I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter

OFFICIAL: UKC Ohio Classic (03/06/2020) / Conformation - Sunday Show 2

March 8, 2020

Location: Wilmington, Ohio

Guardian Dogs

Bernese Mountain Dog, 2 Entries
Judge Antonio Raposo
GRCH BOB URO1 GRCH Ayhli Inspires Magic Swissmyth, Candace L Stauch And Frederick J Stauch
RGRCH GRCH Skylyn Will Brng Magic Swsmyth, Candace L Stauch, Frederick J Stauch

Black Russian Terrier, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
CH BOB CH Castlebar's Nitro Ter'avalon, Alexandra Draves

Boxer, 5 Entries
Judge Antonio Raposo
Male Puppy RBM Kaiser Von Amadeus, Noel Rhoades
Adult Male BM BOW BOB Rambo's Blak Peace Of Graceland SPOT, April Jenkins
Female Puppy RBF Listed Entry
BHF BF Gnboxers X-factor Extravaganza, Noel Rhoades
CH CH Diamond Lane's Frozen Hearts, Amanda Grimes

Bullmastiff, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
CH BOB CH Rockwoods Written In Rock At Zeph, Susan Goare Smith

Cane Corso Italiano, 3 Entries
Judge Antonio Raposo
CH BOB CH Atlantean's Lowbacca, Brandon Mc Cluney
RCH CH Costos Goddess Of Light Alusha SPOT, Bobi Ryczek, Amber Ryczek

Caucasian Ovcharka, 3 Entries
Judge Antonio Raposo
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF RBF Listed Entry

Doberman Pinscher, 4 Entries
Judge Antonio Raposo
Male Puppy BM Hierarchs Im The One V Magic, Timothy Lennartz
CH Listed Entry
GRCH BOB SGCH Keterdobes In Pursuit Of Honor, Marcy Nichols
RBM Listed Entry

Great Dane, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
BHM BM BOB Trila's Little Deuce Coupe, Lauren Seither, Christopher Seither, Trisha La Bruzzo

Rottweiler, 3 Entries
Judge Antonio Raposo
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry
RBF Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Antonio Raposo
1st) Black Russian Terrier, CH Castlebar's Nitro Ter'avalon
2nd) Doberman Pinscher, SGCH Keterdobes In Pursuit Of Honor
3rd) Great Dane, Trila's Little Deuce Coupe
4th) Bullmastiff, CH Rockwoods Written In Rock At Zeph

Scenthounds

American Leopard Hound, 2 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Open Male BM BOW BOB CCH'PR'Moonshine Creek's Cane, Rae Owen
Adult Female BF She's Hotter Than A $2 Pistol, Ralph Fussnecker

Bavarian Mountain Hound, 2 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
CH BOB CH Bandit Beeler, Conrad Beeler
RCH CH Alexis Roy, Conrad William Beeler

Beagle, 4 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
CH CCH Till's Find Your Dream, Tricia Till
RCH CCH Fan Woods American Legacy SPOT, Valerie J Barabas
GRCH BOB CGRCH Till's My Heart Wants To Sing, Tricia Till

Bloodhound, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
Open Female BF BOB Hyden Gold In Alaska's Bering Sea, Lillian Brock

Bluetick Coonhound, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
CH BOB CH CCH'PR'Eee Tale Of A Wrangler, Jewel E Edman, Parry R Edman

English Coonhound, 2 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Adult Male BM CH'PR'Nagy's Carolina Creed, Tesla Nagy, Ben Nagy
BHF BF BOW BOB 'PR'Eee Rednecks Doll Baby, Jewel Edman

Mountain Cur, 2 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Jr. Female BF Walnut Ridge Sharpshooter, Mandy Middleton
CH BOB UWP CA UCD URO1 CCH Walnut Ridge Rebel Yell SPOT-ON, Mandy Middleton

Plott Hound, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
Adult Female BF BOB CH'PR'Midnight Brindle Bombshell, Katie Swales, Chris Swales

Treeing Walker Coonhound, 2 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Adult Male BM 'PR'Hollow Eyed Hillbilly Spyder, Ralph Fussnecker
Female Puppy BF BOW BOB 'PR'Ringer3 Spotted My Addiction, Ryann Mc Murray

Scenthound Group Winners
Judge: Larry E Hansen Jr
1st) Bavarian Mountain Hound, CH Bandit Beeler
2nd) Beagle, CGRCH Till's My Heart Wants To Sing
3rd) Mountain Cur, UWP CA UCD URO1 CCH Walnut Ridge Rebel Yell SPOT-ON
4th) English Coonhound, 'PR'Eee Rednecks Doll Baby

