▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Ohio Toy Fox Terrier Association / Conformation - Saturday, Show 1

November 26, 2016

Location: Wapakoneta, Ohio

Guardian Dogs

Boxer, 3 Entries
Judge John F Davidson
Female Puppy BF CH Diamond Lane's Frozen Hearts, Amanda Grimes
CH BOB CH Sanchez's Dazzling Diamonds, Amanda Grimes
RBF CH Sat'elit Box Anelia Nicole Ryan

Cane Corso Italiano, 1 Entry
Judge John F Davidson
Jr. Male BM BOB CH Rellim's Copper, Chad Miller

Doberman Pinscher, 5 Entries
Judge John F Davidson
Jr. Female BF Listed Entry
CH GRCH Arete Higherthananeagle Belmar, Vicki L Hitzfield
RCH CH Arete's Rising Sun, Vicki Hitzfield, Korey Hitzfield
GRCH BOB GRCH Arete's Rocket Man, Vicki Hitzfield, Korey Hitzfield

Great Dane
Judge John F Davidson
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Windstone's Jazzman Lee, Pam Mendenhall

Leonberger, 2 Entries
Judge John F Davidson
Male Puppy BM CH Tsavo's I'll Stand By You, Angela Mozeleski
GRCH BOB URO1 GRCH Lady Derika Of High Alps, Angela Mozeleski

Rottweiler, 3 Entries
Judge John F Davidson
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Int. Female BF CH Halos Defining Moments W/ Desi, Katie E Maess
CH URO1 CH Loral's Wiseguy, Jacki Karnap

Guardian Dog Group Winners
Judge: John F Davidson
1st) Doberman Pinscher, GRCH Arete's Rocket Man
2nd) Rottweiler, Listed Entry
3rd) Leonberger, URO1 GRCH Lady Derika Of High Alps
4th) Boxer, CH Sanchez's Dazzling Diamonds

Scenthounds

English Coonhound, 2 Entries
Judge John F Davidson
Adult Female BF BOB GRCH'PR'Jessup-n-co. Our Girl Pearl, Cyndi Osenbaugh, Terry Jessup
RBF GRCH'PR'North Star's All Gussied Up Larry W Wilhelm Or Cyndi Osenbaugh

Redbone Coonhound, 2 Entries
Judge John F Davidson
Jr. Male BM BOW BOB CCH CH'PR'Blk Knights Jags Twisted Hans, Deborah M Crump, Mary Bergbauer
Adult Female BF GRCH'PR'Black Knights Sabella, Deborah M Crump, Amanda Alexander, Mary Bergbauer

Scenthound Group Winners
Judge: John F Davidson
1st) Redbone Coonhound, CCH CH'PR'Blk Knights Jags Twisted Hans
2nd) English Coonhound, GRCH'PR'Jessup-n-co. Our Girl Pearl

Sighthounds & Pariah Dogs

Pharaoh Hound, 1 Entry
Judge John F Davidson
CH BOB CH Apollinaire Hallam Carpe Viam, Kendra Williams

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: John F Davidson
1st) Pharaoh Hound, CH Apollinaire Hallam Carpe Viam

Gun Dogs

Chesapeake Bay Retriever, 1 Entry
Judge John F Davidson
CH BOB CH URO1 Northwyns Miss Evvie Lyn, Elizabeth Mignin

English Cocker Spaniel, 2 Entries
Judge John F Davidson
CH BOB CH Downondas Kindred At Kathben, Christine B Allen
GRCH GRCH Kathbens Summer Downonda Farm, Christine B Allen

English Springer Spaniel, 2 Entries
Judge John F Davidson
CH URO3 CH Kismet Joyful Song, Kimberly Winkler, Christine Carroll, Laurin Howard
GRCH BOB URO2 GRCH Riversong Bridge To Frogcreek, Christine Carroll And Kimberly S Winkler

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge John F Davidson
Male Puppy BM BOB GRCH Artus Vom Rollenwald, Julie Griswold
CH Listed Entry

Golden Retriever, 1 Entry
Judge John F Davidson
Int. Female BF BOB Laws Leather & Lace, Sue Bechtel, Cindy Laws, Amanda Mowery

