I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter

OFFICIAL: UKC Ohio Classic (03/06/2020) / Conformation - Sunday Show 1

March 8, 2020

Location: Wilmington, Ohio

Guardian Dogs

Bernese Mountain Dog, 2 Entries
Judge Renee Strong
GRCH BOB URO1 GRCH Ayhli Inspires Magic Swissmyth, Candace L Stauch And Frederick J Stauch

Black Russian Terrier, 1 Entry
Judge Renee Strong
CH BOB CH Castlebar's Nitro Ter'avalon, Alexandra Draves

Boxer, 5 Entries
Judge Renee Strong
Male Puppy BM BOW Kaiser Von Amadeus, Noel Rhoades
Female Puppy BF Listed Entry
BHF RBF Gnboxers X-factor Extravaganza, Noel Rhoades
CH CH Diamond Lane's Frozen Hearts, Amanda Grimes
GRCH BOB GRCH Diamond Lane's Sophia Rose, Amanda Grimes

Bullmastiff, 1 Entry
Judge Renee Strong
CH BOB CH Rockwoods Written In Rock At Zeph, Susan Goare Smith

Cane Corso Italiano, 3 Entries
Judge Renee Strong
CH BOB CH Atlantean's Lowbacca, Brandon Mc Cluney
RGRCH CH Costos Goddess Of Light Alusha SPOT, Bobi Ryczek, Amber Ryczek

Caucasian Ovcharka, 3 Entries
Judge Renee Strong
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry
RBF Listed Entry

Doberman Pinscher, 4 Entries
Judge Renee Strong
Male Puppy BM Hierarchs Im The One V Magic, Timothy Lennartz
CH Listed Entry
GRCH BOB SGCH Keterdobes In Pursuit Of Honor, Marcy Nichols
RBM Listed Entry

Great Dane, 1 Entry
Judge Renee Strong
BHM BM BOB Trila's Little Deuce Coupe, Lauren Seither, Christopher Seither, Trisha La Bruzzo

Rottweiler, 3 Entries
Judge Renee Strong
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Renee Strong
1st) Doberman Pinscher, SGCH Keterdobes In Pursuit Of Honor
2nd) Great Dane, Trila's Little Deuce Coupe
3rd) Caucasian Ovcharka, Listed Entry
4th) Bullmastiff, CH Rockwoods Written In Rock At Zeph

Scenthounds

American Leopard Hound, 2 Entries
Judge Debra Florek
Open Male BM BOW BOB CCH'PR'Moonshine Creek's Cane, Rae Owen
Adult Female BF She's Hotter Than A $2 Pistol, Ralph Fussnecker

Bavarian Mountain Hound, 2 Entries
Judge Debra Florek
CH BOB CH Bandit Beeler, Conrad Beeler
RCH CH Alexis Roy, Conrad William Beeler

Beagle, 5 Entries
Judge Debra Florek
Jr. Female BF Till's You're On The Brink, Linda Sweeney, Tricia Till
CH CCH Till's I Have Confidence In Me, Tricia Till
RCH CCH Fan Woods American Legacy SPOT, Valerie J Barabas
GRCH BOB CGRCH Till's My Heart Wants To Sing, Tricia Till

Bloodhound, 1 Entry
Judge Debra Florek
BOB Hyden Gold In Alaska's Bering Sea Lillian Brock

Bluetick Coonhound, 1 Entry
Judge Debra Florek
CH BOB CH CCH'PR'Eee Tale Of A Wrangler, Jewel E Edman, Parry R Edman

English Coonhound, 2 Entries
Judge Debra Florek
Adult Male BM CH'PR'Nagy's Carolina Creed, Tesla Nagy, Ben Nagy
BHF BF BOW BOB 'PR'Eee Rednecks Doll Baby, Jewel Edman

Mountain Cur, 2 Entries
Judge Debra Florek
Jr. Female BF Walnut Ridge Sharpshooter, Mandy Middleton
CH BOB UWP CA UCD URO1 CCH Walnut Ridge Rebel Yell SPOT-ON, Mandy Middleton

