I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: North East Texas American Eskimo Dog Association (03/07/2020) / Conformation - Saturday Show 2

March 7, 2020

Hosted By: North East Texas American Eskimo Dog Association

Location: Addison, Texas

Guardian Dogs

Boxer, 4 Entries
Judge Alan Krenek
Female Puppy BF Sergeant's Benelli, Cassandra Jeffries
Open Female RBF Sergeant's Darkest Before Dawn, Cassandra Jeffries
CH CH Sanchez's Covert Affairs, Angeline Sanchez
GRCH BOB GRCH La Diva Box Von Sanchez, Angeline Sanchez, Pedro Sanchez, Laura Rambo

Doberman Pinscher, 6 Entries
Judge Alan Krenek
Open Male BM Daystar's One Certified Legacy, Tamara Estes
Adult Male Invalid Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female Listed Entry
Adult Female BF BOW BOB CH Payne's Texas Hopes And Dreams, Charlene Payne, Austin Payne, Maverick Payne
GRCH GRCH Olympia Phat Bottom Girl Vpromise, Tina Wilemon

Dogo Argentino, 4 Entries
Judge Alan Krenek
Jr. Female BF Listed Entry
CH BOB CH Ojito Negro De La Cocha, Ricky Dwayne Shanafelt
RCH CH Rds Hunters-argentina Lagerta, Ricky Shanafelt

Great Dane, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Open Male BM BOB Listed Entry

Mastiff, 2 Entries
Judge Alan Krenek
Adult Male BM Listed Entry
BHF BF BOW BOB Listed Entry

Perro De Presa Canario, 1 Entry
Judge Alan Krenek
CH BOB CH RATN Hodor Of Wounded Bear, Jane Brewer

Rottweiler, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Jr. Female BF BOB Echt Easa Hardter Von Boylan, Jane Brewer

Guardian Dog Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) Mastiff, Listed Entry
2nd) Dogo Argentino, CH Ojito Negro De La Cocha
3rd) Boxer, GRCH La Diva Box Von Sanchez
4th) Perro De Presa Canario, CH RATN Hodor Of Wounded Bear

Scenthounds

Beagle Entries
Judge Kevin Izard-carroll
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Listed Entry

Redbone Coonhound, 1 Entry
Judge Kevin Izard-carroll
Female Puppy BF BOB 'PR'Grand River Runnin Down The Dream, Marissa Turner
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran GRFCH GRCH(2) CGRCH'PR'Grand River's Ok Red Chief, Jeffery F Woods And Marissa Turner

Treeing Walker Coonhound, 1 Entry
Judge Kevin Izard-carroll
GRCH BOB GRCH(3) CGRCH'PR'Grandrivers Bonified City Boy, Marissa Turner, Susan Anderson

Scenthound Group Winners
Judge: Kevin Izard-carroll
1st) Treeing Walker Coonhound, GRCH(3) CGRCH'PR'Grandrivers Bonified City Boy
2nd) Redbone Coonhound, 'PR'Grand River Runnin Down The Dream

Sighthounds & Pariah Dogs

Azawakh, 1 Entry
Judge Alan Krenek
GRCH BOB UWP URO3 EGCH Allal Wa N'sahel's Bagan SPOT, Alberta Evans, R Winn Conaway

Podengo Portugueso, 3 Entries
Judge Alan Krenek
GRANDE SMOOTH
Open Female BFV BF BOB CH Spavinaw Creeks Miss Butterfly, Glenda Downing
RBFV Mijokr's Lw Dots It Dora Glenda Downing

Rhodesian Ridgeback, 4 Entries
Judge Alan Krenek
CH CA CH Simmons Elegant Ridge Laneema SPOT, Jane Simmons
RCH CH Mythicals Unforgettable Beauty, Kimberly Rogers
GRCH BOB CA GRCH Simmons Classy Ridge Ikeena SPOT, Jane A Simmons
RGRCH GRCH Mythical's Mission Of Mercy SPOT-ON, Kimberly Rogers

