▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Ohio Toy Fox Terrier Association / Conformation - Friday, Show 2

November 25, 2016

Location: Wapakoneta, Ohio

Guardian Dogs

Boxer, 4 Entries
Judge Sue Phillips
Female Puppy RBF CH Diamond Lane's Frozen Hearts, Amanda Grimes
BHF BF BOB CH Dolce Infinito Von Rambo, Laura Rambo
CH CH Sanchez's Dazzling Diamonds, Amanda Grimes

Cane Corso Italiano, 1 Entry
Judge Sue Phillips
BHF BF BOB CH Atomics Good Golly Ms Molly Di Cc, Michael B Thompson Ii, Marva Masseria-evans

Doberman Pinscher, 3 Entries
Judge Sue Phillips
CH BOB GRCH Arete's Rocket Man, Vicki Hitzfield, Korey Hitzfield
RCH CH Arete's Rising Sun, Vicki Hitzfield, Korey Hitzfield

Great Dane
Judge Sue Phillips
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Windstone's Jazzman Lee, Pam Mendenhall

Leonberger, 2 Entries
Judge Sue Phillips
Male Puppy BM BOB CH Tsavo's I'll Stand By You, Angela Mozeleski
GRCH URO1 GRCH Lady Derika Of High Alps, Angela Mozeleski

Guardian Dog Group Winners
Judge: Sue Phillips
1st) Doberman Pinscher, GRCH Arete's Rocket Man
2nd) Leonberger, CH Tsavo's I'll Stand By You
3rd) Cane Corso Italiano, CH Atomics Good Golly Ms Molly Di Cc
4th) Boxer, CH Dolce Infinito Von Rambo

Scenthounds

English Coonhound, 2 Entries
Judge Sue Phillips
Adult Female BF BOB GRCH'PR'Jessup-n-co. Our Girl Pearl, Cyndi Osenbaugh, Terry Jessup
RBF GRCH'PR'North Star's All Gussied Up Larry W Wilhelm Or Cyndi Osenbaugh

Redbone Coonhound, 2 Entries
Judge Sue Phillips
Jr. Male BM BOW BOB CCH CH'PR'Blk Knights Jags Twisted Hans, Deborah M Crump, Mary Bergbauer
Adult Female BF GRCH'PR'Black Knights Sabella, Deborah M Crump, Amanda Alexander, Mary Bergbauer

Treeing Walker Coonhound, 2 Entries
Judge Sue Phillips
Female Puppy BF 'PR'Buckeye Vly Dbl Shot Of Crown, Tiffany Kieffer, Damien Schmersal
CH BOB CCH CH'PR'Stackem Up He's How Pros Play, Tricia L Snedegar, Tiffany Kieffer

Scenthound Group Winners
Judge: Sue Phillips
1st) English Coonhound, GRCH'PR'Jessup-n-co. Our Girl Pearl
2nd) Treeing Walker Coonhound, CCH CH'PR'Stackem Up He's How Pros Play
3rd) Redbone Coonhound, CCH CH'PR'Blk Knights Jags Twisted Hans

Gun Dogs

English Cocker Spaniel, 2 Entries
Judge Sue Phillips
CH CH Downondas Kindred At Kathben, Christine B Allen
GRCH BOB GRCH Kathbens Summer Downonda Farm, Christine B Allen

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Sue Phillips
Male Puppy BM BOB GRCH Artus Vom Rollenwald, Julie Griswold

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Sue Phillips
Int. Female RBF Laws Leather & Lace, Sue Bechtel, Cindy Laws, Amanda Mowery
BHF BF BOB Listed Entry

Irish Red & White Setter, 4 Entries
Judge Sue Phillips
CH BOB CH Redwood's Princess Of Hearts, Amanda Mowery, James Ehrman
RCH CH Ehrmans Beloved Star Earendil, James C Ehrman
GRCH GRCH Aramis&ehrmans Knight Errant, Rachelle Ehrman, James Ehrman, Amanda Mowery, Michael Lamp

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Sue Phillips
CH BOB GRCH Mc Cabe Creek Hop Along Buckeye, Patricia A Finch, William P Finch

Standard Poodle, 4 Entries
Judge Sue Phillips
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB GRCH Jacknic's Seal The Deal, Kathleen Esio-king
RCH CH Donovan's Donnrua Toirneach, Arletha Donovan

Standard Poodle M/C, 1 Entry
Judge Sue Phillips
GRCH BOB URO1 GRCH Jacknic's Colorful Language SPOT, Kathleen Esio-king

