I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter

OFFICIAL: Hampton Roads Kennel Club (02/28/2020) / Conformation - Sunday Show 2

March 1, 2020

Hosted By: Hampton Roads Kennel Club

Location: Courtland, Virginia

Guardian Dogs

American Bulldog, 1 Entry
Judge Karen Hynek
CH BOB CH Lady Rage Of Bully Bada$$, Timothy D Black

Doberman Pinscher, 2 Entries
Judge Karen Hynek
Jr. Male BM BOB URO1 Benchmark's Flying Dutchman SPOT, Silke Satzinger
GRCH BOB GRCH Fayek Race The Wind, Brenda Sterlen, Miriam Pike

Olde English Bulldogge, 1 Entry
Judge Karen Hynek
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Standard Schnauzer, 1 Entry
Judge Karen Hynek
GRCH BOB GRCH Celtic Cross Into Darkness SPOT, Sarah E Peak

Guardian Dog Group Winners
Judge: Karen Hynek
1st) Doberman Pinscher, GRCH Fayek Race The Wind
2nd) Standard Schnauzer, GRCH Celtic Cross Into Darkness SPOT
3rd) Olde English Bulldogge, Listed Entry
4th) American Bulldog, CH Lady Rage Of Bully Bada$$

Scenthounds

Basset Fauve De Bretagne, 2 Entries
Judge Karen Hynek
Female Puppy RBF Solow's Przyjaciel D'aahroo, Linda Cain, Cindy M Hartman
BHF BF BOB Violette D'aahroo, Cindy M Hartman

Bavarian Mountain Hound, 1 Entry
Judge Karen Hynek
Male Puppy BM BOB Dolcebay Mountain Ash Oakhill, Cynthia Drake, Laura Gregory

Beagle, 2 Entries
Judge Karen Hynek
Adult Male BM BOW BOB Beaufort Of Beagle Run, Tracy J Burns
Adult Female BF A River Runs Through It Of Br, Tracy Burns

Bluetick Coonhound, 2 Entries
Judge Karen Hynek
GRCH BOB CH CGRCH'PR'Sumit's Mayberry After Hours, Donna Guizar, Denise Tomlinson
RGRCH CH EGCH'PR'Sumit's Little Miss Mayberry, Donna Guizar

Dachshund, 3 Entries
Judge Karen Hynek
MINIATURE
Jr. Male BMV BM BOW CH Bbck Preacher Take Me To Church, Joe Mc Call, Laura Gregory
Jr. Female BFV BF Bbck My Friends Call Me Tulip, Joe Mc Call, Laura Gregory
CH BOB CH Cedarmists Raspberry Ripple Sl, Victoria Nacke

Porcelaine, 1 Entry
Judge Karen Hynek
CH BOB CH Oak Hill's Iceman, Morgan Avila, Michael Avila

Scenthound Group Winners
Judge: Karen Hynek
1st) Bluetick Coonhound, CH CGRCH'PR'Sumit's Mayberry After Hours
2nd) Basset Fauve De Bretagne, Violette D'aahroo
3rd) Dachshund, CH Cedarmists Raspberry Ripple Sl
4th) Bavarian Mountain Hound, Dolcebay Mountain Ash Oakhill

Sighthounds & Pariah Dogs

Basenji, 2 Entries
Judge Karen Hynek
Male Puppy BM BOB Dark Moon's God Of Thunder, Heather Galford, Veronica A Predale, Joel Galford
CH CH Klassics Tokaji Locked And Loaded, Heather Michelle Galford, Joel Robert Galford

Carolina Dog, 1 Entry
Judge Karen Hynek
CH BOB CH Swamp Fox Tucker, Mac Farrior, Jennifer Farrior

Silken Windhound, 3 Entries
Judge Karen Hynek
Jr. Female BF 'PR'Csb Agent Rosa Klebb #3, Steven Beckerman
CH CH'PR'Huntersrun Time 4 Butterscotch, Richard Hunter
GRCH BOB GRCH'PR'Scirocco's Blue Djinn Dna, Gem Skinner Or Brian Skinner
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran GRCH'PR'Scirocco's Blue Djinn Dna, Gem Skinner Or Brian Skinner

Whippet, 2 Entries
Judge Karen Hynek
Adult Male BM Listed Entry
GRCH BOB GRCH Sandsprite Androscoggin, Pam Parent

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Karen Hynek
1st) Basenji, Dark Moon's God Of Thunder
2nd) Carolina Dog, CH Swamp Fox Tucker
3rd) Whippet, GRCH Sandsprite Androscoggin
4th) Silken Windhound, GRCH'PR'Scirocco's Blue Djinn Dna

