▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: North West Silken Windhound Society / Conformation - Sunday, Show 2

January 1, 2017

Location: Ridgefield, Washington

Guardian Dogs

American Bulldog, 2 Entries
Judge Richard Klatt
CH BOB CH Tombstone's Get'em Gator, Thomas Douglas
RCH CH Casillas Hercules, Angel Casillas

Bernese Mountain Dog, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Great Dane, 1 Entry
Judge Richard Klatt
GRCH BOB GRCH Merrillcrews Ein Geschenk SPOT, Jennifer L Merrill, Sunshine Bjugan

Mastiff
Judge Richard Klatt
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Rottweiler, 5 Entries
Judge Richard Klatt
Adult Male BM BOW Ork Von Hause Milsped, Sara Bird
Female Puppy BF Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry
CH BOB CH Stoney Creek's Jax Charlmagne, Ashley Brown, Jason Warren

Guardian Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Rottweiler, CH Stoney Creek's Jax Charlmagne
2nd) American Bulldog, CH Tombstone's Get'em Gator
3rd) Great Dane, GRCH Merrillcrews Ein Geschenk SPOT
4th) Bernese Mountain Dog, Listed Entry

Scenthounds

Drever, 3 Entries
Judge Richard Klatt
CH BOB CH Tulisydamen Amalia, Jamie Morris, Allen Morris
RCH CH Big Time At Cedarhollow De Aradik, Jamie Morris, Carla Cruz, Allen Morris
GRCH GRCH Westarr Cedarhollow Revolution, Jamie Morris, Cynthia Seeling, Allen Morris

Scenthound Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Drever, CH Tulisydamen Amalia

Sighthounds & Pariah Dogs

Silken Windhound, 7 Entries
Judge Richard Klatt
Jr. Female BF CH'PR'Winsome's Miss Kitty, Hillary Tregillus, Jane E Taylor, Jeff Morris
CH CH'PR'Allagante Bootlegger, Karen Sanders, Jeffrey Morris, Hillary Tregillus, Paul Sanders
RCH CH'PR'Allagante Moondance Wildrose, Tammy Mills
GRCH BOB GRCH'PR'Winsome's Patent Pending, Iola Stetson
RBF 'PR'Winsome's Cassidy Lynn Gallup, Ed Gallup

Whippet, 3 Entries
Judge Richard Klatt
CH BOB Listed Entry
RCH CH Talisman Spot On, Elizabeth Kasper Garrett, James Garrett

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Silken Windhound, GRCH'PR'Winsome's Patent Pending
2nd) Whippet, Listed Entry

Gun Dogs

American Water Spaniel, 1 Entry
Judge Richard Klatt
GRCH BOB GRCH Beavercreek's Storm Warning, Lola Thorsness, Linda Mc Grath, Haley Pemble

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Jr. Female BF BOB CH Gold Pond Lexi Rose, Jenny Andrehsen, Alice Kay Brown

Kooikerhondje, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB CH Qunack's Favor New Year's Special, Gretchen Wetzel, Susanne Martin

Gun Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Kooikerhondje, CH Qunack's Favor New Year's Special
2nd) Golden Retriever, CH Gold Pond Lexi Rose
3rd) American Water Spaniel, GRCH Beavercreek's Storm Warning

Northern Breeds

Akita, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Jr. Male BM BOB CH Benjimine Wellington Iii, Ashley Warren

Alaskan Klee Kai, 6 Entries
Judge Richard Klatt
MINIATURE
Female Puppy BFV BF BOW BOB 'PR'Yakitat's Sweet Hula Koola, Vallery Kanar, Suzan J Schenk
STANDARD
Int. Female BFV RBF CH'PR'Cascades Yakone Amarok V Shila, Gilbert Lingle
CH CH'PR'Pocket's Kaskae Ikkuma Cascade, Catherine Lingle
RCH CH'PR'Yakitats Sobaka Zhiva V Krasni, Leslie A Welker
GRCH BOB UAGI GRCH'PR'Pakk's Okalani V Waco, Cathy Petite Or Raymond S Schreder

