▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Ohio Toy Fox Terrier Association / Conformation - Sunday, Show 1

November 27, 2016

Location: Wapakoneta, Ohio

Guardian Dogs

Boxer, 3 Entries
Judge Sharon Griffin
Female Puppy BF CH Diamond Lane's Frozen Hearts, Amanda Grimes
CH BOB CH Sanchez's Dazzling Diamonds, Amanda Grimes
RBF CH Sat'elit Box Anelia Nicole Ryan

Cane Corso Italiano, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
Jr. Male BM BOW BOB CH Rellim's Copper, Chad Miller
BHF BF CH Atomics Good Golly Ms Molly Di Cc, Michael B Thompson Ii, Marva Masseria-evans

Doberman Pinscher, 6 Entries
Judge Sharon Griffin
Jr. Female BF Listed Entry
CH BOB GRCH Arete Higherthananeagle Belmar, Vicki L Hitzfield
RCH CH Winmar's Rush N River V Arete, Vicki Hitzfield, Lisa Burroff
GRCH GRCH Arete's Rocket Man, Vicki Hitzfield, Korey Hitzfield
RBF Listed Entry

Great Dane
Judge Sharon Griffin
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Windstone's Jazzman Lee, Pam Mendenhall

Leonberger, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Male Puppy BM BOB CH Tsavo's I'll Stand By You, Angela Mozeleski

Rottweiler, 4 Entries
Judge Sharon Griffin
Jr. Male BM BOW Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry
Int. Female BF CH Halos Defining Moments W/ Desi, Katie E Maess
CH BOB URO1 CH Loral's Wiseguy, Jacki Karnap

Guardian Dog Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Cane Corso Italiano, CH Rellim's Copper
2nd) Doberman Pinscher, GRCH Arete Higherthananeagle Belmar
3rd) Rottweiler, URO1 CH Loral's Wiseguy
4th) Leonberger, CH Tsavo's I'll Stand By You

Gun Dogs

English Springer Spaniel, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
CH URO3 CH Kismet Joyful Song, Kimberly Winkler, Christine Carroll, Laurin Howard
GRCH BOB URO2 GRCH Riversong Bridge To Frogcreek, Christine Carroll And Kimberly S Winkler

German Shorthaired Pntr, 3 Entries
Judge Sharon Griffin
CH BOB UCD URO3 GRCH Anja Vom Vinnenberg SPOT, Julie Griswold
RCH GRCH Artus Vom Rollenwald, Julie Griswold

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
Int. Female BF BOB Laws Leather & Lace, Sue Bechtel, Cindy Laws, Amanda Mowery
CH URO1 CH Thundergold's Much Ado About S, Catherine A Wright, William R Wright

Irish Red & White Setter, 4 Entries
Judge Sharon Griffin
Jr. Female BF Crossfire I Hope You Dance, Rachelle Ehrman, James C Ehrman
CH CH Ehrmans Beloved Star Earendil, James C Ehrman
RCH CH Redwood's Princess Of Hearts, Amanda Mowery, James Ehrman
GRCH BOB GRCH Aramis&ehrmans Knight Errant, Rachelle Ehrman, James Ehrman, Amanda Mowery, Michael Lamp

Labrador Retriever, 4 Entries
Judge Sharon Griffin
CH BOB CH Frogcreek Shoot For The Stars, Christine Carroll, Kathy R Pflum
RCH CH Red Birch's Doin' It My Way, Barbara Christman
GRCH GRCH Red Birch's Keepin The Faith, Barbara Christman

Standard Poodle, 5 Entries
Judge Sharon Griffin
Adult Male BM Jaset Litilann's Rough Justice, Carolyn E Plank
Female Puppy BF BOW Listed Entry
CH BOB GRCH Jacknic's Seal The Deal, Kathleen Esio-king
RCH CH Donovan's Donnrua Toirneach, Arletha Donovan

Standard Poodle M/C, 4 Entries
Judge Sharon Griffin
Jr. Female BF Listed Entry
CH GRCH Tova's Olive It More, Karen Gordon
GRCH BOB GRCH Tova's Star On Cloud Nine SPOT, Karen Gordon

Gun Dog Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Standard Poodle, GRCH Jacknic's Seal The Deal
2nd) English Springer Spaniel, URO2 GRCH Riversong Bridge To Frogcreek
3rd) Standard Poodle M/C, GRCH Tova's Star On Cloud Nine SPOT
4th) German Shorthaired Pntr, UCD URO3 GRCH Anja Vom Vinnenberg SPOT

Northern Breeds

American Eskimo, 5 Entries
Judge Tim Parr
MINIATURE
Jr. Female BFV BF CH'PR'Bulach's Royal Ruby, Ronald Bulach
RBFV CH'PR'Bulach's Royal Roxy Ronald Bulach
CH BOB URO2 GRCH'PR'Pikatti's Ima Star, Jenifer Brimmer
RCH CH'PR'Miracles Magnificat At Pikatti, Jenifer Brimmer

Samoyed, 9 Entries
Judge Tim Parr
BHM BM CH Snowchiens Chasing The Dream 2, Mary J Hancock
Jr. Female BF BOW Listed Entry
CH GRCH Sfx Articcross French Kiss, Lori Chapek-carleton
RCH Listed Entry
GRCH BOB GRCH Sfx Articcross Make It So, Lori Chapek-carleton

