We are currently processing all incoming Registration applications received on or after November 21.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Cascade American Pit Bull Terrier Club (10/30/2020) / Conformation - Saturday Show 1

October 31, 2020

Hosted By: Cascade American Pit Bull Terrier Club

Location: Longview, Washington

Guardian Dogs

American Bulldog, 4 Entries
Judge Steven A Melgreen
Adult Male BM Blackwell's Time Bomb, Amy Blackwell
Jr. Female RBF Blackwell's Rox, Amy Blackwell
Open Female BF BOW BOB Listed Entry

Doberman Pinscher, 7 Entries
Judge Steven A Melgreen
Jr. Male RBM Kalora's Black Moon Rising, Heather Huber
Adult Male BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
Jr. Female Listed Entry
Adult Female Wr Lovely Tala, Cheryl Bertha
RBF Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP Xio

Great Dane, 4 Entries
Judge Steven A Melgreen
BHM BM Listed Entry
Open Female BF BOW BOB Listed Entry
Adult Female CH Uber Alles Shae, Michelle Baker, Alicia Janicki
BHF RBF Uber Alles She's A Lucky Treasure, Alicia Janicki
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Gaga

Standard Schnauzer, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
Female Puppy BF BOB Sketchbook Spectacular Vision, Jeanette Landon

Guardian Dog Group Winners
Judge: Steven A Melgreen
1st) Standard Schnauzer, Sketchbook Spectacular Vision
2nd) Great Dane, Listed Entry
3rd) Doberman Pinscher, Listed Entry
4th) American Bulldog, Listed Entry

Scenthounds

American B & T Coonhound, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
Open Female BF BOB Windbourne Jump Right In, Paige Olsen

Scenthound Group Winners
Judge: Steven A Melgreen
1st) American B & T Coonhound, Windbourne Jump Right In

Sighthounds & Pariah Dogs

Azawakh, 3 Entries
Judge Steven A Melgreen
Open Male BM CH Naram-sin Du Haras De Crouz, Kayley Page
Jr. Female BF BOW BOB Ahimana Amalu SPOT, Kayley Paylor
Open Female RBF Kel Simoon Shani N'sambala, Kayley Paylor

Greyhound, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
Open Female BF BOB Inphenite Pickapocket, Diana Pickering

Ibizan Hound, 3 Entries
Judge Steven A Melgreen
CH BOB GRCH Malachite's Daily Dose Of Payaso, Lynna M Campbell
RCH CH Malachite's Secret Weapon, Lynna Campbell

Whippet, 2 Entries
Judge Steven A Melgreen
Female Puppy RBF On Target's It's Apparent, Rebecca Johnson
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Steven A Melgreen
1st) Whippet, Listed Entry
2nd) Ibizan Hound, GRCH Malachite's Daily Dose Of Payaso
3rd) Azawakh, Ahimana Amalu SPOT
4th) Greyhound, Inphenite Pickapocket

Gun Dogs

Epagneul Breton, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
CH BOB CH Ozzy Du Auburn Bretons TAN WRT, Cynthia Trowbridge

Golden Retriever, 6 Entries
Judge Steven A Melgreen
Open Male BM Goldrushttr Laddie Of Snybk Gvg, Autumn Pope
Female Puppy RBF Chuckanut's Something Special, Kurt Olson, Mary Bartlett
Open Female BF BOW BOB Listed Entry
CH CH Opks Lil Paisley Ray Of Sunshine SPOT-ON, Kerry Miller
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Luke

Irish Setter, 5 Entries
Judge Steven A Melgreen
Male Puppy RBM Flipadan Jv Boys T Bradshaw, Angela Burns
Adult Male BM BOB CH Maximillan's Red Rover, John Muffett
GRCH URO1 UWP EGCH Flipadan John's Loyal Companion, Angela Burns
RGRCH URO1 UWP GRCH Flipadan M&m's Candy, Angela Burns
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Flipadan Harley Quin, Angela Burns

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
GRCH BOB UWP URO1 UCD EGCH Sunnydaze For Peeps Sake SPOT-ON, Kristen Reiter
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Sundog Don't Call Me Nymphodor, Kristen Reiter

