▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: High Plains Kennel Club / Conformation - Sunday, Show 2

November 20, 2016

Location: Castle Rock, Colorado

Guardian Dogs

Giant Schnauzer, 1 Entry
Judge Debra A Mitchell
Female Puppy BF BOB CH Fanta C The Delightful Diva, Marnell Lowe

Great Dane, 1 Entry
Judge Debra A Mitchell
Male Puppy BM BOB CH Glacier's Pride Land's Maxwell, Cynthia Van Orden-crowder

Great Pyrenees, 3 Entries
Judge Debra A Mitchell
CH CH Aquilon When Eagles Dare, Sandra E Mc Crady
GRCH BOB GRCH Aquilon Calling On Angels, Sandra E Mc Crady

Rottweiler, 2 Entries
Judge Debra A Mitchell
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Int. Female BF Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Debra A Mitchell
1st) Great Dane, CH Glacier's Pride Land's Maxwell
2nd) Great Pyrenees, GRCH Aquilon Calling On Angels
3rd) Giant Schnauzer, CH Fanta C The Delightful Diva
4th) Rottweiler, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Silken Windhound, 11 Entries
Judge Steven A Melgreen
Male Puppy BM BOW BOB 'PR'Clayborn's Leaping For Joy, Cathi Wester
Jr. Male RBM 'PR'Clayborn's Apache Firedance, Christine Buhrdorf
Jr. Female BF CH'PR'Aeracura Dare To Be Different, Christina Klahn And Michelle Smith
Int. Female RBF 'PR'Gryffyn's Indian Summer Sky, Cathi Wester, Barbara A Deis
CH CH'PR'Clayborn's Flying Star's D'ankhu, Serena Galloway, Cathi Wester
RCH CH'PR'Winsome Broadway's Goldikova Dna, Christina N Klahn
GRCH GRCH'PR'Clayborn Hero's Quest Dna, Cathi Wester, Susan Mensch

Whippet, 2 Entries
Judge Steven A Melgreen
Adult Male BM BOB Chapleton's Hare Comes The Sun, Linda Pocurull
CH CH Toccata In The Key Of C, Marta Zulauf, Keith Zulauf

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Steven A Melgreen
1st) Silken Windhound, 'PR'Clayborn's Leaping For Joy
2nd) Whippet, Chapleton's Hare Comes The Sun

Gun Dogs

English Setter, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
Adult Male BM BOB CH Feathers Cs Austin City Limits, Abigail Anderson

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
Jr. Female BF BOB CH Shortales Truly The One, Sara Holloway

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
BHF BF BOB High Country Double The Ransom, Lynda Gehring

Labrador Retriever, 5 Entries
Judge Steven A Melgreen
Jr. Male BM CH URO1 Everso Laying Down The Law, Bobbie Blood, Stefanie Perrine, Natalie Blood, Casey Blood
Int. Female BF BOW Beaver Creek's Everything Nice, Erin Bonwell
CH CH Beaver Creek's Polar Pawz, Erin Bonwell
GRCH BOB GRCH Beaver Creek's Touch Of Spice, Erin Bonwell

Standard Poodle, 6 Entries
Judge Steven A Melgreen
Jr. Male BM Windswept Baileys Irish Cream, Barbara Faulkner
CH Listed Entry
RCH CH Windswepts' The Strong One, Sharon Stone
GRCH BOB GRCH Brienwoods Leaptohighstandards, Sharlene Craig

Standard Poodle M/C, 4 Entries
Judge Steven A Melgreen
CH URO1 GRCH Prairiedogs' Cnc Spot On Dancer, Midge A Tucker
RCH CH Windswept's Pied Piper, Kathryn Wilt, Angela Morgan
GRCH BOB URO1 GRCH Cnc's Pride And Prejudice, Karen Scopel Or Jean Marie Robertson

Gun Dog Group Winners
Judge: Steven A Melgreen
1st) English Setter, CH Feathers Cs Austin City Limits
2nd) Standard Poodle, GRCH Brienwoods Leaptohighstandards
3rd) German Shorthaired Pntr, CH Shortales Truly The One
4th) Standard Poodle, GRCH Cinfullysweet Royal Red Cozette

Northern Breeds

Akita, 1 Entry
Judge Debra A Mitchell
CH BOB CH Dream Hi B&j's Pride-n-joy, Debbie Squire And Mark Squire

American Eskimo, 1 Entry
Judge Debra A Mitchell
MINIATURE
Adult Male Invalid Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH'PR'Voyagers Cause I Can Cuddle, Linda Beever Clark

Siberian Husky
Judge Debra A Mitchell
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran UAGI ALCH URO1 Little Bit Kiara, April Fingerlos And Kenneth Fingerlos

Northern Breed Group Winners
Judge: Debra A Mitchell
1st) Akita, CH Dream Hi B&j's Pride-n-joy
2nd) American Eskimo, Invalid Entry

