Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Mid-Atlantic Kennel Club (11/06/2020) / Conformation - Sunday Show 1

November 8, 2020

Hosted By: Mid-Atlantic Kennel Club

Location: Chesterfield, Virginia

Guardian Dogs

Bernese Mountain Dog, 1 Entry
Judge Karyn Colman
BHM BM BOB Listed Entry

Boxer, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Jr. Male BM BOB CH Mv Boxx Pyrois The Fiery One, Kimberly Haynes

Doberman Pinscher, 2 Entries
Judge Karyn Colman
CH BOB CH Kelview's Gift Of Magic, Brooke Miller, Tiffany Miller, Colleen Nicholson, Cindy Kelso
RCH CH URO1 Benchmark's Flying Dutchman SPOT, Silke Satzinger

Mastiff, 2 Entries
Judge Karyn Colman
Open Male BM BOW BOB Linferts Epiphany Say My Name, Candi Thore, Tracy Thore, Laura Gregory
Open Female BF Four Oaks Epiphany Brace Yourself, Candi Thore, Tracy Thore, Laura Gregory

Rottweiler, 3 Entries
Judge Karyn Colman
BHM BM CH E'red Freedom Fighter, Elizabeth Redmon
CH BOB UJJCH CH Silvercreeks All Bout Tha Base, Teri Belanger
RCH Listed Entry

Standard Schnauzer Entries
Judge Karyn Colman
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Celtic Cross Arklight, Sarah Peak

Guardian Dog Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) Doberman Pinscher, CH Kelview's Gift Of Magic
2nd) Boxer, CH Mv Boxx Pyrois The Fiery One
3rd) Rottweiler, UJJCH CH Silvercreeks All Bout Tha Base
4th) Mastiff, Linferts Epiphany Say My Name

Scenthounds

American B & T Coonhound, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Jr. Male BM BOB 'PR'Cold Harbor Black Silverado, Curtis Peace, Judith Peace

American Leopard Hound Entries
Judge Karyn Colman
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP 'PR'Dark Knight Rising At Trek, Candace Gartland

Dachshund, 2 Entries
Judge Karyn Colman
CH BOB CH Bbck My Friends Call Me Tulip, Joe Mc Call, Laura Gregory
RCH CH Bbck Preacher Take Me To Church, Joe Mc Call, Laura Gregory

Plott Hound, 1 Entry
Judge Karyn Colman
GRCH BOB WSHOWCH RGCH GRCH(2)'PR'My Dog I'm Calling Dibs HTX2, Wayne Steele

Scenthound Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) Plott Hound, WSHOWCH RGCH GRCH(2)'PR'My Dog I'm Calling Dibs HTX2
2nd) Dachshund, CH Bbck My Friends Call Me Tulip
3rd) American B & T Coonhound, 'PR'Cold Harbor Black Silverado

Sighthounds & Pariah Dogs

Pharaoh Hound, 2 Entries
Judge Karyn Colman
BHF BF BOB Kaije's Return To Innocence, Kaije Kul, Bekki Pina
CH CH Kaije'z Faro Dirty Shark, Bekki Pina, Martin Del Prince

Podengo Portugueso, 1 Entry
Judge Karyn Colman
PEQUENO SMOOTH
Jr. Female BFV BF BOB Star Mountain Eyescream Youscream, Kaije Knls

Rhodesian Ridgeback, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Jr. Female BF BOB Jj Bean Supreme, Heather Munden

Scottish Deerhound, 1 Entry
Judge Karyn Colman
CH BOB CH Birnamwood Silvr Lining Altnamara, Linda Madden

Silken Windhound, 4 Entries
Judge Karyn Colman
Female Puppy BF 'PR'Windnsatin Mango Chili, Mary Child
CH BOB CH Tangaloor Whole Nine Yards SPOT, Stephanie Balser
GRCH GRCH'PR'Scirocco's Blue Djinn Dna, Gem Skinner Or Brian Skinner
RGRCH GRCH'PR'Windnsatin Play N Jax @huntersrn, Richard F Hunter Jr, Chris Hunter
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran GRCH'PR'Scirocco's Blue Djinn Dna, Gem Skinner Or Brian Skinner

Whippet, 1 Entry
Judge Karyn Colman
GRCH BOB GRCH Sandsprite Androscoggin, Pam Parent

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) Scottish Deerhound, CH Birnamwood Silvr Lining Altnamara
2nd) Whippet, GRCH Sandsprite Androscoggin
3rd) Silken Windhound, CH Tangaloor Whole Nine Yards SPOT
4th) Podengo Portugueso, Star Mountain Eyescream Youscream

Gun Dogs

German Wirehaired Pointer, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Adult Male BM BOB Listed Entry

Golden Retriever, 5 Entries
Judge Karyn Colman
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry
CH CH Riverstone's Catchin' Waves SPOT-ON, Samantha Snyder
RBM Evening Stars Out Of The Darkness Taylor Edwards
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran GRCH Eldorado's Rough Rider Crosswi, Debra C Eib And Chris Browning

