▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Carnation City Kennel Club / Conformation Sunday Show 1

September 11, 2016

Location: Randolph, Ohio

GUARDIAN DOGS
BERNESE MOUNTAIN DOG, 1 Entry
JUDGE Linda L Reece
Jr. Female BF BOB CH Shersan's Prima Donna At Acclaim, Carolyn Kinley, Nancy Wuest
BLACK RUSSIAN TERRIER, 4 Entries
JUDGE Linda L Reece
CH BOB CH Ceberus Zoya Stepanoya Anjou, Peaches Matyaszek
RCH CH Altair Godava Doch' Chelentano, Peaches Matyaszek
GRCH GRCH Liliya Vita Eye Candy, Peaches Matyaszek
CANE CORSO ITALIANO, 2 Entries
JUDGE Linda L Reece
CH BOB CA CH Northstar's Ready Or Not, Sarah A Mc Clary
RCH Listed Entry
DOBERMAN PINSCHER, 2 Entries
JUDGE Linda L Reece
Jr. Female BF BOB CH Dancing Star's Dream Baby, Deb Otlano, Liz Gentile
CH UCD URO3 CH Wolfgang's Blue Thunder SPOT, Janet E Kamps
GREAT DANE, 1 Entry
JUDGE Linda L Reece
Male Puppy BM BOB Crkdn Setfiretotherain O'rvroc, Mark R Davenport
NEWFOUNDLAND, 1 Entry
JUDGE Linda L Reece
CH BOB CH Cypress Bay I Walk The Line, Mary Lou Zygowski, Joe Zygowski
ROTTWEILER, 2 Entries
JUDGE Linda L Reece
Male Puppy BM Dcf's Ubu Vom Hause Oggmeier, Kimberly Shaffer
CH BOB URO1 CH Loral's Wiseguy, Jacki Karnap
SAINT BERNARD, 1 Entry
JUDGE Linda L Reece
Jr. Male BM BOB CH Slaton's I Wanna B Big N Rich, Shirley Wolf, Joe Wolf, Marie Dietrich, Rich Dietrich
GUARDIAN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Linda L Reece
1st) Saint Bernard, CH Slaton's I Wanna B Big N Rich
2nd) Newfoundland, CH Cypress Bay I Walk The Line
3rd) Bernese Mountain Dog, CH Shersan's Prima Donna At Acclaim
4th) Great Dane, Crkdn Setfiretotherain O'rvroc

SCENTHOUNDS
AMERICAN B & T COONHOUND, 1 Entry
JUDGE Barbara J Trammell
Jr. Male BM BOB Nidy's Oops Here Comes Da Fuzz, Christopher Nidy
BEAGLE, 3 Entries
JUDGE Barbara J Trammell
Adult Female BF Tarr Hill Promise Kept, Jane A Hendricks
GRCH BOB CGRCH Till's If Dreams Come True, Tricia Till
RBF Tarrhill Lanbur All That Jazz Jane Hendricks, Ann Kretschmaier
BLUETICK COONHOUND, 1 Entry
JUDGE Barbara J Trammell
Int. Male Invalid Entry
DACHSHUND, 2 Entries
JUDGE Barbara J Trammell
GRCH BOB GRCH Red's Jim Beam Ms, Rita Kepner
ENGLISH FOXHOUND, 2 Entries
JUDGE Barbara J Trammell
Jr. Male BM Cottonwood's Lord Nelson, Ann Kretschmaier, Jane A Hendricks
Adult Female BF BOW BOB CH Wee Beginnings Chloe, Paula Mann Or Ann Kretschmaier
SCENTHOUND GROUP WINNERS
JUDGE: Barbara J Trammell
1st) Beagle, CGRCH Till's If Dreams Come True
2nd) English Foxhound, CH Wee Beginnings Chloe
3rd) American B & T Coonhound, Nidy's Oops Here Comes Da Fuzz
4th) Dachshund, GRCH Red's Jim Beam Ms

SIGHTHOUNDS AND PARIAH DOGS
CANAAN DOG, 3 Entries
JUDGE Linda L Reece
Male Puppy RBM CH Hatikva Tk Sweetvictory Melech, Tracey Kopea, Alla Geretz
Jr. Male BM CH Hatikva Tk Kismet Mgnfcnt Thor, Tracey Kopea, Alla Geretz
CH BOB NBOB URX2 CH UROG UUD Anak Adom Me Beit Alpha, Victor Kaftal
GREYHOUND, 2 Entries
JUDGE Linda L Reece
CH BOB CH Kj's Prima Kira Restituiscilo, Kelly Grubaugh
RCH CH Kj's Primo Tesoro, Kelly J Grubaugh
SALUKI, 3 Entries
JUDGE Linda L Reece
CH BOB CH Jatara Sandstorm Rockstarparty, Kathleen M Morton
RCH CH Sandstorm Chocolate Obsession, Kathleen Morton
GRCH GRCH Haalah Vision Karamat Echo, Judith A Ellis
SIGHTHOUND & PARIAH DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Linda L Reece
1st) Greyhound, CH Kj's Prima Kira Restituiscilo
2nd) Canaan Dog, NBOB URX2 CH UROG UUD Anak Adom Me Beit Alpha
3rd) Saluki, CH Jatara Sandstorm Rockstarparty

