▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Carnation City Kennel Club / Conformation Saturday Show 1

September 10, 2016

Location: Randolph, Ohio

GUARDIAN DOGS
BERNESE MOUNTAIN DOG, 1 Entry
JUDGE Tina L Camp
Jr. Female BF BOB CH Shersan's Prima Donna At Acclaim, Carolyn Kinley, Nancy Wuest
BLACK RUSSIAN TERRIER, 4 Entries
JUDGE Tina L Camp
CH BOB CH Altair Godava Doch' Chelentano, Peaches Matyaszek
RCH CH Ceberus Zoya Stepanoya Anjou, Peaches Matyaszek
GRCH GRCH Liliya Vita Eye Candy, Peaches Matyaszek
CANE CORSO ITALIANO, 3 Entries
JUDGE Tina L Camp
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BF Atlantean's Ahsoka, Brandon M Mc Cluney
CH CA CH Northstar's Ready Or Not, Sarah A Mc Clary
CAUCASIAN OVCHARKA, 2 Entries
JUDGE Tina L Camp
Female Puppy RBF Listed Entry
BHF BF BOB Asgard's Pesnya Esquire, Jacquelynn Michalik, Stacey Kubyn
DOBERMAN PINSCHER, 2 Entries
JUDGE Tina L Camp
Jr. Female BF BOB CH Dancing Star's Dream Baby, Deb Otlano, Liz Gentile
CH UCD URO3 CH Wolfgang's Blue Thunder SPOT, Janet E Kamps
GREAT DANE, 1 Entry
JUDGE Tina L Camp
Male Puppy BM BOB Crkdn Setfiretotherain O'rvroc, Mark R Davenport
NEWFOUNDLAND, 1 Entry
JUDGE Tina L Camp
CH BOB CH Cypress Bay I Walk The Line, Mary Lou Zygowski, Joe Zygowski
ROTTWEILER, 1 Entry
JUDGE Tina L Camp
Male Puppy BM BOB Dcf's Ubu Vom Hause Oggmeier, Kimberly Shaffer
SAINT BERNARD, 1 Entry
JUDGE Tina L Camp
Jr. Male BM BOB CH Slaton's I Wanna B Big N Rich, Shirley Wolf, Joe Wolf, Marie Dietrich, Rich Dietrich
GUARDIAN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Tina L Camp
1st) Bernese Mountain Dog, ALCH URO2 Wintrthr Bbern Bump In Th'nite
2nd) Caucasian Ovcharka, Asgard's Pesnya Esquire
3rd) Doberman Pinscher, CH Dancing Star's Dream Baby
4th) Great Dane, Crkdn Setfiretotherain O'rvroc

SCENTHOUNDS
BEAGLE, 3 Entries
JUDGE William Chrzanowski
CH BOB CCH Punkotzky Jolly Roger Of Sunbriar, Susan Sprout, Brett Sprout
RCH CCH Little Bit Of Foolish Pride, Jackie Carpenter
GRCH CGRCH Till's If Dreams Come True, Tricia Till
DACHSHUND, 2 Entries
JUDGE William Chrzanowski
GRCH BOB GRCH Red's Jim Beam Ms, Rita Kepner
SCENTHOUND GROUP WINNERS
JUDGE: William Chrzanowski
1st) Beagle, CCH Punkotzky Jolly Roger Of Sunbriar
2nd) Dachshund, GRCH Red's Jim Beam Ms

SIGHTHOUNDS AND PARIAH DOGS
BORZOI, 1 Entry
JUDGE Tina L Camp
Female Puppy BF BOB Summer Breeze At Secret Haven, Lindsey Ponder
CANAAN DOG, 3 Entries
JUDGE Tina L Camp
Male Puppy BM CH Hatikva Tk Sweetvictory Melech, Tracey Kopea, Alla Geretz
Jr. Male RBM CH Hatikva Tk Kismet Mgnfcnt Thor, Tracey Kopea, Alla Geretz
CH BOB NBOB URX2 CH UROG UUD Anak Adom Me Beit Alpha, Victor Kaftal
GREYHOUND, 2 Entries
JUDGE Tina L Camp
BHF BF BOB CH Kj's Prima Kira Restituiscilo, Kelly Grubaugh
CH Invalid Entry
SALUKI, 3 Entries
JUDGE Tina L Camp
CH CH Jatara Sandstorm Rockstarparty, Kathleen M Morton
RCH CH Sandstorm Chocolate Obsession, Kathleen Morton
GRCH BOB GRCH Haalah Vision Karamat Echo, Judith A Ellis
SIGHTHOUND & PARIAH DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Tina L Camp
1st) Canaan Dog, NBOB URX2 CH UROG UUD Anak Adom Me Beit Alpha
2nd) Greyhound, CH Kj's Prima Kira Restituiscilo
3rd) Saluki, GRCH Haalah Vision Karamat Echo
4th) Borzoi, Summer Breeze At Secret Haven