Sighthounds & Pariah Dogs

Borzoi, 2 Entries
Judge Renee Strong
Jr. Male BM BOB Listed Entry
Open Male RBM Listed Entry

Irish Wolfhound, 5 Entries
Judge Renee Strong
Jr. Male BM BOW CH Don Du Rua Pablo Bastien, Rene Thurston
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry
CH BOB CH Darom Mcde's Sweet Sheahan, Gail Morad
RCH CH Mt Carmel Odin's Charmed Son, Michael Swabb, Sherri Swabb, Nadine Kerr

Silken Windhound, 9 Entries
Judge Renee Strong
Adult Male BM CH Tangaloor Whole Nine Yards SPOT, Jennifer Ceballos, Robert Miller
CH BOB CH URO1'PR'Windnsatin Crownroyal Scrthvn, Mary Childs
RCH CH Kristull Loyalty To The Creed, Terri Lewis, Kaitlyn Johnson
GRCH GRCH'PR'Windnsatin Luck Be A Lady, Mary Childs
RGRCH DGCH'PR'Broadway's All I Care About SPOT, Janis Bastian

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Renee Strong
1st) Silken Windhound, CH URO1'PR'Windnsatin Crownroyal Scrthvn
2nd) Irish Wolfhound, CH Darom Mcde's Sweet Sheahan
3rd) Borzoi, Listed Entry

Gun Dogs

Chesapeake Bay Retriever, 1 Entry
Judge Debra Florek
Female Puppy BF BOB Treasure Lake New Velocity 100, Cathy Ann Weil

English Springer Spaniel, 3 Entries
Judge Debra Florek
Female Puppy RBF Listed Entry
BHF BF Listed Entry
GRCH BOB GRCH Windmoor What It Takes, Rikki Knerr, Bettyann Hale, Tom Hale

Field Spaniel, 1 Entry
Judge Debra Florek
GRCH BOB SGCH Killara A Dark & Stormy Nite, Lori Carver, Dorothy O'neil, Karen Balinski

Flat-Coated Retriever, 3 Entries
Judge Debra Florek
CH CH Oakwood's Lure Me To The Lakes, Diane Constable
GRCH BOB USJCH GRCH Butterblac's Fast Flight, Darleen Knapp, John Knapp
RGRCH GRCH Butterblac's Sudden Impact, Darleen Knapp, John Knapp

Golden Retriever, 4 Entries
Judge Debra Florek
Jr. Male BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB CH Thundergold's Winds Of Change, Sandra Jennings
GRCH GRCH Thndrgold Rockn Lik A Huricane, Sandra E L Jennings
RGRCH EGCH Thndrgold Ghostrider N The Sky, Sandra E L Jennings

Labrador Retriever, 6 Entries
Judge Debra Florek
Adult Male BM CH Millstone's Dark Humor, Laura Suter
CH CH Millstones At Thestrokeofmidnight, Alicia Miller
GRCH BOB GRCH Millstone Takincareofbeezness, Laura Gaston, Robert Gaston
RGRCH EGCH Starlight's Buckeye Archie 2x, Patricia Finch, William P Finch

Perdiguero De Burgos, 1 Entry
Judge Debra Florek
CH BOB CH La Condessa Maxine De Atenas, Ted A Ingram

Portuguese Water Dog, 1 Entry
Judge Debra Florek
GRCH BOB GRCH High Winds Drain The Swamp, Cindy Mannor, Susan Carter, Sarah Bertouille

Standard Poodle, 6 Entries
Judge Debra Florek
BHF BF Bear Coves Chasing The Moon, Terri Creech
CH CH Brienwoods Mother Of Dragons, Sharlene Craig, Louanne Whent, Samantha Craig
RCH CH Shyre's Good Fortune, Rebekah Zurbrugg
GRCH BOB EGCH Teampinks Silly Milly SPOT, Lynda Dudley Britt
RGRCH GRCH Family Affair's Floyd B Poodle, Stepheni A Lazar

Standard Poodle M/C, 9 Entries
Judge Debra Florek
Jr. Male BM CH 1fc Fighting Frenchman, Kyla Sanders, Stan Sanders
Female Puppy BF BOW BOB CH Penny For Your Thoughts N'co., Pamela Litz, Michael Litz
Jr. Female RBF UNJ Southerrosesgypsies Last Rose, Erica Willis Wethington
CH CH Chapel Hill Matilda's Liebe, Elaine Bolbach
RCH CH Cosmic Calibers River Vixen, Jordan Burns
GRCH GRCH Chapel Hill Matilda's Lamour, Elaine Bolbach
RGRCH GRCH Southernroses Show Stripes, Erica Willis Wethington

