▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Carnation City Kennel Club / Conformation Sunday Show 2

September 11, 2016

Location: Randolph, Ohio

GUARDIAN DOGS
BERNESE MOUNTAIN DOG, 1 Entry
JUDGE Barbara J Trammell
Jr. Female BF BOB CH Shersan's Prima Donna At Acclaim, Carolyn Kinley, Nancy Wuest
BLACK RUSSIAN TERRIER, 4 Entries
JUDGE Barbara J Trammell
CH BOB CH Ceberus Zoya Stepanoya Anjou, Peaches Matyaszek
RCH CH Altair Godava Doch' Chelentano, Peaches Matyaszek
GRCH GRCH Black Beard's Caramel Truffles, Peaches Matyaszek
CANE CORSO ITALIANO, 2 Entries
JUDGE Barbara J Trammell
CH BOB Listed Entry
RCH CA CH Northstar's Ready Or Not, Sarah A Mc Clary
DOBERMAN PINSCHER, 2 Entries
JUDGE Barbara J Trammell
Jr. Female BF BOB CH Dancing Star's Dream Baby, Deb Otlano, Liz Gentile
CH UCD URO3 CH Wolfgang's Blue Thunder SPOT, Janet E Kamps
GREAT DANE, 1 Entry
JUDGE Barbara J Trammell
Male Puppy BM BOB Crkdn Setfiretotherain O'rvroc, Mark R Davenport
NEWFOUNDLAND, 1 Entry
JUDGE Barbara J Trammell
CH BOB CH Cypress Bay I Walk The Line, Mary Lou Zygowski, Joe Zygowski
ROTTWEILER, 1 Entry
JUDGE Barbara J Trammell
Male Puppy BM BOB Dcf's Ubu Vom Hause Oggmeier, Kimberly Shaffer
SAINT BERNARD, 1 Entry
JUDGE Barbara J Trammell
Jr. Male BM BOB CH Slaton's I Wanna B Big N Rich, Shirley Wolf, Joe Wolf, Marie Dietrich, Rich Dietrich
GUARDIAN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Barbara J Trammell
1st) Saint Bernard, CH Slaton's I Wanna B Big N Rich
2nd) Doberman Pinscher, CH Dancing Star's Dream Baby
3rd) Newfoundland, CH Cypress Bay I Walk The Line
4th) Bernese Mountain Dog, CH Shersan's Prima Donna At Acclaim

SCENTHOUNDS
AMERICAN B & T COONHOUND, 1 Entry
JUDGE Linda L Reece
Jr. Male BM BOB Nidy's Oops Here Comes Da Fuzz, Christopher Nidy
BEAGLE, 3 Entries
JUDGE Linda L Reece
Adult Female BF Tarr Hill Promise Kept, Jane A Hendricks
GRCH BOB CGRCH Till's If Dreams Come True, Tricia Till
RBF Tarrhill Lanbur All That Jazz Jane Hendricks, Ann Kretschmaier
BLUETICK COONHOUND, 1 Entry
JUDGE Linda L Reece
Int. Male Invalid Entry
DACHSHUND, 2 Entries
JUDGE Linda L Reece
GRCH BOB GRCH Red's Johnny Walker Ms, Rita Kepner
ENGLISH FOXHOUND, 2 Entries
JUDGE Linda L Reece
Jr. Male BM BOW BOB Cottonwood's Lord Nelson, Ann Kretschmaier, Jane A Hendricks
Adult Female BF CH Wee Beginnings Chloe, Paula Mann Or Ann Kretschmaier
SCENTHOUND GROUP WINNERS
JUDGE: Linda L Reece
1st) Beagle, CGRCH Till's If Dreams Come True
2nd) Bluetick Coonhound, Invalid Entry
3rd) English Foxhound, Cottonwood's Lord Nelson
4th) American B & T Coonhound, Nidy's Oops Here Comes Da Fuzz