GUN DOGS
ENGLISH COCKER SPANIEL, 2 Entries
JUDGE William Chrzanowski
GRCH BOB GRCH Shel-rae's Lil On The Hot Side, Shelley Schweinsberg
ENGLISH POINTER, 1 Entry
JUDGE William Chrzanowski
CH BOB CH Pawsup Custom Built, Jeri Foght
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH Terrapoite Pawsup Made To Spar, Jeri Foght And Kate Hornick
ENGLISH SPRINGER SPANIEL, 1 Entry
JUDGE William Chrzanowski
Jr. Male BM BOB CH Seaview's Singing Up A Storm, Catherine S Antos
GERMAN SHORTHAIRED PNTR, 1 Entry
JUDGE William Chrzanowski
Int. Male BM BOB Seugenhof's Out Of Sight Nikon, Cheri Raines
LABRADOR RETRIEVER, 5 Entries
JUDGE William Chrzanowski
CH CH Epoch's Opus One, Gail Jaite
RCH CH Boradors Monty Montana, Michelle Kiko, Sally Bell
GRCH BOB GRCH Belledins Cool Change Midnit, Michelle Kiko
STANDARD POODLE, 5 Entries
JUDGE William Chrzanowski
Male Puppy RBM Brienwoods Storm Trooper, Amy K Stants
Jr. Male BM CH Oh Eli The Place You'll Go, Adele Caroline Saunders
Jr. Female BF BOW BOB CH Donovan's Donnrua Toirneach, Arletha Donovan
CH CH Chanell Bright Bella Luna Azu, Amy K Stants, James L Stants
RCH CH Okf's I'll Make You Famous, James Stants
STANDARD POODLE M/C, 4 Entries
JUDGE William Chrzanowski
Female Puppy BF Listed Entry
CH CH Rodnac's Walker Du Dubois, Lauri Whatley
GRCH BOB GRCH Jacknic's Colorful Language SPOT, Kathleen Esio-king
GUN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: William Chrzanowski
1st) English Springer Spaniel, CH Seaview's Singing Up A Storm
2nd) Standard Poodle M/C, GRCH Jacknic's Colorful Language SPOT
3rd) English Cocker Spaniel, GRCH Shel-rae's Lil On The Hot Side
4th) Labrador Retriever, GRCH Belledins Cool Change Midnit

NORTHERN BREEDS
ALASKAN MALAMUTE, 1 Entry
JUDGE Linda L Reece
Female Puppy BF BOB Listed Entry
AMERICAN ESKIMO, 4 Entries
JUDGE Linda L Reece
STANDARD
Adult Male BMV BM 'PR'Sierra's Coutin On A Miracle, Howard West
CH URO2 CH'PR'Pikatti's Ima Star, Jenifer Brimmer
GRCH BOB PTA URX UROC GRCH'PR'Pikatti's Stitch In Time, Jenifer Brimmer
SIBERIAN HUSKY, 2 Entries
JUDGE Linda L Reece
CH CH Snowborn's Gone With The Wind, James C Holt
GRCH BOB GRCH Snowborn's Scarlet Letter, Diana L Brumbaugh, James C Holt
NORTHERN BREED GROUP WINNERS
JUDGE: Linda L Reece
1st) Siberian Husky, GRCH Snowborn's Scarlet Letter
2nd) American Eskimo, PTA URX UROC GRCH'PR'Pikatti's Stitch In Time
3rd) Alaskan Malamute, Listed Entry

HERDING DOGS
AUSTRALIAN SHEPHERD, 5 Entries
JUDGE Linda L Reece
Jr. Male RBM Northern Lights Let's Tango, Mary Kocher
BHM BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
BHF BF Outrun Everybody Talks, Diana James
BELGIAN SHEPHERD DOG, 1 Entry
JUDGE Linda L Reece
GROENENDAEL
Adult Female BFV BF BOB CH Laralee Queena Hearts-diamante, Thomas A Iona
BORDER COLLIE, 2 Entries
JUDGE Linda L Reece
Male Puppy BM BOB Listed Entry
CH CH Outrun Elektrical Storm, Lisa J Mc Williams
CARDIGAN WELSH CORGI, 1 Entry
JUDGE Linda L Reece
CH BOB CH Rocky Ridge's Say You Love Me, Lu Ann Kennedy
GERMAN SHEPHERD DOG, 7 Entries
JUDGE Linda L Reece
Female Puppy Bowie Von Der Patterner Muhle, Kelly Nash
Int. Female BF CH Shayan Vom Schmidmuhlen, Barbara J Landfried, Frank J Landfried
CH CH Jdm's Black Diamond Tanglewood, Diana Gday Pertuset
RCH CH Jdm Have U Met Ted Tanglewood, Karen Monteith, Juquita Monteith, Dottie Bowman
GRCH BOB UCD URO2 GRCH Victorious Joyful Star Sophia, Cynthia L Goss
PEMBROKE WELSH CORGI, 4 Entries
JUDGE Linda L Reece
Male Puppy BM CH Go Corgis Top Shelfs Mr.neymar, Debbie A Mock
Jr. Female BF BOW BOB CH Buckeye Salted Caramel Kiss, Debbie A Mock
CH CH Flf Mini Diamond And Deuces, Debbie A Mock
RCH CH Hazel Queen Elisabeth Valhalos, Debbie A Mock
SHETLAND SHEEPDOG, 5 Entries
JUDGE Linda L Reece
Jr. Male BM Noel's Sir Theo Of Wind Dancer, Karen Ritchie
Jr. Female BF BOW CH Gore's Glacier Freeze, Lori A Gore
Int. Female RBF Gore's Ring Dancer, Lori Gore
GRCH BOB GRCH Sympa's Laddie, I Am A Gift, Charlene M Cyphert, Kelly R Clark
RBM Listed Entry
WHITE SHEPHERD, 3 Entries
JUDGE Linda L Reece
CH BOB GRCH Victorious Sasha Of Joy, Larry Crossman, Elena Ralston
RCH CH Victorious Delilah Of Joy, Larry Crossman
GRCH URO1 GRCH Noblewoods Honorable Calling, Cynthia L Goss
HERDING DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Linda L Reece
1st) German Shepherd Dog, URX UNJCH UCD UROC GRCH Jdm's Third Times A Charm
2nd) German Shepherd Dog, UCD URO2 GRCH Victorious Joyful Star Sophia
3rd) Belgian Shepherd Dog, CH Laralee Queena Hearts-diamante
4th) Australian Shepherd, Listed Entry

