I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Hampton Roads Kennel Club (12/06/2019) / Conformation - Sunday Show 2

December 8, 2019

Hosted By: Hampton Roads Kennel Club

Location: Courtland, Virginia

Guardian Dogs

American Bulldog, 1 Entry
Judge Debra Florek
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Bernese Mountain Dog, 1 Entry
Judge Debra Florek
CH BOB CH Von Engel's Mach Ii Ace, Creid K Johnson

Black Russian Terrier, 1 Entry
Judge Debra Florek
CH BOB CH Midnightsolo Instant Pleasure, Patricia Pierre, Jean Brown

Doberman Pinscher, 5 Entries
Judge Debra Florek
Male Puppy BM Benchmark's Flying Dutchman SPOT, Silke Satzinger
CH CH Kelview's Gift Of Magic, Brooke Miller, Tiffany Miller, Colleen Nicholson, Cindy Kelso
RCH URO3 CH Abigail Von Herzen SPOT-ON, Amanda Bowler
GRCH BOB GRCH Fayek Race The Wind, Brenda Sterlen, Miriam Pike

Rottweiler, 1 Entry
Judge Debra Florek
CH BOB CA UWP CH Vontaven's Abracadabra SPOT, Denise R Tomlinson

Standard Schnauzer, 1 Entry
Judge Debra Florek
CH BOB GRCH Celtic Cross Into Darkness SPOT, Sarah E Peak

Guardian Dog Group Winners
Judge: Debra Florek
1st) Doberman Pinscher, GRCH Fayek Race The Wind
2nd) Standard Schnauzer, GRCH Celtic Cross Into Darkness SPOT
3rd) Black Russian Terrier, CH Midnightsolo Instant Pleasure
4th) Rottweiler, CA UWP CH Vontaven's Abracadabra SPOT

Scenthounds

Beagle, 3 Entries
Judge Debra Florek
CH BOB CGRCH Lanbur Memphis Rock, Tracy Burns
RCH CCH Pacitoon Of Beagle Run, Tracy J Burns

Bluetick Coonhound, 2 Entries
Judge Debra Florek
GRCH BOB CH CGRCH'PR'Sumit's Mayberry After Hours, Donna Guizar, Denise Tomlinson
RGRCH CH EGCH'PR'Sumit's Little Miss Mayberry, Donna Guizar

Plott Hound, 1 Entry
Judge Debra Florek
GRCH BOB WSHOWCH EGCH GRCH'PR'My Dog I'm Calling Dibs, Wayne Steele

Treeing Walker Coonhound, 1 Entry
Judge Debra Florek
GRCH BOB GRCH CGRCH'PR'Stackem Up The Business Breed, Bridgette Clary

Scenthound Group Winners
Judge: Debra Florek
1st) Treeing Walker Coonhound, GRCH CGRCH'PR'Stackem Up The Business Breed
2nd) Beagle, CGRCH Lanbur Memphis Rock
3rd) Plott Hound, WSHOWCH EGCH GRCH'PR'My Dog I'm Calling Dibs
4th) Bluetick Coonhound, CH CGRCH'PR'Sumit's Mayberry After Hours

Sighthounds & Pariah Dogs

Scottish Deerhound, 1 Entry
Judge Debra Florek
Jr. Male BM BOB Birnamwood Silvr Lining Altnamara, Linda Madden

Silken Windhound, 3 Entries
Judge Debra Florek
Adult Male BM CH'PR'Hunter's Run Kashmir, Billy Wanye Rose Iii
Female Puppy BF BOW CH'PR'Huntersrun Time 4 Butterscotch, Richard Hunter
GRCH BOB GRCH'PR'Windnsatin Play N Jax @huntersrn, Richard F Hunter Jr, Chris Hunter

Whippet, 3 Entries
Judge Debra Florek
Adult Male BM BOB Listed Entry
GRCH GRCH Sandsprite Androscoggin, Pam Parent
RGRCH URO2 AP VPA UWPCH GRCH Karasar's Ruswynn Regal SPOT, Emily Carabello, Kerrie Kuper

