I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter

OFFICIAL: Obedience Training Class Of Harrisburg (03/07/2020) / Conformation - Sunday Show 1

March 8, 2020

Hosted By: Obedience Training Class Of Harrisburg

Location: Mechanicsburg, Pennsylvania

Guardian Dogs

Doberman Pinscher, 3 Entries
Judge David Arthur
Jr. Male BM Listed Entry
CH BOB CH Kelview's Gift Of Magic, Brooke Miller, Tiffany Miller, Colleen Nicholson, Cindy Kelso
RCH CH Protocol's Sin City Magic SPOT, Mary E Chrusciel

Standard Schnauzer, 3 Entries
Judge David Arthur
BHM BM BOW BOB Centara Nautical Navy J.a.g., Linda Dobbie
Adult Female BF Centara Melody In Motion, Pat Sutton
GRCH GRCH Celtic Cross Into Darkness SPOT, Sarah E Peak

Guardian Dog Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Standard Schnauzer, Centara Nautical Navy J.a.g.
2nd) Doberman Pinscher, CH Kelview's Gift Of Magic

Scenthounds

Porcelaine, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB CH Oak Hill's Iceman, Morgan Avila, Michael Avila

Scenthound Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Porcelaine, CH Oak Hill's Iceman

Sighthounds & Pariah Dogs

Silken Windhound, 2 Entries
Judge David Arthur
Jr. Female BF BOB 'PR'Windspirit Wdance Mika, Daniel Hartman
RBF 'PR'Csb Agent Rosa Klebb #3 Steven Beckerman

Whippet, 1 Entry
Judge David Arthur
GRCH BOB UJJ GRCH Sandsprite Kennebec At Agstone, Charlene Stone

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Whippet, UJJ GRCH Sandsprite Kennebec At Agstone
2nd) Silken Windhound, 'PR'Windspirit Wdance Mika

Gun Dogs

English Cocker Spaniel Entries
Judge David Arthur
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Aberayy Wudaface M'arshall Mat, Darin Cox, Patricia Snider

Golden Retriever, 4 Entries
Judge David Arthur
Adult Male BM Listed Entry
CH BOB GRCH Mapleglo's Back In The Game, Laura Mistretta, Siobhan Smyth
RCH CH Grumman American Flyboy, Guy Lentine
RBM Opk's Gimmie Some Finn Samantha Snyder

Labrador Retriever, 4 Entries
Judge David Arthur
Jr. Male RBM Listed Entry
Adult Male BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Chilbrook Mountain Scout, Ralph Brumbley
CH CH Seminary Ridge's Last Call, Adair B Toddes

Standard Poodle, 3 Entries
Judge David Arthur
Jr. Male BM BOB Listed Entry
CH Listed Entry
RCH CH Cantope's Holier Than Thou, Diane Welsh

Gun Dog Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Golden Retriever, GRCH Mapleglo's Back In The Game
2nd) Standard Poodle, Listed Entry
3rd) Labrador Retriever, Listed Entry

Northern Breeds

Akita, 5 Entries
Judge David Arthur
Open Female BF CH Koti's-kuma All The Great Ones, Cheryl Tice, Chris Koenitz, Lillian Naused
BHF RBF Koti's La Principessa Sabrina, Chris Koenitz, Laurence Orloff, Deanne Wilson, Cheryl Tice
CH BOB CH Koti's Guido Macho Italiano, Chris Koenitz, Cheryl Tice
RCH CH Koti's Kid Hot N Spicy Stella, Chris Koenitz, Lilian R Naused, Cheryl Tice

Japanese Akita, 1 Entry
Judge David Arthur
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Keeshond, 3 Entries
Judge David Arthur
BHM BM BOW BOB Keeshond Heavens Bam Bam, Collene Hamm
Female Puppy BF Keeshond Heavens Ruby Red, Collene Hamm
BHF RBF Keeshond Heavens Lilly, Collene Hamm

Northern Breed Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Akita, CH Koti's Guido Macho Italiano
2nd) Japanese Akita, Listed Entry
3rd) Keeshond, Keeshond Heavens Bam Bam