Silken Windhound, 12 Entries
Judge Alan Krenek
Male Puppy BM Kristull Maximum Overdrive, Vickie Bratcher
Female Puppy RBF Kristull Mermaid Memory, Francie Stull
BHF BF BOW Listed Entry
CH BOB CH Kristull Supersonic, Francie Stull
RCH CH'PR'Attaway-kinobi Tango, Jan Decker
GRCH GRCH Gryffyns Aeyrie Ballroom Blitz, R Lynn Shell
RGRCH EGCH Gryffyn Kristull Bolero Dna, Francie Stull
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Nanobot

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) Rhodesian Ridgeback, CA GRCH Simmons Classy Ridge Ikeena SPOT
2nd) Silken Windhound, CH Kristull Supersonic
3rd) Podengo Portugueso, CH Spavinaw Creeks Miss Butterfly
4th) Azawakh, UWP URO3 EGCH Allal Wa N'sahel's Bagan SPOT

Gun Dogs

Brittany, 1 Entry
Judge Kevin Izard-carroll
Adult Male BM BOB Chisholmtrails Legend Of The West, Lisa Brower

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Kevin Izard-carroll
GRCH BOB DGCH Vomharts Yellowrose Kc I Love U, Audrey Reed
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran UNJ GRCH Vomhart's Odyssey Made To Orde SPOT-ON, Jennie Dunaway Or Audrey Reed

Golden Retriever, 5 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
Female Puppy RBF Scout's Sideshows By The Sea, Amanda Pratt
Adult Female BF CH Camoflage's Fastest Girl N T'n, Ronna Combs
CH BOB GRCH Aubergines Royal Burgess, Erin Bruce
RCH URO2 UNJ CH Aubergines Royal Gun Salute, Amanda Pratt

Standard Poodle, 8 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
Male Puppy BM Sundown 13 Months Of Sunshine, Stephanie Hart
Jr. Male Listed Entry
Adult Male RBM Listed Entry
Female Puppy BF BOW Rose City's Hard Candy Christm, Kathryn Zimmerman, Christopher J Segrest
BHF RBF Listed Entry
CH BOB CH Rose City's Anna Karenina, Kathryn Zimmerman, Christopher Segrest
RCH CH'PR'Rose City's Hopelessly Devoted, Kathryn Zimmerman, Christopher Segrest

Standard Poodle M/C, 14 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
Male Puppy BM Rose City's Eye Of The Tiger, Kathryn Zimmerman, Christopher J Segrest
Jr. Male RBM Lollipop Rs Loki, Bryan Resh
BHM Listed Entry
Female Puppy BF BOW Rose City's I'll Be There, Kathryn Zimmerman, Christopher J Segrest
Jr. Female RBF Listed Entry
CH URO1 CH Poetrys Ill Be Your Everything SPOT-ON, Valerie Petronella, Dana Davis
RCH CH'PR'Rose City's Feeling Good, Kathryn Zimmerman, Christopher Segrest
GRCH BOB SGCH Rose City News Flash At Kater, Kay Andrews, Sandra Fanelli
RGRCH GRCH Symplee Ca Dreamin' @ Rose City, Kathryn Zimmerman, Christopher Segrest

Gun Dog Group Winners
Judge: Kevin Izard-carroll
1st) Golden Retriever, GRCH Aubergines Royal Burgess
2nd) Standard Poodle, CH Rose City's Anna Karenina
3rd) German Shorthaired Pntr, DGCH Vomharts Yellowrose Kc I Love U
4th) Standard Poodle M/C, SGCH Rose City News Flash At Kater

Northern Breeds

Alaskan Malamute, 1 Entry
Judge Ronny Junkins
Adult Female BF BOB Tobruk Kalamal Sthrn Enchantrs, Shari L James

