I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Companion Dog Club Of Tulsa Inc (11/13/2020) / Agility - Saturday Trial 1

November 14, 2020

Hosted By: Companion Dog Club Of Tulsa Inc

Location: Tulsa, Oklahoma

High in Trial: UGRACH3 UCD Cinder Glo Come Fly With Me, Shetland Sheepdog, Jane Tyson, 200

Agility I - Judge: Susan A Keller
Division I - A
1st) Sandee's Sugar Plum, Coton De Tulear, Anita J Greiner, 189.6
Division I - B
UACHX UCDX Mazie Healy, Unrecognized, Carol A Healy, 197.79
UACHX Spring Valley Song Of Cinderella, Shetland Sheepdog, Ann Sanford, 194
UGRACH10 Solborg Arwen Evenstar, Swedish Vallhund, Michael Singleton, 197.58
Listed Entry
UAGII Butcher's All That Glitters, Scottish Terrier, Meredith Butcher, 194
UACH URO3 UCDX CH Overo Dark Moon At Tallyten, Pembroke Welsh Corgi, Lynda Portiss, 195
UCDX UGRACH2 Butcher's Riverside Rover, Unrecognized, Meredith Butcher, 200
UACHX Elan Honey Bear, Bichon Frise, Susan A Keller, 200
1st) UACHX Svedala Charlie Cello, Swedish Vallhund, Michael Singleton, 200
2nd) EV EI MN EHD EC UGRACH'PR'Aacres Storm Surge, Rat Terrier, Ramona Stanfield, 200
3rd) UGRACH3 Solborg Hermione Ellie Mae, Swedish Vallhund, Michael Singleton, 200
4th) NN UAGII SC PTE Gray's Bank On Me, W.highland White Terrier, Kathy Gray, 200
Division II - B
UAGII Oklahoma Red Dirt Ruby, Unrecognized, Laura Crawford, 195.17
UAGI Crimson's Lynn Creek Scout, Min American Shepherd, Susan Miranti, 197
1st) NC NHD PTA UAGII Lexi, Australian Shepherd, Carolyn Boothe, 200
2nd) UGRACH3 UCD Cinder Glo Come Fly With Me, Shetland Sheepdog, Jane Tyson, 200
3rd) UGRACH4 Roxanne Roxannadanna, Unrecognized, Becky Lane, 200
4th) URO1 UACHX Dottie Gidget Miranti, Treeing Feist, Susan Miranti, Joseph P Miranti Jr, 197
Division III - A
1st) Listed Entry
Division III - B
URO1 UGRACH6 Smokehouse Spirit Of Tapestry, Collie, Carol Minden, 200
1st) UAGII URO2 Alouette's E Allye, Belgian Shepherd Dog, Doreen E Havlik, 200
2nd) UAGII Golden Zeus, Unrecognized, Ricardo L Havlik, 200
3rd) URO1 UGRACH You Only Live Once Von Boylan, Rottweiler, Carol Best, 200
4th) MI SN EHD EC URO2 UGRACH6 Skyler, Amb, Barbara Parker, 200