Gun Dogs

Flat-Coated Retriever, 1 Entry
Judge Karen Hynek
BHM BM BOB Listed Entry

German Wirehaired Pointer, 1 Entry
Judge Karen Hynek
Open Male BM BOB Listed Entry

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Karen Hynek
Male Puppy BM BOB Copperfield's Huntin' For Gold, Katherine Louise Eaton

Labrador Retriever, 2 Entries
Judge Karen Hynek
CH BOB CH Big Sky Sonic Boom @ Balewater, Sue Schultze
RCH CH Balewaters Hey There Georgie, Sue Schultze, Steve Trojak, Christina Trojak

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge Karen Hynek
GRCH BOB GRCH Beekauz Thesaint Come Marching In SPOT, Debra C Eib, Sharon Kauzlarich

Standard Poodle, 1 Entry
Judge Karen Hynek
CH BOB Listed Entry

Standard Poodle M/C, 4 Entries
Judge Karen Hynek
Jr. Female RBF Sharpshooter Vega, Joe Mc Call, Laura Gregory
BHF BF Listed Entry
GRCH BOB URO1 GRCH Rose City's Scarlet Letter SPOT, Amanda Bishop
RGRCH PTN CA URO2 UWP EGCH Sapphire's Love Me Like Music SPOT-ON, Wendy Coffey

Gun Dog Group Winners
Judge: Karen Hynek
1st) Labrador Retriever, CH Big Sky Sonic Boom @ Balewater
2nd) Standard Poodle, Listed Entry
3rd) Ns Duck Tolling Retriever, GRCH Beekauz Thesaint Come Marching In SPOT
4th) German Wirehaired Pointer, Listed Entry

Northern Breeds

Akita, 1 Entry
Judge Karen Hynek
BHF BF BOB Listed Entry

Samoyed, 2 Entries
Judge Karen Hynek
Jr. Male BM Kyserbearrs Nys Finest@diamond, Merrilee Dantonio
CH BOB UWPV AP VPA UWPCH CH Pm N Mska Wintr Soldier@dimond, Merrilee D'antonio

Siberian Husky, 2 Entries
Judge Karen Hynek
Jr. Female BF RBF BOB Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Karen Hynek
1st) Siberian Husky, Listed Entry
2nd) Samoyed, UWPV AP VPA UWPCH CH Pm N Mska Wintr Soldier@dimond
3rd) Akita, Listed Entry

Herding Dogs

Bearded Collie, 1 Entry
Judge Karen Hynek
BHF BF BOB Moonstone Vivacious, Casey Minner

Berger Picard, 1 Entry
Judge Karen Hynek
Open Male BM BOB Listed Entry

Mudi, 1 Entry
Judge Karen Hynek
Male Puppy BM BOB Graves Farm Where Do We Go, Sandra Hellberg

Old English Sheepdog, 1 Entry
Judge Karen Hynek
CH BOB UCD URO3 CH Aurora Blue Kittyhawks Flyer, Aubrey Scheuer

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Karen Hynek
CH BOB UWP URX RATO USA UFA UROC GRCH Lca Little Sherman Tank SPOT-ON, Meghan Rice

Shetland Sheepdog, 2 Entries
Judge Karen Hynek
Male Puppy BM BOW BOB URO1 CH Golems Fl Crackin It, Claire Apple, Mary Ann Pagano, Stephen Pagano
Adult Female BF Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Phoenix Imaginary Friend SPOT, Karen Peak

Swedish Vallhund, 2 Entries
Judge Karen Hynek
Jr. Male BM BOB Vallhollow's Thriller, Louise Law
CH CH Vallhollow Magic Man, Louise Law, Wendy Keene

Herding Dog Group Winners
Judge: Karen Hynek
1st) Bearded Collie, Moonstone Vivacious
2nd) Berger Picard, Listed Entry
3rd) Old English Sheepdog, UCD URO3 CH Aurora Blue Kittyhawks Flyer
4th) Shetland Sheepdog, URO1 CH Golems Fl Crackin It

Terriers

American Pit Bull Terrier, 10 Entries
Judge Karen Hynek
Jr. Female BF Listed Entry
CH CH Rswd's Can't Touch This, Sondra Peirson, Jordan Janssen
GRCH BOB UWPO AP3 VPE UWPCHX GRCH'PR'Shaw's Lil Miss Lucifer, Warren Shaw
RGRCH UWPV VPN AP UWPCH GRCH'PR'Shaw's Fight On Till U Have 1 SPOT, Amanda Held
RBF UWP CH URO1'PR'Ka's The G.o.a.t. 21 SPOT Amanda Held