Portuguese Water Dog, 2 Entries
Judge Steven A Melgreen
BHF BF BOB Listed Entry
CH UWP URO1 CH D'agua Raging Missoula SPOT, Tamara L Rook

Standard Poodle, 8 Entries
Judge Steven A Melgreen
Jr. Male BM Reflexxions Lets Be Frank, Karen Anderson
Open Male Antigua Xscape To Mount Zion, Camille Torkornoo
Open Female BF BOW Listed Entry
Adult Female Listed Entry
BHF RBF Brienwoods Last Jedi, Sharlene Craig
CH URO1 CH Familyaffair Storm The Castle, Sarah Scarborough
GRCH BOB SGCH Saxon The Godfather, Sharlene Craig
RBM CH Sirius Alpha Canis Majoris SPOT-ON Jazmyne Schmidt

Standard Poodle M/C, 13 Entries
Judge Steven A Melgreen
Male Puppy Listed Entry
Jr. Male BM Kvali's Spanish Buck SPOT, Danielle Qualheim
Open Male RBM CH Omg Treasured Maximus Is On Fire, Heather Reid
Female Puppy BF BOW Ptgat's Remmi Rose, Phyllis Taylor
Jr. Female Zena Warrior Princess Vi SPOT-ON, Abigail Kitchens
Open Female RBF Simply Southern's Savage, Isabel Ridder
CH URO1 GRCH Better Than Mistletoe, Kacy Hottell
RCH UWP CH Spanish Castle Magic, Chelsea Ward
GRCH BOB EGCH Brienwoods Feel The Heat, Sharlene Craig

Gun Dog Group Winners
Judge: Steven A Melgreen
1st) Standard Poodle, SGCH Saxon The Godfather
2nd) Labrador Retriever, UWP URO1 UCD EGCH Sunnydaze For Peeps Sake SPOT-ON
3rd) Epagneul Breton, CH Ozzy Du Auburn Bretons TAN WRT
4th) Golden Retriever, Listed Entry

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 2 Entries
Judge Steven A Melgreen
MINIATURE
Adult Female BFV BF BOB CH'PR'Dekk's Grl W/Kaleidoscope Eyes SPOT, Ingrid Knorr, Garet Handy
CH RATN CH'PR'Dekk's Mischief Managed @ Zakk SPOT, Ingrid Knorr, Garet Handy

American Eskimo, 7 Entries
Judge Steven A Melgreen
STANDARD
Adult Male RBMV RBM 'PR'Siriusdrms Miracle Kajin Legacy, Denise Randall Miller, Robert A Miller
BHM BMV BM 'PR'Valhalla Ws Wakashanwnds Pr Kenji, Nancy Fransen, Bruce Fransen
CH CH'PR'Smokey Mtn Cu Alainn Lanikai, Stewart Redfield, Heidi Redfield
RCH CH'PR'Stormrunner Piobaire Cu Alainn, Heidi Redfield, Stewart Redfield
GRCH BOB NBOB NGRCH EGCH'PR'Ah's Siriusdrms Saratoga Passage, Denise Randall Miller Or Robert A Miller
RGRCH GRCH'PR'Kiva's Siriusdrms Kajin Breeze, Denise Randall Miller Or Robert A Miller
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Brigid
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran GRCH'PR'Kiva's Siriusdrms Kajin Breeze, Denise Randall Miller Or Robert A Miller

Chinese Shar-Pei, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
Female Puppy BF BOB La Ce My Hearts On Fire Elvira SPOT-ON, Jennifer Merrill

Eurasian, 2 Entries
Judge Steven A Melgreen
Jr. Female BF Pacific Coast's Victra Au Barka, Christy Chak
CH BOB CH Sundogs Ocean Lili SPOT-ON, Jeannie Tran

Hokkaido, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
Male Puppy BM BOB Hokuryuu Go Kaijusou SPOT, Jeannie Tran

Kai, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
CH BOB CH Hayaikaze's Lab Member 004, Tain Rose
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Hayaikaze's No.1 Hero Bakusats, Tain Rose
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran Listed Entry, Tain Rose