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Debra Florek
1st) Whippet, Listed Entry
2nd) Silken Windhound, GRCH'PR'Windnsatin Play N Jax @huntersrn
3rd) Scottish Deerhound, Birnamwood Silvr Lining Altnamara

Gun Dogs

Flat-Coated Retriever, 1 Entry
Judge Debra Florek
BHF BF BOB Listed Entry

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Debra Florek
Open Female BF BOB Listed Entry

Golden Retriever, 4 Entries
Judge Debra Florek
Male Puppy Invalid Entry
Adult Male BM Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry
Adult Female RBF Golden Rose Sugar N Spice, Julie Cooke

Labrador Retriever, 8 Entries
Judge Debra Florek
Male Puppy BM Big Sky Sonic Boom @ Balewater, Sue Schultze
BHM RBM Listed Entry
CH BOB CH Shallow Creek's Curtis Leow, Diane Gendrow
RCH Listed Entry
GRCH RGCH Seadog's Snowy Angel Calais, Captain Lee M Shuler
RGRCH Listed Entry

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge Debra Florek
GRCH BOB GRCH Beekauz Thesaint Come Marching In SPOT, Debra C Eib, Sharon Kauzlarich

Standard Poodle, 10 Entries
Judge Debra Florek
Male Puppy BM Listed Entry
Adult Female BF BOW Loutercreek She's Like The Wind, Kaindais Miller
CH BOB CH Mount Bethel Kentucky Boo, Darcy Kallus
RCH URO2 CH Piccolo's As You Like It, Evelyn Comer
GRCH GRCH Brienwoods Rise To Fame, Laurie Thompson
RGRCH GRCH Windsweptjewels Mtn Amazing Grace, Mary Holbrook

Standard Poodle M/C, 7 Entries
Judge Debra Florek
Jr. Male BM Listed Entry
CH CH Jewels Mtn Astyanax Ldy Strange, Jennifer Anders, Mary Holbrook
RCH CH Warpaths X-scuse Me Maam, Amber Isringhausen
GRCH BOB PTN CA URO2 UWP GRCH Sapphire's Love Me Like Music SPOT-ON, Wendy Coffey
RGRCH URO2 GRCH Rose City's Ask Her To Dance SPOT, Amanda Marie Bishop

Vizsla, 1 Entry
Judge Debra Florek
Adult Male BM BOB Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Debra Florek
1st) Flat-Coated Retriever, Listed Entry
2nd) Vizsla, Listed Entry
3rd) Labrador Retriever, CH Shallow Creek's Curtis Leow
4th) Golden Retriever, Invalid Entry

Northern Breeds

American Eskimo, 5 Entries
Judge Debra Florek
STANDARD
Male Puppy BMV BM BOW 'PR'Anana's Shape Of My Heart, Teresa Spicher
BHM RBMV RBM 'PR'Moonglow White Shadows Stars Born, Linda Davis
Open Female RBFV RBF CH'PR'White Shadows Dazzlin Diamond, Linda Davis Or Wayne Davis
BHF BFV BF 'PR'Moonglow White Shadows Halo, Linda Davis
GRCH BOB GRCH'PR'Nuuktok's All Eyes On Me, Deborah Allen

Hokkaido, 1 Entry
Judge Debra Florek
CH BOB CH Kinryuu Howasou, Claire Matthews

Japanese Akita, 5 Entries
Judge Debra Florek
Male Puppy BM BOB Listed Entry
Jr. Male Listed Entry
Adult Male RBM Hokkai No Ryuu Go Konatsu, Mira Micin
CH CH Dairyuzan Go Hakufumy, Kevin Beebe
RCH CH Densetsu No Sato Go Hakufumy, Kevin Beebe

Shikoku, 3 Entries
Judge Debra Florek
CH CH O'ikon Tomoko, Margaret Graham
GRCH BOB UWP GRCH Daisuke Juushiro Go Kasatoriso, Samantha Walker