SIGHTHOUNDS AND PARIAH DOGS
CANAAN DOG, 3 Entries
JUDGE Barbara J Trammell
Male Puppy RBM CH Hatikva Tk Sweetvictory Melech, Tracey Kopea, Alla Geretz
Jr. Male BM CH Hatikva Tk Kismet Mgnfcnt Thor, Tracey Kopea, Alla Geretz
CH BOB NBOB URX2 CH UROG UUD Anak Adom Me Beit Alpha, Victor Kaftal
GREYHOUND, 2 Entries
JUDGE Barbara J Trammell
CH BOB CH Kj's Prima Kira Restituiscilo, Kelly Grubaugh
RCH CH Kj's Primo Tesoro, Kelly J Grubaugh
SALUKI, 3 Entries
JUDGE Barbara J Trammell
CH CH Jatara Sandstorm Rockstarparty, Kathleen M Morton
RCH CH Sandstorm Chocolate Obsession, Kathleen Morton
GRCH BOB GRCH Haalah Vision Karamat Echo, Judith A Ellis
SIGHTHOUND & PARIAH DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Barbara J Trammell
1st) Greyhound, CH Kj's Prima Kira Restituiscilo
2nd) Saluki, GRCH Haalah Vision Karamat Echo
3rd) Canaan Dog, NBOB URX2 CH UROG UUD Anak Adom Me Beit Alpha

GUN DOGS
ENGLISH COCKER SPANIEL, 2 Entries
JUDGE Linda L Reece
GRCH BOB GRCH Ziel-lor's All Kidding Aside, Linda Zielinski, Margaret Ritch
ENGLISH SPRINGER SPANIEL, 1 Entry
JUDGE Linda L Reece
Jr. Male BM BOB CH Seaview's Singing Up A Storm, Catherine S Antos
GERMAN SHORTHAIRED PNTR, 1 Entry
JUDGE Linda L Reece
CH BOB Listed Entry
LABRADOR RETRIEVER, 6 Entries
JUDGE Linda L Reece
CH CH Boradors Monty Montana, Michelle Kiko, Sally Bell
RCH CH Mc Cabe Creek Hop Along Buckeye, Patricia A Finch, William P Finch
GRCH BOB GRCH Belledins Cool Change Midnit, Michelle Kiko
STANDARD POODLE, 1 Entry
JUDGE Linda L Reece
Jr. Male BM BOB CH Oh Eli The Place You'll Go, Adele Caroline Saunders
STANDARD POODLE M/C, 2 Entries
JUDGE Linda L Reece
CH CH Rodnac's Walker Du Dubois, Lauri Whatley
GRCH BOB GRCH Jacknic's Colorful Language SPOT, Kathleen Esio-king
GUN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Linda L Reece
1st) Standard Poodle M/C, GRCH Jacknic's Colorful Language SPOT
2nd) Labrador Retriever, GRCH Belledins Cool Change Midnit
3rd) English Springer Spaniel, CH Seaview's Singing Up A Storm
4th) German Shorthaired Pntr, Listed Entry

NORTHERN BREEDS
ALASKAN MALAMUTE, 1 Entry
JUDGE William Chrzanowski
Female Puppy BF BOB Listed Entry
SIBERIAN HUSKY, 4 Entries
JUDGE William Chrzanowski
CH CH Chance Cruise's Reeves, Lorrie A Sirocky
RCH CH Snowborn's Gone With The Wind, James C Holt
GRCH BOB GRCH Snowborn's Scarlet Letter, Diana L Brumbaugh, James C Holt
NORTHERN BREED GROUP WINNERS
JUDGE: William Chrzanowski
1st) Siberian Husky, GRCH Snowborn's Scarlet Letter
2nd) Alaskan Malamute, Listed Entry

