I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter

OFFICIAL: Four Seasons Belgian Shepherd Dog Club (02/08/2020) / Conformation - Sunday Show 2

February 9, 2020

Hosted By: Four Seasons Belgian Shepherd Dog Club

Location: Whitmore Lake, Michigan

Guardian Dogs

Doberman Pinscher Entries
Judge David Arthur
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Great Dane, 3 Entries
Judge David Arthur
BHM BM BOW BOB CH Lotzofluv Sunshine Superman, Shari Skory
Open Female BF Envy Looks Good On U All Jakd, Jeff Suntken, Kim Suntken
CH CH Kl Sambuca Black V Gallantree, Elizabeth Irvine

Leonberger, 3 Entries
Judge David Arthur
CH BOB CH Medvebergi Maszkos Mango, Julie Hatlas-pepper, Beverly Waites
RCH CH Wildering's Gold Heart, Beverly Waites, David Ludwick
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Great Dane, CH Lotzofluv Sunshine Superman
2nd) Leonberger, CH Medvebergi Maszkos Mango

Scenthounds

Dachshund, 2 Entries
Judge David Arthur
MINIATURE
Adult Female BFV BF BOB CH NE NV PTE Oc's Ms All Dressed In Red Ms, Leslie Keys
CH PTN CH Keysown Mr Smidgen Of Wigeon, Leslie Keys

Scenthound Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Dachshund, CH NE NV PTE Oc's Ms All Dressed In Red Ms

Sighthounds & Pariah Dogs

Borzoi, 1 Entry
Judge David Arthur
GRCH BOB GRCH Kirov Skorost Sveta At Mystiqe, Ameera B Hoffman, Kevin Hoffman, Raphael Finkelstein

Irish Wolfhound, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB GRCH Bainbridge Made In Heaven, Michelle Canfield

Rhodesian Ridgeback, 1 Entry
Judge David Arthur
Male Puppy BM BOB CH Zola's Southern Cross Of Regal, Alanna Salisbury

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Irish Wolfhound, GRCH Bainbridge Made In Heaven
2nd) Rhodesian Ridgeback, CH Zola's Southern Cross Of Regal
3rd) Borzoi, GRCH Kirov Skorost Sveta At Mystiqe

Gun Dogs

Flat-Coated Retriever, 2 Entries
Judge David Arthur
Jr. Female BF Oakwood's Sum R Fun, Kathleen Dullaghan
CH BOB CH Oakwood's Lure Me To The Lakes, Diane Constable

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB CH High Cals Dark Side Moon, Joanne Steve

Golden Retriever, 2 Entries
Judge David Arthur
Female Puppy BF Beau Geste Grace Charm Winterset, Patrice D Reider
CH BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Listed Entry

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge David Arthur
GRCH BOB EGCH Castlegar Rb Country Classic, Barbara Christman
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Balewater Rb Masters Legend, Barbara Christman, Sue Schultze

Standard Poodle, 7 Entries
Judge David Arthur
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB GRCH Mazinblue Offer U Cant Refuse, Louanne Whent
RCH CH Canen Gossamer Stardust Of For, Michele Harvey

Standard Poodle M/C, 5 Entries
Judge David Arthur
Jr. Male RBM Rivers Edge Terra Incognita, Edward Rock
Open Male BM Rivers Edge At Bodi Lake, Dawn Scheu
CH BOB CH Mozaic Unique Phenomenon, Gina Wainiola

Gun Dog Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Labrador Retriever, EGCH Castlegar Rb Country Classic
2nd) Standard Poodle, GRCH Mazinblue Offer U Cant Refuse
3rd) Standard Poodle M/C, CH Mozaic Unique Phenomenon
4th) Flat-Coated Retriever, CH Oakwood's Lure Me To The Lakes

Northern Breeds

Alaskan Malamute, 3 Entries
Judge David Arthur
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Adult Female BF UWP Mischievous Nymph, Colleen Lack
CH BOB CH UWP UAGI Quamaniq Crimson Qing, Peg Ash

Kai, 2 Entries
Judge David Arthur
CH BOB CA CH Mijikai No Musashi Sarchi Go, Marsha Short
RCH CH Mijikai Yamabushi Toranokokisu, Autumn Arsenault, Kim Arsenault, Marsha Short

Samoyed, 2 Entries
Judge David Arthur
GRCH BOB GRCH Sfx Bazinga!, Lori Chapek-carleton

