I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: North West Silken Windhound Society (12/28/2019) / Conformation - Monday Show 1

December 30, 2019

Hosted By: North West Silken Windhound Society

Location: Ridgefield, Oregon

Guardian Dogs

American Bulldog, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
CH BOB CH Blackwell's Hex, Amy Blackwell

Appenzeller, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
CH BOB URO1 CH Havana Hektor Aus Der Leine Masch, Paula S Webber
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: URO1 CH Havana Hektor Aus Der Leine Ma, Paula S Webber
URO1 Brigitte Von Deroche Appenzell, Paula Webber

Bullmastiff, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
Male Puppy BM BOB Icons Mine Would Be You With Kimo, Jane Treiber

Doberman Pinscher, 5 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Jr. Male RBM Listed Entry
Open Male BM Listed Entry
Adult Male Listed Entry
Female Puppy Invalid Entry
CH Listed Entry

Great Dane, 8 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Adult Male BM Listed Entry
Jr. Female Uber Alles She's A Lucky Treasure, Alicia Janicki
Adult Female RBF Jd Drr An Overnight Sensation, Nicole Dunn, Natosha Carson
BHF BF BOW CH Drr Colras I'm A Naughtyhottie, Nicole Dunn, Chris Dunn, Colette Hayes
GRCH BOB GRCH Drr Colras I'mtheimpressiveone, Nicole Dunn, Chris Dunn, Colette Hayes
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Blue Envy's Boden Doggen, Kristie Bertram

Mastiff, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
Male Puppy Invalid Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Larry E Hansen Jr
1st) Great Dane, GRCH Drr Colras I'mtheimpressiveone
2nd) Appenzeller, URO1 CH Havana Hektor Aus Der Leine Masch
3rd) Doberman Pinscher, Invalid Entry
4th) Bullmastiff, Icons Mine Would Be You With Kimo

Scenthounds

Dachshund, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
STANDARD
Adult Female BFV BF BOB CH Georgia Dachs Bailey Jo, Stephanie A Hass, David R Hass
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH Georgia Dachs Bailey Jo, Stephanie A Hass, David R Hass

Drever, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
GRCH BOB USA GRCH Westarr Cedarhollow Revolution, Jamie Morris, Cynthia Seeling, Allen Morris
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Cedarhollow's One Of You, Jamie Morris

Treeing Walker Coonhound, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
GRCH BOB CGRCH GRCH'PR'Cherry Creek Sioux War Paint, Jessica Mc Rae, Emily Erskin

Scenthound Group Winners
Judge: Larry E Hansen Jr
1st) Treeing Walker Coonhound, CGRCH GRCH'PR'Cherry Creek Sioux War Paint
2nd) Drever, USA GRCH Westarr Cedarhollow Revolution
3rd) Dachshund, CH Georgia Dachs Bailey Jo

Sighthounds & Pariah Dogs

Borzoi, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
CH BOB Listed Entry

Ibizan Hound, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
BHF BF BOB Malachite's Secret Stash, Lynna Campbell

Pharaoh Hound, 2 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Open Female BF Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Mega Man
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran Listed Entry

Podengo Portugueso, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
MEDIO WIRE
BHM BMV BM BOB Listed Entry

Silken Windhound, 5 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Female Puppy BF BOB CH'PR'Wildrose Allagante True Love, Tammy Mills
GRCH URO2 GRCH'PR'Allagante Moondance Wildrose Dna, Tammy Mills
RGRCH GRCH'PR'Winsome's Miss Kitty, Hillary Tregillus, Jane E Taylor, Jeff Morris
RBF Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP 'PR'Allagante Wildrose Boocay, Tammy Mills

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Larry E Hansen Jr
1st) Borzoi, Listed Entry
2nd) Silken Windhound, CH'PR'Wildrose Allagante True Love
3rd) Ibizan Hound, Malachite's Secret Stash
4th) Podengo Portugueso, Listed Entry