Plott Hound, 1 Entry
Judge Debra Florek
Adult Female BF BOB CH'PR'Midnight Brindle Bombshell, Katie Swales, Chris Swales

Treeing Walker Coonhound, 2 Entries
Judge Debra Florek
Adult Male BM 'PR'Hollow Eyed Hillbilly Spyder, Ralph Fussnecker
Female Puppy BF BOW BOB 'PR'Ringer3 Spotted My Addiction, Ryann Mc Murray

Scenthound Group Winners
Judge: Debra Florek
1st) Beagle, CGRCH Till's My Heart Wants To Sing
2nd) Mountain Cur, UWP CA UCD URO1 CCH Walnut Ridge Rebel Yell SPOT-ON
3rd) Bavarian Mountain Hound, CH Bandit Beeler
4th) Plott Hound, CH'PR'Midnight Brindle Bombshell

Sighthounds & Pariah Dogs

Borzoi, 2 Entries
Judge Antonio Raposo
Jr. Male RBM Listed Entry
Open Male BM BOB Listed Entry

Irish Wolfhound, 5 Entries
Judge Antonio Raposo
Jr. Male BM CH Don Du Rua Pablo Bastien, Rene Thurston
Female Puppy BF BOW Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry
CH BOB CH Darom Mcde's Sweet Sheahan, Gail Morad
RCH CH Mt Carmel Odin's Charmed Son, Michael Swabb, Sherri Swabb, Nadine Kerr

Silken Windhound, 9 Entries
Judge Antonio Raposo
Adult Male BM CH Tangaloor Whole Nine Yards SPOT, Jennifer Ceballos, Robert Miller
CH CH Kristull Loyalty To The Creed, Terri Lewis, Kaitlyn Johnson
RCH CH'PR'Huntersrun Time 4 Butterscotch, Richard Hunter
GRCH BOB DGCH'PR'Broadway's All I Care About SPOT, Janis Bastian
RGRCH GRCH'PR'Windnsatin Luck Be A Lady, Mary Childs

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Antonio Raposo
1st) Silken Windhound, DGCH'PR'Broadway's All I Care About SPOT
2nd) Irish Wolfhound, CH Darom Mcde's Sweet Sheahan
3rd) Borzoi, Listed Entry

Gun Dogs

Barbet, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
Jr. Female BF BOB Hickory Tavern Extravaganza, Shane Catalano

Chesapeake Bay Retriever, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
Female Puppy BF BOB Treasure Lake New Velocity 100, Cathy Ann Weil

English Springer Spaniel, 3 Entries
Judge Antonio Raposo
Female Puppy RBF Listed Entry
BHF BF Listed Entry
GRCH BOB GRCH Windmoor What It Takes, Rikki Knerr, Bettyann Hale, Tom Hale

Field Spaniel, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
GRCH BOB SGCH Killara A Dark & Stormy Nite, Lori Carver, Dorothy O'neil, Karen Balinski

Flat-Coated Retriever, 3 Entries
Judge Antonio Raposo
CH CH Oakwood's Lure Me To The Lakes, Diane Constable
GRCH BOB GRCH Butterblac's Sudden Impact, Darleen Knapp, John Knapp
RGRCH USJCH GRCH Butterblac's Fast Flight, Darleen Knapp, John Knapp

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
CH BOB CH High Cal's Heart Of The Image, Samantha Johnson

Golden Retriever, 3 Entries
Judge Antonio Raposo
Female Puppy BF BOB CH Thundergold's Winds Of Change, Sandra Jennings
GRCH EGCH Thndrgold Ghostrider N The Sky, Sandra E L Jennings
RGRCH GRCH Thndrgold Rockn Lik A Huricane, Sandra E L Jennings