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Debra Florek
GRCH BOB GRCH Snocrest's Good As Gold, Melanie A Kutska, Helen M Kutska

Northern Breed Group Winners
Judge: Debra Florek
1st) American Eskimo, GRCH'PR'Nuuktok's All Eyes On Me
2nd) Siberian Husky, GRCH Snocrest's Good As Gold
3rd) Shikoku, UWP GRCH Daisuke Juushiro Go Kasatoriso
4th) Japanese Akita, Listed Entry

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 1 Entry
Judge Debra Florek
Jr. Male BM BOB URO2 UWP Spader Mudhaus Thrill Ride SPOT-ON, Kim Moore, Terri J Miller

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Debra Florek
Female Puppy Invalid Entry

Beauceron, 1 Entry
Judge Debra Florek
CH BOB URO2 CH Dhalia Black Heart Boyard, Kailee Bright

Border Collie, 1 Entry
Judge Debra Florek
CH BOB CH Avatar's Playboy Of Bayshore, Diana Smith, Kim Halcom, Stacy Einck-paul, Frank Baylis

Collie, 1 Entry
Judge Debra Florek
SMOOTH
Open Male BMV BM BOB Listed Entry

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Debra Florek
CH BOB URX RATO USA UFA UROC CH Lca Little Sherman Tank SPOT-ON, Meghan Rice

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Debra Florek
CH BOB CH Glendower Gift Of Love, Vicky L Harris, Rose Marie George

Swedish Vallhund, 1 Entry
Judge Debra Florek
CH BOB CH Vallhollow Magic Man, Louise Law, Wendy Keene

White Shepherd, 4 Entries
Judge Debra Florek
Female Puppy BF CH Mackenzie Midsummer Nite Dream, Venera Grasso
CH CH Dolce Lumi Di Grande Inverno, Venera Grasso
GRCH BOB GRCH Foxhunt Luv-u-more Of Majestic, Venera Grasso
RGRCH GRCH Foxhunt's Majestic Trump Card SPOT-ON, Venera Grasso

Herding Dog Group Winners
Judge: Debra Florek
1st) Australian Cattle Dog, URO2 UWP Spader Mudhaus Thrill Ride SPOT-ON
2nd) Border Collie, CH Avatar's Playboy Of Bayshore
3rd) Shetland Sheepdog, CH Glendower Gift Of Love
4th) Swedish Vallhund, CH Vallhollow Magic Man

Terriers

American Pit Bull Terrier, 13 Entries
Judge Debra Florek
BHM BM BOW 'PR'Gorhams Young Buck Tenakey Lid, Rickey Gorham
Jr. Female RBF Ohanas Americas Finest Whiskey, Jacqueline Combs
Open Female BF CH Crystal Rock's Spoils Of War, Brooke Wood, Laura Poquette, Timothy Wood
CH BOB CH Storytime Leaning 2 Excellence, Brooke Wood, Timothy Wood
RCH CH'PR'Dixie Chick, Lynsey R Tyndall, Gary L Tyndall
GRCH UWPS AP4 VPE UWPCHX EGCH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn
RGRCH UWP URO3 GRCH'PR'Shaw's Get Your Shine On @ Ba SPOT, Erica Noseworthy

Cairn Terrier, 2 Entries
Judge Debra Florek
BHF BF Lincolnshires Little Red Corvette, Rachael Lincoln
GRCH BOB GRCH Evergreen's Oh Possum So Awesome, Kailee Bright

Scottish Terrier, 1 Entry
Judge Debra Florek
Open Male BM BOB CH Silver Jazz Indiana Jones For Yes, Jessica Wistuk

Staffordshire Bullterrier, 4 Entries
Judge Debra Florek
Male Puppy RBM Listed Entry
Adult Male BM Storytime's Sugar Ray, Ruth K Teeter
Adult Female BF BOW BOB Storytime's Dust In The Wind, Ruth K Teeter
RBF Storytime Knock Knock Who's There Ruth K Teeter