Agility II - Judge: Susan A Keller
Division TOY - B
1st) Listed Entry
Division I - B
Listed Entry
UAGII Butcher's All That Glitters, Scottish Terrier, Meredith Butcher, 194.87
UACH URO3 UCDX CH Overo Dark Moon At Tallyten, Pembroke Welsh Corgi, Lynda Portiss, 195
UACHX Elan Honey Bear, Bichon Frise, Susan A Keller, 200
1st) EV EI MN EHD EC UGRACH'PR'Aacres Storm Surge, Rat Terrier, Ramona Stanfield, 200
2nd) UGRACH10 Solborg Arwen Evenstar, Swedish Vallhund, Michael Singleton, 200
3rd) UACHX Spring Valley Song Of Cinderella, Shetland Sheepdog, Ann Sanford, 200
4th) UACHX Svedala Charlie Cello, Swedish Vallhund, Michael Singleton, 199
Division II - B
NE NV SC PTE UACHX Honeyhill Sweet Sir Galahad SPOT, Shetland Sheepdog, Debi D Foster, 197
UAGII Travistarz Winterz Blessing, Bearded Collie, Melody Mc Cloud, 194
NC NHD PTA UAGII Lexi, Australian Shepherd, Carolyn Boothe, 180.53
1st) UGRACH3 UCD Cinder Glo Come Fly With Me, Shetland Sheepdog, Jane Tyson, 200
2nd) UGRACH4 Roxanne Roxannadanna, Unrecognized, Becky Lane, 200
3rd) UACHX Highsight's Little Boy Blue, Shetland Sheepdog, Diann O'neal, 199
4th) URO1 UACHX Dottie Gidget Miranti, Treeing Feist, Susan Miranti, Joseph P Miranti Jr, 199
Division III - B
UCD URO2 UACHX H&m's Springlake Red Thunder, Australian Shepherd, Thomas Kotch, 192
1st) URO1 UGRACH You Only Live Once Von Boylan, Rottweiler, Carol Best, 200
2nd) URO1 UGRACH6 Smokehouse Spirit Of Tapestry, Collie, Carol Minden, 200
3rd) UAGII Golden Zeus, Unrecognized, Ricardo L Havlik, 194
4th) AN AHD SV SC PTE ALCH UAGII URO1 UCD Travista Quick Like Firelight SPOT, Doberman Pinscher, Teresa Doerksen, 194

Agility III - Judge: Susan A Keller
Division I
UACHX Svedala Charlie Cello, Swedish Vallhund, Michael Singleton, 197
UACHX UCDX Mazie Healy, Unrecognized, Carol A Healy, 196
UACHX Spring Valley Song Of Cinderella, Shetland Sheepdog, Ann Sanford, 198
UCDX UGRACH2 Butcher's Riverside Rover, Unrecognized, Meredith Butcher, 198
UACHX Elan Honey Bear, Bichon Frise, Susan A Keller, 199
1st) UGRACH3 Solborg Hermione Ellie Mae, Swedish Vallhund, Michael Singleton, 200
2nd) UGRACH10 Solborg Arwen Evenstar, Swedish Vallhund, Michael Singleton, 200
3rd) AN SI EC URO1 UACH Gray's Gotta Be A Cowboy SPOT-ON, W.highland White Terrier, Kathy Gray, 200
4th) UACHX Butcher's Dancing Through Life, W.highland White Terrier, Meredith Butcher, 199
Division II
URO1 UACHX Dottie Gidget Miranti, Treeing Feist, Susan Miranti, Joseph P Miranti Jr, 200
UACH Susan's Beautiful Boo, Unrecognized, Susan Hendrex, 200
1st) UGRACH3 UCD Cinder Glo Come Fly With Me, Shetland Sheepdog, Jane Tyson, 200
2nd) UCD UROC UACH Rockcreek's Fiery Magma SPOT, Border Collie, Linda Weatherly, 200
3rd) UACHX Highsight's Little Boy Blue, Shetland Sheepdog, Diann O'neal, 200
4th) UCDX UACHX Latigos Springer Born To Run SPOT, Min American Shepherd, Diana Pond, 200
Division III
MI SN EHD EC URO2 UGRACH6 Skyler, Amb, Barbara Parker, 200
URO1 UGRACH6 Smokehouse Spirit Of Tapestry, Collie, Carol Minden, 200
UACH Blumoon's Six Top V Smokehouse, Bernese Mountain Dog, Carol Minden, 198
1st) UCD URO2 UACHX H&m's Springlake Red Thunder, Australian Shepherd, Thomas Kotch, 200
2nd) UACHX URO1 UCD Georgecreek Man From Yesterday, German Shepherd Dog, Debra Hnath, 200
3rd) URO3 UCD UACH Frank N Stein, Unrecognized, Debra Hnath, John Hnath, 200
4th) URO1 UGRACH You Only Live Once Von Boylan, Rottweiler, Carol Best, 200

View Event >