Gun Dog Group Winners
Judge: Sue Phillips
1st) Standard Poodle M/C, URO1 GRCH Jacknic's Colorful Language SPOT
2nd) English Cocker Spaniel, GRCH Kathbens Summer Downonda Farm
3rd) Standard Poodle, GRCH Jacknic's Seal The Deal
4th) Labrador Retriever, GRCH Mc Cabe Creek Hop Along Buckeye

Northern Breeds

Alaskan Malamute, 3 Entries
Judge Sue Phillips
CH BOB CH Car-bens Make My Day, Cindy Benson And Patty Carlisle
RCH CA GRCH Snoshire's Shadowfax At Snospirit, Debbie Carter

American Eskimo, 5 Entries
Judge Sue Phillips
MINIATURE
Jr. Female BFV BF CH'PR'Bulach's Royal Ruby, Ronald Bulach
RBFV Invalid Entry
CH BOB URO2 GRCH'PR'Pikatti's Ima Star, Jenifer Brimmer
RCH CH'PR'Smokey Mtn's Man In The Mirror, Candice Chamberlain Or Michael Chamberlain

Samoyed, 4 Entries
Judge Sue Phillips
BHM BM BOW BOB CH Snowchiens Chasing The Dream 2, Mary J Hancock
Jr. Female BF Listed Entry
GRCH GRCH Trail Wynd's Chasing The Dream, Mary Hancock And Susan Wade

Northern Breed Group Winners
Judge: Sue Phillips
1st) Samoyed, CH Snowchiens Chasing The Dream 2
2nd) Alaskan Malamute, CH Car-bens Make My Day
3rd) American Eskimo, URO2 GRCH'PR'Pikatti's Ima Star

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 4 Entries
Judge Richard Klatt
Male Puppy RBM Listed Entry
BHM BM BOW BOB CH Showgaits Mounted Horse Patrol, Tricia Suchanek
Adult Female RBF Listed Entry
BHF BF Listed Entry

Australian Shepherd, 9 Entries
Judge Richard Klatt
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry
CH GRCH Northern Lights Ask No Questions, Tara Miller
RCH Listed Entry
GRCH URO2 GRCH Nlr's Strange Twist Of Fate, Tara Miller
RBM CH URO1 Northern Lights Let's Tango Mary Kocher
RBF CH Northern Lights Tell No Lies Tara Miller
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP Listed Entry
NFP BP Listed Entry

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Richard Klatt
TERVUEREN
Adult Male BMV BM BOB CH Aftershock Exeter, Susan Geers-meiners

Briard, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB CH Jase Noir Du Roi Du Berger, Jan Wynne, Jack Wynne

Cardigan Welsh Corgi
Judge Richard Klatt
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

German Shepherd Dog, 7 Entries
Judge Richard Klatt
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Female Puppy BF CH Skye's The Limit Vom Royale, Patricia A Walters, Gail A Bauer
CH GRCH Casino Vom Royale, Emily Lewis
RCH Listed Entry
GRCH BOB URO1 GRCH Jdm's Tonka Tank Of Tanglewood, Lara Staples
RBF Piper Vom Royale Sarah Blesch, Gail Bauer

Icelandic Sheepdog, 2 Entries
Judge Richard Klatt
Int. Male BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry

Shetland Sheepdog, 3 Entries
Judge Richard Klatt
Male Puppy RBM Listed Entry
BHM BM Listed Entry
GRCH BOB GRCH Waltersway Kissed Bi Dejablue, Terri Korthals, Pamela Moore

White Shepherd, 2 Entries
Judge Richard Klatt
GRCH BOB GRCH Worrywort R-e-s-p-e-c-t, Linda Lipford
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Hollybrook's Wild Irish Rose, Denise Wilusz, Ron Wilusz

Herding Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Shetland Sheepdog, GRCH Waltersway Kissed Bi Dejablue
2nd) Briard, CH Jase Noir Du Roi Du Berger
3rd) German Shepherd Dog, URO1 GRCH Jdm's Tonka Tank Of Tanglewood
4th) Belgian Shepherd Dog, CH Aftershock Exeter

Companion Dogs

Miniature Pinscher, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Schipperke, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Yorkshire Terrier, 2 Entries
Judge Richard Klatt
CH CH Majestik Mountain Dewey, Diane Mc Dermitt
GRCH BOB GRCH Wexford's Moonlight Finale, Cheryl Hill

Companion Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Yorkshire Terrier, GRCH Wexford's Moonlight Finale
2nd) Miniature Pinscher, Listed Entry
3rd) Schipperke, Listed Entry

BIS Shetland Sheepdog, GRCH Waltersway Kissed Bi Dejablue, Terri Korthals, Pamela Moore
RBIS Doberman Pinscher, GRCH Arete's Rocket Man, Vicki Hitzfield, Korey Hitzfield