We are currently processing all incoming Registration applications received on or after November 18.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Obedience Training Class Of Harrisburg (11/14/2020) / Conformation - Saturday Show 1

November 14, 2020

Hosted By: Obedience Training Class Of Harrisburg

Location: Mechanicsburg, Pennsylvania

Guardian Dogs

Caucasian Ovcharka, 3 Entries
Judge Monique Laperriere
Male Puppy RBM Bairak Azskas Arkadiy, Ashlie Kennicott
Open Male BM BOW BOB Hranitel Gor Oshun, Christy Post
Open Female BF Ryska Gift Of Life, Jillian Casey

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Monique Laperriere
CH BOB CH Protocol's Sin City Magic SPOT, Mary E Chrusciel

Standard Schnauzer, 2 Entries
Judge Monique Laperriere
Adult Male BM BOW BOB CH Centara Nautical Navy J.a.g., Linda Dobbie
Adult Female BF Centara Melody In Motion, Pat Sutton
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Celtic Cross Arklight, Sarah Peak

Guardian Dog Group Winners
Judge: Monique Laperriere
1st) Standard Schnauzer, CH Centara Nautical Navy J.a.g.
2nd) Doberman Pinscher, CH Protocol's Sin City Magic SPOT
3rd) Caucasian Ovcharka, Hranitel Gor Oshun

Scenthounds

Beagle, 1 Entry
Judge Monique Laperriere
GRCH BOB CGRCH Angelwick Living On A Prayer, Barbara Drake

Porcelaine, 1 Entry
Judge Monique Laperriere
CH BOB CH Oak Hill's Iceman, Morgan Avila, Michael Avila

Redbone Coonhound, 1 Entry
Judge Monique Laperriere
Jr. Male BM BOB CH'PR'Rimfire's Callsign Chaos Actual, Katrina Henderson, Steve Hatch

Scenthound Group Winners
Judge: Monique Laperriere
1st) Beagle, CGRCH Angelwick Living On A Prayer
2nd) Redbone Coonhound, CH'PR'Rimfire's Callsign Chaos Actual
3rd) Porcelaine, CH Oak Hill's Iceman

Sighthounds & Pariah Dogs

Irish Wolfhound, 2 Entries
Judge Monique Laperriere
Open Male BM Listed Entry
CH BOB CH Pocahontasgardens Renesmee, Julie Schaeffer, Christopher Schaeffer
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Rhodesian Ridgeback, 1 Entry
Judge Monique Laperriere
Jr. Female BF BOB CH Jj Bean Supreme, Heather Munden

Silken Windhound, 1 Entry
Judge Monique Laperriere
Jr. Female BF BOB CH'PR'Windspirit Wdance Mika, Daniel Hartman

Whippet, 2 Entries
Judge Monique Laperriere
Jr. Female BF BOB Listed Entry
GRCH URO1 UJJ GRCH Sandsprite Kennebec At Agstone, Charlene Stone

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Monique Laperriere
1st) Whippet, Listed Entry
2nd) Silken Windhound, CH'PR'Windspirit Wdance Mika
3rd) Rhodesian Ridgeback, CH Jj Bean Supreme
4th) Irish Wolfhound, CH Pocahontasgardens Renesmee

Gun Dogs

English Cocker Spaniel, 2 Entries
Judge Monique Laperriere
Jr. Male BM Aberayy Wudaface M'arshall Matt, Darin Cox, Patricia Snider
CH BOB CH Warwicks Ctry Roads @ Sugarland, Linda L Fusco

Golden Retriever, 4 Entries
Judge Monique Laperriere
Male Puppy BM Heartland Spread The Love, Kimberly Noel
CH CH Heartland Sippin A Hot Toddy, Kimberly Noel
RCH CH Riverstone's Catchin' Waves SPOT-ON, Samantha Snyder
GRCH BOB GRCH Mapleglo's Back In The Game, Laura Mistretta, Siobhan Smyth

Labrador Retriever, 2 Entries
Judge Monique Laperriere
Jr. Female BF BOB Mccabe Creek&rimfire On A Whim, Danielle Madore
GRCH CA EGCH Mc Cabe Creek Gust Over Rimfire, Danielle Madore

Spinone Italiano, 1 Entry
Judge Monique Laperriere
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Standard Poodle, 10 Entries
Judge Monique Laperriere
Male Puppy BM Piccolo's Masterpiece In Progress, Tyler Mikels
Female Puppy BF BOW Saphire Simm Sala Bim, Kim Alexander-thomson
CH BOB URO2 CH Piccolo's As You Like It, Evelyn Comer
RCH URO2 CH Piccolo's Thomas Magnus Pi, Evelyn Comer
GRCH GRCH Sapphires Wrapt Round My Heart SPOT-ON, Wendy Coffey
RGRCH URX UAGII UROC UCD GRCH Saphire Alakazam SPOT-ON, Kim Alexander-thomson
RBM URO1 Piccolo's Iron Forged Harvey Deborah Swartz
RBF Piccolo's Picture Perfect Evelyn Comer
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran URX UAGII UROC UCD GRCH Saphire Alakazam SPOT-ON, Kim Alexander-thomson

Standard Poodle M/C, 2 Entries
Judge Monique Laperriere
Jr. Male BM URO1 Sapphires Dance Withme Delaney, Marguerite Plank, Wendy Coffey
GRCH BOB GRCH Sapphires See You In The Stars SPOT-ON, Wendy Coffey

Gun Dog Group Winners
Judge: Monique Laperriere
1st) Golden Retriever, GRCH Mapleglo's Back In The Game
2nd) Standard Poodle, URO2 CH Piccolo's As You Like It
3rd) English Cocker Spaniel, CH Warwicks Ctry Roads @ Sugarland
4th) Labrador Retriever, Mccabe Creek&rimfire On A Whim

