Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Trail Creek Dog Training Club, Inc. (11/08/2019) / Conformation - Saturday Show 2

November 9, 2019

Hosted By: Trail Creek Dog Training Club, Inc.

Location: LaPorte, Indiana

Guardian Dogs

American Bulldog, 1 Entry
Judge Robin Abbott
GRCH BOB GRCH Mojos Prophets Of Rage Aka Riot, Keri Goff

Bernese Mountain Dog, 1 Entry
Judge Robin Abbott
Jr. Male BM BOB Brighteye Star Walker, Sheila Grimm, Deborah Hotze

Boxer, 4 Entries
Judge Robin Abbott
BHM BM Rambo's Coyote 5.0, Laura Rambo, Amy Mills, Jim Mills
GRCH BOB NI PTA GRCH Rambo's Mdnite Whiskey Lullaby SPOT, Laura Rambo
RGRCH GRCH Dolce Infinito Von Rambo SPOT, Laura Rambo

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Robin Abbott
Jr. Female BF BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Great Dane, 1 Entry
Judge Robin Abbott
Male Puppy BM BOB Saravilla Midnite Quinnovation, Stephanie E Hayden

Newfoundland, 1 Entry
Judge Robin Abbott
CH BOB CH Gold Cups Nonstop To Mid Nite Sky, Jan Boggio

Rottweiler, 1 Entry
Judge Robin Abbott
Male Puppy BM BOB Zeko Vom Royal-empire Haus, Lee jill payne

Guardian Dog Group Winners
Judge: Robin Abbott
1st) Boxer, NI PTA GRCH Rambo's Mdnite Whiskey Lullaby SPOT
2nd) Doberman Pinscher, Listed Entry
3rd) Newfoundland, CH Gold Cups Nonstop To Mid Nite Sky
4th) American Bulldog, GRCH Mojos Prophets Of Rage Aka Riot

Scenthounds

Bluetick Coonhound, 1 Entry
Judge Robin Abbott
CH BOB CCH GRCH'PR'Woodz All Blue Black Jack, Kayde Wood, Brooklyne Wood, Jason Wood

Redbone Coonhound Entries
Judge Robin Abbott
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Dixie

Treeing Walker Coonhound, 2 Entries
Judge Robin Abbott
Adult Female BF BOB CH'PR'Stewarts Good Golly Miss Molly, Beth Jenkins, Michelle Zimmerman
CH CCH CH'PR'Muddy Creek Sip'n on sweet t, Michelle Williams

Scenthound Group Winners
Judge: Robin Abbott
1st) Treeing Walker Coonhound, CH'PR'Stewarts Good Golly Miss Molly
2nd) Bluetick Coonhound, CCH GRCH'PR'Woodz All Blue Black Jack

Gun Dogs

English Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Robin Abbott
BHF BF BOB CH Seawind's Bellatrix, Carol D'aloisio

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Robin Abbott
CH BOB CH URO2 Stonehenge Catch Me If You Can SPOT, Dawn Harbison, Greta Dalrymple

Epagneul Breton, 1 Entry
Judge Robin Abbott
ALL OTHER COLORS
ORANGE & WHITE
Jr. Male BMV BM BOB Smith's Olympus Sur Fergus TAN, Wesley Galloway, Margaret Galloway

Golden Retriever, 3 Entries
Judge Robin Abbott
Jr. Male BM Shaffer Countingstars Skyefire, Diane Stefani
CH BOB CH URO1 Hilkirk's A Capella Dancer SPOT, Denise M Vavla
GRCH GRCH Trailsend Locket Into My Heart, Alexis Johnson
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Toastys Denimstyle Power Drive, Denise M Vavla

Portuguese Water Dog, 1 Entry
Judge Robin Abbott
BHF BF BOB CH North Shore's Leaping Water, Cindy Petrey, Lois Quinn

Standard Poodle, 2 Entries
Judge Robin Abbott
Female Puppy BF BOB Mazinblue Nalas Pride Of Lekis, Melissa Browning
CH CH Mount Bethel Midnight Gryphon, Anna-rose G Wolff

Vizsla Entries
Judge Robin Abbott
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Paradox Glorious Adventure, Emmalee Hayden

Gun Dog Group Winners
Judge: Robin Abbott
1st) English Cocker Spaniel, CH Seawind's Bellatrix
2nd) Golden Retriever, CH URO1 Hilkirk's A Capella Dancer SPOT
3rd) Epagneul Breton, Smith's Olympus Sur Fergus TAN
4th) Standard Poodle, Mazinblue Nalas Pride Of Lekis

Northern Breeds

Siberian Husky Entries
Judge Robin Abbott
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran UWP UGRACH6 UCD CH URO2 Crimson's Criostail Blue Stare SPOT-ON, Tina Marie Mc Ginnis Or Charlotte Mc Ginnis

