I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter

OFFICIAL: Hampton Roads Kennel Club (02/28/2020) / Conformation - Sunday Show 1

March 1, 2020

Hosted By: Hampton Roads Kennel Club

Location: Courtland, Virginia

Guardian Dogs

American Bulldog, 1 Entry
Judge Ronny Junkins
CH BOB CH Lady Rage Of Bully Bada$$, Timothy D Black

Doberman Pinscher, 2 Entries
Judge Ronny Junkins
Jr. Male BM URO1 Benchmark's Flying Dutchman SPOT, Silke Satzinger
GRCH BOB GRCH Fayek Race The Wind, Brenda Sterlen, Miriam Pike

Olde English Bulldogge, 1 Entry
Judge Ronny Junkins
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Standard Schnauzer, 1 Entry
Judge Ronny Junkins
GRCH BOB GRCH Celtic Cross Into Darkness SPOT, Sarah E Peak

Guardian Dog Group Winners
Judge: Ronny Junkins
1st) Doberman Pinscher, GRCH Fayek Race The Wind
2nd) Standard Schnauzer, GRCH Celtic Cross Into Darkness SPOT
3rd) Olde English Bulldogge, Listed Entry
4th) American Bulldog, CH Lady Rage Of Bully Bada$$

Scenthounds

Basset Fauve De Bretagne, 2 Entries
Judge Ronny Junkins
Female Puppy RBF Solow's Przyjaciel D'aahroo, Linda Cain, Cindy M Hartman
BHF BF BOB Violette D'aahroo, Cindy M Hartman

Bavarian Mountain Hound, 1 Entry
Judge Ronny Junkins
Male Puppy BM BOB Dolcebay Mountain Ash Oakhill, Cynthia Drake, Laura Gregory

Beagle, 3 Entries
Judge Ronny Junkins
Adult Male BM Beaufort Of Beagle Run, Tracy J Burns
Open Female BF BOW BOB CCH A Rabbit In High Cotton Of Br, Tracy J Burns
Adult Female RBF A River Runs Through It Of Br, Tracy Burns

Bluetick Coonhound, 2 Entries
Judge Ronny Junkins
GRCH BOB CH CGRCH'PR'Sumit's Mayberry After Hours, Donna Guizar, Denise Tomlinson
RGRCH CH EGCH'PR'Sumit's Little Miss Mayberry, Donna Guizar

Dachshund, 3 Entries
Judge Ronny Junkins
MINIATURE
Jr. Male BMV BM BOW BOB CH Bbck Preacher Take Me To Church, Joe Mc Call, Laura Gregory
Jr. Female BFV BF Bbck My Friends Call Me Tulip, Joe Mc Call, Laura Gregory
CH CH Cedarmists Raspberry Ripple Sl, Victoria Nacke

Porcelaine, 1 Entry
Judge Ronny Junkins
CH BOB CH Oak Hill's Iceman, Morgan Avila, Michael Avila

Scenthound Group Winners
Judge: Ronny Junkins
1st) Bluetick Coonhound, CH CGRCH'PR'Sumit's Mayberry After Hours
2nd) Bavarian Mountain Hound, Dolcebay Mountain Ash Oakhill
3rd) Porcelaine, CH Oak Hill's Iceman
4th) Basset Fauve De Bretagne, Violette D'aahroo

Sighthounds & Pariah Dogs

Basenji, 2 Entries
Judge Ronny Junkins
Male Puppy BM BOB Dark Moon's God Of Thunder, Heather Galford, Veronica A Predale, Joel Galford
CH CH Klassics Tokaji Locked And Loaded, Heather Michelle Galford, Joel Robert Galford

Carolina Dog, 1 Entry
Judge Ronny Junkins
CH BOB CH Swamp Fox Tucker, Mac Farrior, Jennifer Farrior

Silken Windhound, 3 Entries
Judge Ronny Junkins
Jr. Female BF 'PR'Csb Agent Rosa Klebb #3, Steven Beckerman
CH BOB CH'PR'Huntersrun Time 4 Butterscotch, Richard Hunter
GRCH GRCH'PR'Scirocco's Blue Djinn Dna, Gem Skinner Or Brian Skinner
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran GRCH'PR'Scirocco's Blue Djinn Dna, Gem Skinner Or Brian Skinner

Whippet, 2 Entries
Judge Ronny Junkins
Adult Male BM Listed Entry
GRCH BOB GRCH Sandsprite Androscoggin, Pam Parent

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Ronny Junkins
1st) Basenji, Dark Moon's God Of Thunder
2nd) Carolina Dog, CH Swamp Fox Tucker
3rd) Whippet, GRCH Sandsprite Androscoggin
4th) Silken Windhound, CH'PR'Huntersrun Time 4 Butterscotch

