▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: United Dog Sports Of Northern New England, Inc. / Conformation Saturday Show 2

September 17, 2016

Location: Scarborough, Maine

GUARDIAN DOGS
BULLMASTIFF, 3 Entries
JUDGE Teresa L Kocher
Jr. Male BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB Listed Entry
BHF RBF Listed Entry
DOBERMAN PINSCHER, 1 Entry
JUDGE Teresa L Kocher
Male Puppy BM BOB CH Gmc Thor Asgardian Prince Tequila, Todd R Welsh Sr
GREAT DANE, 2 Entries
JUDGE Teresa L Kocher
Adult Male BM BOW BOB Listed Entry
Adult Female BF Listed Entry
LEONBERGER, 1 Entry
JUDGE Teresa L Kocher
Jr. Male BM BOB CH Jacoby Von Alpensee, Thompson Atwood
GUARDIAN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Teresa L Kocher
1st) Leonberger, CH Jacoby Von Alpensee
2nd) Bullmastiff, Listed Entry
3rd) Doberman Pinscher, CH Gmc Sezz Got Mail V Tequila
4th) Great Dane, Listed Entry

SCENTHOUNDS
BEAGLE, 1 Entry
JUDGE Theresa Werder
Int. Male BM BOB URO1 Brimstones Walk Through Fire, Heather Bystrek, Pamela Woods
BLUETICK COONHOUND, 2 Entries
JUDGE Theresa Werder
Adult Male BM BOW BOB CCH CH'PR'Pnw Hollaback Bawlistic Baloo, Jordan Chambers, Danielle Pottle, Lindsey Kernozek
Adult Female BF CH'PR'Cravens Grubb'ssouthernblue Kitty, Danielle Pottle
DACHSHUND, 1 Entry
JUDGE Theresa Werder
MINIATURE
Male Puppy BMV BM BOB CH Imperial Inch Vom Brendelstein, Diana Fincher
PET BST GRIFFON VENDEEN, 1 Entry
JUDGE Theresa Werder
Jr. Female BF BOB CH Auriga's Pocketful Of Dreams, Lisa Mayes, Martin Doherty, Wendy Doherty
SCENTHOUND GROUP WINNERS
JUDGE: Theresa Werder
1st) Pet Bst Griffon Vendeen, CH Auriga's Pocketful Of Dreams
2nd) Beagle, URO1 Brimstones Walk Through Fire
3rd) Dachshund, CH Imperial Inch Vom Brendelstein
4th) Bluetick Coonhound, CCH CH'PR'Pnw Hollaback Bawlistic Baloo

SIGHTHOUNDS AND PARIAH DOGS
SILKEN WINDHOUND, 1 Entry
JUDGE Teresa L Kocher
GRCH BOB GRCH'PR'Attaway-kinobi High Noon, Rebecca Peters-campbell, Melissa J Pearce
SIGHTHOUND & PARIAH DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Teresa L Kocher
1st) Silken Windhound, GRCH'PR'Attaway-kinobi High Noon

GUN DOGS
BRITTANY, 1 Entry
JUDGE Sharon Griffin
BHF BF BOB Kartel's Angel Of My Heart, Karen Sullivan-thorne
CHESAPEAKE BAY RETRIEVER, 2 Entries
JUDGE Sharon Griffin
Jr. Female BF BOB HR Kennebec's Ultra Marine Animal, Michael Zajchowski, Melissa Wood
Adult Female RBF HR Treasure Of The Kennebec, Michael Zajchowski And Anastasia Zajchowski
ENGLISH SPRINGER SPANIEL, 1 Entry
JUDGE Sharon Griffin
BHM BM BOB CH Serenade's Conquest, Cindy Lester, Adam Lester
EPAGNEUL BRETON, 1 Entry
JUDGE Sharon Griffin
ORANGE & WHITE
Jr. Female BFV BF BOB Liberty De L'etoile Du Nord, Theresa Plummer
GERMAN SHORTHAIRED PNTR, 1 Entry
JUDGE Sharon Griffin
Int. Male BM BOB CH Wild Sky's I Got High Hopes, Dale Dutill
GOLDEN RETRIEVER, 7 Entries
JUDGE Sharon Griffin
Jr. Male RBM Meadowbrook Celebration H Moon, Lauren Booth
BHM BM BOW CH Colonial's The Gift, Maryterese Russo
Jr. Female BF Listed Entry
Int. Female RBF Colonial's R U Ready For This, Maryterese Russo
CH BOB CH Celebrations Over The Moon, Lauren Booth And Janice Baserga
RCH CH Colonial's Jazzy March, Maryterese Russo
LABRADOR RETRIEVER, 12 Entries
JUDGE Sharon Griffin
Male Puppy Merrill's Kian, Renae Merrill
Jr. Male BM BOW BOB Ledgehill 2nd Star Onthe Right, Paige Stickney
Adult Male Listed Entry
BHM RBM Selkie's Clean Up In Aisle Five, Gay Freeborn
Female Puppy BF Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry
CH CH Classic's Major Pain At Port Side, Linda Smith
RCH SHR CH Smith's High Powered Magnum, Linda Smith
STANDARD POODLE, 1 Entry
JUDGE Sharon Griffin
Adult Female BF BOB Listed Entry
GUN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Sharon Griffin
1st) German Shorthaired Pntr, CH Wild Sky's I Got High Hopes
2nd) Golden Retriever, CH Celebrations Over The Moon
3rd) Standard Poodle, Listed Entry
4th) English Springer Spaniel, CH Serenade's Conquest