Labrador Retriever, 9 Entries
Judge Karyn Colman
Open Male BM CH All The Kings Horses Trakehner, Steven Chromy
BHF BF BOW CH Balewater's Slice Of Heaven, Sue Schultze
CH BOB USJ CH Lol's Newton Junior, Annie Locklear, Katelyn Bishop
RCH Listed Entry
GRCH USJ EGCH Big Sky Sonic Boom @ Balewater, Sue Schultze
RGRCH GRCH American Pie Peter's Gang, Lee M Shuler

Ns Duck Tolling Retriever, 2 Entries
Judge Karyn Colman
Female Puppy BF Jbs Take Me Home Country Roads, Lisa Arthur
GRCH BOB USJ EGCH Beekauz Thesaint Come Marching In SPOT, Debra C Eib, Sharon Kauzlarich

Standard Poodle, 4 Entries
Judge Karyn Colman
Female Puppy RBF Listed Entry
BHF BF Entour De Gracia's Gift Of Life, Dyan Gracia, Myrian Johnson, Daniel Gracia, Ty Johnson
CH BOB CH Sapphires Wrapt Round My Heart SPOT-ON, Wendy Coffey
RCH CH Jewels Mtn Stand By Me, Mary Holbrook

Standard Poodle M/C, 14 Entries
Judge Karyn Colman
Male Puppy RBM Magnolia Ridge's Heaven's Gift, Ryan L Mercadovelezherrod
Jr. Male BM URO1 Sapphires Dance Withme Delaney, Marguerite Plank, Wendy Coffey
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF BOW CH Sharpshooter Vega, Joe Mc Call, Laura Gregory
CH GRCH So Fetchs Queen Of Voodoo, Brett Bunch
RCH CH Mod Fs Ernestine, Joe Mc Call
GRCH BOB EGCH So Fetchs Fair Is Fair, Brett Bunch
RGRCH GRCH Sapphires See You In The Stars SPOT-ON, Wendy Coffey

Vizsla, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Adult Male BM BOB Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) Golden Retriever, Listed Entry
2nd) Vizsla, Listed Entry
3rd) Standard Poodle, CH Sapphires Wrapt Round My Heart SPOT-ON
4th) Labrador Retriever, USJ CH Lol's Newton Junior

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 2 Entries
Judge Karyn Colman
STANDARD
Adult Male BMV BM BOW BOB CH'PR'Helderberg's Gray Again, Helen M Kutska, Melanie A Kutska
TOY
Jr. Female BFV BF CH'PR'Mak's Little Sure Shot, Melanie A Kutska, Helen M Kutska

American Eskimo, 1 Entry
Judge Karyn Colman
STANDARD
Open Male BMV BM BOB CH'PR'Sierra Music To My Eyes, Deborah Allen, Diana Allen

Japanese Akita, 1 Entry
Judge Karyn Colman
CH BOB CH Jiro No Kitsunebi Kensha, Kevin Beebe, Courtney Caracciolli

Keeshond, 1 Entry
Judge Karyn Colman
CH BOB CH Wundr Y Kctrl Time In A Bottle, Stacie S Beasley

Shikoku, 5 Entries
Judge Karyn Colman
Jr. Male BM BOW BOB CH Berkana Pride Good Bear, Kelsea Staffordlouisiana
Jr. Female BF Katsumi Go Tairinrousou, Kelsea Stafford-louisiana
GRCH UWP GRCH Daisuke Juushiro Go Kasatoriso, Samantha Walker
RBM Listed Entry
RBF Daishouri Go Hachidorisou Samantha Walker

Northern Breed Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) American Eskimo, CH'PR'Sierra Music To My Eyes
2nd) Keeshond, CH Wundr Y Kctrl Time In A Bottle
3rd) Shikoku, CH Berkana Pride Good Bear
4th) Japanese Akita, CH Jiro No Kitsunebi Kensha

Herding Dogs

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Karyn Colman
Open Male BM Listed Entry
BHF BF BOW BOB Windtalker's No Filter, Veronica Lopez, Lee Lopez, Savannah Lopez
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Jigsaw

Bergamasco, 5 Entries
Judge Karyn Colman
Male Puppy RBM Gorle Of Windy Hill, Susan Pickerill, Tara Crown, Richard Allen Crown
Jr. Male BM Dudney's Paci, Christine Dudney
CH BOB CH Aurora Of Windy Hill, Susan Pickerill
RCH CH Ghita Della Luna Di Lana, Susan Pickerill

Berger Picard, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Adult Male BM BOB Listed Entry

Shetland Sheepdog Entries
Judge Karyn Colman
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Phoenix Imaginary Friend SPOT, Karen Peak

Swedish Vallhund, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Adult Male BM BOB Vallhollow's Thriller, Louise Law