Irish Red & White Setter, 4 Entries
Judge John F Davidson
Jr. Male BM BOW Listed Entry
Jr. Female BF Crossfire I Hope You Dance, Rachelle Ehrman, James C Ehrman
CH CH Ehrmans Beloved Star Earendil, James C Ehrman
GRCH BOB GRCH Aramis&ehrmans Knight Errant, Rachelle Ehrman, James Ehrman, Amanda Mowery, Michael Lamp

Labrador Retriever, 5 Entries
Judge John F Davidson
CH CH Red Birch's Doin' It My Way, Barbara Christman
RCH GRCH Mc Cabe Creek Hop Along Buckeye, Patricia A Finch, William P Finch
GRCH BOB GRCH Red Birch's Keepin The Faith, Barbara Christman

Standard Poodle, 5 Entries
Judge John F Davidson
Adult Male BM Jaset Litilann's Rough Justice, Carolyn E Plank
Female Puppy BF BOW Listed Entry
CH BOB GRCH Jacknic's Seal The Deal, Kathleen Esio-king
RCH CH Donovan's Donnrua Toirneach, Arletha Donovan

Standard Poodle M/C, 4 Entries
Judge John F Davidson
Jr. Female BF Listed Entry
CH GRCH Tova's Olive It More, Karen Gordon
GRCH BOB GRCH Tova's Star On Cloud Nine SPOT, Karen Gordon

Weimaraner, 2 Entries
Judge John F Davidson
Int. Female BF Listed Entry
CH BOB CH Pretzels For Breakfast, Janet Hare
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Luxe All You Can Eat Spaghetti, Jan Hare

Gun Dog Group Winners
Judge: John F Davidson
1st) Standard Poodle, GRCH Jacknic's Seal The Deal
2nd) English Springer Spaniel, URO2 GRCH Riversong Bridge To Frogcreek
3rd) Standard Poodle M/C, GRCH Tova's Star On Cloud Nine SPOT
4th) English Cocker Spaniel, CH Downondas Kindred At Kathben

Northern Breeds

Alaskan Malamute, 3 Entries
Judge John F Davidson
CH BOB CH Car-bens Make My Day, Cindy Benson And Patty Carlisle
RCH CA GRCH Snoshire's Shadowfax At Snospirit, Debbie Carter

American Eskimo, 2 Entries
Judge John F Davidson
MINIATURE
Jr. Female BFV RBF CH'PR'Bulach's Royal Ruby, Ronald Bulach
STANDARD
Jr. Female BFV BF BOB CH'PR'Bulach's Royal Kassie, Ronald Bulach

Samoyed, 5 Entries
Judge John F Davidson
BHM BM BOW CH Snowchiens Chasing The Dream 2, Mary J Hancock
Jr. Female BF Listed Entry
CH CH Snowbaer Walk On The Wild Side, Coleen M Baer
GRCH BOB GRCH Trail Wynd's Chasing The Dream, Mary Hancock And Susan Wade
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Kolinka's Moonstone O Snowbaer, Coleen Baer

Siberian Husky, 2 Entries
Judge John F Davidson
GRCH BOB GRCH Snowborn's Pick Up Lines, James C Holt, Diana Brumbaugh

Northern Breed Group Winners
Judge: John F Davidson
1st) Samoyed, GRCH Trail Wynd's Chasing The Dream
2nd) Alaskan Malamute, CH Car-bens Make My Day
3rd) Siberian Husky, GRCH Snowborn's Pick Up Lines
4th) American Eskimo, CH'PR'Bulach's Royal Kassie

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 4 Entries
Judge Sally A Davidson
Male Puppy RBM Listed Entry
BHM BM BOW BOB CH Showgaits Mounted Horse Patrol, Tricia Suchanek
Female Puppy BF Listed Entry
BHF RBF Listed Entry

Australian Shepherd, 8 Entries
Judge Sally A Davidson
Jr. Male BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW Listed Entry
CH CH URO1 Northern Lights Let's Tango, Mary Kocher
RCH Listed Entry
GRCH BOB URO2 GRCH Nlr's Strange Twist Of Fate, Tara Miller
RBF CH Northern Lights Tell No Lies Tara Miller
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP Listed Entry
NFP BP Listed Entry