Northern Breeds

Akita, 3 Entries
Judge Monique Laperriere
BHF BF Koti's-kuma Ginger Snap, Cheryl Tice, Chris Koenitz, Lillian Naused
CH BOB CH Koti's Kid Hot N Spicy Stella, Chris Koenitz, Lilian R Naused, Cheryl Tice
RCH CH Koti's Too Simply Irresistable, Chris Koenitz, Cheryl Tice

Japanese Akita, 5 Entries
Judge Monique Laperriere
BHM BM Unmei No Alexander, Taylor Jones
Female Puppy BF BOW BOB Tsukihime Go Hajimari, Courtney Caraccioli
CH URO1 CH Shinichi Go, Taylor Jones
RCH GRCH Hokuun No Arashi Go Wataky Kensha, Taylor Jones
GRCH URO1 UWPCH GRCH Kirey Kazoku Toya SPOT-ON, Taylor Jones

Siberian Husky, 2 Entries
Judge Monique Laperriere
Male Puppy BM Ninkasi's Secret Ingredient, Kelli Clark
Jr. Female BF BOW BOB Kings Blood Catelyn, Lauren Fisher

Northern Breed Group Winners
Judge: Monique Laperriere
1st) Siberian Husky, Kings Blood Catelyn
2nd) Japanese Akita, Tsukihime Go Hajimari
3rd) Akita, CH Koti's Kid Hot N Spicy Stella

Herding Dogs

Beauceron, 2 Entries
Judge Monique Laperriere
Open Male BM BOW BOB CH Pride D Match Du Chateau Rocher, Sara Reid
Female Puppy BF Heptima Canis Mayrau, Justine Bradley
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Lilith

Belgian Shepherd Dog Entries
Judge Emergency Replacement
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Cardigan Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Monique Laperriere
CH BOB CH Bridgelady's Never Walk Alone, Deborah Frank

Collie, 1 Entry
Judge Monique Laperriere
ROUGH
Jr. Female BFV BF BOB Roblyn Sugarloaf Dreamsicle, Anne Laney, James Laney

German Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Monique Laperriere
Jr. Female BF BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Paco

La Catahoula Leopard Dog, 2 Entries
Judge Monique Laperriere
Male Puppy BM BOB CH URO1 Tumblingrun's S. Mountain King, Suzanne White, Steve Blair
BHM RBM Tumblinrun's Ace Is On The Case, Suzanne White, Lucas Miller, Steve Blair

Schapendoes, 1 Entry
Judge Monique Laperriere
Jr. Male BM BOB CH Messyhair's Ecc Elvis Quincy, Beth Humma

Shetland Sheepdog, 2 Entries
Judge Monique Laperriere
Adult Male BM BOB Cider Run's Crisp'in Time, Cheryl Bare
CH Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 2 Entries
Male Veteran: CH Phoenix Imaginary Friend SPOT, Karen Peak
Female Veteran: Best Veteran URO2 ALCH Gypsy Splendor Of Themountain, Rhonda E Robinson

Herding Dog Group Winners
Judge: Monique Laperriere
1st) Shetland Sheepdog, Cider Run's Crisp'in Time
2nd) Schapendoes, CH Messyhair's Ecc Elvis Quincy
3rd) Cardigan Welsh Corgi, CH Bridgelady's Never Walk Alone
4th) Collie, Roblyn Sugarloaf Dreamsicle

Terriers

Staffordshire Bullterrier, 1 Entry
Judge Monique Laperriere
Male Puppy BM BOB CH Brewlin's Today's Tom Sawyer, Jane Lasher, Linda Ringle

Terrier Group Winners
Judge: Monique Laperriere
1st) Staffordshire Bullterrier, CH Brewlin's Today's Tom Sawyer

Companion Dogs

Chihuahua, 1 Entry
Judge Monique Laperriere
CH BOB CH Silvercreek Que' Sorpresa, Juanita Irvin, Barbara L Henderson

Chinese Crested, 1 Entry
Judge Monique Laperriere
CH BOB CH Clashaus Storytellers Dragon, Alicia Reed

Dalmatian, 1 Entry
Judge Monique Laperriere
BHM BM BOB Turning Stonen Mcdotties Elmer, Jennifer R Mclaughlin

Italian Greyhound, 1 Entry
Judge Monique Laperriere
CH BOB CH Tebo Whiskey Tango Foxtrot, Alicia Reed

Miniature Pinscher, 6 Entries
Judge Monique Laperriere
Adult Male BM BOW BOB CH Sun Reh Moonlite Inferno, Christine Bixler
Jr. Female BF Snomoon's When The Volcono Blows, Regina Luyster
Adult Female RBF Ro-may's The Venitions Little Vic, Regina Luyster
CH GRCH Sun Reh Moonlite Mischief, Martha Wojtaszek
RCH GRCH Witzend Canine Casanova, Christine Bixler, David Bixler
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran GRCH Tri-del's Moonlite Chat, Martha Wojtaszek Or Cindy Clark

Schipperke M/C, 1 Entry
Judge Monique Laperriere
Adult Male BM BOB Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Monique Laperriere
1st) Schipperke M/C, Listed Entry
2nd) Miniature Pinscher, CH Sun Reh Moonlite Inferno
3rd) Dalmatian, Turning Stonen Mcdotties Elmer
4th) Chihuahua, CH Silvercreek Que' Sorpresa

BIS Beagle, CGRCH Angelwick Living On A Prayer, Barbara Drake
RBIS Staffordshire Bullterrier, CH Brewlin's Today's Tom Sawyer, Jane Lasher, Linda Ringle

View Event >