Wirehaired Point. Griffon, 1 Entry
Judge Debra Florek
Open Female BF BOB Rock Run Xiomara Trek's To Kyloe, Kathleen A Yontz

Gun Dog Group Winners
Judge: Debra Florek
1st) Flat-Coated Retriever, USJCH GRCH Butterblac's Fast Flight
2nd) Golden Retriever, CH Thundergold's Winds Of Change
3rd) Labrador Retriever, GRCH Millstone Takincareofbeezness
4th) Portuguese Water Dog, GRCH High Winds Drain The Swamp

Northern Breeds

American Eskimo, 6 Entries
Judge Antonio Raposo
MINIATURE
Jr. Female BFV Listed Entry
STANDARD
Female Puppy BFV BF 'PR'Timber's Everhart Hear Mi Now SPOT, C Kay Miller
Jr. Female RBFV RBF Listed Entry
CH BOB GRCH'PR'Timber's Everhart Mia Believer, Tracy C Vittetoe
RCH CH'PR'Sierra's Executive Decision, Diana L Allen

Kai, 3 Entries
Judge Antonio Raposo
CH BOB Listed Entry
RCH CH Mijikai Yamabushi Toranokokisu, Autumn Arsenault, Kim Arsenault, Marsha Short

Karelian Bear Dog, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
GRCH BOB EGCH Tsarshadows Flames Of War, Maureen Griffin, Dawne E Deeley

Samoyed, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
CH BOB CH Oro Blanco N Sb Fire In Winter, Coleen M Baer

Siberian Husky, 2 Entries
Judge Antonio Raposo
Adult Male BM BOW BOB Chasing Aurora Borealis, Nicole Fay
Jr. Female BF Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Antonio Raposo
1st) Karelian Bear Dog, EGCH Tsarshadows Flames Of War
2nd) American Eskimo, GRCH'PR'Timber's Everhart Mia Believer
3rd) Samoyed, CH Oro Blanco N Sb Fire In Winter
4th) Kai, Listed Entry

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
Jr. Female BF BOB Cobbers N Silverwood By The River, Shannon Brock

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
Male Puppy BM BOB Cavalier's Above The Clouds, Sarah Carden

Bearded Collie, 3 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Jr. Male BM Brampton's Let It Be, Pat Sherwood, Dora Murphy, Josh Courter
Open Female RBF CH Brampton's Que Sera Sera, Pat Sherwood
BHF BF BOW BOB Brampton High In The Sky Applepie, Pat Sherwood

Belgian Shepherd Dog, 5 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
GROENENDAEL
BHF BFV BF CH Sarron Notorious, Sherri Swabb
TERVUEREN
Male Puppy BMV BM BOW Winjammer's Rocking The Silver, Ginnie Lenz Pflaume, Taylor Wylie
CH BOB GRCH Sarron Age Of Ultron, Meagan Ference, Sherri Swabb
RCH CH Xs Man In The Mirror, Cathy Vella

Berger Picard, 3 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB CH Toucha Ooh La La @ Rhythm Rock SPOT, Deborah Hodges
RCH CH Nell De Lann Guic, Cynthia J Lear

Border Collie, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Cardigan Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
CH BOB CH Rubad Love The One You're With, Nancy Willoughby

Collie, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
ROUGH
Open Male BMV BM BOB Listed Entry

German Shepherd Dog, 7 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Adult Male BM URO1 UCD Icon Von Hugelblick, Sharon Jordan
Female Puppy Invalid Entry
Jr. Female RBF Listed Entry
CH CH Alta-tollhaus Winnetka, Julie Richards
GRCH BOB GRCH Alta-tollhaus Telluride, Julie Richards
RGRCH PTM UJJ SV SC SI URO1 AN CA RGCH Dyson Vom Royale, Morgan Stanley

Pembroke Welsh Corgi, 5 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Jr. Female BF Buckeye's Backcourt Diva, Terry Schott, Lisa Schott
CH GRCH Buckeye's The Legend Lives On, Lisa K Schott
RCH CH Kiss My Buckeye, Marla Blum
GRCH BOB USR UFR EGCH Ci Cymru Ychydig O Ras, Kathy Graves, Carl Graves

Shetland Sheepdog, 8 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Male Puppy RBM Listed Entry
Jr. Male Kingsland My Boy Blue, Diane Dull
Open Male BM CH Daisy Chain Let It Be Me, Carol Purath
Adult Male Harmony Let The Son Shine, Beatrice Davis
Female Puppy BF BOW BOB CH Randomcreek Daring To Dream, Cheryl Poe
BHF RBF Cedarbreaks Gone With The Wind, Pam Wendel
CH CH Randomcreek Sir Sean Connery, Al Zennie, Sonia Zennie, Cheryl Poe