American Eskimo, 6 Entries
Judge Ronny Junkins
MINIATURE
Open Female BFV BF 'PR'Trinity Marley, Leslie Floyd
CH CH Stardust Angel In The Morning, Susan De La Paz, Laurie Boles
RCH CH'PR'Excel Astarte Thunder N Reign, Tina Wilemon
GRCH BOB GRCH'PR'Fuji Nathaniel Ha Shalom, Susan De La Paz
RGRCH GRCH'PR'Excel's Color Me Happy, Tina Wilemon Or Brad Wilemon
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP 'PR'Sierra's A Moment In Time, Debra Mitchell, Diana Allen

Northern Breed Group Winners
Judge: Ronny Junkins
1st) Alaskan Malamute, Tobruk Kalamal Sthrn Enchantrs
2nd) American Eskimo, GRCH'PR'Fuji Nathaniel Ha Shalom

Herding Dogs

Australian Shepherd, 6 Entries
Judge Alan Krenek
Jr. Male BM BOW Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry
CH CH Western Hills All That And More, Nancy Mc Kee
RCH CH Cedar Hill Kickstar My Heart, Becky Barnes, Taylor Barnes
GRCH BOB GRCH Lorac I'm Huunngry @ Poise, Angie Claussen, Cherilynn Clark
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP Listed Entry
NFP BP Cedar Hill And I Love Her

Beauceron, 1 Entry
Judge Alan Krenek
CH BOB CH Kafziel Von Der Funkhalde SPOT-ON, Ashley Ducato

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Alan Krenek
MALINOIS
Adult Male BMV BM BOW BOB Listed Entry

Berger Des Pyrenees, 1 Entry
Judge Alan Krenek
CH BOB CH Chaparral's Pyrenean Echo, Margie Elkins

Border Collie, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Adult Male BM BOB CH URO1 Mccidos Ace Up My Sleeve, Janet Bruner

German Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Alan Krenek
Female Puppy RBF Caskey's K9s Nyx, Ashley Caskey
Adult Female BF BOB Listed Entry

La Catahoula Leopard Dog, 7 Entries
Judge Alan Krenek
Male Puppy BM BOW BOB Loukat's Seal Of Solomon, Chandly Maynard
Female Puppy RBF Blueskys Jade, Joyce M Tye
Jr. Female BF CH Maynard's Siren, Chandly Maynard
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 4 Entries
NMP Clancy
NFP BP Della

Pembroke Welsh Corgi, 5 Entries
Judge Alan Krenek
BHM BM BOW BOB Triple H Saturday Knight Live, Karla N Bevel
Open Female BF CH Triumph The Little Deuce Coupe, Karina Whittington
Adult Female RBF USA UFA Ozblu's North Star, Kimberlie Adams
CH CH Ozblu's Ursa Major, Kimberlie Adams
GRCH EC MN URO1 GRCH Stablemate Starsnbrightlights, Marcia Lynn Vail
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP Oz
NFP BP Maggie

White Shepherd, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Male Puppy BM BOB Cashes Wayward Son Knoxx, Alicia Hood, Jewell Hood
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Smoke

Herding Dog Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) Border Collie, CH URO1 Mccidos Ace Up My Sleeve
2nd) Berger Des Pyrenees, CH Chaparral's Pyrenean Echo
3rd) German Shepherd Dog, Listed Entry
4th) La Catahoula Leopard Dog, Loukat's Seal Of Solomon

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge Kevin Izard-carroll
CH BOB UWP CH Poise Wild Thing By Strider, Angie Claussen
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Sushi
NFP Wyckea
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH'PR'Bur-way Hi-life Top Gun, Marian Blackman Or Susan Miller

American Pit Bull Terrier, 7 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
Adult Male BM AP UWP'PR'Max Blue Haven, Carlton Myers
Female Puppy BF BOW Listed Entry
CH BOB NV URO1 CH NI Kayo's Irish Charm Of Pixley SPOT-ON, Lisa Pixley
RCH CH'PR'Onyxblue Opals Desire 2 Shine, Pam R Key
GRCH AP UNJ CA UWPCH GRCH URO1 Horsepower's Run'n On High Octane SPOT-ON, Anissa Littlefield

Norwich Terrier, 1 Entry
Judge Kevin Izard-carroll
CH BOB CH Moondance Thats Truth 42 Atfoxrun, Roberta Kirby