TERRIERS
AMERICAN PIT BULL TERRIER, 2 Entries
JUDGE Barbara J Trammell
GRCH BOB UAGI UFA NC GRCH Cpw's Va Va Bloom, Lindsay Orler
PARSON RUSSELL TERRIER, 2 Entries
JUDGE Barbara J Trammell
CH UFR USR CH Fawnrun Mandolin Raine, Ruth Matheos And Cathy Greenfield
GRCH BOB GRCH Corn Row Pierce, Ruth Matheos
STAFFORDSHIRE BULLTERRIER, 3 Entries
JUDGE Barbara J Trammell
CH BOB UFA CA UWP CH Serenity Foot Loose & Fancy Free, Jennifer L Rice
RCH GRCH Neverland Something Wicked, Jennifer Rice
TERRIER GROUP WINNERS
JUDGE: Barbara J Trammell
1st) American Pit Bull Terrier, UAGI UFA NC GRCH Cpw's Va Va Bloom
2nd) Staffordshire Bullterrier, UFA CA UWP CH Serenity Foot Loose & Fancy Free
3rd) Parson Russell Terrier, UFR USR CH Fawnrun Mandolin Raine

COMPANION DOGS
AMERICAN BULLY, 2 Entries
JUDGE Barbara J Trammell
Male Puppy RBM Listed Entry
Int. Male BM BOB Listed Entry
CHIHUAHUA, 1 Entry
JUDGE Barbara J Trammell
Int. Male BM BOB CH Rumblin Eko's His Redeeming Love, Mark S Garza
MI-KI, 2 Entries
JUDGE Barbara J Trammell
Int. Male BM Precious Beau Lee Of Rare Gem, Ruthy Wolfson
BHF BF BOW BOB CH Rare Gem Lay-lee Dnavip, Ruthy Wolfson
PAPILLON, 1 Entry
JUDGE Barbara J Trammell
Jr. Male BM BOB CH Medlee's Desiderata, Sharon P Miller, Larry J Miller
SCHIPPERKE, 1 Entry
JUDGE Barbara J Trammell
Jr. Female BF BOB CH Delamer Satin Bikini, Connie L Lewis, G William Lewis
COMPANION DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Barbara J Trammell
1st) Papillon, CH Medlee's Desiderata
2nd) Schipperke, CH Delamer Satin Bikini
3rd) Chihuahua, CH Rumblin Eko's His Redeeming Love
4th) Mi-ki, CH Rare Gem Lay-lee Dnavip

TOTAL DOG QUALIFIERS
Canaan Dog, NBOB URX2 CH UROG UUD Anak Adom Me Beit Alpha, Victor Kaftal
Border Collie, CH Outrun Elektrical Storm, Lisa J Mc Williams
Beagle, CCH Punkotzky Jolly Roger Of Sunbr, Susan Sprout, Brett Sprout
German Shepherd Dog, CH Jdm Have U Met Ted Tanglewood, Karen Monteith, Juquita Monteith, Dottie Bowman
German Shepherd Dog, URX UNJCH UCD UROC GRCH Jdm's Third Times A Charm, Karen Monteith Or Juquita Monteith
Australian Shepherd, Northern Lights Let's Tango, Mary Kocher
Bernese Mountain Dog, ALCH URO2 Wintrthr Bbern Bump In Th'nite, Wendy Hess

BIS Border Collie, Listed Entry
RBIS Canaan Dog, NBOB URX2 CH UROG UUD Anak Adom Me Beit Alpha, Victor Kaftal