Parson Russell Terrier, 1 Entry
Judge Karen Hynek
CH BOB CH Dalwhinnie Oh Hell No, Richard Hunter

Smooth Fox Terrier, 1 Entry
Judge Karen Hynek
CH BOB CH Springhill Scuttlebutt, Jane Nolan, Linda Reece

Toy Fox Terrier, 1 Entry
Judge Karen Hynek
Jr. Female BF BOB Fritzfox Weird Science @ Flair, Kimberly K Rowley

Terrier Group Winners
Judge: Karen Hynek
1st) Smooth Fox Terrier, CH Springhill Scuttlebutt
2nd) American Pit Bull Terrier, UWPO AP3 VPE UWPCHX GRCH'PR'Shaw's Lil Miss Lucifer
3rd) Parson Russell Terrier, CH Dalwhinnie Oh Hell No
4th) Toy Fox Terrier, Fritzfox Weird Science @ Flair

Companion Dogs

American Bully, 12 Entries
Judge Karen Hynek
Male Puppy RBM Listed Entry
Jr. Male BM BOW Omega Bulls He Is 800 Omega, Jason C Leonard
Open Male BM Listed Entry
BHM Omega Bulls Hh Doc Samson Leo, Jason C Leonard
Jr. Female BF Listed Entry
CH BOB CH Obxbk's Majin Buu, Isaiah Sands
GRCH GRCH Prince Charmer, Heather Kuzma
RGRCH UWPV VPA AP2 UFA UWPCH GRCH Bpb Mr. Bubbles, Jordan Janssen

Brussels Griffon, 1 Entry
Judge Karen Hynek
Adult Female BF BOB Blackwood Harley Quinn, Elisabeth Aldinger, Jane Dyar

Chihuahua, 2 Entries
Judge Karen Hynek
CH BOB CH Zeleys Majical Mini Godzilla, Shirley Myall
RCH CH Melena Anno Domini Nova Angele, Shirley Myall

Chinese Crested, 1 Entry
Judge Karen Hynek
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Havanese, 1 Entry
Judge Karen Hynek
BHM BM BOB Listed Entry

Poodle, 6 Entries
Judge Karen Hynek
MINIATURE
Female Puppy BFV BF BOB Listed Entry
Jr. Female RBFV BF Morningstars First Temptation, Janet Allmendinger
CH CH Shiann Smilealittlesmileforme, Annmarie Saunier
RCH CH Shiann's Dont Stop Believing, Annmarie Saunier

Poodle M/C, 1 Entry
Judge Karen Hynek
CH BOB CH Merrily Wish Upon A Star, Merri Lee

Schipperke, 1 Entry
Judge Karen Hynek
GRCH BOB URO1 GRCH Raffinee Isle B Danc'n N The Rain SPOT-ON, Julia Ficklen Sadler

Tibetan Spaniel, 3 Entries
Judge Karen Hynek
Open Male BM CH Eagle Crest Whiskey River, Joline Finke, David Finke
BHF BF BOW BOB CH Eagle Crest Drops Of Jupiter, Joline Finke, David Finke
GRCH GRCH Eagle Crest Freedom Warrior, Joline Finke, David Finke

Yorkshire Terrier, 1 Entry
Judge Karen Hynek
CH BOB CH Highlands Tnt Fly Me Of Wee Loves, Carol A Townsend, Anna T Romness

Companion Dog Group Winners
Judge: Karen Hynek
1st) American Bully, CH Obxbk's Majin Buu
2nd) Schipperke, URO1 GRCH Raffinee Isle B Danc'n N The Rain SPOT-ON
3rd) Yorkshire Terrier, CH Highlands Tnt Fly Me Of Wee Loves
4th) Chinese Crested, Listed Entry

TOTAL DOG QUALIFIERS
OLD ENGLISH SHEEPDOG, UCD URO3 CH Aurora Blue Kittyhawks Flyer, Aubrey Scheuer
AMERICAN PIT BULL TERRIER, UWPV VPN AP UWPCH GRCH'PR'Shaw's Fight On Till U Have 1 SPOT, Amanda Held

BIS Basenji, Dark Moon's God Of Thunder, Heather Galford, Veronica A Predale, Joel Galford
RBIS Smooth Fox Terrier, CH Springhill Scuttlebutt, Jane Nolan, Linda Reece

View Event >