Rat Terrier, 6 Entries
Judge Kevin Izard-carroll
STANDARD
Male Puppy BMV BM BOW Listed Entry
Female Puppy BFV BF 'PR'Aacres Sirens Call @ Sundance, Kathryn D Willis, Barbara Trammell
RBFV 'PR'Lmj Wild Rodeo Wrangler - Ellie Lexi Foster Jones
CH BOB GRCH'PR'Bur-way Sweet But Psycho, Barbara Trammell, Felicity Trammell
RCH CH'PR'Bellridge's Get Back Up Again, Kari L Jepson
RBF 'PR'Lmj Wild Rodeo Wrangler - Ellie Lexi Foster Jones

Scottish Terrier Entries
Judge Kevin Izard-carroll
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran Listed Entry

Toy Fox Terrier, 1 Entry
Judge Kevin Izard-carroll
GRCH BOB GRCH'PR'Fritzfox Casanova, Lea Ann Boles
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Fritzfox Que Sera, Sera, Lea Ann Boles

W.Highland White Terrier, 1 Entry
Judge Kevin Izard-carroll
CH BOB CH Captain Roquefort Of Alborada, Connie Romano

Terrier Group Winners
Judge: Kevin Izard-carroll
1st) American Hairless Terrier, UWP CH Poise Wild Thing By Strider
2nd) Rat Terrier, GRCH'PR'Bur-way Sweet But Psycho
3rd) American Pit Bull Terrier, NV URO1 CH NI Kayo's Irish Charm Of Pixley SPOT-ON
4th) Toy Fox Terrier, GRCH'PR'Fritzfox Casanova

Companion Dogs

American Bully, 2 Entries
Judge Ronny Junkins
Jr. Male BM BOW BOB Ark9s Noschitt Sherlock, Jonathon Foster
Jr. Female BF Rb V For Vendetta Of Vb, Krista Havas
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Ark9s Snoop-doggy, Josh Vick

Chinese Crested, 3 Entries
Judge Ronny Junkins
Jr. Male BM BOW BOB Siams Twist Of Fate With Olyuti, Roxanne Smith
Jr. Female RBF Listed Entry
Open Female BF Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Tupi

English Bulldog, 2 Entries
Judge Ronny Junkins
Male Puppy BM Buddy Bean, Angela Narvais
Female Puppy BF BOW BOB Black Rose, Angela Narvais

French Bulldog, 4 Entries
Judge Ronny Junkins
Jr. Male RBM Listed Entry
Adult Male BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW Listed Entry
CH BOB CH Xtreme's Peanut Butter Cup, Alberta Evans-conaway

Mi-Ki, 3 Entries
Judge Ronny Junkins
CH BOB GRCH Estrellita's Miss Lci Jackson, Rebecca Thomason
RCH CH Captivating La Dolce Vita, Rebecca Thomason

Poodle, 2 Entries
Judge Ronny Junkins
MINIATURE
BHM BMV BM Mystique Kastle Glen Campbell, Douglas Matney
Open Female BFV BF BOW BOB CH Kamanns Summer Rain, Douglas Matney, Louann J Smith

Poodle M/C, 3 Entries
Judge Ronny Junkins
MINIATURE
Male Puppy BMV BM Mystique Kastle Brian Wilson, Douglas Matney
Open Female BFV BF BOW BOB CH Mystique Kastle Help Me Rhonda, Douglas Matney
BHF RBFV RBF Mystique Kastle Barbara Ann, Douglas Matney

Companion Dog Group Winners
Judge: Ronny Junkins
1st) American Bully, Ark9s Noschitt Sherlock
2nd) French Bulldog, CH Xtreme's Peanut Butter Cup
3rd) English Bulldog, Black Rose
4th) Mi-Ki, GRCH Estrellita's Miss Lci Jackson

BIS Alaskan Malamute, Tobruk Kalamal Sthrn Enchantrs, Shari L James
RBIS American Bully, Ark9s Noschitt Sherlock, Jonathon Foster

View Event >