Belgian Shepherd Dog, 4 Entries
Judge Sally A Davidson
CH BOB GRCH URO1 Aftershock Fortune Favor Cornus, Susan Geers-meiners
RCH CH Cornus Thomas John, Susan Geers-meiners, Robert J Meiners, Carol Dunton

Briard, 1 Entry
Judge Sally A Davidson
CH BOB CH Jase Noir Du Roi Du Berger, Jan Wynne, Jack Wynne

German Shepherd Dog, 6 Entries
Judge Sally A Davidson
Male Puppy BM Listed Entry
CH GRCH Casino Vom Royale, Emily Lewis
RCH CH Skye's The Limit Vom Royale, Patricia A Walters, Gail A Bauer
GRCH BOB URO1 GRCH Jdm's Tonka Tank Of Tanglewood, Lara Staples

La Catahoula Leopard Dog, 1 Entry
Judge Sally A Davidson
GRCH BOB GRCH J Cross' Halo, Amanda Tikkanen

Shetland Sheepdog, 5 Entries
Judge Sally A Davidson
Male Puppy BM Listed Entry
BHM RBM Listed Entry
CH Listed Entry
GRCH BOB GRCH Waltersway Kissed Bi Dejablue, Terri Korthals, Pamela Moore

White Shepherd, 6 Entries
Judge Sally A Davidson
Jr. Male BM CH Worrywort Quantum Leap, Linda Lipford
Female Puppy BF BOW CH Argeian Worrywort Nike, Linda Lipford
GRCH BOB CA UWP UNJCH GRCH Dw's Worrywort Hijack My Heart, Linda Lipford
RBF Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Hollybrook's Wild Irish Rose, Denise Wilusz, Ron Wilusz

Herding Dog Group Winners
Judge: Sally A Davidson
1st) Shetland Sheepdog, GRCH Waltersway Kissed Bi Dejablue
2nd) German Shepherd Dog, URO1 GRCH Jdm's Tonka Tank Of Tanglewood
3rd) Belgian Shepherd Dog, GRCH URO1 Aftershock Fortune Favor Cornus
4th) Briard, CH Jase Noir Du Roi Du Berger

Terriers

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge Sally A Davidson
Adult Female BF BOB Bethany's Cali Blue Magic, Bobby A Schaefer

Parson Russell Terrier, 1 Entry
Judge Sally A Davidson
CH BOB Listed Entry

Toy Fox Terrier, 1 Entry
Judge Sally A Davidson
GRCH BOB AI NE PTM GRCH Lillys Alexxander Ragtime, Arlene G King

Terrier Group Winners
Judge: Sally A Davidson
1st) Toy Fox Terrier, AI NE PTM GRCH Lillys Alexxander Ragtime
2nd) American Pit Bull Terrier, Bethany's Cali Blue Magic
3rd) Parson Russell Terrier, Listed Entry

Companion Dogs

American Bully, 1 Entry
Judge Sally A Davidson
Jr. Female Invalid Entry

French Bulldog, 1 Entry
Judge Sally A Davidson
BHM BM BOB CH Mar-baum's Proven Innocent, Mary C Baumgardner

Miniature Pinscher, 1 Entry
Judge Sally A Davidson
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Papillon, 1 Entry
Judge Sally A Davidson
CH BOB CH Liberty's Storm Of Mistyisle, Joyce A Mc Ginnis

Schipperke, 1 Entry
Judge Sally A Davidson
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Yorkshire Terrier, 2 Entries
Judge Sally A Davidson
CH CH Majestik Mountain Dewey, Diane Mc Dermitt
GRCH BOB GRCH Wexford's Moonlight Finale, Cheryl Hill

Companion Dog Group Winners
Judge: Sally A Davidson
1st) Yorkshire Terrier, GRCH Wexford's Moonlight Finale
2nd) Papillon, CH Liberty's Storm Of Mistyisle
3rd) French Bulldog, CH Mar-baum's Proven Innocent
4th) American Bully, Invalid Entry

BIS Shetland Sheepdog, GRCH Waltersway Kissed Bi Dejablue, Terri Korthals, Pamela Moore
RBIS Yorkshire Terrier, GRCH Wexford's Moonlight Finale, Cheryl Hill