Gun Dogs

Flat-Coated Retriever, 1 Entry
Judge Ronny Junkins
BHM BM BOB Listed Entry

German Wirehaired Pointer, 1 Entry
Judge Ronny Junkins
Open Male BM BOB Listed Entry

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Ronny Junkins
Male Puppy BM BOB Copperfield's Huntin' For Gold, Katherine Louise Eaton

Labrador Retriever, 4 Entries
Judge Ronny Junkins
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry
CH CH Balewaters Hey There Georgie, Sue Schultze, Steve Trojak, Christina Trojak
RCH CH Big Sky Sonic Boom @ Balewater, Sue Schultze

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge Ronny Junkins
GRCH BOB GRCH Beekauz Thesaint Come Marching In SPOT, Debra C Eib, Sharon Kauzlarich

Standard Poodle, 1 Entry
Judge Ronny Junkins
CH BOB Listed Entry

Standard Poodle M/C, 4 Entries
Judge Ronny Junkins
Jr. Female RBF Sharpshooter Vega, Joe Mc Call, Laura Gregory
BHF BF Listed Entry
GRCH BOB URO1 GRCH Rose City's Scarlet Letter SPOT, Amanda Bishop
RGRCH PTN CA URO2 UWP EGCH Sapphire's Love Me Like Music SPOT-ON, Wendy Coffey

Gun Dog Group Winners
Judge: Ronny Junkins
1st) Standard Poodle, Listed Entry
2nd) German Wirehaired Pointer, Listed Entry
3rd) Standard Poodle M/C, URO1 GRCH Rose City's Scarlet Letter SPOT
4th) Ns Duck Tolling Retriever, GRCH Beekauz Thesaint Come Marching In SPOT

Northern Breeds

Akita, 1 Entry
Judge Ronny Junkins
BHF BF BOB Listed Entry

Samoyed, 2 Entries
Judge Ronny Junkins
Jr. Male BM Kyserbearrs Nys Finest@diamond, Merrilee Dantonio
CH BOB UWPV AP VPA UWPCH CH Pm N Mska Wintr Soldier@dimond, Merrilee D'antonio

Siberian Husky, 2 Entries
Judge Ronny Junkins
Jr. Female BF BOB Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Ronny Junkins
1st) Siberian Husky, Listed Entry
2nd) Akita, Listed Entry
3rd) Samoyed, UWPV AP VPA UWPCH CH Pm N Mska Wintr Soldier@dimond

Herding Dogs

Bearded Collie, 1 Entry
Judge Ronny Junkins
BHF BF BOB Moonstone Vivacious, Casey Minner

Berger Picard, 1 Entry
Judge Ronny Junkins
Open Male BM BOB Listed Entry

Mudi, 1 Entry
Judge Ronny Junkins
Male Puppy BM BOB Graves Farm Where Do We Go, Sandra Hellberg

Old English Sheepdog, 1 Entry
Judge Ronny Junkins
CH BOB UCD URO3 CH Aurora Blue Kittyhawks Flyer, Aubrey Scheuer

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Ronny Junkins
CH BOB UWP URX RATO USA UFA UROC GRCH Lca Little Sherman Tank SPOT-ON, Meghan Rice

Shetland Sheepdog, 2 Entries
Judge Ronny Junkins
Male Puppy BM BOW BOB URO1 CH Golems Fl Crackin It, Claire Apple, Mary Ann Pagano, Stephen Pagano
Adult Female BF Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Phoenix Imaginary Friend SPOT, Karen Peak

Swedish Vallhund, 2 Entries
Judge Ronny Junkins
Jr. Male BM Vallhollow's Thriller, Louise Law
CH BOB CH Vallhollow Magic Man, Louise Law, Wendy Keene

Herding Dog Group Winners
Judge: Ronny Junkins
1st) Pembroke Welsh Corgi, UWP URX RATO USA UFA UROC GRCH Lca Little Sherman Tank SPOT-ON
2nd) Berger Picard, Listed Entry
3rd) Bearded Collie, Moonstone Vivacious
4th) Mudi, Graves Farm Where Do We Go

Terriers

American Pit Bull Terrier, 10 Entries
Judge Ronny Junkins
Jr. Female BF Listed Entry
Jr. Female RBF UWP URO1'PR'Ka's The G.O.A.T. 21 SPOT, Amanda Held
CH CH Rswd's Can't Touch This, Sondra Peirson, Jordan Janssen
GRCH BOB UWPCH URO3 GRCH'PR'Shaw's Get Your Shine On @ Ba SPOT, Erica Noseworthy
RGRCH GRCH Rswd's Little Red Corvette, Sondra Peirson

