▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: High Plains Kennel Club / Conformation - Sunday, Show 1

November 20, 2016

Location: Castle Rock, Colorado

Guardian Dogs

Giant Schnauzer, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
Female Puppy BF BOB CH Fanta C The Delightful Diva, Marnell Lowe

Great Dane, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
Male Puppy BM BOB CH Glacier's Pride Land's Maxwell, Cynthia Van Orden-crowder

Great Pyrenees, 3 Entries
Judge Steven A Melgreen
CH CH Aquilon When Eagles Dare, Sandra E Mc Crady
GRCH BOB GRCH Aquilon Calling On Angels, Sandra E Mc Crady

Newfoundland, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
Int. Female BF BOB CH URO1 Bear N Mind Waltzes To Misty Mtn, Ronald Horn, Scarlett Horn

Perro De Presa Canario, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
Male Puppy BM BOB Sirco De Cabeza Grande, Miranda Andress

Rottweiler, 4 Entries
Judge Steven A Melgreen
Jr. Male BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW Listed Entry
Int. Female RBF Listed Entry
CH BOB PTE MN CH Parabelum Bigbang V Goldshield, Terri L White

Guardian Dog Group Winners
Judge: Steven A Melgreen
1st) Great Dane, CH Glacier's Pride Land's Maxwell
2nd) Rottweiler, PTE MN CH Parabelum Bigbang V Goldshield
3rd) Newfoundland, CH URO1 Bear N Mind Waltzes To Misty Mtn
4th) Giant Schnauzer, CH Fanta C The Delightful Diva

Sighthounds & Pariah Dogs

Silken Windhound, 11 Entries
Judge Daryl J Turner
Male Puppy RBM 'PR'Clayborn's Leaping For Joy, Cathi Wester
Jr. Male BM 'PR'Clayborn's Apache Firedance, Christine Buhrdorf
Jr. Female RBF CH'PR'Aeracura Dare To Be Different, Christina Klahn And Michelle Smith
Int. Female BF BOW CH'PR'Attaway-kinobi Gingersnap, Christina N Klahn, Melissa J Pearce
CH BOB GRCH'PR'Clayborn Hero's Quest Dna, Cathi Wester, Susan Mensch
RCH CH'PR'Clayborn's Flying Star's D'ankhu, Serena Galloway, Cathi Wester
GRCH GRCH'PR'Firebird's Lone Ranger Dna, Russell L Buhrdorf

Whippet, 2 Entries
Judge Daryl J Turner
Adult Male BM BOB Chapleton's Hare Comes The Sun, Linda Pocurull
CH CH Toccata In The Key Of C, Marta Zulauf, Keith Zulauf

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Daryl J Turner
1st) Silken Windhound, GRCH'PR'Clayborn Hero's Quest Dna
2nd) Whippet, Chapleton's Hare Comes The Sun

Gun Dogs

Chesapeake Bay Retriever
Judge Daryl J Turner
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran URO1 GRCH Quail Run's Madison Avenue, Elizabeth Moe And Michael Moe

English Setter, 4 Entries
Judge Daryl J Turner
Adult Male BM BOW BOB CH Feathers Cs Austin City Limits, Abigail Anderson
Adult Female RBF Listed Entry
BHF BF Listed Entry
CH CH Gold Rush Party Crasher, Carol Byington, Sarah Murrell

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Daryl J Turner
Jr. Female BF BOB CH Shortales Truly The One, Sara Holloway

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Daryl J Turner
Int. Male BM BOW BOB Glitters No Problem Captain, Robert B Rottschafer
BHF BF High Country Double The Ransom, Lynda Gehring

Labrador Retriever, 5 Entries
Judge Daryl J Turner
Jr. Male BM BOW BOB CH URO1 Everso Laying Down The Law, Bobbie Blood, Stefanie Perrine, Natalie Blood, Casey Blood
Int. Female BF Beaver Creek's Everything Nice, Erin Bonwell
CH CH Beaver Creek's Polar Pawz, Erin Bonwell
GRCH URO2 GRCH Beaver Creek's Agent Bauer, Erin Bonwell Or Toby Bonwell

Standard Poodle, 8 Entries
Judge Daryl J Turner
Jr. Male BM BOW Windswept Baileys Irish Cream, Barbara Faulkner
Female Puppy BF Listed Entry
CH CH Windswepts' The Strong One, Sharon Stone
GRCH BOB GRCH Brienwoods Leaptohighstandards, Sharlene Craig
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Prairiedogs' Country Dancer, Karen L Scopel

