I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter

OFFICIAL: Southeastern American Eskimo Dog Association, Inc. (02/29/2020) / Conformation - Saturday Show 2

February 29, 2020

Hosted By: Southeastern American Eskimo Dog Association, Inc.

Location: Hartwell, Georgia

Guardian Dogs

Anatolian Shepherd, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
CH BOB CH O'sato Efendi The Legend Of Kanga, Patrea Pabst

Boxer, 2 Entries
Judge Pamela Perdue
Open Female BF Mercys Salex Szabina Nabors Vd SPOT, Cynthia Mason
CH BOB URO1 CH Mercy's Ezie Thyme Lupa Vondevana SPOT-ON, Cynthia Mason

Bullmastiff, 3 Entries
Judge Pamela Perdue
Jr. Male Listed Entry
Adult Male BM BOB Listed Entry
BHM RBM Listed Entry

Central Asian Shepherddog, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
Female Puppy BF BOB Maxomagic's Katniss, Sophia Politino

Doberman Pinscher, 8 Entries
Judge Pamela Perdue
Female Puppy Listed Entry
Open Female RBF Shelian's A Thousand Words, R A Shelly Wing, Douglas Wing
BHF BF Listed Entry
CH Listed Entry
GRCH BOB GRCH Aludra Bad Handsome Man Coruscate, Emily Landrum
RGRCH SGCH Keterdobes In Pursuit Of Honor, Marcy Nichols

Dogo Argentino, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
CH BOB CH Zbz Queen Of Ice Elsa, James Hood

Olde English Bulldogge, 2 Entries
Judge Pamela Perdue
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry

Perro De Presa Canario, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
Jr. Female BF BOB CH Bella Gracie Kuyumdzhiev, Richard Deberry

Rottweiler, 2 Entries
Judge Pamela Perdue
Jr. Female BF BOB Southpaws Penelope Von Grist, Keith Scott, Nelson Grist
RBF Freyja Von Der Pfirsich Stadt Fayiz Dabdoub

Standard Schnauzer, 3 Entries
Judge Pamela Perdue
Jr. Female RBF URO1 Coming Back To You Ladys Pride, Melanie Cardell
BHF BF BOB CH Mff Dream Catcher's Talisman, Melanie Cardell

Guardian Dog Group Winners
Judge: Pamela Perdue
1st) Bullmastiff, Listed Entry
2nd) Anatolian Shepherd, CH O'sato Efendi The Legend Of Kanga
4th) Perro De Presa Canario, CH Bella Gracie Kuyumdzhiev

Scenthounds

American Leopard Hound, 2 Entries
Judge Pamela Perdue
CH BOB CCH GRCH'PR'Thndrstrk Skin That Smoke Wagon, Haley Creasman, Effrem Creasman
RCH CCH'PR'Skyline's One That Got Away, Beth Jenkins, Paige Phillips

Treeing Walker Coonhound, 2 Entries
Judge Pamela Perdue
Adult Male BM CH'PR'Wildwoods The Houdini Hank, Paige Phillips, Justin Phillips
GRCH BOB GRCH CGRCH'PR'Stackem Up The Business Breed, Bridgette Clary

Scenthound Group Winners
Judge: Pamela Perdue
1st) Treeing Walker Coonhound, GRCH CGRCH'PR'Stackem Up The Business Breed
2nd) American Leopard Hound, CCH GRCH'PR'Thndrstrk Skin That Smoke Wagon

Sighthounds & Pariah Dogs

Rhodesian Ridgeback, 2 Entries
Judge Pamela Perdue
Male Puppy BM BOW BOB CH B'mahoe Hae Taranaki, Melissa Crump
Female Puppy BF Pc Farms Wait Till You See Me, Melissa Crump

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Pamela Perdue
1st) Rhodesian Ridgeback, CH B'mahoe Hae Taranaki

Gun Dogs

Bracco Italiano, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
CH BOB CH Ahz's Singing In The Rain, Megan Waters

Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
Jr. Male BM BOB Lord Oliver Twist Of Fate, Greta S Di Guglielmo

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
Adult Female BF BOB Sonrise Mercy Me, Cynthia Sandstedt

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
Adult Male BM BOB Listed Entry

Portuguese Water Dog, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
Adult Female BF BOB Listed Entry

Standard Poodle, 3 Entries
Judge Pamela Perdue
Jr. Female Bowmans Kodii Raynn, Deborah Bowman
Adult Female BF BOB Listed Entry
BHF Invalid Entry

Standard Poodle M/C, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
BHF BF BOB 1fc I Made It To The Finish, Kristy Jones

Gun Dog Group Winners
Judge: Pamela Perdue
1st) Bracco Italiano, CH Ahz's Singing In The Rain
2nd) Portuguese Water Dog, Listed Entry
3rd) Standard Poodle M/C, 1fc I Made It To The Finish
4th) Standard Poodle, Listed Entry