Parson Russell Terrier, 1 Entry
Judge Ronny Junkins
CH BOB CH Dalwhinnie Oh Hell No, Richard Hunter

Smooth Fox Terrier, 1 Entry
Judge Ronny Junkins
Adult Female BF BOB CH Springhill Scuttlebutt, Jane Nolan, Linda Reece

Toy Fox Terrier, 1 Entry
Judge Ronny Junkins
CH Invalid Entry

Terrier Group Winners
Judge: Ronny Junkins
1st) American Pit Bull Terrier, UWPCH URO3 GRCH'PR'Shaw's Get Your Shine On @ Ba SPOT
2nd) Smooth Fox Terrier, CH Springhill Scuttlebutt
3rd) Parson Russell Terrier, CH Dalwhinnie Oh Hell No
4th) Toy Fox Terrier, Invalid Entry

Companion Dogs

American Bully, 13 Entries
Judge Ronny Junkins
Male Puppy Listed Entry
Jr. Male RBM Obxbks Honcho Bison, Justin Mullen
Open Male Listed Entry
BHM BM BOW BOB Omega Bulls Hh Doc Samson Leo, Jason C Leonard
Jr. Female BF Listed Entry
CH CH Obxbk's Majin Buu, Isaiah Sands
RCH CH Bpb Ark9 Ima Knockout @rswd, Sondra Peirson
GRCH GRCH Prince Charmer, Heather Kuzma
RGRCH UWPV VPA AP2 UFA UWPCH GRCH Bpb Mr. Bubbles, Jordan Janssen

Brussels Griffon, 1 Entry
Judge Ronny Junkins
Adult Female BF BOB Blackwood Harley Quinn, Elisabeth Aldinger, Jane Dyar

Chihuahua, 2 Entries
Judge Ronny Junkins
CH BOB CH Melena Anno Domini Nova Angele, Shirley Myall
RCH CH Zeleys Majical Mini Godzilla, Shirley Myall

Chinese Crested, 1 Entry
Judge Ronny Junkins
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Dalmatian, 2 Entries
Judge Ronny Junkins
BHM BM BOW BOB CH Countrysides Freaky Family, Rachel Schimdt
BHF BF Listed Entry

Havanese, 1 Entry
Judge Ronny Junkins
BHM BM BOB Listed Entry

Poodle, 6 Entries
Judge Ronny Junkins
MINIATURE
Female Puppy BFV BF Listed Entry
Jr. Female RBFV RBF Morningstars First Temptation, Janet Allmendinger
CH BOB GRCH Paean Sterling Sylver Smith, Linda K Smith
RCH CH Shiann Smilealittlesmileforme, Annmarie Saunier

Poodle M/C, 1 Entry
Judge Ronny Junkins
CH BOB CH Merrily Wish Upon A Star, Merri Lee

Schipperke, 1 Entry
Judge Ronny Junkins
GRCH BOB URO1 GRCH Raffinee Isle B Danc'n N The Rain SPOT-ON, Julia Ficklen Sadler

Tibetan Spaniel, 3 Entries
Judge Ronny Junkins
Open Male BM BOW BOB CH Eagle Crest Whiskey River, Joline Finke, David Finke
BHF BF CH Eagle Crest Drops Of Jupiter, Joline Finke, David Finke
GRCH GRCH Eagle Crest Freedom Warrior, Joline Finke, David Finke

Yorkshire Terrier, 1 Entry
Judge Ronny Junkins
CH BOB CH Highlands Tnt Fly Me Of Wee Loves, Carol A Townsend, Anna T Romness

Companion Dog Group Winners
Judge: Ronny Junkins
1st) Yorkshire Terrier, CH Highlands Tnt Fly Me Of Wee Loves
2nd) Brussels Griffon, Blackwood Harley Quinn
3rd) Dalmatian, CH Countrysides Freaky Family
4th) Schipperke, URO1 GRCH Raffinee Isle B Danc'n N The Rain SPOT-ON

TOTAL DOG QUALIFIERS
AMERICAN PIT BULL TERRIER, UWPCH URO3 GRCH'PR'Shaw's Get Your Shine On @ Ba SPOT, Erica Noseworthy

BIS Basenji, Dark Moon's God Of Thunder, Heather Galford, Veronica A Predale, Joel Galford
RBIS Bluetick Coonhound, CH CGRCH'PR'Sumit's Mayberry After Hours, Donna Guizar, Denise Tomlinson

View Event >