▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Ohio Toy Fox Terrier Association / Conformation - Sunday, Show 2

November 27, 2016

Location: Wapakoneta, Ohio

Guardian Dogs

Boxer, 3 Entries
Judge Tim Parr
Female Puppy BF CH Sat'elit Box Anelia, Nicole Ryan
CH BOB CH Sanchez's Dazzling Diamonds, Amanda Grimes
RBF CH Diamond Lane's Frozen Hearts Amanda Grimes

Cane Corso Italiano, 2 Entries
Judge Tim Parr
Jr. Male BM CH Rellim's Copper, Chad Miller
BHF BF BOW BOB CH Atomics Good Golly Ms Molly Di Cc, Michael B Thompson Ii, Marva Masseria-evans

Doberman Pinscher, 6 Entries
Judge Tim Parr
Jr. Female BF Listed Entry
CH CH Arete's Rising Sun, Vicki Hitzfield, Korey Hitzfield
RCH GRCH Arete Higherthananeagle Belmar, Vicki L Hitzfield
GRCH BOB GRCH Arete's Rocket Man, Vicki Hitzfield, Korey Hitzfield
RBF Listed Entry

Great Dane
Judge Tim Parr
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Windstone's Jazzman Lee, Pam Mendenhall

Rottweiler, 2 Entries
Judge Tim Parr
Jr. Female RBF Listed Entry
Int. Female BF BOB CH Halos Defining Moments W/ Desi, Katie E Maess

Guardian Dog Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) Doberman Pinscher, GRCH Arete's Rocket Man
2nd) Cane Corso Italiano, CH Rellim's Copper
3rd) Boxer, CH Sanchez's Dazzling Diamonds
4th) Rottweiler, CH Halos Defining Moments W/ Desi

Gun Dogs

English Springer Spaniel, 2 Entries
Judge Tim Parr
CH URO3 CH Kismet Joyful Song, Kimberly Winkler, Christine Carroll, Laurin Howard
GRCH BOB URO2 GRCH Riversong Bridge To Frogcreek, Christine Carroll And Kimberly S Winkler

German Shorthaired Pntr, 3 Entries
Judge Tim Parr
CH BOB GRCH Artus Vom Rollenwald, Julie Griswold
RCH UCD URO3 GRCH Anja Vom Vinnenberg SPOT, Julie Griswold

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Tim Parr
Int. Female BF BOB Laws Leather & Lace, Sue Bechtel, Cindy Laws, Amanda Mowery

Irish Red & White Setter, 4 Entries
Judge Tim Parr
Jr. Female BF Crossfire I Hope You Dance, Rachelle Ehrman, James C Ehrman
CH BOB CH Redwood's Princess Of Hearts, Amanda Mowery, James Ehrman
RCH CH Ehrmans Beloved Star Earendil, James C Ehrman
GRCH GRCH Aramis&ehrmans Knight Errant, Rachelle Ehrman, James Ehrman, Amanda Mowery, Michael Lamp

Labrador Retriever, 4 Entries
Judge Tim Parr
CH CH Red Birch's Doin' It My Way, Barbara Christman
RCH CH Frogcreek Shoot For The Stars, Christine Carroll, Kathy R Pflum
GRCH BOB GRCH Red Birch's Keepin The Faith, Barbara Christman

Standard Poodle, 5 Entries
Judge Tim Parr
Adult Male BM Jaset Litilann's Rough Justice, Carolyn E Plank
Female Puppy BF BOW Listed Entry
CH BOB GRCH Jacknic's Seal The Deal, Kathleen Esio-king
RCH CH Donovan's Donnrua Toirneach, Arletha Donovan

Standard Poodle M/C, 4 Entries
Judge Tim Parr
Jr. Female BF Listed Entry
CH GRCH Tova's Olive It More, Karen Gordon
GRCH BOB GRCH Tova's Star On Cloud Nine SPOT, Karen Gordon

Gun Dog Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) Standard Poodle M/C, GRCH Tova's Star On Cloud Nine SPOT
2nd) German Shorthaired Pntr, GRCH Artus Vom Rollenwald
3rd) Standard Poodle, GRCH Jacknic's Seal The Deal
4th) English Springer Spaniel, URO2 GRCH Riversong Bridge To Frogcreek

Northern Breeds

American Eskimo, 5 Entries
Judge Sharon Griffin
MINIATURE
Jr. Female BFV BF CH'PR'Bulach's Royal Roxy, Ronald Bulach
RBFV CH'PR'Bulach's Royal Ruby Ronald Bulach
CH BOB URO2 GRCH'PR'Pikatti's Ima Star, Jenifer Brimmer
RCH CH'PR'Miracles Magnificat At Pikatti, Jenifer Brimmer

