Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Mid-Atlantic Kennel Club (11/06/2020) / Conformation - Saturday Show 1

November 7, 2020

Hosted By: Mid-Atlantic Kennel Club

Location: Chesterfield, Virginia

Guardian Dogs

Black Russian Terrier, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
Adult Male BM BOB Rollex Yablunevyi Tsvit, Rebecca Saum

Boxer, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
Jr. Male BM BOB CH Mv Boxx Pyrois The Fiery One, Kimberly Haynes

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
Jr. Male BM BOB CH URO1 Benchmark's Flying Dutchman SPOT, Silke Satzinger

Rottweiler, 3 Entries
Judge Melissa B Kidd
CH BOB UJJCH CH Silvercreeks All Bout Tha Base, Teri Belanger
RCH CA UWP CH Vontaven's Abracadabra SPOT, Denise R Tomlinson
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH Alexa Vom Hause Phoenix, Denise R Tomlinson And Daniel P Mc Guire

Standard Schnauzer Entries
Judge Melissa B Kidd
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Celtic Cross Arklight, Sarah Peak

Guardian Dog Group Winners
Judge: Melissa B Kidd
1st) Doberman Pinscher, CH URO1 Benchmark's Flying Dutchman SPOT
2nd) Rottweiler, UJJCH CH Silvercreeks All Bout Tha Base
3rd) Boxer, CH Mv Boxx Pyrois The Fiery One
4th) Black Russian Terrier, Rollex Yablunevyi Tsvit

Scenthounds

American B & T Coonhound, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
Jr. Male BM BOB 'PR'Cold Harbor Black Silverado, Curtis Peace, Judith Peace

American Leopard Hound Entries
Judge Melissa B Kidd
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP 'PR'Dark Knight Rising At Trek, Candace Gartland

Basset Hound, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
Jr. Male BM BOB Zen's Merrie Forest, Nancy Mattox

Bluetick Coonhound, 3 Entries
Judge Melissa B Kidd
Open Male BM CCH'PR'Rag Mtn Good To The Last Drop, Katie Woodward
GRCH BOB CH EGCH'PR'Sumit's Little Miss Mayberry, Donna Guizar
RGRCH CH CGRCH'PR'Sumit's Mayberry After Hours, Donna Guizar, Denise Tomlinson

Plott Hound, 2 Entries
Judge Melissa B Kidd
Open Male BM 'PR'Woodward's Rag Mtn. Flash, Jason L Woodward, Katie L Woodward
GRCH BOB WSHOWCH RGCH GRCH(2)'PR'My Dog I'm Calling Dibs HTX2, Wayne Steele

Scenthound Group Winners
Judge: Melissa B Kidd
1st) Plott Hound, WSHOWCH RGCH GRCH(2)'PR'My Dog I'm Calling Dibs HTX2
2nd) Bluetick Coonhound, CH EGCH'PR'Sumit's Little Miss Mayberry
3rd) Basset Hound, Zen's Merrie Forest
4th) American B & T Coonhound, 'PR'Cold Harbor Black Silverado

Sighthounds & Pariah Dogs

Pharaoh Hound, 2 Entries
Judge Melissa B Kidd
Adult Female RBF CH Kaije'z Faro Dirty Shark, Bekki Pina, Martin Del Prince
BHF BF BOB Kaije's Return To Innocence, Kaije Kul, Bekki Pina

Podengo Portugueso, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
PEQUENO SMOOTH
Jr. Female BFV BF BOB Star Mountain Eyescream Youscream, Kaije Knls

Rhodesian Ridgeback, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
Jr. Female BF BOB Jj Bean Supreme, Heather Munden

Scottish Deerhound, 2 Entries
Judge Melissa B Kidd
Adult Male BM BOW BOB CH Birnamwood Silvr Lining Altnamara, Linda Madden
BHF BF Listed Entry