Northern Breed Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Kai, CA CH Mijikai No Musashi Sarchi Go
2nd) Samoyed, GRCH Sfx Bazinga!
3rd) Alaskan Malamute, CH UWP UAGI Quamaniq Crimson Qing

Herding Dogs

Belgian Shepherd Dog, 9 Entries
Judge David Arthur
GROENENDAEL
Jr. Male BMV Listed Entry
LAEKENOIS
Jr. Male BMV BM BOW CH Nightshade D'luxueux, Maureen Mckernan
Adult Male BMV BM Listed Entry
Jr. Female BFV RBF Sauge D'luxueux, Gailyn F Whitman
RBMV Listed Entry
TERVUEREN
Adult Female BFV BF Winjammer's Nou Passion, Yolanda Quintero
CH BOB CH Icon's Mandolin Rain L'aurore, Karen Simchak
RCH NI AC CH Pilote Prive D'eroudur, Barbara Arney
GRCH EGCH Woodlawns Bliss At Bluemoon, Sherry Sanchez

Berger Picard, 1 Entry
Judge David Arthur
Adult Female BF BOB Beauvol's Ginjer B'zinger, Lisa Naert, N J Royer

German Shepherd Dog, 6 Entries
Judge David Arthur
Female Puppy BF CH Alta-tollhaus Winnetka, Julie Richards
CH GRCH Royale Foxi Vom Haus Bergblick, Gail Bauer
RCH Listed Entry
GRCH BOB GRCH Alta-tollhaus Telluride, Julie Richards
RBF Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Tanner

Old English Sheepdog, 1 Entry
Judge David Arthur
BHF BF BOB Lotzofluv Lndsey's Happiness, Shari Skory

Pumi, 1 Entry
Judge David Arthur
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Herding Dog Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Belgian Shepherd Dog, CH Icon's Mandolin Rain L'aurore
2nd) Pumi, Listed Entry
3rd) German Shepherd Dog, GRCH Alta-tollhaus Telluride
4th) Old English Sheepdog, Lotzofluv Lndsey's Happiness

Terriers

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge David Arthur
Open Female BF BOB CH River Oaks It's All About Me, Cassie Gatliff, Jennifer Zeumalt, Bryon Zeumalt

Sealyham Terrier, 3 Entries
Judge David Arthur
CH BOB CH Raven Oak Shall We Dance, Hope Browne
RCH CH Dartans Company Glamorous Lady, Hope Browne

Wire Fox Terrier, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB CH Halcar Padraig, Sylvia Murray, Jean T Finn, Leatrice Eagleson, Carol Wainwright

Terrier Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Wire Fox Terrier, CH Halcar Padraig
2nd) Sealyham Terrier, CH Raven Oak Shall We Dance
3rd) American Pit Bull Terrier, CH River Oaks It's All About Me

Companion Dogs

American Bully, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB CH URO1 Hollywood's Blue Crush SPOT, Anissa Shotbolt, Blake Fenrich

Chinese Crested, 2 Entries
Judge David Arthur
CH Listed Entry
GRCH BOB GRCH Pardon Me, Jane Ward

French Bulldog, 2 Entries
Judge David Arthur
CH BOB CH C And D's Watch Me Wing It Mick, Pat Kurth
RCH CH Lookaways Helga, Scott Nevers

Havanese Entries
Judge David Arthur
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Papillon, 1 Entry
Judge David Arthur
Male Puppy BM BOB CH Muneca Zimanna Legacy Of Love, Anna Zimmer

Pug, 2 Entries
Judge David Arthur
GRCH BOB GRCH Norkus Backstage At Broughcastl, Mary Diperna
RGRCH GRCH Exquisite My Little Ernie, Mary Di Perna, Jessica Di Perna
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran GRCH Exquisite My Little Ernie, Mary Di Perna, Jessica Di Perna

Companion Dog Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Papillon, CH Muneca Zimanna Legacy Of Love
2nd) French Bulldog, CH C And D's Watch Me Wing It Mick
3rd) Pug, GRCH Norkus Backstage At Broughcastl
4th) Chinese Crested, GRCH Pardon Me

BIS Irish Wolfhound, GRCH Bainbridge Made In Heaven, Michelle Canfield
RBIS Papillon, CH Muneca Zimanna Legacy Of Love, Anna Zimmer

View Event >