Standard Poodle M/C, 4 Entries
Judge Daryl J Turner
CH BOB URO1 GRCH Prairiedogs' Cnc Spot On Dancer, Midge A Tucker
RCH CH Windswept's Pied Piper, Kathryn Wilt, Angela Morgan
GRCH URO1 GRCH Cnc's Pride And Prejudice, Karen Scopel Or Jean Marie Robertson
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Prairiedogs' Country Dancer, Karen L Scopel

Gun Dog Group Winners
Judge: Daryl J Turner
1st) English Setter, CH Feathers Cs Austin City Limits
2nd) Standard Poodle, GRCH Brienwoods Leaptohighstandards
3rd) Labrador Retriever, CH URO1 Everso Laying Down The Law
4th) Standard Poodle M/C, URO1 GRCH Prairiedogs' Cnc Spot On Dancer

Northern Breeds

Akita, 2 Entries
Judge Steven A Melgreen
Adult Female BF BOB CH Moonlight's Incredible Journey, Pam Koch, Ken Koch
CH CH Dream Hi B&j's Pride-n-joy, Debbie Squire And Mark Squire

American Eskimo, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
MINIATURE
Adult Male Invalid Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH'PR'Voyagers Cause I Can Cuddle, Linda Beever Clark

Siberian Husky
Judge Steven A Melgreen
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran UAGI ALCH URO1 Little Bit Kiara, April Fingerlos And Kenneth Fingerlos

Northern Breed Group Winners
Judge: Steven A Melgreen
1st) Akita, CH Moonlight's Incredible Journey
2nd) American Eskimo, Invalid Entry

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 2 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Female Puppy RBF Marquis Ncwest Divas Fairytail, Natalie Nelson-lang
Adult Female BF BOB CH Turnabout Kookaburra, Amy Turner
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Australian Shepherd, 8 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Jr. Male BM CH URO1 Spring Fever Step That Step, Joan Skinner
BHM RBM Outlaws Out For Blood, Sheree Sanchez
Jr. Female RBF Listed Entry
BHF BF BOW BOB CH Outlaws Crimson Moon, Sheree Sanchez
CH URO2 GRCH Outlaws Get A Wiggle On It, Daniel Nible, Mary Nible
RCH CH URO3 Outlaws Gonna Be Dangerous, Sheree Sanchez
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Listed Entry, Sharon Elkins, Lauren Nelson, Charlotte Trojanovich

Belgian Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
TERVUEREN
Adult Male BMV BM Beowulf's Dragonheart, Peter S Mongait
RBMV Beowulf's Poetic Heart Alanna Tabuchi, Trent Wojciechowski
CH BOB CH Beowulf's Card Shark, Andrea Wojciechowski, Joe Wojciechowski, Trent Wojciechowski, Donna Locke
RBM Beowulf's Poetic Heart Alanna Tabuchi, Trent Wojciechowski

Collie, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
CH BOB CH Wild Wind's One Step Closer, April Fingerlos

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
Adult Male Invalid Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran Invalid Entry

Shetland Sheepdog, 5 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Jr. Female RBF CH Renegade Winds Worth The Wait, Jennifer Anderson Bernard
Int. Female BF CH Windsong Bokee Count Them Up, Jennifer Bernard
CH BOB CH Greendor's Remember When, Jennifer Bernard
RCH CH Cambridge Commander, Jennifer Anderson Bernard

Herding Dog Group Winners
Judge: Larry E Hansen Jr
1st) Australian Shepherd, CH Outlaws Crimson Moon
2nd) Shetland Sheepdog, CH Greendor's Remember When
3rd) Australian Cattle Dog, CH Turnabout Kookaburra
4th) Belgian Shepherd Dog, CH Beowulf's Card Shark

Terriers

American Hairless Terrier, 5 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
COATED
Female Puppy BFV RBF Pyxis So Zoomi, Kari L Jepson
HAIRLESS
Int. Male BMV BM Rizen Sun I Walk The Line, Cole Cunningham, Shana Bokelman
Jr. Female RBFV 'PR'Pentastars Spitfire, Linda Pocurull, Cathy Spears, Rachel Morris
Int. Female BFV BF BOW CH Rizen Sun I Was The One, Marnell Lowe, Shana Bokelman
GRCH BOB GRCH Whispermoon's Bellridge Utahgld, Kari Jepson
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Bellridge's Love And Bullets, Kari L Jepson
NFP Bellridge's Imspotonherheartma, Shana Bokelman