Silken Windhound, 3 Entries
Judge Melissa B Kidd
Female Puppy BF 'PR'Windnsatin Mango Chili, Mary Child
CH CH Tangaloor Whole Nine Yards SPOT, Stephanie Balser
GRCH BOB GRCH'PR'Scirocco's Blue Djinn Dna, Gem Skinner Or Brian Skinner
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran GRCH'PR'Scirocco's Blue Djinn Dna, Gem Skinner Or Brian Skinner

Whippet, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
GRCH BOB GRCH Sandsprite Androscoggin, Pam Parent

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Melissa B Kidd
1st) Whippet, GRCH Sandsprite Androscoggin
2nd) Scottish Deerhound, CH Birnamwood Silvr Lining Altnamara
3rd) Silken Windhound, GRCH'PR'Scirocco's Blue Djinn Dna
4th) Podengo Portugueso, Star Mountain Eyescream Youscream

Gun Dogs

German Wirehaired Pointer, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
Adult Male BM BOB Listed Entry

Golden Retriever, 5 Entries
Judge Melissa B Kidd
Male Puppy BM BOW Evening Stars Out Of The Darkness, Taylor Edwards
Female Puppy BF Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry
CH BOB CH Riverstone's Catchin' Waves SPOT-ON, Samantha Snyder
RBM Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran GRCH Eldorado's Rough Rider Crosswi, Debra C Eib And Chris Browning

Irish Setter, 3 Entries
Judge Melissa B Kidd
Jr. Male BM Militza's Without Hesitation, Deborah Spinazzola
BHM RBM Militza's Just Wing It, Christina Rankin
Female Puppy BF BOW BOB Militza's Under My Wing, Jane Towell

Labrador Retriever, 9 Entries
Judge Melissa B Kidd
Open Male BM CH All The Kings Horses Trakehner, Steven Chromy
BHF BF BOW CH Balewater's Slice Of Heaven, Sue Schultze
CH Listed Entry
RCH USJ CH Lol's Newton Junior, Annie Locklear, Katelyn Bishop
GRCH BOB USJ EGCH Big Sky Sonic Boom @ Balewater, Sue Schultze
RGRCH GRCH American Pie Peter's Gang, Lee M Shuler
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry, Sue Schultze
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran GRCH Balewater Secret Blend Hawkins, Sue Schultze

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
GRCH BOB USJ EGCH Beekauz Thesaint Come Marching In SPOT, Debra C Eib, Sharon Kauzlarich

Standard Poodle, 8 Entries
Judge Melissa B Kidd
Male Puppy BM URO1 Piccolo's Iron Forged Harvey, Deborah Swartz
Jr. Male RBM Listed Entry
Female Puppy RBF Piccolo's Picture Perfect, Evelyn Comer
BHF BF BOW Entour De Gracia's Gift Of Life, Dyan Gracia, Myrian Johnson, Daniel Gracia, Ty Johnson
CH BOB URO2 CH Piccolo's Thomas Magnus Pi, Evelyn Comer
RCH CH Sapphires Wrapt Round My Heart SPOT-ON, Wendy Coffey
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran ROM URX6 UUD CH UROG Piccolo's Niall Delaney, Marguerite Plank

Standard Poodle M/C, 13 Entries
Judge Melissa B Kidd
Male Puppy BM Magnolia Ridge's Heaven's Gift, Ryan L Mercadovelezherrod
Jr. Male RBM URO1 Sapphires Dance Withme Delaney, Marguerite Plank, Wendy Coffey
Female Puppy RBF Wanderlust Red Sun Stands Still, Christina Tice
Jr. Female Listed Entry
Open Female BF BOW CH Magnolia Ridge's Ivy Rose, Ryan L Mercadovelezherrod
CH BOB CH Mod Fs Ernestine, Joe Mc Call
RCH GRCH So Fetchs Queen Of Voodoo, Brett Bunch
GRCH EGCH So Fetchs Fair Is Fair, Brett Bunch
RGRCH EGCH Cosmic Calibers River Vixen, Jordan Burns