W.Highland White Terrier, 3 Entries
Judge Debra Florek
CH BOB GRCH Silverbug Apache, Jessica Wistuk
RCH CH Alborada One In A Million, Jessica Wistuk

Terrier Group Winners
Judge: Debra Florek
1st) Cairn Terrier, GRCH Evergreen's Oh Possum So Awesome
2nd) Scottish Terrier, CH Silver Jazz Indiana Jones For Yes
3rd) American Pit Bull Terrier, CH Storytime Leaning 2 Excellence
4th) W.Highland White Terrier, GRCH Silverbug Apache

Companion Dogs

American Bully, 2 Entries
Judge Debra Florek
Jr. Male BM Gbb Oscar De La Renta Sogb, Nestor Baez

Bichon Frise, 2 Entries
Judge Debra Florek
CH BOB CH Siren Astyanax Nave Of Hearts, Jennifer Anders
RCH CH Witchbabys Yer A Wizard Harry, Erica Kellett

Chihuahua, 2 Entries
Judge Debra Florek
Male Puppy BM BOB Listed Entry
Jr. Male RBM CH Zeleys Majical Mini Godzilla, Shirley Myall

Chinese Crested, 2 Entries
Judge Debra Florek
CH BOB AP VPA UWPO CH UWPCH Lyric Town Dragon Of Echigo, Rhapsody Rhodes
RCH CH Frozen Star Lindisfarne @ Lt, Rhapsody Rhodes

French Bulldog, 1 Entry
Judge Debra Florek
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Havanese, 2 Entries
Judge Debra Florek
BHM BM Listed Entry
CH BOB CH Los Perritos Hey Good Lookin', Carla H Bright, Donald Bright

Poodle, 9 Entries
Judge Debra Florek
MINIATURE
Male Puppy BMV BM Shiann's Dont Stop Believing, Annmarie Saunier
Female Puppy RBFV RBF Morningstars First Temptation, Janet Allmendinger
Jr. Female BFV BF BOW Shiann Smilealittlesmileforme, Annmarie Saunier
CH BOB Listed Entry
RCH Listed Entry
GRCH GRCH Shiann Yiskas Dancing In The Sun, Jessica Hall
RGRCH GRCH Shiann Jolene, Ann Marie Saunier

Pug, 1 Entry
Judge Debra Florek
Jr. Female BF BOB Honeypugs Heavensto Betsy@purejoy, Annette Giraud

Tibetan Spaniel, 3 Entries
Judge Debra Florek
Male Puppy BM Eagle Crest Whiskey River, Joline Finke, David Finke
Female Puppy BF BOW CH Eagle Crest Irish Whiskey, Joline Finke, David Finke
GRCH BOB GRCH Eagle Crest Freedom Warrior, Joline Finke, David Finke

Companion Dog Group Winners
Judge: Debra Florek
1st) French Bulldog, Listed Entry
2nd) Tibetan Spaniel, GRCH Eagle Crest Freedom Warrior
3rd) Pug, Honeypugs Heavensto Betsy@purejoy
4th) Bichon Frise, CH Siren Astyanax Nave Of Hearts

TOTAL DOG QUALIFIERS
AUSTRALIAN CATTLE DOG, URO2 UWP Spader Mudhaus Thrill Ride SPOT-ON, Kim Moore, Terri J Miller
AMERICAN PIT BULL TERRIER, UWPS AP4 VPE UWPCHX EGCH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn
AMERICAN PIT BULL TERRIER, UWP URO3 GRCH'PR'Shaw's Get Your Shine On @ Ba SPOT, Erica Noseworthy

BIS Treeing Walker Coonhound, GRCH CGRCH'PR'Stackem Up The Business Breed, Bridgette Clary
RBIS Cairn Terrier, GRCH Evergreen's Oh Possum So Awesome, Kailee Bright

View Event >