Keeshond Entries
Judge Steven A Melgreen
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Poppy
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH Koala T's Defiant Diva, Nikki Littleton

Northern Breed Group Winners
Judge: Steven A Melgreen
1st) Eurasian, CH Sundogs Ocean Lili SPOT-ON
2nd) American Eskimo, NBOB NGRCH EGCH'PR'Ah's Siriusdrms Saratoga Passage
3rd) Chinese Shar-Pei, La Ce My Hearts On Fire Elvira SPOT-ON
4th) Kai, CH Hayaikaze's Lab Member 004

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
CH BOB UWP CH Dingos Red Dust Devil, Harriet Deary

Australian Shepherd, 3 Entries
Judge Steven A Melgreen
Female Puppy BF Red Cloud's Ghosted Backjump SPOT-ON, Courtney Aloi, Angelique Adams
CH BOB CH High Country's Sun King, Heather Butcher
RCH CH Tri-smith Paint The Town, Jennifer Pierce, John Pierce

Beauceron, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
Jr. Male BM BOB UWP CH Svajone's Pick Your Poison, Alissa Felix, Kayla Phillips, Josiah Felix

Belgian Shepherd Dog, 5 Entries
Judge Steven A Melgreen
LAEKENOIS
BHM BMV BM BOW BOB Verseau's Sirius Black V.eh, Penny King, Ramona Kraft
MALINOIS
Jr. Male RBMV RBM Light Of The Silvery Moon, Jennifer Grentz
Female Puppy BFV BF Listed Entry
RBFV Adrasteia Ilio Ot Polaris SPOT-ON Lynna Campbell

Cardigan Welsh Corgi Entries
Judge Steven A Melgreen
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Beaguile's Frequent Flyer, Linda Mc Mullen

Collie, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
ROUGH
Adult Female BFV BF BOB Swan's Tour Jete' En Pointe, Sally M Wells

German Shepherd Dog, 6 Entries
Judge Steven A Melgreen
Jr. Male BM BOW Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry
CH BOB Listed Entry
RCH CH Doras Bisschen Im Zauberwald, Brianna Moore

La Catahoula Leopard Dog, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
Male Puppy BM BOB CH Dawson Hollow's Titus, Michelle Ammenwerth, Richard Bankhead

Old English Sheepdog, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
Female Puppy BF BOB Srss Last Shot Of Tequila, Kristina Sigler

Herding Dog Group Winners
Judge: Steven A Melgreen
1st) Belgian Shepherd Dog, Verseau's Sirius Black V.eh
2nd) Beauceron, UWP CH Svajone's Pick Your Poison
3rd) Collie, Swan's Tour Jete' En Pointe
4th) Australian Shepherd, CH High Country's Sun King

Terriers

American Hairless Terrier, 2 Entries
Judge Steven A Melgreen
GRCH BOB UWPO AP3 VPA RATN NBOB USA UFA CAX UWPCHX Wmk's Cut The Line @ Vntg, Valerie Ann Piltz, Karyn S Pingel, Ryan Pingel, Aaron Pingel
RGRCH RATO VPE AP7 USA UFA CAS UWPS UEWPCH GRCH Wmk's Little Oak Kodyak@vntg SPOT-O, Valerie Ann Piltz, June E Pasko
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran RATO VPE AP7 USA UFA CAS UWPS UEWPCH GRCH Wmk's Little Oak Kodyak@vntg SPOT-O, Valerie Ann Piltz, June E Pasko

American Pit Bull Terrier, 11 Entries
Judge Steven A Melgreen
Jr. Male BM BOW Listed Entry
BHM RBM Listed Entry
Jr. Female RBF AP VPN CH UWPCH'PR'Bartin's Blue Brindle Tornado, Angela Bruner
BHF BF CH'PR'Ivieleag's Poetic Justice, Alicia Ivie
CH GRCH'PR'Ivieleag's No Mercy, Alicia Ivie
RCH CH Malones One Sure Shot, Judy Malone
GRCH BOB UWPO AP3 VPA UWPCHX GRCH Country Star's Sunshine & Whiskey, Angela Bruner
RGRCH GRCH'PR'Ivieleag's Stir It Up, Ariana Sarabia
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Shallow
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran URO2 GJJCH VPN AP2 RATN USA UFA CAX UWPS G Alpine's Lbk Hearts On Fire SPOT-O, Valerie Ann Piltz, Karen Thomason, Ed Thomason