Labrador Retriever, 7 Entries
Judge Antonio Raposo
Adult Male BM BOW CH Millstone's Dark Humor, Laura Suter
Female Puppy BF Rockmill's She's A Yacht Of Fun, Kimberly Mikesell
CH CH Millstones At Thestrokeofmidnight, Alicia Miller
GRCH BOB GRCH Starlight's Buckeye Jessie, Patty Finch, Bill Finch
RGRCH GRCH Millstone Takincareofbeezness, Laura Gaston, Robert Gaston

Perdiguero De Burgos, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
CH BOB CH La Condessa Maxine De Atenas, Ted A Ingram

Portuguese Water Dog, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
GRCH BOB GRCH High Winds Drain The Swamp, Cindy Mannor, Susan Carter, Sarah Bertouille

Standard Poodle, 9 Entries
Judge Antonio Raposo
BHF BF Bear Coves Chasing The Moon, Terri Creech
CH CH Brienwoods Mother Of Dragons, Sharlene Craig, Louanne Whent, Samantha Craig
RCH CH Boshis Forbidden Love, Bonnie Winings
GRCH BOB EGCH Jacknic's Dilly Dilly, Kathleen Esio-king
RGRCH GRCH Family Affair's Floyd B Poodle, Stepheni A Lazar

Standard Poodle M/C, 12 Entries
Judge Antonio Raposo
Female Puppy BF CH Penny For Your Thoughts N'co., Pamela Litz, Michael Litz
Jr. Female UNJ Southerrosesgypsies Last Rose, Erica Willis Wethington
BHF RBF 1fc I Made It To The Finish, Kristy Jones
CH BOB CH Cosmic Calibers River Vixen, Jordan Burns
RCH CH Wekay's Machete N'co., Pamela Litz, Michael Litz
GRCH GRCH Chapel Hill Matilda's Lamour, Elaine Bolbach
RGRCH URO1 GRCH 1fc Crystalcreek Wehavethekey Ths SPOT, Ray Jones

Wirehaired Point. Griffon, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
Open Female BF BOB Rock Run Xiomara Trek's To Kyloe, Kathleen A Yontz

Gun Dog Group Winners
Judge: Antonio Raposo
1st) Field Spaniel, SGCH Killara A Dark & Stormy Nite
2nd) Portuguese Water Dog, GRCH High Winds Drain The Swamp
3rd) English Springer Spaniel, GRCH Windmoor What It Takes
4th) Perdiguero De Burgos, CH La Condessa Maxine De Atenas

Northern Breeds

American Eskimo, 6 Entries
Judge Renee Strong
MINIATURE
Jr. Female BFV Listed Entry
STANDARD
Female Puppy RBFV RBF 'PR'Timber's Everhart Hear Mi Now SPOT, C Kay Miller
Jr. Female BFV BF Listed Entry
CH BOB CH'PR'Sierra's Executive Decision, Diana L Allen
RCH GRCH'PR'Timber's Everhart Mia Believer, Tracy C Vittetoe

Kai, 3 Entries
Judge Renee Strong
CH Listed Entry
RCH CH Mijikai Yamabushi Toranokokisu, Autumn Arsenault, Kim Arsenault, Marsha Short
GRCH BOB CA GRCH Mijikai No Musashi Sarchi Go, Marsha Short

Karelian Bear Dog, 1 Entry
Judge Renee Strong
GRCH BOB EGCH Tsarshadows Flames Of War, Maureen Griffin, Dawne E Deeley

Samoyed, 1 Entry
Judge Renee Strong
CH BOB CH Oro Blanco N Sb Fire In Winter, Coleen M Baer

Siberian Husky, 2 Entries
Judge Renee Strong
Adult Male BM BOW BOB Chasing Aurora Borealis, Nicole Fay
Jr. Female BF Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Renee Strong
1st) American Eskimo, CH'PR'Sierra's Executive Decision
2nd) Karelian Bear Dog, EGCH Tsarshadows Flames Of War
3rd) Samoyed, CH Oro Blanco N Sb Fire In Winter
4th) Kai, CA GRCH Mijikai No Musashi Sarchi Go

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 1 Entry
Judge Debra Florek
Jr. Female BF BOB Cobbers N Silverwood By The River, Shannon Brock