White Shepherd, 8 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Male Puppy BM URO1 Moro Fairyhale Phenomenal One, Jennifer Chamberlain
CH CH Slava White Star Iz Beloy Brigady, Allison Delang, Cynthia L Goss
RCH PTN CH URO1 Moro Shylo's Kuma SPOT-ON, Arleen Ravanelli
GRCH BOB URO1 NBOB RGCH White Star's Victorious Nero SPOT-ON, Elexis Merlino, Cynthia L Goss
RGRCH URO3 UWP UCD UJJ GRCH Royal's Furrari Freedom Ride SPOT-ON, Skylar Copeland

Herding Dog Group Winners
Judge: Larry E Hansen Jr
1st) Berger Picard, CH Toucha Ooh La La @ Rhythm Rock SPOT
2nd) White Shepherd, URO1 NBOB RGCH White Star's Victorious Nero SPOT-ON
3rd) Shetland Sheepdog, CH Randomcreek Daring To Dream
4th) Pembroke Welsh Corgi, USR UFR EGCH Ci Cymru Ychydig O Ras

Terriers

American Pit Bull Terrier, 2 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
CH BOB CH River Oaks It's All About Me, Cassie Gatliff, Jennifer Zeumalt, Bryon Zeumalt
RCH UWP CH Seven Sins' Archelon, Elissa Bradford, Michael Delvecchio

Jack Russell Terrier, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
BHM BM BOB Havens Say Cheese, Christy Winslow, Darel Winslow

Kerry Blue Terrier, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
CH BOB URO1 CH Rockymountain Cross Into The Blue, Cheryl P Stanczyk

Norwich Terrier, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
GRCH BOB RGCH Fishback's Commodore Perry, Kelly Foos

Parson Russell Terrier, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
CH BOB CH Dalwhinnie Oh Hell No, Richard Hunter

Staffordshire Bullterrier, 2 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
CH AN PTE MC CH Devils And Fairies T-rex By Bs, Linda Ringle
GRCH BOB SCH UNJ RATO UFA EN EHD GRCH My Absolute Defender, Linda Ringle

Terrier Group Winners
Judge: Larry E Hansen Jr
1st) Kerry Blue Terrier, URO1 CH Rockymountain Cross Into The Blue
2nd) American Pit Bull Terrier, CH River Oaks It's All About Me
3rd) Norwich Terrier, RGCH Fishback's Commodore Perry
4th) Jack Russell Terrier, Havens Say Cheese

Companion Dogs

Biewer Terrier, 3 Entries
Judge Debra Florek
Jr. Male RBM Windsong's Hoping To Charm, Millie Smith
BHM BM Pure Delight's Grand Design, Shawn Brown
GRCH BOB URO1 PTN GRCH Dzina Gloris SPOT-ON, Jennifer Chamberlain, Jonathan Hale

Chihuahua, 1 Entry
Judge Debra Florek
CH BOB CH Auroras Looks Like We Made It, Amanda Barabas, Maria Sulecki

French Bulldog, 2 Entries
Judge Debra Florek
Jr. Female BF BOB CH Kentucky Made's Precious Gem, Marina Embry
CH URO1 CH Ezybull's Good To Be The King, David Bantner

Havanese, 1 Entry
Judge Debra Florek
CH BOB URO1 CH Sherrex Mschvus Moochr Tavamac, Patricia M Clute

Kromfohrlander, 1 Entry
Judge Debra Florek
GRCH BOB UFR USR GRCH Krumme Furche Hummer SPOT, Donna Walker

Papillon, 1 Entry
Judge Debra Florek
CH BOB CH D'vine Gotta Catch Em All @ Ma, Amanda Grimes, Michelle Belcher

Poodle, 3 Entries
Judge Debra Florek
MINIATURE
Male Puppy BMV BM BOW Listed Entry
TOY
Adult Female BFV BF Adoreannies Maya Jane Canada SPOT-ON, Jane Levering
CH BOB UCD CH Adoreannies Zebedee Zeb SPOT, Jane Levering

Companion Dog Group Winners
Judge: Debra Florek
1st) Papillon, CH D'vine Gotta Catch Em All @ Ma
2nd) Havanese, URO1 CH Sherrex Mschvus Moochr Tavamac
3rd) French Bulldog, CH Kentucky Made's Precious Gem
4th) Poodle, UCD CH Adoreannies Zebedee Zeb SPOT

BIS Karelian Bear Dog, EGCH Tsarshadows Flames Of War, Maureen Griffin, Dawne E Deeley
RBIS Papillon, CH D'vine Gotta Catch Em All @ Ma, Amanda Grimes, Michelle Belcher

View Event >