HERDING DOGS
AUSTRALIAN SHEPHERD, 7 Entries
JUDGE William Chrzanowski
Jr. Male RBM Northern Lights Let's Tango, Mary Kocher
BHM BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW Listed Entry
CH BOB Listed Entry
RCH Listed Entry
BELGIAN SHEPHERD DOG, 1 Entry
JUDGE William Chrzanowski
GROENENDAEL
Adult Female BFV BF BOB CH Laralee Queena Hearts-diamante, Thomas A Iona
CARDIGAN WELSH CORGI, 1 Entry
JUDGE William Chrzanowski
CH BOB CH Rocky Ridge's Say You Love Me, Lu Ann Kennedy
GERMAN SHEPHERD DOG, 7 Entries
JUDGE William Chrzanowski
Female Puppy RBF Bowie Von Der Patterner Muhle, Kelly Nash
Int. Female BF CH Shayan Vom Schmidmuhlen, Barbara J Landfried, Frank J Landfried
CH BOB CH Jdm Have U Met Ted Tanglewood, Karen Monteith, Juquita Monteith, Dottie Bowman
RCH CH Jdm's Black Diamond Tanglewood, Diana Gday Pertuset
GRCH GRCH Jdm's Tonka Tank Of Tanglewood, Lara Staples
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Crooked Rivers Bartran, Kelly L Nash
PEMBROKE WELSH CORGI, 5 Entries
JUDGE William Chrzanowski
Male Puppy BM CH Go Corgis Top Shelfs Mr.neymar, Debbie A Mock
CH BOB CH Hazel Queen Elisabeth Valhalos, Debbie A Mock
RCH CH Flf Mini Diamond And Deuces, Debbie A Mock
RBM 4 Sail's Prince Charming Debbie A Mock
SHETLAND SHEEPDOG, 6 Entries
JUDGE William Chrzanowski
Jr. Female BF CH Gore's Glacier Freeze, Lori A Gore
Int. Female RBF Gore's Ring Dancer, Lori Gore
CH BOB CH Bravo Diamond Jim, Susan K Moreland
GRCH GRCH Sympa's Laddie, I Am A Gift, Charlene M Cyphert, Kelly R Clark
WHITE SHEPHERD, 4 Entries
JUDGE William Chrzanowski
CH BOB GRCH Victorious Sasha Of Joy, Larry Crossman, Elena Ralston
RCH CH E-empress Von King's Silbertal, Melanie Fuellgraf
GRCH URO1 GRCH Noblewoods Honorable Calling, Cynthia L Goss
HERDING DOG GROUP WINNERS
JUDGE: William Chrzanowski
1st) Australian Shepherd, Listed Entry
2nd) German Shepherd Dog, CH Jdm Have U Met Ted Tanglewood
3rd) Belgian Shepherd Dog, CH Laralee Queena Hearts-diamante
4th) Shetland Sheepdog, CH Bravo Diamond Jim

TERRIERS
AMERICAN HAIRLESS TERRIER, 1 Entry
JUDGE Tina L Camp
HAIRLESS
Male Puppy BMV BM BOB CH'PR'Cdrose Dream On Dream On Dream On, Christina Davis, Jackie H Craver
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH'PR'Cdrose Dream On Dream On Dream On, Christina Davis, Jackie H Craver
AMERICAN PIT BULL TERRIER, 1 Entry
JUDGE Tina L Camp
GRCH BOB UWP URO1 GRCH Cpw's Snapping Dragon SPOT, Amanda Stevens, Lawrence Stevens, Kendra Williams
PARSON RUSSELL TERRIER, 2 Entries
JUDGE Tina L Camp
CH BOB UFR USR CH Fawnrun Mandolin Raine, Ruth Matheos And Cathy Greenfield
GRCH GRCH Corn Row Pierce, Ruth Matheos
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran UFR USR CH Fawnrun Mandolin Raine, Ruth Matheos And Cathy Greenfield
SOFT-COAT WHEATEN TERRIER, 1 Entry
JUDGE Tina L Camp
Male Puppy BM BOB Listed Entry
STAFFORDSHIRE BULLTERRIER, 3 Entries
JUDGE Tina L Camp
CH BOB GRCH Neverland Something Wicked, Jennifer Rice
RCH CH Neverland Wreck It Ralph, Jennifer Rice
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran GRCH Neverland Something Wicked, Jennifer Rice
TERRIER GROUP WINNERS
JUDGE: Tina L Camp
1st) American Pit Bull Terrier, UWP URO1 GRCH Cpw's Snapping Dragon SPOT
2nd) American Hairless Terrier, CH'PR'Cdrose Dream On Dream On Dream On
3rd) Parson Russell Terrier, UFR USR CH Fawnrun Mandolin Raine
4th) Staffordshire Bullterrier, GRCH Neverland Something Wicked

COMPANION DOGS
MI-KI, 5 Entries
JUDGE Tina L Camp
Int. Male BM Wellspring Louis Ofraregem Dnavip, Ruthy Wolfson
BHF BF BOW BOB CH Rare Gem Lay-lee Dnavip, Ruthy Wolfson
CH CH Rare Gem Ciara Lee, Ruthy Wolfson
RCH CH Rare Gem Jimmy Lee, Ruthy Wolfson
PAPILLON, 1 Entry
JUDGE Tina L Camp
Jr. Male BM BOB CH Medlee's Desiderata, Sharon P Miller, Larry J Miller
COMPANION DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Tina L Camp
1st) Papillon, CH Medlee's Desiderata
2nd) Mi-ki, CH Rare Gem Lay-lee Dnavip

BIS Saint Bernard, CH Slaton's I Wanna B Big N Rich, Shirley Wolf, Joe Wolf, Marie Dietrich, Rich Dietrich
RBIS Australian Shepherd, Listed Entry