GUN DOGS
ENGLISH COCKER SPANIEL, 2 Entries
JUDGE Barbara J Trammell
GRCH BOB GRCH Shel-rae's Lil On The Hot Side, Shelley Schweinsberg
ENGLISH SPRINGER SPANIEL, 1 Entry
JUDGE Barbara J Trammell
Jr. Male BM BOB CH Seaview's Singing Up A Storm, Catherine S Antos
GERMAN SHORTHAIRED PNTR, 1 Entry
JUDGE Barbara J Trammell
CH BOB Listed Entry
LABRADOR RETRIEVER, 6 Entries
JUDGE Barbara J Trammell
CH BOB CH Boradors Monty Montana, Michelle Kiko, Sally Bell
RCH CH Mc Cabe Creek Hop Along Buckeye, Patricia A Finch, William P Finch
GRCH URO1 GRCH Lady Buckeye Maddy Mae, Patricia Finch, William Finch
STANDARD POODLE, 2 Entries
JUDGE Barbara J Trammell
Male Puppy RBM Brienwoods Storm Trooper, Amy K Stants
Jr. Male BM BOB CH Oh Eli The Place You'll Go, Adele Caroline Saunders
STANDARD POODLE M/C, 2 Entries
JUDGE Barbara J Trammell
CH CH Rodnac's Walker Du Dubois, Lauri Whatley
GRCH BOB GRCH Jacknic's Colorful Language SPOT, Kathleen Esio-king
GUN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Barbara J Trammell
1st) English Cocker Spaniel, GRCH Shel-rae's Lil On The Hot Side
2nd) Labrador Retriever, CH Boradors Monty Montana
3rd) English Springer Spaniel, CH Seaview's Singing Up A Storm
4th) Standard Poodle M/C, GRCH Jacknic's Colorful Language SPOT

NORTHERN BREEDS
ALASKAN MALAMUTE, 1 Entry
JUDGE Tina L Camp
Female Puppy BF BOB Listed Entry
SIBERIAN HUSKY, 4 Entries
JUDGE Tina L Camp
CH CH Snowborn's Baked Alaska, James C Holt, Diana Brumbaugh
RCH CH Chance Cruise's Reeves, Lorrie A Sirocky
GRCH BOB GRCH Snowborn's Scarlet Letter, Diana L Brumbaugh, James C Holt
NORTHERN BREED GROUP WINNERS
JUDGE: Tina L Camp
1st) Siberian Husky, GRCH Snowborn's Scarlet Letter
2nd) Alaskan Malamute, Listed Entry

HERDING DOGS
AUSTRALIAN SHEPHERD, 6 Entries
JUDGE Tina L Camp
Jr. Male RBM Northern Lights Let's Tango, Mary Kocher
BHM BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
CH Listed Entry
RCH CH Showdown Puttin' On The Glitz, Becky Tellalian
BELGIAN SHEPHERD DOG, 2 Entries
JUDGE Tina L Camp
GROENENDAEL
Int. Female BFV BF BOW BOB CH Laralee Queena Hearts-diamante, Thomas A Iona
MALINOIS
Male Puppy BMV BM CH Burr Oak The Hurricane, Jacki Karnap
GERMAN SHEPHERD DOG, 7 Entries
JUDGE Tina L Camp
Female Puppy RBF Bowie Von Der Patterner Muhle, Kelly Nash
Int. Female BF CH Shayan Vom Schmidmuhlen, Barbara J Landfried, Frank J Landfried
CH CH Jdm's Black Diamond Tanglewood, Diana Gday Pertuset
RCH CH Jdm Have U Met Ted Tanglewood, Karen Monteith, Juquita Monteith, Dottie Bowman
GRCH BOB GRCH Jdm's Tonka Tank Of Tanglewood, Lara Staples
PEMBROKE WELSH CORGI, 5 Entries
JUDGE Tina L Camp
Male Puppy BM CH Go Corgis Top Shelfs Mr.neymar, Debbie A Mock
CH BOB CH Hazel Queen Elisabeth Valhalos, Debbie A Mock
RCH CH Flf Mini Diamond And Deuces, Debbie A Mock
RBM 4 Sail's Prince Charming Debbie A Mock
SHETLAND SHEEPDOG, 6 Entries
JUDGE Tina L Camp
Jr. Male BM BOW Noel's Sir Theo Of Wind Dancer, Karen Ritchie
Jr. Female RBF CH Gore's Glacier Freeze, Lori A Gore
Int. Female BF Gore's Ring Dancer, Lori Gore
CH BOB CH Bravo Diamond Jim, Susan K Moreland
GRCH GRCH Sympa's Laddie, I Am A Gift, Charlene M Cyphert, Kelly R Clark
RBM Listed Entry
WHITE SHEPHERD, 4 Entries
JUDGE Tina L Camp
CH BOB GRCH Victorious Sasha Of Joy, Larry Crossman, Elena Ralston
RCH CH E-empress Von King's Silbertal, Melanie Fuellgraf
GRCH URO1 GRCH Noblewoods Honorable Calling, Cynthia L Goss
HERDING DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Tina L Camp
1st) Australian Shepherd, Listed Entry
2nd) Australian Shepherd, Northern Lights Let's Tango
3rd) Belgian Shepherd Dog, CH Laralee Queena Hearts-diamante
4th) Shetland Sheepdog, CH Bravo Diamond Jim

