▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Ohio Toy Fox Terrier Association / Conformation - Friday, Show 1

November 25, 2016

Location: Wapakoneta, Ohio

Guardian Dogs

Boxer, 4 Entries
Judge Richard Klatt
Female Puppy RBF CH Diamond Lane's Frozen Hearts, Amanda Grimes
BHF BF CH Dolce Infinito Von Rambo, Laura Rambo
CH BOB CH Sanchez's Dazzling Diamonds, Amanda Grimes

Cane Corso Italiano, 1 Entry
Judge Richard Klatt
BHF BF BOB CH Atomics Good Golly Ms Molly Di Cc, Michael B Thompson Ii, Marva Masseria-evans

Doberman Pinscher, 3 Entries
Judge Richard Klatt
CH BOB GRCH Arete's Rocket Man, Vicki Hitzfield, Korey Hitzfield
RCH CH Arete's Rising Sun, Vicki Hitzfield, Korey Hitzfield

Great Dane
Judge Richard Klatt
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Windstone's Jazzman Lee, Pam Mendenhall

Leonberger, 2 Entries
Judge Richard Klatt
Male Puppy BM BOB CH Tsavo's I'll Stand By You, Angela Mozeleski
GRCH URO1 GRCH Lady Derika Of High Alps, Angela Mozeleski

Guardian Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Doberman Pinscher, GRCH Arete's Rocket Man
2nd) Cane Corso Italiano, CH Atomics Good Golly Ms Molly Di Cc
3rd) Leonberger, CH Tsavo's I'll Stand By You
4th) Boxer, CH Sanchez's Dazzling Diamonds

Scenthounds

English Coonhound, 2 Entries
Judge Richard Klatt
Adult Female BF BOB GRCH'PR'North Star's All Gussied Up, Larry W Wilhelm Or Cyndi Osenbaugh
RBF GRCH'PR'Jessup-n-co. Our Girl Pearl Cyndi Osenbaugh, Terry Jessup

Redbone Coonhound, 2 Entries
Judge Richard Klatt
Jr. Male BM BOW BOB CCH CH'PR'Blk Knights Jags Twisted Hans, Deborah M Crump, Mary Bergbauer
Adult Female BF GRCH'PR'Black Knights Sabella, Deborah M Crump, Amanda Alexander, Mary Bergbauer

Treeing Walker Coonhound, 2 Entries
Judge Richard Klatt
Female Puppy BF 'PR'Buckeye Vly Dbl Shot Of Crown, Tiffany Kieffer, Damien Schmersal
CH BOB CCH CH'PR'Stackem Up He's How Pros Play, Tricia L Snedegar, Tiffany Kieffer

Scenthound Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Redbone Coonhound, CCH CH'PR'Blk Knights Jags Twisted Hans
2nd) Treeing Walker Coonhound, 'PR'Buckeye Vly Dbl Shot Of Crown
3rd) English Coonhound, GRCH'PR'North Star's All Gussied Up

Gun Dogs

English Cocker Spaniel, 2 Entries
Judge Richard Klatt
CH BOB CH Downondas Kindred At Kathben, Christine B Allen
GRCH GRCH Kathbens Summer Downonda Farm, Christine B Allen

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Male Puppy BM BOB GRCH Artus Vom Rollenwald, Julie Griswold

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Richard Klatt
Int. Female RBF Laws Leather & Lace, Sue Bechtel, Cindy Laws, Amanda Mowery
BHF BF BOB Listed Entry

Irish Red & White Setter, 4 Entries
Judge Richard Klatt
CH URO1 GRCH Aramis&ehrman Shining Treasure, Rachelle Ehrman, James Ehrman
RCH CH Redwood's Princess Of Hearts, Amanda Mowery, James Ehrman
GRCH BOB GRCH Aramis&ehrmans Knight Errant, Rachelle Ehrman, James Ehrman, Amanda Mowery, Michael Lamp

Labrador Retriever, 2 Entries
Judge Richard Klatt
CH BOB CH Red Birch's Doin' It My Way, Barbara Christman
RCH GRCH Mc Cabe Creek Hop Along Buckeye, Patricia A Finch, William P Finch

Standard Poodle, 4 Entries
Judge Richard Klatt
Female Puppy BF BOB Listed Entry
CH CH Donovan's Donnrua Toirneach, Arletha Donovan
RCH CH Oh Eli The Place You'll Go, Adele Caroline Saunders

Standard Poodle M/C, 2 Entries
Judge Richard Klatt
Jr. Female BF Listed Entry
GRCH BOB URO1 GRCH Jacknic's Colorful Language SPOT, Kathleen Esio-king

Gun Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Standard Poodle M/C, URO1 GRCH Jacknic's Colorful Language SPOT
2nd) Golden Retriever, Listed Entry
3rd) English Cocker Spaniel, CH Downondas Kindred At Kathben
4th) Labrador Retriever, CH Red Birch's Doin' It My Way

