▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Carnation City Kennel Club / Conformation Saturday Show 2

September 10, 2016

Location: Randolph, Ohio

GUARDIAN DOGS
BERNESE MOUNTAIN DOG, 1 Entry
JUDGE William Chrzanowski
Jr. Female BF BOB CH Shersan's Prima Donna At Acclaim, Carolyn Kinley, Nancy Wuest
BLACK RUSSIAN TERRIER, 4 Entries
JUDGE William Chrzanowski
CH BOB CH Ceberus Zoya Stepanoya Anjou, Peaches Matyaszek
RCH CH Altair Godava Doch' Chelentano, Peaches Matyaszek
GRCH GRCH Black Beard's Caramel Truffles, Peaches Matyaszek
CANE CORSO ITALIANO, 3 Entries
JUDGE William Chrzanowski
Jr. Female BF Atlantean's Ahsoka, Brandon M Mc Cluney
CH BOB CA CH Northstar's Ready Or Not, Sarah A Mc Clary
CAUCASIAN OVCHARKA, 2 Entries
JUDGE William Chrzanowski
Female Puppy RBF Listed Entry
BHF BF BOB Asgard's Pesnya Esquire, Jacquelynn Michalik, Stacey Kubyn
DOBERMAN PINSCHER, 2 Entries
JUDGE William Chrzanowski
Jr. Female BF BOB CH Dancing Star's Dream Baby, Deb Otlano, Liz Gentile
CH UCD URO3 CH Wolfgang's Blue Thunder SPOT, Janet E Kamps
GREAT DANE, 1 Entry
JUDGE William Chrzanowski
Male Puppy BM BOB Crkdn Setfiretotherain O'rvroc, Mark R Davenport
NEWFOUNDLAND, 1 Entry
JUDGE William Chrzanowski
CH BOB CH Cypress Bay I Walk The Line, Mary Lou Zygowski, Joe Zygowski
ROTTWEILER, 2 Entries
JUDGE William Chrzanowski
Male Puppy BM Dcf's Ubu Vom Hause Oggmeier, Kimberly Shaffer
CH BOB URO1 CH Loral's Wiseguy, Jacki Karnap
SAINT BERNARD, 1 Entry
JUDGE William Chrzanowski
Jr. Male BM BOB CH Slaton's I Wanna B Big N Rich, Shirley Wolf, Joe Wolf, Marie Dietrich, Rich Dietrich
GUARDIAN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: William Chrzanowski
1st) Saint Bernard, CH Slaton's I Wanna B Big N Rich
2nd) Cane Corso Italiano, Listed Entry
3rd) Rottweiler, URO1 CH Loral's Wiseguy
4th) Bernese Mountain Dog, CH Shersan's Prima Donna At Acclaim

SCENTHOUNDS
BEAGLE, 3 Entries
JUDGE Tina L Camp
CH CCH Punkotzky Jolly Roger Of Sunbriar, Susan Sprout, Brett Sprout
RCH CCH Little Bit Of Foolish Pride, Jackie Carpenter
GRCH BOB CGRCH Till's If Dreams Come True, Tricia Till
DACHSHUND, 2 Entries
JUDGE Tina L Camp
GRCH BOB GRCH Red's Jim Beam Ms, Rita Kepner
SCENTHOUND GROUP WINNERS
JUDGE: Tina L Camp
1st) Beagle, CGRCH Till's If Dreams Come True
2nd) Dachshund, GRCH Red's Jim Beam Ms

SIGHTHOUNDS AND PARIAH DOGS
BORZOI, 1 Entry
JUDGE William Chrzanowski
Female Puppy BF BOB Summer Breeze At Secret Haven, Lindsey Ponder
CANAAN DOG, 2 Entries
JUDGE William Chrzanowski
Male Puppy BM BOB CH Hatikva Tk Sweetvictory Melech, Tracey Kopea, Alla Geretz
Jr. Male RBM CH Hatikva Tk Kismet Mgnfcnt Thor, Tracey Kopea, Alla Geretz
GREYHOUND, 2 Entries
JUDGE William Chrzanowski
BHF BF BOB CH Kj's Prima Kira Restituiscilo, Kelly Grubaugh
CH Invalid Entry
SALUKI, 3 Entries
JUDGE William Chrzanowski
CH BOB CH Jatara Sandstorm Rockstarparty, Kathleen M Morton
RCH CH Sandstorm Chocolate Obsession, Kathleen Morton
GRCH GRCH Haalah Vision Karamat Echo, Judith A Ellis
SIGHTHOUND & PARIAH DOG GROUP WINNERS
JUDGE: William Chrzanowski
1st) Saluki, CH Jatara Sandstorm Rockstarparty
2nd) Borzoi, Summer Breeze At Secret Haven
3rd) Greyhound, CH Kj's Prima Kira Restituiscilo
4th) Canaan Dog, CH Hatikva Tk Sweetvictory Melech