Border Terrier, 3 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
GRCH BOB RATN GRCH Jusutsus 4 The Red,white & Blue, Betty Mc Neil-scott, Bryon Scott
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 2 Entries
Male Veteran: Best Veteran NV NC RATM USR UFR CA GRCH Lndi's Zach's My Hero SPOT-ON, Betty J Mc Neil-scott Or Bryon L Scott

Miniature Bull Terrier, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
Jr. Male BM BOB Patronus Fifty Shades Of Magic, Cindy Lloyd

Norwich Terrier, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Rat Terrier, 12 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
MINIATURE
Female Puppy BFV RBFV RBF Listed Entry
Int. Female BFV BF Listed Entry
STANDARD
Male Puppy BMV BM BOW CH'PR'K2's He's Da Man @ Outlaw, Sheree Sanchez
Int. Male RBMV RBM Listed Entry
CH BOB GRCH'PR'Arkay Sgk Sumthin2tlkbout@glhl, Alma T Burns, Linda Meek
RCH CH'PR'Hdk K2's Takin' Names, Tracey A Kallas, Devan R Kallas
GRCH GRCH'PR'Surfari's Not Shaken Of K2, Tracey A Kallas, Balynda Brown, Shannon H Coleman
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 4 Entries
NMP BP Listed Entry, Tracey A Kallas
NFP BP Listed Entry

Smooth Fox Terrier, 2 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Adult Male BM BOW BOB Broquel's Celtic Warrior, Rus Hall, Gracia Hall
Adult Female BF CH Broquel's Sparkle N Shine, Gracia Hall, Rus Hall

Teddy Roosevelt Terrier, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
CH BOB CH'PR'Barnett Midnight Train To Glhl, Alma T Burns, Linda Meek

Terrier Group Winners
Judge: Larry E Hansen Jr
1st) Rat Terrier, GRCH'PR'Arkay Sgk Sumthin2tlkbout@glhl
2nd) American Hairless Terrier, GRCH Whispermoon's Bellridge Utahgld
3rd) Norwich Terrier, Listed Entry
4th) Miniature Bull Terrier, Patronus Fifty Shades Of Magic

Companion Dogs

Chihuahua, 1 Entry
Judge Debra A Mitchell
Jr. Female BF BOB CH Schoeder's Top Shot Edith, Lorie Schafer

Havanese, 2 Entries
Judge Debra A Mitchell
Jr. Female BF BOB Wildflowers Morning Glory Rory, Laura A Burgess
RBF Listed Entry

Italian Greyhound, 8 Entries
Judge Debra A Mitchell
Female Puppy BF Diamondc La Mia Bella Dea, Cara Vandiver
Jr. Female RBF Bethany Voici Love That Jazz, Valerie Mishek, Karen Haren
Int. Female Uwharrie's Appassionata, Valerie Mishek
CH CH Diamondc Mia Bellezza Mezzanotte, Cara Vandiver
RCH CH Uwharrie's Moonlight Sonata, Valerie Mishek
GRCH BOB GRCH Ankhu-anji's St Tiberious, Serena Galloway, Gary Galloway

Poodle, 1 Entry
Judge Debra A Mitchell
MINIATURE
Female Puppy BFV BF BOB Listed Entry

Schipperke, 2 Entries
Judge Debra A Mitchell
CH CH Intune Esprezzo Martini, Melody Mischel-stockton
GRCH BOB URO2 UCDX GRCH Intune Fizzs Full Metal Jacket, Melody A Mischel-stockton
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran UCD UAGI Dhs Raven Magic O'joy-z, Melody Stockton

Shih Tzu, 2 Entries
Judge Debra A Mitchell
BHM BM BOW BOB CH House Of Wu Make A Deal, Gay D Eckes
Female Puppy BF Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Debra A Mitchell
1st) Havanese, Wildflowers Morning Glory Rory
2nd) Italian Greyhound, GRCH Ankhu-anji's St Tiberious
3rd) Chihuahua, CH Schoeder's Top Shot Edith
4th) Schipperke, URO2 UCDX GRCH Intune Fizzs Full Metal Jacket

TOTAL DOG QUALIFIERS
English Setter, CH Feathers Countrysquire Austinc, Abigail Anderson

BIS Akita, CH Moonlight's Incredible Journey, Pam Koch, Ken Koch
RBIS English Setter, CH Feathers Cs Austin City Limits, Abigail Anderson