Vizsla, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
Adult Male BM BOB Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Melissa B Kidd
1st) Labrador Retriever, USJ EGCH Big Sky Sonic Boom @ Balewater
2nd) Irish Setter, Militza's Under My Wing
3rd) Ns Duck Tolling Retriever, USJ EGCH Beekauz Thesaint Come Marching In SPOT
4th) Golden Retriever, CH Riverstone's Catchin' Waves SPOT-ON

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 2 Entries
Judge Melissa B Kidd
STANDARD
Adult Male BMV BM CH'PR'Helderberg's Gray Again, Helen M Kutska, Melanie A Kutska
TOY
Jr. Female BFV BF BOW BOB CH'PR'Mak's Little Sure Shot, Melanie A Kutska, Helen M Kutska

American Eskimo, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
STANDARD
Open Male BMV BM BOB CH'PR'Sierra Music To My Eyes, Deborah Allen, Diana Allen

Keeshond, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
CH BOB CH Wundr Y Kctrl Time In A Bottle, Stacie S Beasley

Shikoku, 4 Entries
Judge Melissa B Kidd
Jr. Male BM CH Berkana Pride Good Bear, Kelsea Staffordlouisiana
Jr. Female BF BOW Katsumi Go Tairinrousou, Kelsea Stafford-louisiana
GRCH BOB UWP GRCH Daisuke Juushiro Go Kasatoriso, Samantha Walker
RBM Listed Entry

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
Adult Male BM BOB Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Melissa B Kidd
1st) American Eskimo, CH'PR'Sierra Music To My Eyes
2nd) Keeshond, CH Wundr Y Kctrl Time In A Bottle
3rd) Shikoku, UWP GRCH Daisuke Juushiro Go Kasatoriso
4th) Siberian Husky, Listed Entry

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
Open Male BM BOB Listed Entry

Bearded Collie, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
BHF BF BOB CH Moonstone Vivacious, Casey Minner

Bergamasco, 5 Entries
Judge Melissa B Kidd
Male Puppy RBM Gorle Of Windy Hill, Susan Pickerill, Tara Crown, Richard Allen Crown
Jr. Male BM Dudney's Paci, Christine Dudney
CH BOB CH Ghita Della Luna Di Lana, Susan Pickerill
RCH CH Italina Di Valle Scrivia, Kay Kline, Don Kline

Berger Picard, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
Adult Male BM BOB Listed Entry

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
GRCH BOB UWP URX RATO USA UFA UROC GRCH Lca Little Sherman Tank SPOT-ON, Meghan Rice

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
Open Male BM BOB Laketrail Whirlwind Storm, Jessica Gerard

White Shepherd, 4 Entries
Judge Melissa B Kidd
Jr. Female BF Majestic Joyful-n-triumphant, Venera Grasso
CH CH Mackenzie Midsummer Nite Dream, Venera Grasso
GRCH BOB GRCH Foxhunt Luv-u-more Of Majestic, Venera Grasso
RGRCH GRCH Foxhunt's Majestic Trump Card SPOT-ON, Venera Grasso

Herding Dog Group Winners
Judge: Melissa B Kidd
1st) White Shepherd, GRCH Foxhunt Luv-u-more Of Majestic
2nd) Pembroke Welsh Corgi, UWP URX RATO USA UFA UROC GRCH Lca Little Sherman Tank SPOT-ON
3rd) Bearded Collie, CH Moonstone Vivacious
4th) Bergamasco, CH Ghita Della Luna Di Lana

Terriers

American Pit Bull Terrier, 4 Entries
Judge Melissa B Kidd
CH CH'PR'Gorhams Shaws Sterling Archer, Warren Shaw, Britney Billingsley
GRCH BOB UWP SGCH Kayo's Time Warp SPOT, Kristina Browne
RGRCH URO1 GRCH Ohanas New Americana SPOT, Jacqueline Combs