American Eskimo, 4 Entries
Judge Richard Klatt
CH CH'PR'Eskyblue Fuji Ltd Dom Perignon, Sandra K Ray And Barbara Davidoff
GRCH BOB GRCH'PR'Islands Shelter From The Storm SPOT-ON, Gregory E Mann Or Robert C Brown
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: GRCH'PR'Kiva's Siriusdrms Kajin Breeze, Denise Randall Miller Or Robert A Miller
GRCH'PR'Ahs Siriusdrms Palisade Hechos, Tiffanie E Coe, Denise Randall Miller, Robert A Miller

Chow Chow, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Adult Male BM BOB Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Chow Chow, Listed Entry
2nd) American Eskimo, GRCH'PR'Islands Shelter From The Storm SPOT-ON
3rd) Akita, CH Benjimine Wellington Iii
4th) Alaskan Klee Kai, 'PR'Yakitat's Sweet Hula Koola

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 2 Entries
Judge Richard Klatt
Adult Female RBF Listed Entry
BHF BF BOB Listed Entry

Bearded Collie, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Adult Female BF BOB CH Pentangle's All That Jazz, Wanda Packard

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Richard Klatt
MALINOIS
Int. Female BFV BF BOW BOB CH Athos Bellatrix, Suzanne Loegel
TERVUEREN
Male Puppy BMV BM Savanna Monami Trade Winds, Claudia Weiss, Jill Thomas
CH CH Verseaus Queen Of Everything V.eh, Penny King, Ramona Kraft

Min American Shepherd, 2 Entries
Judge Richard Klatt
CH BOB CH Lone Pine's Forever In Blue Jeans, Kelli Reichert
RCH CH Lone Pine's I'm Beri Special, Kelli Reichert

Herding Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Belgian Shepherd Dog, CH Athos Bellatrix
2nd) Bearded Collie, CH Pentangle's All That Jazz
3rd) Australian Cattle Dog, Listed Entry
4th) Min American Shepherd, CH Lone Pine's Forever In Blue Jeans

Terriers

American Pit Bull Terrier, 7 Entries
Judge Richard Klatt
Male Puppy RBM CH'PR'Flosi's Fearless Barracuda, Larry Flosi, Sherri Flosi
BHM BM CH'PR'Flosi's Can't Dodge This Viper, Larry Flosi, Sherri Flosi
BHF BF BOW CH'PR'Flosi's High Sierra Splendor, Larry Flosi, Sherri Flosi
CH GRCH'PR'Ivie Leag's Naughty By Nature SPOT-ON, Alicia Ivie
RCH CH'PR'Flosi's Flashy Sassy Cadi, Larry Flosi, Sherri Flosi
GRCH BOB UWP GRCH'PR'Flosi's/Larum Remington 700, Larry Flosi

Terrier Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) American Pit Bull Terrier, UWP GRCH'PR'Flosi's/Larum Remington 700

Companion Dogs

American Bully, 10 Entries
Judge Richard Klatt
Jr. Female BF Mtn Pride's Tillie The Hun, Janet E Bentley-jones, Elizabeth Peterson, Larry Dean Jones
CH CH Mtn Pride Kj Ride Or Die, Kim Jordan
RCH CH Mtn. Pride's Top Of The World, Elizabeth Peterson
GRCH BOB GRCH Dicksons Huggybear Luvn Ur Ladies, Bobby Lee Dickson, Jasmine Marie Sadow

Dalmatian, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Female Puppy BF BOB CH Blackflash Blazing Beauty, Katherine Sorensen

French Bulldog, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Adult Male BM BOB Listed Entry

Pekingese, 1 Entry
Judge Richard Klatt
BHF BF BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Dalmatian, CH Blackflash Blazing Beauty
2nd) Pekingese, Listed Entry
3rd) French Bulldog, Listed Entry
4th) American Bully, GRCH Dicksons Huggybear Luvn Ur Ladies

BIS Kooikerhondje, CH Qunack's Favor New Year's Special, Gretchen Wetzel, Susanne Martin
RBIS Borzoi, Listed Entry