White Shepherd, 4 Entries
Judge Karyn Colman
Jr. Female BF Majestic Joyful-n-triumphant, Venera Grasso
CH CH Mackenzie Midsummer Nite Dream, Venera Grasso
GRCH BOB GRCH Foxhunt Luv-u-more Of Majestic, Venera Grasso
RGRCH GRCH Foxhunt's Majestic Trump Card SPOT-ON, Venera Grasso

Herding Dog Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) Swedish Vallhund, Vallhollow's Thriller
2nd) Bergamasco, CH Aurora Of Windy Hill
3rd) Australian Shepherd, Windtalker's No Filter
4th) Berger Picard, Listed Entry

Terriers

American Pit Bull Terrier, 4 Entries
Judge Karyn Colman
CH CH'PR'Gorhams Shaws Sterling Archer, Warren Shaw, Britney Billingsley
GRCH BOB URO1 UWP GRCH Dotcom-alcala Hero Of Man @ Ohana SPOT, Jacqueline Combs, Veronica Brinkley Lopez, Kelly Mc Cabe Smith
RGRCH URO1 GRCH Ohanas New Americana SPOT, Jacqueline Combs

Cairn Terrier, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Open Male BM BOB Listed Entry

Jack Russell Terrier, 3 Entries
Judge Karyn Colman
Jr. Male BM Falling Branch Major League Tadej, Tyler Crane
Jr. Female BF BOW BOB CH Private Stock Skyy's The Limit, Tyler Crane
GRCH GRCH Private Stock Tuga Bear, Tyler Crane

Norwich Terrier, 1 Entry
Judge Karyn Colman
GRCH BOB SGCH Fishback's Commodore Perry, Kelly Foos

Parson Russell Terrier, 1 Entry
Judge Karyn Colman
CH BOB UNJ CH Dalwhinnie Oh Hell No, Richard Hunter

Scottish Terrier, 2 Entries
Judge Karyn Colman
Adult Male BM Listed Entry
CH BOB CH Silver Jazz Indiana Jones For Yes, Jessica Wistuk

W.Highland White Terrier, 3 Entries
Judge Karyn Colman
CH CH Silverbug Secret In Her Eyes, Jessica Wistuk
RCH CH Alborada One In A Million, Jessica Wistuk
GRCH BOB GRCH Silverbug Apache, Jessica Wistuk

Terrier Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) Norwich Terrier, SGCH Fishback's Commodore Perry
2nd) W.Highland White Terrier, GRCH Silverbug Apache
3rd) Jack Russell Terrier, CH Private Stock Skyy's The Limit
4th) American Pit Bull Terrier, URO1 UWP GRCH Dotcom-alcala Hero Of Man @ Ohana SPOT

Companion Dogs

American Bully, 1 Entry
Judge Karyn Colman
CH BOB Omega Bulls He Is 800 Omega, Jason C Leonard

Bichon Frise, 1 Entry
Judge Karyn Colman
CH BOB CH Witchbabys Yer A Wizard Harry, Erica Kellett

Boston Terrier, 1 Entry
Judge Karyn Colman
BHF BF BOB CH Double D's Forever Love, Elaine C Disosway

Chihuahua, 2 Entries
Judge Karyn Colman
Male Puppy BM BOB Listed Entry
CH CH Zeleys Majical Mini Godzilla, Shirley Myall
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Rose

Dalmatian, 1 Entry
Judge Karyn Colman
CH BOB CH Countrysides Unique Pattern, Katelyn Bishop

Havanese, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Open Male BM BOB Elbron Master Of Class, Amber Farrell, Richard Farrell Jr

Pomeranian, 3 Entries
Judge Karyn Colman
Open Male BM BOW BOB Listed Entry
Open Female BF Listed Entry
CH Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP BP Smooch
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran Listed Entry

Poodle, 6 Entries
Judge Karyn Colman
MINIATURE
Female Puppy BFV BF Listed Entry
BHF RBFV RBF CH Showcase I Am Sasha Fierce, Jennifer Casse
CH CH Shiann's Dancing For That Money, Jennifer Casse
RCH GRCH Windswept On My Way @ Jewels Mtn, Mary Holbrook
GRCH BOB EGCH Livadias Bohemian Rhapsody, Jennifer Anders

Poodle M/C, 2 Entries
Judge Karyn Colman
CH BOB CH Jj's New Beginning @ Jewels Mtn, Mary Holbrook
RCH Invalid Entry

Tibetan Spaniel, 2 Entries
Judge Karyn Colman
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB CH Eagle Crest Whiskey River, Anna Holck, Joline Finke

Companion Dog Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) Pomeranian, Listed Entry
2nd) American Bully, Omega Bulls He Is 800 Omega
3rd) Poodle, EGCH Livadias Bohemian Rhapsody
4th) Dalmatian, CH Countrysides Unique Pattern

BIS Norwich Terrier, SGCH Fishback's Commodore Perry, Kelly Foos
RBIS Swedish Vallhund, Vallhollow's Thriller, Louise Law

View Event >