Herding Dogs

Bearded Collie, 2 Entries
Judge David Arthur
Jr. Female BF BOB CH Bradibas Christmas Magic, Brenda Wantland
BHF RBF Blessings Little Gto, Christa Mcchancy

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge David Arthur
Open Male BMV BM BOB Foxleigh's Don't Fear The Reaper, Laura Gilchrist

Border Collie, 1 Entry
Judge David Arthur
Adult Female BF BOB Arian Farms Sora Kai, Judy Proia, Katie Lynn Proia

Bouvier Des Flandres, 1 Entry
Judge David Arthur
Jr. Male BM BOB CH Margaux's Take Your Best Shot Ii, Joann Shaffer

Cardigan Welsh Corgi, 4 Entries
Judge David Arthur
BHM BM BOW CH Arian Farms Prince Patrick Lewis, Judy Proia, Katie Lynn Proia
Jr. Female BF CH Arianfarms Princess Elowyn Linnea, Judy Proia
Adult Female RBF Arian Farms Bree, Judy Proia
CH BOB CH Bridgelady's Never Walk Alone, Deborah Frank

Collie, 1 Entry
Judge David Arthur
ROUGH
Jr. Female BFV BF BOB Roblyn Sugarloaf Dreamsicle, Anne Laney, James Laney

German Shepherd Dog, 2 Entries
Judge David Arthur
BHM BM BOW BOB CH Backdraft's Chef Der Feuerwehr, Sharliene Bowers
Female Puppy BF Listed Entry

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge David Arthur
Open Male BM BOB Dodge City's Ridin Out The Storm, Jessey Horn

Schapendoes, 1 Entry
Judge David Arthur
Male Puppy BM BOB Messyhair's Ecc Elvis Quincy, Beth Humma

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge David Arthur
Jr. Male BM BOB Cider Run's Crisp'in Time, Cheryl Bare
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 2 Entries
Female Veteran: Best Veteran URO2 ALCH Gypsy Splendor Of Themountain, Rhonda E Robinson

White Shepherd, 4 Entries
Judge David Arthur
CH CH Mackenzie Midsummer Nite Dream, Venera Grasso
GRCH BOB GRCH Foxhunt Luv-u-more Of Majestic, Venera Grasso
RGRCH GRCH Foxhunt's Majestic Trump Card SPOT-ON, Venera Grasso
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Majestic Joyful-n-triumphant, Venera Grasso

Herding Dog Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Schapendoes, Messyhair's Ecc Elvis Quincy
2nd) Bouvier Des Flandres, CH Margaux's Take Your Best Shot Ii
3rd) German Shepherd Dog, CH Backdraft's Chef Der Feuerwehr
4th) Cardigan Welsh Corgi, CH Bridgelady's Never Walk Alone

Terriers

Bedlington Terrier, 2 Entries
Judge David Arthur
Male Puppy BM BOB Velvety Boy In The Fancy Suit, Diane Pearson
RBM Ashcroft Greengable Xpectation Diane Pearson

Irish Terrier, 1 Entry
Judge David Arthur
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Terrier Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Irish Terrier, Listed Entry
2nd) Bedlington Terrier, Velvety Boy In The Fancy Suit

Companion Dogs

Biewer Terrier, 1 Entry
Judge David Arthur
Jr. Male BM BOB CH Fischer's Lil' Gilly, Joyce D Fischer

Dalmatian, 1 Entry
Judge David Arthur
BHF BF BOB Mcdottie 'n Poconos Next Destiny, Jennifer R Mclaughlin
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran Beloved Forever, Sally A Mc Donnel

Pug, 1 Entry
Judge David Arthur
Jr. Female BF BOB CH Line Celebrities Gift For You, Karen Rossen

Companion Dog Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Dalmatian, Mcdottie 'n Poconos Next Destiny
2nd) Pug, CH Line Celebrities Gift For You
3rd) Biewer Terrier, CH Fischer's Lil' Gilly

BIS Golden Retriever, GRCH Mapleglo's Back In The Game, Laura Mistretta, Siobhan Smyth
RBIS Schapendoes, Messyhair's Ecc Elvis Quincy, Beth Humma

View Event >