Border Terrier, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
Open Male BM BOB Fanfare Pour Me A Scotch, Gail Mc Monagle

German Pinscher, 2 Entries
Judge Steven A Melgreen
BHM BM BOB CH Diamond Bay Wild Wild West, Janet Oatney, Ron Dunn, Valerie Vihlen Schluter
CH UWPV AP3 VPA USA UFR UWPCHX CH Aritaur Bibi Dahl SPOT-ON, Janet Oatney, Ron Dunn, Valerie J Vihlen Schluter

Rat Terrier, 3 Entries
Judge Steven A Melgreen
CH CH'PR'Turn Hunter Of The Cosmos, Susan Mulligan
GRCH BOB URX USA UFA CA UAGII URO3 GRCH'PR'Turn Slice Of Heaven, Susan R Mulligan, Susan D Turner
RGRCH URX UCD UAGII URO3 GRCH'PR'Turnd Into A Precious Gem, Susan R Mulligan, Susan D Turner
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Bug
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran URX USA UFA CA UAGII URO3 GRCH'PR'Turn Slice Of Heaven, Susan R Mulligan, Susan D Turner

Terrier Group Winners
Judge: Steven A Melgreen
1st) Border Terrier, Fanfare Pour Me A Scotch
2nd) German Pinscher, CH Diamond Bay Wild Wild West
3rd) American Hairless Terrier, UWPO AP3 VPA RATN NBOB USA UFA CAX UWPCHX Wmk's Cut The Line @ Vntg
4th) American Pit Bull Terrier, UWPO AP3 VPA UWPCHX GRCH Country Star's Sunshine & Whiskey

Companion Dogs

American Bully, 11 Entries
Judge Steven A Melgreen
Male Puppy RBM CH Ftogb Rock Hard Wood, Barry Clements, Mitzy Crissler
Jr. Male BM BOW BOB Ftogb Zeus, Cole Walker, Shania Nickles, Ronda Gooch
Open Male Ftogb Deez, Susanna S White
Adult Male Listed Entry
BHM Listed Entry
BHF BF Ibks Fire N Ice, Mary Edwards
CH Listed Entry
RCH CH Full Throttle Romeo Cowboy 14k, Mitzy Crissler, Barry Clements
GRCH SGCH Vcb Maui, Lisa Nice
RGRCH GRCH UWP FS Mojo's Sexy And I Know It, Kim Jordan
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 6 Entries
NMP BP Listed Entry

Bolognese, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
BHF BF BOB Elfin's Eleonora, Ikuko Hisaka

Brussels Griffon Entries
Judge Steven A Melgreen
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Chinese Crested, 2 Entries
Judge Steven A Melgreen
Female Puppy BF Impressive 1000 Waves By Jove, Mary Edwards
CH BOB Listed Entry

Dalmatian, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
Jr. Male BM BOB Matchless Horizon Chocolate Dream, Robin Mendez

French Bulldog, 4 Entries
Judge Steven A Melgreen
Jr. Male CH Birutta Vittoriya Po, Amy Blackwell
Open Male BM BOW BOB CH Bonviktory Yagullar 3x A Charm, Renee Teichmer
Adult Male RBM Ferguson's Arni, Tiffany Ferguson
Jr. Female BF Blackwell's Josie, Amy Blackwell

Papillon, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
Male Puppy BM BOB CH Cadgets Leader Of The Pack, Debra Sweat

Companion Dog Group Winners
Judge: Steven A Melgreen
1st) Bolognese, Elfin's Eleonora
2nd) American Bully, Ftogb Zeus
3rd) Chinese Crested, Listed Entry
4th) Papillon, CH Cadgets Leader Of The Pack

BIS Border Terrier, Fanfare Pour Me A Scotch, Gail Mc Monagle
RBIS Belgian Shepherd Dog, Verseau's Sirius Black V.eh, Penny King, Ramona Kraft

View Event >