Northern Breed Group Winners
Judge: Robin Abbott

Herding Dogs

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Robin Abbott
Jr. Male BM BOB Treasure Tyme Love Potion #9, Natalie Boocher
CH URO1 UAGII CH Allstar's Epic Adventure, Kallie Bontrager

Border Collie, 3 Entries
Judge Robin Abbott
CH CH Bmw Back In Black, Rena Wright
RCH Listed Entry
GRCH BOB UAGI GRCH Holly Hills Moon & Stars Align, Debora J Getz, Kimberly Bachert

Bouvier Des Flandres, 1 Entry
Judge Robin Abbott
GRCH BOB URO1 EGCH Skyhi's Quietly Making Noise SPOT, Lee Ann Layman, Judith Allen

German Shepherd Dog, 4 Entries
Judge Robin Abbott
Male Puppy RBM Miller's Henryk Vom Haus Mahr, Lara Mahr
BHM BM Listed Entry
Open Female BF BOW URO1 CH India Hartis Bohemia Symphony, Lisa Weaver
GRCH BOB GRCH Alta-tollhaus Toronto, Julie Richards
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NFP BP Ida

Pumi, 1 Entry
Judge Robin Abbott
CH BOB CH Blueridge Vista Huba, J Nover-horn

Shetland Sheepdog, 3 Entries
Judge Robin Abbott
Female Puppy BF Wheatcroft's Lady Ameliarose, Kim Smith
GRCH BOB URX UWP UCD UROC UGRACH19 GRCH Wheatcroft's Lucky Shamrock SPOT-ON, Kim Smith
RGRCH GRCH URO1 Gh Mariah's Sunshine & Whiskey SPOT-ON, Suzanne L Crider, Danette Clayton
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran PTN UWP UCD UACHX UROC GRCH Mariahs Dream Chaser SPOT-ON, Suzanne L Crider

White Shepherd, 7 Entries
Judge Robin Abbott
Female Puppy BF CH Royal Show Me Some Pizzaz, Jean Reeves
CH CH URO2 Royal Aspen Little Wolf Love SPOT-ON, Jean Reeves, Eli Sandberg
GRCH BOB UAGI EGCH Royal Chantilly Sunrise SPOT, Jean Reeves
RGRCH URO1 GRCH Hollybrook's Wild Irish Rose, Denise Wilusz, Ron Wilusz
RBF Starfyre's Aged To Perfection Sharyl Sadowski

Herding Dog Group Winners
Judge: Robin Abbott
1st) Bouvier Des Flandres, URO1 EGCH Skyhi's Quietly Making Noise SPOT
2nd) White Shepherd, UAGI EGCH Royal Chantilly Sunrise SPOT
3rd) German Shepherd Dog, GRCH Alta-tollhaus Toronto
4th) Australian Shepherd, Treasure Tyme Love Potion #9

Companion Dogs

American Bully, 1 Entry
Judge Robin Abbott
BHM BM BOB CH Bfk Sampson, Mike Bratton

Biewer Terrier, 5 Entries
Judge Robin Abbott
Female Puppy BF BOB CH Fortune Star Salma Perfekt, Karen Hansen, Jaren Hansen
CH CH Queen Isabella, Kathleen Kruk
GRCH GRCH Lewis Brookwood Olaf, Kathleen Kruk, Michael Kruk
RGRCH GRCH Bff's Queen Roxanne, Kathleen A Kruk

Dalmatian, 1 Entry
Judge Robin Abbott
GRCH BOB GRCH Diamond C's Outta This World! SPOT, Andrea Hunderman And Kim Caines

Mi-Ki, 3 Entries
Judge Robin Abbott
Open Male BM BOW BOB CH My Little Axel Of Shekinah, Raeann Ralston
BHM RBM Listed Entry
BHF BF Listed Entry

Papillon, 1 Entry
Judge Robin Abbott
Jr. Female BF BOB Mck Waltz Of The Flowers, Paula Tucek

Poodle, 1 Entry
Judge Robin Abbott
MINIATURE
Adult Male BMV BM BOB Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Robin Abbott
1st) Dalmatian, GRCH Diamond C's Outta This World! SPOT
2nd) Papillon, Mck Waltz Of The Flowers
3rd) Mi-Ki, CH My Little Axel Of Shekinah
4th) Biewer Terrier, CH Fortune Star Salma Perfekt

TOTAL DOG QUALIFIERS
GERMAN SHEPHERD DOG, URO1 CH India Hartis Bohemia Symphony, Lisa Weaver

BIS Bouvier Des Flandres, URO1 EGCH Skyhi's Quietly Making Noise SPOT, Lee Ann Layman, Judith Allen
RBIS Dalmatian, GRCH Diamond C's Outta This World! SPOT, Andrea Hunderman And Kim Caines

View Event >