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Debra Florek
Male Puppy BM BOB Cavalier's Above The Clouds, Sarah Carden

Bearded Collie, 3 Entries
Judge Debra Florek
Jr. Male BM Brampton's Let It Be, Pat Sherwood, Dora Murphy, Josh Courter
Open Female BF BOW BOB CH Brampton's Que Sera Sera, Pat Sherwood
BHF RBF BOW Brampton High In The Sky Applepie, Pat Sherwood

Berger Picard, 4 Entries
Judge Debra Florek
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB CH Nell De Lann Guic, Cynthia J Lear
RCH CH Toucha Ooh La La @ Rhythm Rock SPOT, Deborah Hodges

Border Collie, 1 Entry
Judge Debra Florek
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Cardigan Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Debra Florek
CH BOB CH Rubad Love The One You're With, Nancy Willoughby

Collie, 1 Entry
Judge Debra Florek
ROUGH
Open Male BMV BM BOB Listed Entry

German Shepherd Dog, 7 Entries
Judge Debra Florek
Adult Male BM URO1 UCD Icon Von Hugelblick, Sharon Jordan
Female Puppy Invalid Entry
Jr. Female BF BOW Listed Entry
CH CH Alta-tollhaus Winnetka, Julie Richards
GRCH BOB PTM UJJ SV SC SI URO1 AN CA RGCH Dyson Vom Royale, Morgan Stanley
RGRCH GRCH Alta-tollhaus Telluride, Julie Richards

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Debra Florek
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Pembroke Welsh Corgi, 7 Entries
Judge Debra Florek
Jr. Female RBF Edgewoods Foxies Bc Max, Deanna Lynn Bender
BHF BF Edgewoods Lgc Layla Rae, Leah Coons
CH GRCH Buckeye's The Legend Lives On, Lisa K Schott
RCH CH Kiss My Buckeye, Marla Blum
GRCH BOB USR UFR EGCH Ci Cymru Ychydig O Ras, Kathy Graves, Carl Graves

Shetland Sheepdog, 7 Entries
Judge Debra Florek
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Male Kingsland My Boy Blue, Diane Dull
Open Male RBM CH Daisy Chain Let It Be Me, Carol Purath
Adult Male Harmony Let The Son Shine, Beatrice Davis
Female Puppy BF CH Randomcreek Daring To Dream, Cheryl Poe
CH CH Randomcreek Sir Sean Connery, Al Zennie, Sonia Zennie, Cheryl Poe
RBF Cedarbreaks Gone With The Wind Pam Wendel

White Shepherd, 8 Entries
Judge Debra Florek
Male Puppy BM URO1 Moro Fairyhale Phenomenal One, Jennifer Chamberlain
CH CH Slava White Star Iz Beloy Brigady, Allison Delang, Cynthia L Goss
RCH GRCH URO2 Royal Aspen Little Wolf Love SPOT-ON, Jean Reeves, Eli Sandberg
GRCH BOB URO1 NBOB RGCH White Star's Victorious Nero SPOT-ON, Elexis Merlino, Cynthia L Goss
RGRCH URO3 UWP UCD UJJ GRCH Royal's Furrari Freedom Ride SPOT-ON, Skylar Copeland

Herding Dog Group Winners
Judge: Debra Florek
1st) White Shepherd, URO1 NBOB RGCH White Star's Victorious Nero SPOT-ON
2nd) German Shepherd Dog, PTM UJJ SV SC SI URO1 AN CA RGCH Dyson Vom Royale
3rd) Shetland Sheepdog, Listed Entry
4th) Australian Shepherd, Cavalier's Above The Clouds

Terriers

American Pit Bull Terrier, 2 Entries
Judge Debra Florek
CH BOB CH River Oaks It's All About Me, Cassie Gatliff, Jennifer Zeumalt, Bryon Zeumalt
RCH UWP CH Seven Sins' Archelon, Elissa Bradford, Michael Delvecchio

Jack Russell Terrier, 1 Entry
Judge Debra Florek
BHM BM BOB Havens Say Cheese, Christy Winslow, Darel Winslow