Northern Breeds

American Eskimo, 7 Entries
Judge Carrianna M Glenn
MINIATURE
Male Puppy BMV BM 'PR'Trinity's Amazing Kekoa, Jennifer Crisman
CH CH'PR'Timber's Everhart Mia Believer, Tracy C Vittetoe
RCH GRCH'PR'Wintersun's Time Traveler, Tammy Powers, Lenise Redding
GRCH BOB GRCH'PR'Nuuktok's All Eyes On Me, Deborah Allen

Northern Breed Group Winners
Judge: Carrianna M Glenn
1st) American Eskimo, GRCH'PR'Nuuktok's All Eyes On Me

Herding Dogs

Australian Shepherd, 6 Entries
Judge Carrianna M Glenn
Male Puppy RBM Steelndiamonds Gun Smoke, April Ellison
Jr. Male Whiskey Run's Asher The Dasher, Melissa Hoard
Open Male BM BOW BOB CH Manestreet's I Contact, Amber Larson
Female Puppy BF Shadomoons Thedevilwentdowntoga, April Ellison
Adult Female RBF Little Vine Blue Coverred Iris, Lisa Jo Harward

Beauceron, 1 Entry
Judge Carrianna M Glenn
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Carrianna M Glenn
TERVUEREN
Adult Male BMV BM BOB Devoue Mystical Legend Camelot, Sheila Cindric

Border Collie, 4 Entries
Judge Carrianna M Glenn
Male Puppy RBM Listed Entry
Adult Male BM Sporting Field's Glacier, Robert Robinson
Female Puppy BF BOW CH Trinity's Perfect Game, Tracy D Cann
CH BOB CH Chf Avatar Flyin Solo SPOT-ON, Judy L Kinnie

German Shepherd Dog, 5 Entries
Judge Carrianna M Glenn
BHM BM BOW Listed Entry
BHF BF Listed Entry
CH URO2 CH Kohnen Von Klugh SPOT-ON, Carolyn Hoard
RCH UCD URO2 CH Diego Vom Chemnitztal Gotze, Heidi Owen
GRCH BOB GRCH Mako Von Hartwin, John Letcher

Herding Dog Group Winners
Judge: Carrianna M Glenn
1st) Australian Shepherd, CH Manestreet's I Contact
2nd) Beauceron, Listed Entry
3rd) Border Collie, CH Chf Avatar Flyin Solo SPOT-ON
4th) Belgian Shepherd Dog, Devoue Mystical Legend Camelot

Terriers

American Pit Bull Terrier, 9 Entries
Judge Carrianna M Glenn
Male Puppy BM BOB Listed Entry
Adult Male RBM Aiyanas Light Up The Night, Carly Kramer, Luis Morales, Emily Kay
CH CH Southpaw's Annie Oakley, Keith Scott, Jodi Hursey
RCH UWP URO1 CH Kayo's Homegrown Hocus Pocus, Amy Watson, Kristina Browne, Laney Giddens
GRCH GRCH Homegrown's Something Wicked, Amy Watson
RGRCH UWP SGCH Kayo's Time Warp SPOT, Kristina Browne

Staffordshire Bullterrier, 1 Entry
Judge Carrianna M Glenn
Adult Male BM BOB Listed Entry

Terrier Group Winners
Judge: Carrianna M Glenn
1st) American Pit Bull Terrier, Listed Entry
2nd) Staffordshire Bullterrier, Listed Entry

Companion Dogs

American Bully, 9 Entries
Judge Carrianna M Glenn
Male Puppy BM Duval Bullies Maui, Melissa Goldstein
Jr. Male RBM Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF BOW Listed Entry
CH CH Csb's Thanos Of Titan, Luis Morales
RCH GRCH Bolt Action's Super Nova Vhb, Megan Strandberg, Neal Burdick
GRCH BOB EGCH Fab Mighty Nitro, Lauren Rubio

Dalmatian, 3 Entries
Judge Carrianna M Glenn
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
Open Female RBF Peachstate N Londons Fire And Ice, Mary Jane Bergin

English Bulldog, 1 Entry
Judge Carrianna M Glenn
Jr. Male BM BOB CH Captain Jack Sapphire, Casey Meulemans, Ellen Meulemans

Poodle M/C, 1 Entry
Judge Carrianna M Glenn
MINIATURE
Female Puppy BFV BF BOB CH Tintlet Song Of The Sea, Gloria Ogdahl, Jeri Kelsey Wolf

Pug, 4 Entries
Judge Carrianna M Glenn
Jr. Male RBM Caper's Mighty Joe Young @ Manuka, Wayne C Leonhardt, Victor H Holliger
Open Male BM BOW BOB Caper's Siriusly Raising Kane!, Wayne C Leonhardt
Jr. Female RBF Casper's Moon Of My Life, Wayne C Leonhardt, Victor H Holliger
Open Female BF Caper's Phoenix Rose Lucky Penny, Wayne C Leonhardt, Victor H Holliger

Companion Dog Group Winners
Judge: Carrianna M Glenn
1st) American Bully, EGCH Fab Mighty Nitro
2nd) Pug, Caper's Siriusly Raising Kane!
3rd) Dalmatian, Listed Entry
4th) English Bulldog, CH Captain Jack Sapphire

BIS American Pit Bull Terrier, Listed Entry
RBIS Bullmastiff, Listed Entry

View Event >