Samoyed, 9 Entries
Judge Sharon Griffin
BHM BM CH Snowchiens Chasing The Dream 2, Mary J Hancock
Jr. Female BF BOW Listed Entry
CH GRCH Sfx Articcross French Kiss, Lori Chapek-carleton
RCH Listed Entry
GRCH BOB CA GRCH Dbl Helix Artic Crossnubloodatsfx, Lori Chapek-carleton

Siberian Husky, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
GRCH BOB GRCH Snowborn's Pick Up Lines, James C Holt, Diana Brumbaugh

Northern Breed Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Samoyed, CA GRCH Dbl Helix Artic Crossnubloodatsfx
2nd) American Eskimo, URO2 GRCH'PR'Pikatti's Ima Star
3rd) Siberian Husky, GRCH Snowborn's Pick Up Lines

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 4 Entries
Judge Sharon Griffin
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Adult Female BF Listed Entry
CH BOB CH Showgaits Mounted Horse Patrol, Tricia Suchanek
RCH Listed Entry

Australian Shepherd, 9 Entries
Judge Sharon Griffin
Jr. Female BF CH Northern Lights Tell No Lies, Tara Miller
CH CH URO1 Northern Lights Let's Tango, Mary Kocher
RCH CH Mvp's Havoc In Heaven, Michelle Allen
GRCH BOB URO2 GRCH Nlr's Strange Twist Of Fate, Tara Miller
RBF Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP Listed Entry
NFP BP Listed Entry

Belgian Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Sharon Griffin
CH BOB GRCH URO1 Aftershock Fortune Favor Cornus, Susan Geers-meiners
RCH Invalid Entry

Briard, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
CH BOB CH Jase Noir Du Roi Du Berger, Jan Wynne, Jack Wynne

Cardigan Welsh Corgi, 3 Entries
Judge Sharon Griffin
CH BOB CH Ula Mauna's Kittyhawk, Diana Brumbaugh And Deborah Brooks
RCH CH Where Rumors End At Jokin', Joseph Hunn, Nicole Palsgrove, Blythe Palsgrove
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

German Shepherd Dog, 6 Entries
Judge Sharon Griffin
Male Puppy BM Listed Entry
CH GRCH Casino Vom Royale, Emily Lewis
RCH Listed Entry
GRCH BOB GRCH White Whillow Tipsy V Noblwood, Linda Machorro, Annie Stoeckmann

Shetland Sheepdog, 5 Entries
Judge Sharon Griffin
Male Puppy RBM Listed Entry
BHM BM Listed Entry
CH UAGI CH Wheatcrofts Colleen Amandarose, Kim Smith
GRCH BOB GRCH Waltersway Kissed Bi Dejablue, Terri Korthals, Pamela Moore

White Shepherd, 6 Entries
Judge Sharon Griffin
Jr. Male BM CH Worrywort Quantum Leap, Linda Lipford
Female Puppy BF BOW CH Argeian Worrywort Nike, Linda Lipford
GRCH BOB GRCH Worrywort R-e-s-p-e-c-t, Linda Lipford
RBF Listed Entry

Herding Dog Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Belgian Shepherd Dog, GRCH URO1 Aftershock Fortune Favor Cornus
2nd) Shetland Sheepdog, GRCH Waltersway Kissed Bi Dejablue
3rd) Briard, CH Jase Noir Du Roi Du Berger
4th) Cardigan Welsh Corgi, CH Ula Mauna's Kittyhawk

Terriers

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
CH BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Parson Russell Terrier, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
GRCH BOB GRCH Schmoedee's Wild Card, Richard Klatt Or Pat Reisert

Terrier Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) American Pit Bull Terrier, Listed Entry
2nd) Parson Russell Terrier, GRCH Schmoedee's Wild Card

Companion Dogs

American Bully, 3 Entries
Judge Sharon Griffin
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB CH Odyssey Bullies Rhea Sunshine, Morgan Barrick
RCH CH Odyssey Bullies Bantai Of Ggk, Morgan Barrick, Monica Nelson

French Bulldog, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
BHM BM BOB CH Mar-baum's Proven Innocent, Mary C Baumgardner

Miniature Pinscher, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
CH BOB Listed Entry

Schipperke, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) American Bully, CH Odyssey Bullies Rhea Sunshine
2nd) French Bulldog, CH Mar-baum's Proven Innocent
3rd) Miniature Pinscher, Listed Entry
4th) Schipperke, Listed Entry

BIS Belgian Shepherd Dog, GRCH URO1 Aftershock Fortune Favor Cornus, Susan Geers-meiners
RBIS Doberman Pinscher, GRCH Arete's Rocket Man, Vicki Hitzfield, Korey Hitzfield