TERRIERS
AMERICAN HAIRLESS TERRIER, 1 Entry
JUDGE William Chrzanowski
HAIRLESS
Male Puppy BMV BM BOB CH'PR'Cdrose Dream On Dream On Dream On, Christina Davis, Jackie H Craver
AMERICAN PIT BULL TERRIER, 1 Entry
JUDGE William Chrzanowski
GRCH BOB UWP URO1 GRCH Cpw's Snapping Dragon SPOT, Amanda Stevens, Lawrence Stevens, Kendra Williams
PARSON RUSSELL TERRIER, 2 Entries
JUDGE William Chrzanowski
CH BOB UFR USR CH Fawnrun Mandolin Raine, Ruth Matheos And Cathy Greenfield
GRCH GRCH Corn Row Pierce, Ruth Matheos
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP UFR USR CH Fawnrun Mandolin Raine, Ruth Matheos And Cathy Greenfield
SOFT-COAT WHEATEN TERRIER, 2 Entries
JUDGE William Chrzanowski
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry
STAFFORDSHIRE BULLTERRIER, 3 Entries
JUDGE William Chrzanowski
CH BOB GRCH Neverland Something Wicked, Jennifer Rice
RCH CH Neverland Wreck It Ralph, Jennifer Rice
TERRIER GROUP WINNERS
JUDGE: William Chrzanowski
1st) Soft-coat Wheaten Terrier, Listed Entry
2nd) American Pit Bull Terrier, UWP URO1 GRCH Cpw's Snapping Dragon SPOT
3rd) American Hairless Terrier, CH'PR'Cdrose Dream On Dream On Dream On
4th) Staffordshire Bullterrier, GRCH Neverland Something Wicked

COMPANION DOGS
MI-KI, 4 Entries
JUDGE William Chrzanowski
Int. Male BM BOW BOB Precious Beau Lee Of Rare Gem, Ruthy Wolfson
BHF BF CH Rare Gem Lay-lee Dnavip, Ruthy Wolfson
CH BOB CH Rare Gem Jimmy Lee, Ruthy Wolfson
RCH CH Rare Gem Ciara Lee, Ruthy Wolfson
PAPILLON, 1 Entry
JUDGE William Chrzanowski
Jr. Male BM BOB CH Medlee's Desiderata, Sharon P Miller, Larry J Miller
COMPANION DOG GROUP WINNERS
JUDGE: William Chrzanowski
1st) Papillon, CH Medlee's Desiderata
2nd) Mi-ki, Precious Beau Lee Of Rare Gem

TOTAL DOG QUALIFIERS
Standard Poodle, GRCH Jacknic's Colorful Language SPOT, Kathleen Esio-king
Canaan Dog, NBOB URX2 CH UROG UUD Anak Adom Me Beit Alpha, Victor Kaftal
German Shepherd Dog, CH Jdm Have U Met Ted Tanglewood, Karen Monteith, Juquita Monteith, Dottie Bowman
Australian Shepherd, Northern Lights Let's Tango, Mary Kocher

BIS Saint Bernard, CH Slaton's I Wanna B Big N Rich, Shirley Wolf, Joe Wolf, Marie Dietrich, Rich Dietrich
RBIS Greyhound, CH Kj's Prima Kira Restituiscilo, Kelly Grubaugh