Siberian Husky, 2 Entries
Judge Tim Parr
GRCH BOB GRCH Snowborn's Pick Up Lines, James C Holt, Diana Brumbaugh

Northern Breed Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) Samoyed, GRCH Sfx Articcross Make It So
2nd) Siberian Husky, GRCH Snowborn's Pick Up Lines
3rd) American Eskimo, URO2 GRCH'PR'Pikatti's Ima Star

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 4 Entries
Judge Tim Parr
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Adult Female RBF Listed Entry
BHF BF Listed Entry
CH BOB CH Showgaits Mounted Horse Patrol, Tricia Suchanek

Australian Shepherd, 9 Entries
Judge Tim Parr
Jr. Female BF BOB Listed Entry
CH CH URO1 Northern Lights Let's Tango, Mary Kocher
RCH Listed Entry
GRCH URO2 GRCH Nlr's Strange Twist Of Fate, Tara Miller
RBF CH Northern Lights Tell No Lies Tara Miller
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP Listed Entry
NFP BP Listed Entry

Belgian Shepherd Dog, 4 Entries
Judge Tim Parr
CH BOB CH Burr Oak The Hurricane, Jacki Karnap
RCH CH Cornus Thomas John, Susan Geers-meiners, Robert J Meiners, Carol Dunton

Briard, 1 Entry
Judge Tim Parr
CH BOB CH Jase Noir Du Roi Du Berger, Jan Wynne, Jack Wynne

Cardigan Welsh Corgi, 3 Entries
Judge Tim Parr
CH BOB CH Ula Mauna's Kittyhawk, Diana Brumbaugh And Deborah Brooks
RCH UAGI URO1 CH Ziljo-car-nik Braith, Joseph S Hunn Jr, Nikki Palsgrove, Blythe Palsgrove
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

German Shepherd Dog, 6 Entries
Judge Tim Parr
Male Puppy BM Listed Entry
CH GRCH Casino Vom Royale, Emily Lewis
RCH CH Skye's The Limit Vom Royale, Patricia A Walters, Gail A Bauer
GRCH BOB GRCH White Whillow Tipsy V Noblwood, Linda Machorro, Annie Stoeckmann

Shetland Sheepdog, 6 Entries
Judge Tim Parr
Male Puppy BM Listed Entry
BHM RBM Listed Entry
CH UAGI CH Wheatcrofts Colleen Amandarose, Kim Smith
RCH Listed Entry
GRCH BOB GRCH Waltersway Kissed Bi Dejablue, Terri Korthals, Pamela Moore

White Shepherd, 6 Entries
Judge Tim Parr
Jr. Male BM CH Worrywort Quantum Leap, Linda Lipford
Female Puppy BF BOW CH Argeian Worrywort Nike, Linda Lipford
GRCH BOB GRCH Worrywort Pass It Along, Linda Lipford
RBF Listed Entry

Herding Dog Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) Belgian Shepherd Dog, CH Burr Oak The Hurricane
2nd) Shetland Sheepdog, GRCH Waltersway Kissed Bi Dejablue
3rd) German Shepherd Dog, GRCH White Whillow Tipsy V Noblwood
4th) Briard, CH Jase Noir Du Roi Du Berger

Terriers

American Pit Bull Terrier
Judge Tim Parr
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Miniature Schnauzer, 1 Entry
Judge Tim Parr
Female Puppy BF BOB Wrightime Red Hot Kandies, Risa Wright

Parson Russell Terrier, 1 Entry
Judge Tim Parr
GRCH BOB GRCH Schmoedee's Wild Card, Richard Klatt Or Pat Reisert

Terrier Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) Parson Russell Terrier, GRCH Schmoedee's Wild Card
2nd) Miniature Schnauzer, Wrightime Red Hot Kandies

Companion Dogs

American Bully, 3 Entries
Judge Tim Parr
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF CH Odyssey Bullies Rhea Sunshine, Morgan Barrick
CH BOB CH Odyssey Bullies Bantai Of Ggk, Morgan Barrick, Monica Nelson

French Bulldog, 1 Entry
Judge Tim Parr
BHM BM BOB CH Mar-baum's Proven Innocent, Mary C Baumgardner

Miniature Pinscher, 1 Entry
Judge Tim Parr
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Schipperke, 1 Entry
Judge Tim Parr
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Yorkshire Terrier, 1 Entry
Judge Tim Parr
CH BOB CH Majestik Mountain Dewey, Diane Mc Dermitt

Companion Dog Group Winners
Judge: Tim Parr
1st) Yorkshire Terrier, CH Majestik Mountain Dewey
2nd) American Bully, CH Odyssey Bullies Bantai Of Ggk
3rd) Miniature Pinscher, Listed Entry
4th) French Bulldog, CH Mar-baum's Proven Innocent

BIS Belgian Shepherd Dog, CH Burr Oak The Hurricane, Jacki Karnap
RBIS Yorkshire Terrier, CH Majestik Mountain Dewey, Diane Mc Dermitt