Gun Dogs

English Springer Spaniel Entries
Judge Larry E Hansen Jr
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran Listed Entry

Epagneul Breton, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
ALL OTHER COLORS
Jr. Female BFV BF BOB Listed Entry

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Adult Male BM Dalane Hit Me With Your Best Shot, Melinda Tageant
CH BOB CH Opks Lil Paisley Ray Of Sunshine, Kerry Miller

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
GRCH BOB UWP URO1 UCD EGCH Sunnydaze For Peeps Sake, Kristen Reiter

Portuguese Water Dog, 3 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
BHF BF BOB CH D'agua Superbird 426 Hemi, Tamara L Rook
CH URO1 CH D'agua Raging Missoula SPOT, Tamara L Rook
RCH CH D'agua Full Moon, Tamara L Rook

Standard Poodle, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
BHF BF BOB CH Cinnfully Sweet Red Hot Mess, Cindy Paul
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Bizzy

Gun Dog Group Winners
Judge: Larry E Hansen Jr
1st) Portuguese Water Dog, CH D'agua Superbird 426 Hemi
2nd) Labrador Retriever, UWP URO1 UCD EGCH Sunnydaze For Peeps Sake
3rd) Golden Retriever, CH Opks Lil Paisley Ray Of Sunshine
4th) Epagneul Breton, Listed Entry

Northern Breeds

Akita, 2 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
CH BOB CH Forever Stone Fox, Ashley Warren
RCH CH Subarashii The Last Gunslinger, Wendy Sorrell, Bonnie Jensen

American Eskimo, 4 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
STANDARD
BHF BFV BF CH'PR'Smokey Mtn Three Faces Of Eve, Candice Chamberlain, Marcy Davis
CH BOB CH'PR'Smokey Mtn's Midnight Rider, Candice Chamberlain
RCH CH'PR'Smokey Mtn Mystic Moment, Karen Scholz

Chinese Shar-Pei Entries
Judge Larry E Hansen Jr
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Japanese Akita, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
BHM BM BOB CH Dairyuu Kubo Go Kaijusou, Naomi Romero

Shikoku, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
Jr. Female BF BOB Yumi Einoshu Shku, Laura Tao

Northern Breed Group Winners
Judge: Larry E Hansen Jr
1st) Akita, CH Forever Stone Fox
2nd) American Eskimo, CH'PR'Smokey Mtn's Midnight Rider
3rd) Japanese Akita, CH Dairyuu Kubo Go Kaijusou
4th) Shikoku, Yumi Einoshu Shku

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 2 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
BHM BM BOW BOB CH Catchpennpromise Sweepingthespot, Madison Skinner, Patti Salladay, Jackie Ross
Adult Female BF CH Catchpennpromisesowhatofheelerhil, Connie Skinner, Alyson Oler, Madison Skinner, Patti Salladay
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran Listed Entry

Australian Shepherd, 5 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Adult Male BM Ponderosa Our Day Will Come, Jennifer Guynup
Adult Female RBF Woodlakes Prime-time News, Laurie Friberg
BHF BF BOW BOB Woodlakes Breakfast News, Laurie Friberg
CH CH Red Cloud's Black Knight, Courtney Aloi
RCH CH Red Cloud's Jethro The Gallant, Courtney Aloi

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
TERVUEREN
Female Puppy BFV BF BOB 15 Firs Celticmoon Dolcetta, Eva Gallagher

German Shepherd Dog, 8 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Female Puppy BF Listed Entry
Open Female Listed Entry
Adult Female RBF Listed Entry
CH CH Doras Bisschen Im Zauberwald, Brianna Moore
RCH CH Deschutes Of Crooked Creek, Melissa Berg
GRCH BOB DGCH 3colors Sharp Dressed Man SPOT-ON, Jessica Mc Rae, Emily Erskin
RGRCH GRCH Sharliz De La Madonina, Brianna Moore
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: GRCH Sharliz De La Madonina, Brianna Moore
Listed Entry, Brianna Moore