Cairn Terrier, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
Open Male BM BOB Listed Entry

Jack Russell Terrier, 3 Entries
Judge Melissa B Kidd
Jr. Male BM Falling Branch Major League Tadej, Tyler Crane
Jr. Female BF BOW CH Private Stock Skyy's The Limit, Tyler Crane
GRCH BOB GRCH Private Stock Tuga Bear, Tyler Crane

Norwich Terrier, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
GRCH BOB SGCH Fishback's Commodore Perry, Kelly Foos

Parson Russell Terrier, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
CH BOB UNJ CH Dalwhinnie Oh Hell No, Richard Hunter

Scottish Terrier, 2 Entries
Judge Melissa B Kidd
Adult Male BM Listed Entry
CH BOB CH Silver Jazz Indiana Jones For Yes, Jessica Wistuk

W.Highland White Terrier, 3 Entries
Judge Melissa B Kidd
CH CH Silverbug Secret In Her Eyes, Jessica Wistuk
RCH CH Alborada One In A Million, Jessica Wistuk
GRCH BOB GRCH Silverbug Apache, Jessica Wistuk

Terrier Group Winners
Judge: Melissa B Kidd
1st) Norwich Terrier, SGCH Fishback's Commodore Perry
2nd) American Pit Bull Terrier, UWP SGCH Kayo's Time Warp SPOT
3rd) Jack Russell Terrier, GRCH Private Stock Tuga Bear
4th) W.Highland White Terrier, GRCH Silverbug Apache

Companion Dogs

Bichon Frise, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
CH BOB CH Witchbabys Yer A Wizard Harry, Erica Kellett

Boston Terrier, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
BHF BF BOB CH Double D's Forever Love, Elaine C Disosway

Chihuahua, 2 Entries
Judge Melissa B Kidd
Male Puppy BM Listed Entry
CH BOB CH Zeleys Majical Mini Godzilla, Shirley Myall
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Rose

Dalmatian, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
CH BOB CH Countrysides Unique Pattern, Katelyn Bishop

Havanese, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
Open Male BM BOB Elbron Master Of Class, Amber Farrell, Richard Farrell Jr

Pomeranian, 3 Entries
Judge Melissa B Kidd
Open Male BM BOW Listed Entry
Open Female BF Listed Entry
CH BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP BP Smooch
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran Listed Entry

Poodle, 7 Entries
Judge Melissa B Kidd
MINIATURE
Female Puppy BFV BF Listed Entry
BHF RBFV RBF CH Showcase I Am Sasha Fierce, Jennifer Casse
CH GRCH Windswept On My Way @ Jewels Mtn, Mary Holbrook
RCH CH Shiann's Dancing For That Money, Jennifer Casse
GRCH BOB EGCH Livadias Bohemian Rhapsody, Jennifer Anders

Poodle M/C, 3 Entries
Judge Melissa B Kidd
MINIATURE
Jr. Female BFV BF Goodelifes Ramblin Rose, Lynette Jacobs
CH BOB CH Jj's New Beginning @ Jewels Mtn, Mary Holbrook
RCH Invalid Entry

Tibetan Spaniel, 1 Entry
Judge Melissa B Kidd
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Melissa B Kidd
1st) Dalmatian, CH Countrysides Unique Pattern
2nd) Poodle, EGCH Livadias Bohemian Rhapsody
3rd) Havanese, Elbron Master Of Class
4th) Chihuahua, CH Zeleys Majical Mini Godzilla

BIS Plott Hound, WSHOWCH RGCH GRCH(2)'PR'My Dog I'm Calling Dibs HTX2, Wayne Steele
RBIS American Eskimo, CH'PR'Sierra Music To My Eyes, Deborah Allen, Diana Allen

View Event >