▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: United Dog Owners Group (12/09/2016) / Conformation - Sunday, Show 1

December 11, 2016

Location: Marshall, Texas

Guardian Dogs

Boxer, 1 Entry
Judge Sue Phillips
Adult Female BF BOB CH Jg's All U Dream Of At Wildwood, Karen L Mc Crory

Cane Corso Italiano, 5 Entries
Judge Sue Phillips
CH Listed Entry
RCH CA CH Scandifios Amiata Di Pureheart, James A Brasier
GRCH BOB RATN URO1 CAX GRCH Massimo Di Pharaoh, James A Brasier

Doberman Pinscher, 2 Entries
Judge Sue Phillips
Female Puppy RBF Listed Entry
Adult Female BF BOB CH URO2 Superdoberman's Lucy, Charles Calcote

Guardian Dog Group Winners
Judge: Sue Phillips
1st) Cane Corso Italiano, RATN URO1 CAX GRCH Massimo Di Pharaoh
2nd) Boxer, CH Jg's All U Dream Of At Wildwood
3rd) Doberman Pinscher, CH URO2 Superdoberman's Lucy

Scenthounds

Dachshund, 1 Entry
Judge Kathy Lorentzen
MINIATURE
Female Puppy BFV BF BOB Listed Entry

Plott Hound, 1 Entry
Judge Kathy Lorentzen
CH BOB CH CCH'PR'White Deer Maltese Cross, S C R Burkett

Treeing Walker Coonhound, 1 Entry
Judge Kathy Lorentzen
Adult Male BM BOB GRCH'PR'Broken Roads Bad Medicine, Jessica Mc Rae And Billy Mc Rae

Scenthound Group Winners
Judge: Kathy Lorentzen
1st) Treeing Walker Coonhound, GRCH'PR'Broken Roads Bad Medicine
2nd) Dachshund, Listed Entry
3rd) Plott Hound, CH CCH'PR'White Deer Maltese Cross

Sighthounds & Pariah Dogs

Basenji, 1 Entry
Judge Sue Phillips
BHM BM BOB Stilwell's Heritage Of The Wind, Linda Stilwell, Jo Ann Linebaugh, Anita White

Silken Windhound, 6 Entries
Judge Sue Phillips
Adult Male BM BOW 'PR'Kumbaya Defying Gravity, Joe Andrew
Female Puppy BF 'PR'Clayborn Dance Of The Drakaina, Angela Isek
CH GRCH'PR'Kumbaya Silkendream Maychen Dna, Jan Decker
RCH CH'PR'Kumbaya Silkendream Guinness, Lu Ann Sanders
GRCH BOB GRCH'PR'Serenity Majestic Seas Dna, Jan Decker

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Sue Phillips
1st) Silken Windhound, GRCH'PR'Serenity Majestic Seas Dna
2nd) Basenji, Stilwell's Heritage Of The Wind

Gun Dogs

Curly-Coated Retriever, 2 Entries
Judge Sue Phillips
BHF BF BOB CH Ayershire She's One Hot Mess, Stephanie Ayers, Jim Ayers
CH CH'PR'Msu's Sunny Blue, Brad Bell Or Kelly Griggs-bell
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran UCD CA URO3 UAGII GRCH Summerwind Rainbow's Promise, Stephanie Ayers And Jim Ayers

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge Sue Phillips
CH CH Braerwood Duchess Of York, Rebecca Mc Casland
GRCH BOB GRCH Vomhart's Odyssey Made To Order, Jennie Dunaway Or Audrey Reed
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran UAGI GRCH Europa Aus Der Abendstern, Jennie Dunaway

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Sue Phillips
CH BOB CH Shor'line Bondi Beach SPOT-ON, Brian T Huss

Standard Poodle, 7 Entries
Judge Sue Phillips
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW Listed Entry
CH BOB Listed Entry
RCH CH Fireballs Bootleg Whisky Black, Stephanie Cooper
GRCH GRCH URO1 Figz Winston Raffael Of Mnj, Tanya Renee Figliozzi

Standard Poodle M/C, 5 Entries
Judge Sue Phillips
CH GRCH Wekay's Lady Marmalade, Kathryn Zimmerman
RCH CH Wekay's Jade Rocking At Mojazz, Mona Stilson, Wendy Grotheer
GRCH BOB GRCH Mnj's Missy Loo Loo, Jennifer Bills, Mike Bills

Gun Dog Group Winners
Judge: Sue Phillips
1st) German Shorthaired Pntr, GRCH Vomhart's Odyssey Made To Order
2nd) Golden Retriever, CH Shor'line Bondi Beach SPOT-ON
3rd) Curly-coated Retriever, CH Ayershire She's One Hot Mess
4th) Standard Poodle M/C, GRCH Mnj's Missy Loo Loo

