clark
Jr. Female BF Kings Blood Catelyn, Lauren Fisher

Northern Breed Group Winners
Judge: David L Kittredge
1st) Keeshond, GRCH Wundr Y Kctrl Time In A Bottle
2nd) Akita, CH Koti's Too Simply Irresistable
3rd) Japanese Akita, GRCH Hokuun No Arashi Go Wataky Kensha
4th) Siberian Husky, Ninkasi's Secret Ingredient

Herding Dogs

Beauceron, 2 Entries
Judge David L Kittredge
Open Male BM BOW BOB CH Pride D Match Du Chateau Rocher, Sara Reid
Female Puppy BF Heptima Canis Mayrau, Justine Bradley
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Lilith

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge David L Kittredge
TERVUEREN
Adult Male BMV BM BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Cardigan Welsh Corgi, 1 Entry
Judge David L Kittredge
CH BOB CH Bridgelady's Never Walk Alone, Deborah Frank

German Shepherd Dog, 1 Entry
Judge David L Kittredge
Jr. Female BF BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Paco

La Catahoula Leopard Dog, 2 Entries
Judge David L Kittredge
Male Puppy RBM CH URO1 Tumblingrun's S. Mountain King, Suzanne White, Steve Blair
BHM BM BOB Tumblinrun's Ace Is On The Case, Suzanne White, Lucas Miller, Steve Blair

Schapendoes, 1 Entry
Judge David L Kittredge
Jr. Male BM BOB CH Messyhair's Ecc Elvis Quincy, Beth Humma

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge David L Kittredge
CH BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 2 Entries
Male Veteran: CH Phoenix Imaginary Friend SPOT, Karen Peak
Female Veteran: Best Veteran URO2 ALCH Gypsy Splendor Of Themountain, Rhonda E Robinson

Herding Dog Group Winners
Judge: David L Kittredge
1st) Schapendoes, CH Messyhair's Ecc Elvis Quincy
2nd) German Shepherd Dog, Listed Entry
3rd) Cardigan Welsh Corgi, CH Bridgelady's Never Walk Alone
4th) La Catahoula Leopard Dog, Tumblinrun's Ace Is On The Case

Terriers

Staffordshire Bullterrier, 1 Entry
Judge David L Kittredge
Male Puppy BM BOB CH Brewlin's Today's Tom Sawyer, Jane Lasher, Linda Ringle

Terrier Group Winners
Judge: David L Kittredge
1st) Staffordshire Bullterrier, CH Brewlin's Today's Tom Sawyer

Companion Dogs

Chihuahua, 1 Entry
Judge David L Kittredge
CH BOB CH Silvercreek Que' Sorpresa, Juanita Irvin, Barbara L Henderson

Chinese Crested, 1 Entry
Judge David L Kittredge
CH BOB CH Clashaus Storytellers Dragon, Alicia Reed

Dalmatian, 1 Entry
Judge David L Kittredge
BHM BM BOB Turning Stonen Mcdotties Elmer, Jennifer R Mclaughlin

Italian Greyhound, 1 Entry
Judge David L Kittredge
CH BOB CH Tebo Whiskey Tango Foxtrot, Alicia Reed

Miniature Pinscher, 6 Entries
Judge David L Kittredge
Adult Male BM BOW BOB CH Sun Reh Moonlite Inferno, Christine Bixler
Jr. Female BF Snomoon's When The Volcono Blows, Regina Luyster
Adult Female RBF Ro-may's The Venitions Little Vic, Regina Luyster
CH GRCH Sun Reh Moonlite Mischief, Martha Wojtaszek
RCH GRCH Witzend Canine Casanova, Christine Bixler, David Bixler
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran GRCH Tri-del's Moonlite Chat, Martha Wojtaszek Or Cindy Clark

Poodle, 1 Entry
Judge David L Kittredge
CH BOB CH Sir Windsor Troup, Jean Troup

Companion Dog Group Winners
Judge: David L Kittredge
1st) Miniature Pinscher, CH Sun Reh Moonlite Inferno
2nd) Dalmatian, Turning Stonen Mcdotties Elmer
3rd) Italian Greyhound, CH Tebo Whiskey Tango Foxtrot
4th) Chihuahua, CH Silvercreek Que' Sorpresa

BIS English Cocker Spaniel, CH Warwicks Ctry Roads @ Sugarland, Linda L Fusco
RBIS Keeshond, GRCH Wundr Y Kctrl Time In A Bottle, Stacie S Beasley

View Event >