Kerry Blue Terrier, 1 Entry
Judge Debra Florek
CH BOB URO1 CH Rockymountain Cross Into The Blue, Cheryl P Stanczyk

Norwich Terrier, 1 Entry
Judge Debra Florek
GRCH BOB RGCH Fishback's Commodore Perry, Kelly Foos

Parson Russell Terrier, 1 Entry
Judge Debra Florek
CH BOB CH Dalwhinnie Oh Hell No, Richard Hunter

Staffordshire Bullterrier, 2 Entries
Judge Debra Florek
CH AN PTE MC CH Devils And Fairies T-rex By Bs, Linda Ringle
GRCH BOB SCH UNJ RATO UFA EN EHD GRCH My Absolute Defender, Linda Ringle

Terrier Group Winners
Judge: Debra Florek
1st) Kerry Blue Terrier, URO1 CH Rockymountain Cross Into The Blue
2nd) Jack Russell Terrier, Havens Say Cheese
3rd) Norwich Terrier, RGCH Fishback's Commodore Perry
4th) Staffordshire Bullterrier, SCH UNJ RATO UFA EN EHD GRCH My Absolute Defender

Companion Dogs

Biewer Terrier, 3 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Jr. Male RBM Windsong's Hoping To Charm, Millie Smith
BHM BM Pure Delight's Grand Design, Shawn Brown
GRCH BOB URO1 PTN GRCH Dzina Gloris SPOT-ON, Jennifer Chamberlain, Jonathan Hale

Chihuahua, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
CH BOB CH Auroras Looks Like We Made It, Amanda Barabas, Maria Sulecki

French Bulldog, 2 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Jr. Female BF CH Kentucky Made's Precious Gem, Marina Embry
CH BOB URO1 CH Ezybull's Good To Be The King, David Bantner

Havanese, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
CH BOB URO1 CH Sherrex Mschvus Moochr Tavamac, Patricia M Clute

Kromfohrlander, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
GRCH BOB UFR USR GRCH Krumme Furche Hummer SPOT, Donna Walker

Papillon, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
CH BOB CH D'vine Gotta Catch Em All @ Ma, Amanda Grimes, Michelle Belcher

Poodle, 3 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
MINIATURE
Male Puppy BMV BM BOW Listed Entry
TOY
Adult Female BFV BF Adoreannies Maya Jane Canada SPOT-ON, Jane Levering
CH BOB UCD CH Adoreannies Zebedee Zeb SPOT, Jane Levering

Companion Dog Group Winners
Judge: Larry E Hansen Jr
1st) Kromfohrlander, UFR USR GRCH Krumme Furche Hummer SPOT
2nd) Poodle, UCD CH Adoreannies Zebedee Zeb SPOT
3rd) Biewer Terrier, URO1 PTN GRCH Dzina Gloris SPOT-ON
4th) Papillon, CH D'vine Gotta Catch Em All @ Ma

TOTAL DOG QUALIFIERS
MOUNTAIN CUR, UWP CA UCD URO1 CCH Walnut Ridge Rebel Yell SPOT-ON, Mandy Middleton
PORTUGUESE WATER DOG, GRCH High Winds Drain The Swamp, Cindy Mannor, Susan Carter, Sarah Bertouille
STANDARD POODLE, CH Boshis Forbidden Love, Bonnie Winings
WHITE SHEPHERD, GRCH URO2 Royal Aspen Little Wolf Love SPOT-ON, Jean Reeves, Eli Sandberg
WHITE SHEPHERD, URO3 UWP UCD UJJ GRCH Royal's Furrari Freedom Ride SPOT-ON, Skylar Copeland
FRENCH BULLDOG, URO1 CH Ezybull's Good To Be The King, David Bantner

BIS Field Spaniel, SGCH Killara A Dark & Stormy Nite, Lori Carver, Dorothy O'neil, Karen Balinski
RBIS American Eskimo, CH'PR'Sierra's Executive Decision, Diana L Allen

View Event >