Northern Breeds

Alaskan Malamute, 3 Entries
Judge Richard Klatt
CH BOB CA GRCH Snoshire's Shadowfax At Snospirit, Debbie Carter
RCH CH Car-bens Make My Day, Cindy Benson And Patty Carlisle

American Eskimo, 5 Entries
Judge Richard Klatt
MINIATURE
Jr. Female BFV BF CH'PR'Bulach's Royal Ruby, Ronald Bulach
RBFV CH'PR'Bulach's Royal Roxy Ronald Bulach
CH BOB URO2 GRCH'PR'Pikatti's Ima Star, Jenifer Brimmer
RCH CH'PR'Miracles Magnificat At Pikatti, Jenifer Brimmer

Samoyed, 4 Entries
Judge Richard Klatt
BHM BM BOW BOB CH Snowchiens Chasing The Dream 2, Mary J Hancock
Jr. Female BF Listed Entry
GRCH GRCH Trail Wynd's Chasing The Dream, Mary Hancock And Susan Wade

Northern Breed Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Samoyed, CH Snowchiens Chasing The Dream 2
2nd) Alaskan Malamute, CA GRCH Snoshire's Shadowfax At Snospirit
3rd) American Eskimo, URO2 GRCH'PR'Pikatti's Ima Star

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 4 Entries
Judge Sue Phillips
Male Puppy RBM Listed Entry
BHM BM BOW BOB CH Showgaits Mounted Horse Patrol, Tricia Suchanek
Adult Female RBF Listed Entry
BHF BF Listed Entry

Australian Shepherd, 9 Entries
Judge Sue Phillips
Jr. Male BM BOW BOB CH URO1 Northern Lights Let's Tango, Mary Kocher
Jr. Female BF Listed Entry
CH Listed Entry
RCH GRCH Northern Lights Ask No Questions, Tara Miller
GRCH URO2 GRCH Nlr's Strange Twist Of Fate, Tara Miller
RBM Listed Entry
RBF CH Northern Lights Tell No Lies Tara Miller
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP Listed Entry
NFP BP Listed Entry

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Sue Phillips
TERVUEREN
Adult Male BMV BM BOB CH Aftershock Exeter, Susan Geers-meiners

Briard, 1 Entry
Judge Sue Phillips
CH BOB CH Jase Noir Du Roi Du Berger, Jan Wynne, Jack Wynne

Cardigan Welsh Corgi
Judge Sue Phillips
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

German Shepherd Dog, 7 Entries
Judge Sue Phillips
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Female Puppy BF Piper Vom Royale, Sarah Blesch, Gail Bauer
CH GRCH Casino Vom Royale, Emily Lewis
RCH Listed Entry
GRCH BOB URO1 GRCH Jdm's Tonka Tank Of Tanglewood, Lara Staples
RBF CH Skye's The Limit Vom Royale Patricia A Walters, Gail A Bauer

Icelandic Sheepdog, 2 Entries
Judge Sue Phillips
Int. Male BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry

Shetland Sheepdog, 3 Entries
Judge Sue Phillips
Male Puppy RBM Listed Entry
BHM BM Listed Entry
GRCH BOB GRCH Waltersway Kissed Bi Dejablue, Terri Korthals, Pamela Moore

White Shepherd, 2 Entries
Judge Sue Phillips
GRCH BOB GRCH Worrywort R-e-s-p-e-c-t, Linda Lipford
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Hollybrook's Wild Irish Rose, Denise Wilusz, Ron Wilusz

Herding Dog Group Winners
Judge: Sue Phillips
1st) Briard, CH Jase Noir Du Roi Du Berger
2nd) German Shepherd Dog, URO1 GRCH Jdm's Tonka Tank Of Tanglewood
3rd) Belgian Shepherd Dog, CH Aftershock Exeter
4th) Shetland Sheepdog, GRCH Waltersway Kissed Bi Dejablue

Companion Dogs

Miniature Pinscher, 1 Entry
Judge Sue Phillips
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Schipperke, 1 Entry
Judge Sue Phillips
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Yorkshire Terrier, 2 Entries
Judge Sue Phillips
CH CH Majestik Mountain Dewey, Diane Mc Dermitt
GRCH BOB GRCH Wexford's Moonlight Finale, Cheryl Hill

Companion Dog Group Winners
Judge: Sue Phillips
1st) Yorkshire Terrier, GRCH Wexford's Moonlight Finale
2nd) Miniature Pinscher, Listed Entry
3rd) Schipperke, Listed Entry

BIS Standard Poodle M/C, URO1 GRCH Jacknic's Colorful Language SPOT, Kathleen Esio-king
RBIS Briard, CH Jase Noir Du Roi Du Berger, Jan Wynne, Jack Wynne