GUN DOGS
ENGLISH COCKER SPANIEL, 2 Entries
JUDGE Tina L Camp
GRCH BOB GRCH Shel-rae's Lil On The Hot Side, Shelley Schweinsberg
ENGLISH POINTER, 1 Entry
JUDGE Tina L Camp
CH BOB CH Pawsup Custom Built, Jeri Foght
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH Terrapoite Pawsup Made To Spar, Jeri Foght And Kate Hornick
ENGLISH SPRINGER SPANIEL, 1 Entry
JUDGE Tina L Camp
Jr. Male BM BOB CH Seaview's Singing Up A Storm, Catherine S Antos
GERMAN SHORTHAIRED PNTR, 1 Entry
JUDGE Tina L Camp
CH BOB Listed Entry
LABRADOR RETRIEVER, 6 Entries
JUDGE Tina L Camp
CH CH Mc Cabe Creek Hop Along Buckeye, Patricia A Finch, William P Finch
RCH CH Boradors Monty Montana, Michelle Kiko, Sally Bell
GRCH BOB GRCH Boradors Captain Phantom, Sally Bell, Mickie Kiko
STANDARD POODLE, 5 Entries
JUDGE Tina L Camp
Male Puppy BM Brienwoods Storm Trooper, Amy K Stants
Jr. Male RBM CH Oh Eli The Place You'll Go, Adele Caroline Saunders
CH BOB CH Okf's I'll Make You Famous, James Stants
RCH CH Donovan's Donnrua Toirneach, Arletha Donovan
STANDARD POODLE M/C, 4 Entries
JUDGE Tina L Camp
Female Puppy BF Listed Entry
CH CH Rodnac's Walker Du Dubois, Lauri Whatley
GRCH BOB GRCH Jacknic's Colorful Language SPOT, Kathleen Esio-king
GUN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Tina L Camp
1st) Standard Poodle M/C, GRCH Jacknic's Colorful Language SPOT
2nd) English Springer Spaniel, CH Seaview's Singing Up A Storm
3rd) English Cocker Spaniel, GRCH Shel-rae's Lil On The Hot Side
4th) Labrador Retriever, GRCH Boradors Captain Phantom

NORTHERN BREEDS
ALASKAN MALAMUTE, 1 Entry
JUDGE Barbara J Trammell
Female Puppy BF BOB Listed Entry
AMERICAN ESKIMO, 4 Entries
JUDGE Barbara J Trammell
STANDARD
Adult Male BMV BM BOB 'PR'Sierra's Coutin On A Miracle, Howard West
CH URO2 CH'PR'Pikatti's Ima Star, Jenifer Brimmer
GRCH PTA URX UROC GRCH'PR'Pikatti's Stitch In Time, Jenifer Brimmer
SIBERIAN HUSKY, 2 Entries
JUDGE Barbara J Trammell
CH CH Snowborn's Baked Alaska, James C Holt, Diana Brumbaugh
GRCH BOB GRCH Snowborn's Scarlet Letter, Diana L Brumbaugh, James C Holt
NORTHERN BREED GROUP WINNERS
JUDGE: Barbara J Trammell
1st) Siberian Husky, GRCH Snowborn's Scarlet Letter
2nd) American Eskimo, 'PR'Sierra's Coutin On A Miracle
3rd) Alaskan Malamute, Listed Entry