Herding Dogs

Belgian Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Kathy Lorentzen
MALINOIS
Jr. Female BFV BF NE CH CA NV AC PTE Cher Car's Lil' Miss Pistol SPOT-ON, Jackie Stephenson
Adult Female RBFV RBF CH RATN UJJ SC AN NHD CA PTE URO2 C'lailah Nouvelle Lune Joker SPOT-ON, Jackie Stephenson
CH BOB UAGI RATO CH AN EC UCD UWP CAX URO2 USJCH Cher Car’s Texas Taai SPOT-ON, Jackie Stephenson

Dutch Shepherd, 4 Entries
Judge Kathy Lorentzen
Adult Female BF CH Mac Khalahann's Gloria, Judith Van Heugten Powell
CH BOB GRCH Tara Kamphuis Van Neerland, Judith Van Heugten Powell
RCH CH Ferrnando Des Fonds De Gueule, Carlos T Grahm

German Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Kathy Lorentzen
Jr. Male BM Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Adult Female BF BOW BOB CH Rin Tin Tins Quella, Jessica Mc Rae

La Catahoula Leopard Dog, 4 Entries
Judge Kathy Lorentzen
Jr. Female BF URO1 Dawson Hollow's Simmadown, Michelle Covington
CH BOB CH CA URO1 Dawson Hollow's Kindler, Michelle Covington
RCH CH Sandstone Crk's Lakota, Miranda Greer

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Kathy Lorentzen
CH BOB USA UFA CH Haystacks Make Way For Annie, Delania Mc Natt

Herding Dog Group Winners
Judge: Kathy Lorentzen
1st) Dutch Shepherd, GRCH Tara Kamphuis Van Neerland
2nd) La Catahoula Leopard Dog, CH CA URO1 Dawson Hollow's Kindler
3rd) Belgian Shepherd Dog, UAGI RATO CH AN EC UCD UWP CAX URO2 USJCH Cher Car’s Texas Taai SPOT-ON
4th) Pembroke Welsh Corgi, USA UFA CH Haystacks Make Way For Annie

Terriers

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge Sue Phillips
CH BOB RATN CH UNJ Alpine's Sweet Chocolate Chip SPOT-ON, Dalana Bewley Huss

Rat Terrier, 6 Entries
Judge Sue Phillips
STANDARD
Male Puppy RBMV RBM 'PR'Gg Eye Of The Beholder, Jennifer Jones
Int. Male BMV BM BOW BOB 'PR'3bfburway The Leading Man, Barbara J Trammell
CH CH'PR'Cohills Sweet N Sour Sadie, Lexi Foster Jones, Jennifer Jones
RCH Listed Entry
GRCH GRCH Bur-way Unscripted, Barbara J Trammell
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran UAGI GRCH Cohills Anasazi Princess, Amanda Hill

Teddy Roosevelt Terrier, 10 Entries
Judge Sue Phillips
Jr. Male BM 'PR'Triple C's Red Raider, Cheryl Wimberly
BHM RBM Triple C Twisting In The Wind, Cheryl Wimberly
Female Puppy RBF Aspen's Chantilly Lace, Deborah Botruff
Int. Female BF BOW Jolie Bleu Moreau, Jean Moreau, Norman Moreau
BHF Triple C's Nitro Burning Gal, Cheryl Wimberly
CH BOB GRCH Aspen's Drive South, Deborah Botruff
RCH CH Triple C Red Neck Woman Of Ahk, Cheryl Wimberly
GRCH GRCH Aspen's Who Dat Ole Bleu Miss, Kathryn R Greer, Paul M Greer

Terrier Group Winners
Judge: Sue Phillips
1st) Rat Terrier, 'PR'3bfburway The Leading Man
2nd) American Pit Bull Terrier, RATN CH UNJ Alpine's Sweet Chocolate Chip SPOT-ON
3rd) Teddy Roosevelt Terrier, GRCH Aspen's Drive South

Companion Dogs

American Bully, 3 Entries
Judge Kathy Lorentzen
CH BOB GRCH Incredibullz Stan Lee, Samantha Burns, Hanks Burns
RCH CH Incredibullz Kota, Shelley Waffle

Dalmatian, 1 Entry
Judge Kathy Lorentzen
CH BOB URO1 CH Monumental High On Grace, Candace Powell

Schipperke, 3 Entries
Judge Kathy Lorentzen
CH BOB CH Mnm's Don't Tread On Me, Nancy Anderson, June A Moore
RCH AHD EN CH Bar Lo's Wendi From Heartthrobs, Nancy K Anderson

Yorkshire Terrier, 1 Entry
Judge Kathy Lorentzen
Male Puppy Invalid Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Kathy Lorentzen
1st) Yorkshire Terrier, Invalid Entry
2nd) American Bully, GRCH Incredibullz Stan Lee
3rd) Dalmatian, URO1 CH Monumental High On Grace
4th) Schipperke, CH Mnm's Don't Tread On Me

TOTAL DOG QUALIFIERS
American Pit Bull Terrier, RATN CH UNJ Alpine's Sweet Chocolate Chip SPOT-ON, Dalana Bewley Huss

BIS Rat Terrier, 'PR'3bfburway The Leading Man, Barbara J Trammell
RBIS Cane Corso Italiano, RATN URO1 CAX GRCH Massimo Di Pharaoh, James A Brasier