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 2 Entries
Judge Daryl J Turner
Female Puppy RBF Marquis Ncwest Divas Fairytail, Natalie Nelson-lang
Adult Female BF BOB CH Turnabout Kookaburra, Amy Turner
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Australian Shepherd, 7 Entries
Judge Daryl J Turner
Jr. Male BM CH URO1 Spring Fever Step That Step, Joan Skinner
BHM RBM Outlaws Out For Blood, Sheree Sanchez
Jr. Female RBF Listed Entry
BHF BF BOW BOB CH Outlaws Crimson Moon, Sheree Sanchez
CH CH Outlaws Blood Moon Of K2, Tracey A Kallas, Dean A Kallas
RCH URO2 GRCH Outlaws Get A Wiggle On It, Daniel Nible, Mary Nible
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Collie, 1 Entry
Judge Daryl J Turner
CH BOB CH Wild Wind's One Step Closer, April Fingerlos

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Daryl J Turner
Adult Male Invalid Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran Invalid Entry

Shetland Sheepdog, 3 Entries
Judge Daryl J Turner
CH BOB CH Greendor's Remember When, Jennifer Bernard
RCH CH Cambridge Commander, Jennifer Anderson Bernard

Herding Dog Group Winners
Judge: Daryl J Turner
1st) Shetland Sheepdog, CH Greendor's Remember When
2nd) Min American Shepherd, Invalid Entry
3rd) Australian Shepherd, CH Outlaws Crimson Moon
4th) Australian Cattle Dog, CH Turnabout Kookaburra

Terriers

American Hairless Terrier, 3 Entries
Judge Daryl J Turner
HAIRLESS
Int. Male BMV BM Rizen Sun I Walk The Line, Cole Cunningham, Shana Bokelman
Jr. Female RBFV RBF 'PR'Pentastars Spitfire, Linda Pocurull, Cathy Spears, Rachel Morris
Int. Female BFV BF BOW BOB CH Rizen Sun I Was The One, Marnell Lowe, Shana Bokelman
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Bellridge's Imspotonherheartma, Shana Bokelman

Border Terrier, 3 Entries
Judge Daryl J Turner
GRCH BOB RATN GRCH Jusutsus 4 The Red,white & Blue, Betty Mc Neil-scott, Bryon Scott

Norwich Terrier, 1 Entry
Judge Daryl J Turner
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Rat Terrier, 11 Entries
Judge Daryl J Turner
MINIATURE
Female Puppy BFV RBFV BF BOW Listed Entry
Int. Female BFV RBF Listed Entry
CH GRCH'PR'Arkay Sgk Sumthin2tlkbout@glhl, Alma T Burns, Linda Meek
RCH Listed Entry
GRCH BOB GRCH'PR'Hdk K2's Shockwave @ Bellridge, Tracey A Kallas
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP K2's Outlaw Justice

Smooth Fox Terrier, 2 Entries
Judge Daryl J Turner
Adult Male BM Broquel's Celtic Warrior, Rus Hall, Gracia Hall
Adult Female BF BOW BOB CH Broquel's Sparkle N Shine, Gracia Hall, Rus Hall

Terrier Group Winners
Judge: Daryl J Turner
1st) Rat Terrier, GRCH'PR'Hdk K2's Shockwave @ Bellridge
2nd) Border Terrier, RATN GRCH Jusutsus 4 The Red,white & Blue
3rd) Smooth Fox Terrier, CH Broquel's Sparkle N Shine
4th) Norwich Terrier, Listed Entry

Companion Dogs

Havanese, 2 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Jr. Female BF BOB Wildflowers Morning Glory Rory, Laura A Burgess
RBF Listed Entry

Italian Greyhound, 8 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Female Puppy BF Diamondc La Mia Bella Dea, Cara Vandiver
Jr. Female Bethany Voici Love That Jazz, Valerie Mishek, Karen Haren
Int. Female RBF Uwharrie's Appassionata, Valerie Mishek
CH BOB CH Ankhu's Another Thing Comin', Serena Galloway, Gary Galloway
RCH CH Diamondc Mia Bellezza Mezzanotte, Cara Vandiver
GRCH GRCH Ankhu-anji's St Tiberious, Serena Galloway, Gary Galloway

Poodle, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
MINIATURE
Female Puppy BFV BF BOB Listed Entry

Schipperke, 2 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
CH CH Intune Esprezzo Martini, Melody Mischel-stockton
GRCH BOB URO2 UCDX GRCH Intune Fizzs Full Metal Jacket, Melody A Mischel-stockton
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran UCD UAGI Dhs Raven Magic O'joy-z, Melody Stockton

Shih Tzu, 2 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB CH House Of Wu Make A Deal, Gay D Eckes

Companion Dog Group Winners
Judge: Larry E Hansen Jr
1st) Italian Greyhound, CH Ankhu's Another Thing Comin'
2nd) Poodle, Listed Entry
3rd) Shih Tzu, CH House Of Wu Make A Deal
4th) Havanese, Wildflowers Morning Glory Rory

BIMBS English Setter, CH Feathers Cs Austin City Limits, Abigail Anderson
RBIMBS Shetland Sheepdog, CH Greendor's Remember When, Jennifer Bernard