HERDING DOGS
AUSTRALIAN SHEPHERD, 5 Entries
JUDGE Barbara J Trammell
Jr. Male RBM Northern Lights Let's Tango, Mary Kocher
BHM BM Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
BHF BF BOW BOB Outrun Everybody Talks, Diana James
BELGIAN SHEPHERD DOG, 2 Entries
JUDGE Barbara J Trammell
GROENENDAEL
Adult Female BFV BF CH Laralee Queena Hearts-diamante, Thomas A Iona
MALINOIS
Male Puppy BMV BM BOW BOB CH Burr Oak The Hurricane, Jacki Karnap
BORDER COLLIE, 2 Entries
JUDGE Barbara J Trammell
Male Puppy BM BOB Listed Entry
CH CH Outrun Elektrical Storm, Lisa J Mc Williams
CARDIGAN WELSH CORGI, 1 Entry
JUDGE Barbara J Trammell
CH BOB CH Rocky Ridge's Say You Love Me, Lu Ann Kennedy
GERMAN SHEPHERD DOG, 5 Entries
JUDGE Barbara J Trammell
Female Puppy BF Bowie Von Der Patterner Muhle, Kelly Nash
CH CH Jdm Have U Met Ted Tanglewood, Karen Monteith, Juquita Monteith, Dottie Bowman
RCH CH Jdm's Black Diamond Tanglewood, Diana Gday Pertuset
GRCH BOB UCD URO2 GRCH Victorious Joyful Star Sophia, Cynthia L Goss
PEMBROKE WELSH CORGI, 4 Entries
JUDGE Barbara J Trammell
Male Puppy BM BOW CH Go Corgis Top Shelfs Mr.neymar, Debbie A Mock
Female Puppy BF CH Buckeye Salted Caramel Kiss, Debbie A Mock
CH BOB CH Hazel Queen Elisabeth Valhalos, Debbie A Mock
RCH CH Flf Mini Diamond And Deuces, Debbie A Mock
SHETLAND SHEEPDOG, 5 Entries
JUDGE Barbara J Trammell
Jr. Male BM BOW Noel's Sir Theo Of Wind Dancer, Karen Ritchie
Jr. Female BF CH Gore's Glacier Freeze, Lori A Gore
Int. Female RBF Gore's Ring Dancer, Lori Gore
GRCH BOB GRCH Sympa's Laddie, I Am A Gift, Charlene M Cyphert, Kelly R Clark
RBM Listed Entry
WHITE SHEPHERD, 3 Entries
JUDGE Barbara J Trammell
CH GRCH Victorious Sasha Of Joy, Larry Crossman, Elena Ralston
RCH CH Victorious Delilah Of Joy, Larry Crossman
GRCH BOB URO1 GRCH Noblewoods Honorable Calling, Cynthia L Goss
HERDING DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Barbara J Trammell
1st) German Shepherd Dog, UCD URO2 GRCH Victorious Joyful Star Sophia
2nd) Border Collie, Listed Entry
3rd) Australian Shepherd, Outrun Everybody Talks
4th) Belgian Shepherd Dog, CH Burr Oak The Hurricane

TERRIERS
AMERICAN PIT BULL TERRIER, 2 Entries
JUDGE Linda L Reece
GRCH BOB UAGI UFA NC GRCH Cpw's Va Va Bloom, Lindsay Orler
PARSON RUSSELL TERRIER, 2 Entries
JUDGE Linda L Reece
CH UFR USR CH Fawnrun Mandolin Raine, Ruth Matheos And Cathy Greenfield
GRCH BOB GRCH Corn Row Pierce, Ruth Matheos
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran UFR USR CH Fawnrun Mandolin Raine, Ruth Matheos And Cathy Greenfield
RAT TERRIER, 3 Entries
JUDGE Linda L Reece
CH UFA CH'PR'Hurricanedeck K2 Putthegundown, Rebekah Anthony
RCH CH Burway Laces One Spicy Cracker, Amanda Quinn Or Carol Quinn
GRCH BOB UCD URX URO3 UWP GRCH Bur-way The Mighty Quinn SPOT, Carol Quinn
STAFFORDSHIRE BULLTERRIER, 3 Entries
JUDGE Linda L Reece
CH BOB GRCH Neverland Something Wicked, Jennifer Rice
RCH UFA CA UWP CH Serenity Foot Loose & Fancy Free, Jennifer L Rice
TERRIER GROUP WINNERS
JUDGE: Linda L Reece
1st) Staffordshire Bullterrier, GRCH Neverland Something Wicked
2nd) American Pit Bull Terrier, UAGI UFA NC GRCH Cpw's Va Va Bloom
3rd) Parson Russell Terrier, GRCH Corn Row Pierce
4th) Rat Terrier, UCD URX URO3 UWP GRCH Bur-way The Mighty Quinn SPOT

COMPANION DOGS
AMERICAN BULLY, 2 Entries
JUDGE Linda L Reece
Male Puppy RBM Listed Entry
Int. Male BM BOB Listed Entry
CHIHUAHUA, 1 Entry
JUDGE Linda L Reece
Int. Male BM BOB CH Rumblin Eko's His Redeeming Love, Mark S Garza
MI-KI, 2 Entries
JUDGE Linda L Reece
Int. Male BM Precious Beau Lee Of Rare Gem, Ruthy Wolfson
BHF BF BOW BOB CH Rare Gem Lay-lee Dnavip, Ruthy Wolfson
PAPILLON, 1 Entry
JUDGE Linda L Reece
Jr. Male BM BOB CH Medlee's Desiderata, Sharon P Miller, Larry J Miller
SCHIPPERKE, 1 Entry
JUDGE Linda L Reece
Jr. Female BF BOB CH Delamer Satin Bikini, Connie L Lewis, G William Lewis
COMPANION DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Linda L Reece
1st) Schipperke, CH Delamer Satin Bikini
2nd) Papillon, CH Medlee's Desiderata
3rd) Chihuahua, CH Rumblin Eko's His Redeeming Love
4th) Mi-ki, CH Rare Gem Lay-lee Dnavip

BIS Saluki, CH Jatara Sandstorm Rockstarparty, Kathleen M Morton
RBIS Saint Bernard, CH Slaton's I Wanna B Big N Rich, Shirley Wolf, Joe Wolf, Marie Dietrich, Rich Dietrich