NORTHERN BREEDS
FINNISH LAPPHUND, 2 Entries
JUDGE Sharon Griffin
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry
SAMOYED, 1 Entry
JUDGE Sharon Griffin
Int. Male Invalid Entry
SHIBA, 1 Entry
JUDGE Sharon Griffin
Jr. Male BM BOB Katai's Livin' Like A Renegade, Teri C Welch, Stephen R Welch
SIBERIAN HUSKY, 1 Entry
JUDGE Sharon Griffin
BHM BM BOB Listed Entry
NORTHERN BREED GROUP WINNERS
JUDGE: Sharon Griffin
1st) Samoyed, Invalid Entry
2nd) Siberian Husky, Listed Entry
3rd) Shiba, Katai's Livin' Like A Renegade
4th) Finnish Lapphund, Listed Entry

HERDING DOGS
AUSTRALIAN SHEPHERD, 2 Entries
JUDGE Dorothy Jacobs
Int. Male BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry
BOUVIER DES FLANDRES, 1 Entry
JUDGE Dorothy Jacobs
CH BOB CH Melodane's Red Riot, Sandra Bergeron
HERDING DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Dorothy Jacobs
1st) Australian Shepherd, Listed Entry
2nd) Bouvier Des Flandres, CH Melodane's Red Riot

TERRIERS
AMERICAN PIT BULL TERRIER, 5 Entries
JUDGE Dorothy Jacobs
Adult Female BF USA UFA CA UWP URO2 Skyblue's Read It And Weep, Shannan Hall-nutting
CH BOB CH UWP'PR'Bossi's Colby God Of Thundah, Belynda J Crick Flynn, Anthony J Flynn
RCH CH'PR'Smalltown's Locked And Loaded, Crystal M Muller, Danielle Renaud
GRCH UWPV UAGI URO1 UWPCH GRCH'PR'Bossi's Colby Ruby, Belynda J Crick And Anthony J Flynn
DANISH-SWEDISH FARMDOG, 1 Entry
JUDGE Dorothy Jacobs
Jr. Female BF BOB CH Little Denmark's Kind Of Kream, Kathryn Barber
JACK RUSSELL TERRIER, 1 Entry
JUDGE Dorothy Jacobs
CH BOB CH High Meadow Place Your Bet, Tamelea R Lopes, Kasie Jo Lopes
PATTERDALE TERRIER, 1 Entry
JUDGE Dorothy Jacobs
Int. Female BF BOB CH Mason's Pocket Rocket, Pauline Goodwin
TOY FOX TERRIER, 1 Entry
JUDGE Dorothy Jacobs
BHF BF BOB Listed Entry
TERRIER GROUP WINNERS
JUDGE: Dorothy Jacobs
1st) Patterdale Terrier, CH Mason's Pocket Rocket
2nd) Jack Russell Terrier, CH High Meadow Place Your Bet
3rd) Danish-swedish Farmdog, CH Little Denmark's Kind Of Kream
4th) Toy Fox Terrier, Listed Entry

COMPANION DOGS
BICHON FRISE, 2 Entries
JUDGE Theresa Werder
Jr. Male BM Paray's Don't Make Me Plush, Ann-marie Watson
CH BOB CH Tres Beau Going My Way, Ann-marie Watson
DALMATIAN, 1 Entry
JUDGE Theresa Werder
Int. Male BM BOB Archer's Tapestry, Elizabeth U Mac Williams
COMPANION DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Theresa Werder
1st) Bichon Frise, CH Tres Beau Going My Way
2nd) Dalmatian, Archer's Tapestry

TOTAL DOG QUALIFIERS
Standard Poodle, Listed Entry
American Pit Bull Terrier, UWPV UAGI URO1 UWPCH GRCH'PR'Bossi's Colby Ruby, Belynda J Crick And Anthony J Flynn
Beagle, URO1 Brimstones Walk Through Fire, Heather Bystrek, Pamela Woods

BIMBS Patterdale Terrier, CH Mason's Pocket Rocket, Pauline Goodwin
RBIMBS Bichon Frise, CH Tres Beau Going My Way, Ann-marie Watson