La Catahoula Leopard Dog, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
GRCH BOB RGCH Tasso's Cry Me A River, Bethanie Sanders

Min American Shepherd Entries
Judge Larry E Hansen Jr
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Herding Dog Group Winners
Judge: Larry E Hansen Jr
1st) La Catahoula Leopard Dog, RGCH Tasso's Cry Me A River
2nd) German Shepherd Dog, DGCH 3colors Sharp Dressed Man SPOT-ON
3rd) Australian Shepherd, Woodlakes Breakfast News
4th) Australian Cattle Dog, CH Catchpennpromise Sweepingthespot

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
GRCH BOB UWPV AP2 VPA RATN NBOB USA UFA CAX UWPCH EGCH Wmks Cut The Line @ Vntg, Valerie Ann Piltz, Karyn S Pingel, Ryan Pingel, Aaron Pingel

American Pit Bull Terrier, 2 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Jr. Female BF CH'PR'Ivieleag's Kaydence, Jesse Douglas
GRCH BOB GRCH'PR'Persepolis Havlars Lawman, Bob Havel, Ariel Woodruff
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Peaches

German Pinscher, 4 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW Listed Entry
CH BOB CH Immertreu V Oakwood Braveheart, Jennifer L Redfern
RBM Listed Entry

Rat Terrier, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
CH BOB CH'PR'K2's Classic Shelby, Lavonne Thoming, Bethanie Sanders

Scottish Terrier, 4 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Jr. Female BF CH Nolley's Kamille Reed Of Kelso, Wanda Mc Caine, Richard Mc Caine
CH BOB GRCH Nolley's Kenna J Mackenzie, Richard Mc Caine, Wanda Mc Caine
RCH CH Mcian Kerin Of Kelso, Wanda Mc Caine, Richard Mc Caine

Terrier Group Winners
Judge: Larry E Hansen Jr
1st) German Pinscher, CH Immertreu V Oakwood Braveheart
2nd) American Hairless Terrier, UWPV AP2 VPA RATN NBOB USA UFA CAX UWPCH EGCH Wmks Cut The Line @ Vntg
3rd) American Pit Bull Terrier, GRCH'PR'Persepolis Havlars Lawman
4th) Scottish Terrier, GRCH Nolley's Kenna J Mackenzie

Companion Dogs

American Bully, 10 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
BHM BM BOW Mtn Pride Kj Big Sexy, Kim Jordan
Open Female CH Mtnpride Fullthrottle Showgirl, Mitzy Crissler
Adult Female BF Bik Natural Disaster Of Mpbkj, Kim Jordan
CH BOB CH Vcb Furiosa, Lisa Nice
RCH CH Vcb Lil Sweets Rock One, Amber Anderson, Jason Pachenker
GRCH EGCH Vcb Maui, Lisa Nice

Bolognese, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
CH BOB CH Elfin's Caterina, Ikuko Hisaka

Boston Terrier Entries
Judge Larry E Hansen Jr
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Blossom & Beaus Mighty Oliver, Jennifer Guynup, Spencer Guynup

French Bulldog, 2 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Male Puppy BM BOB CH Crimson Smile Vigore, Amy Blackwell
CH CH Lady Liberty Disturbing Peace, Jessica Gary
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP Timmy
NFP BP Vanelope

Papillon, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
BHM BM BOB CH Kaleeta's Rhythm Of The Rain, Julie Frase

Companion Dog Group Winners
Judge: Larry E Hansen Jr
1st) American Bully, CH Vcb Furiosa
2nd) French Bulldog, CH Crimson Smile Vigore
3rd) Bolognese, CH Elfin's Caterina
4th) Papillon, CH Kaleeta's Rhythm Of The Rain

BIS La Catahoula Leopard Dog, RGCH Tasso's Cry Me A River, Bethanie Sanders
RBIS Treeing Walker Coonhound, CGRCH GRCH'PR'Cherry Creek Sioux War Paint, Jessica Mc Rae, Emily Erskin

View Event >