▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: High Plains Kennel Club / Conformation - Saturday, Show 2

November 19, 2016

Location: Castle Rock, Colorado

Guardian Dogs

Boxer, 1 Entry
Judge Daryl J Turner
CH BOB CH Shadigee's Justa Joyful Song, Kimberly Robertson

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Daryl J Turner
Female Puppy BF BOB Von Luka Doppler Effect, Elizabeth K Kamau, Nancy E Christensen

Giant Schnauzer, 1 Entry
Judge Daryl J Turner
Female Puppy BF BOB CH Fanta C The Delightful Diva, Marnell Lowe

Great Dane, 4 Entries
Judge Daryl J Turner
Male Puppy BM BOW CH Glacier's Pride Land's Maxwell, Cynthia Van Orden-crowder
Adult Female BF Listed Entry
CH BOB CH Voyager Daystar Valley Girl, Kathryn A Kudron
RBF Listed Entry

Great Pyrenees, 3 Entries
Judge Daryl J Turner
CH CH Aquilon When Eagles Dare, Sandra E Mc Crady
GRCH BOB GRCH Aquilon Calling On Angels, Sandra E Mc Crady

Mastiff, 1 Entry
Judge Daryl J Turner
Int. Female BF BOB Listed Entry

Newfoundland, 1 Entry
Judge Daryl J Turner
Int. Female BF BOB CH URO1 Bear N Mind Waltzes To Misty Mtn, Ronald Horn, Scarlett Horn

Perro De Presa Canario, 1 Entry
Judge Daryl J Turner
Male Puppy BM BOB Sirco De Cabeza Grande, Miranda Andress

Rottweiler, 3 Entries
Judge Daryl J Turner
Jr. Male BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB Listed Entry
Int. Female RBF Listed Entry

Saint Bernard, 1 Entry
Judge Daryl J Turner
CH BOB CH Whitewaters Deena D Of Voyager, Kathryn A Kudron

Guardian Dog Group Winners
Judge: Daryl J Turner
1st) Rottweiler, Listed Entry
2nd) Giant Schnauzer, CH Fanta C The Delightful Diva
3rd) Newfoundland, CH URO1 Bear N Mind Waltzes To Misty Mtn
4th) Mastiff, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Silken Windhound, 12 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Jr. Male BM BOW CH URO1'PR'Firebirds B-1 Lancer, Denise Young
BHM RBM 'PR'Clayborn's Robin Of The Hood, Cathi Wester
Female Puppy RBF 'PR'Clayborn's I Spy, Kimberly D Mc Neill, Miles Tihansky
Jr. Female BF CH'PR'Aeracura Dare To Be Different, Christina Klahn And Michelle Smith
Int. Female 'PR'Gryffyn's Indian Summer Sky, Cathi Wester, Barbara A Deis
CH BOB CH'PR'Clayborn's Flying Star's D'ankhu, Serena Galloway, Cathi Wester
RCH GRCH'PR'Clayborn Hero's Quest Dna, Cathi Wester, Susan Mensch
GRCH GRCH'PR'Firebird's Lone Ranger Dna, Russell L Buhrdorf
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Whippet, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
CH BOB CH Toccata In The Key Of C, Marta Zulauf, Keith Zulauf

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Larry E Hansen Jr
1st) Silken Windhound, CH'PR'Clayborn's Flying Star's D'ankhu
2nd) Whippet, CH Toccata In The Key Of C

Gun Dogs

English Setter, 4 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Adult Male BM CH Feathers Cs Austin City Limits, Abigail Anderson
Adult Female RBF Listed Entry
BHF BF BOW BOB Listed Entry
CH CH Gold Rush Party Crasher, Carol Byington, Sarah Murrell

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
Jr. Female BF BOB CH Shortales Truly The One, Sara Holloway

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
Int. Male BM BOB Glitters No Problem Captain, Robert B Rottschafer

Irish Red & White Setter, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Labrador Retriever, 5 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Jr. Male BM BOW BOB CH URO1 Everso Laying Down The Law, Bobbie Blood, Stefanie Perrine, Natalie Blood, Casey Blood
Int. Female BF Beaver Creek's Everything Nice, Erin Bonwell
CH CH Beaver Creek's Polar Pawz, Erin Bonwell
GRCH URO2 GRCH Beaver Creek's Agent Bauer, Erin Bonwell Or Toby Bonwell

Standard Poodle, 8 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Jr. Male BM BOW Windswept Baileys Irish Cream, Barbara Faulkner
Jr. Female BF Listed Entry
CH Listed Entry
RCH Listed Entry
GRCH BOB GRCH Brienwoods Leaptohighstandards, Sharlene Craig
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Prairiedogs' Country Dancer, Karen L Scopel
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran URO3 UCD GRCH Prairiedogs' Ballroom Dancer, Karen L Scopel Or Midge A Tucker

Standard Poodle M/C, 5 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
CH URO1 GRCH Prairiedogs' Cnc Spot On Dancer, Midge A Tucker
RCH CH Wekay's Lightning In A Bottle, Kathryn Wilt
GRCH BOB GRCH Windswepts The Heart Of Life, Megan Jo Devine, Angela Morgan, Teresa Devine
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Prairiedogs' Country Dancer, Karen L Scopel
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran URO3 UCD GRCH Prairiedogs' Ballroom Dancer, Karen L Scopel Or Midge A Tucker

Gun Dog Group Winners
Judge: Larry E Hansen Jr
1st) Standard Poodle M/C, GRCH Windswepts The Heart Of Life
2nd) Standard Poodle, GRCH Brienwoods Leaptohighstandards
3rd) Labrador Retriever, CH URO1 Everso Laying Down The Law
4th) English Setter, Listed Entry

Northern Breeds

Akita, 2 Entries
Judge Daryl J Turner
Adult Female BF BOB CH Moonlight's Incredible Journey, Pam Koch, Ken Koch
CH CH Dream Hi B&j's Pride-n-joy, Debbie Squire And Mark Squire

American Eskimo
Judge Daryl J Turner
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH'PR'Voyagers Cause I Can Cuddle, Linda Beever Clark

Siberian Husky
Judge Daryl J Turner
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran UAGI ALCH URO1 Little Bit Kiara, April Fingerlos And Kenneth Fingerlos

Northern Breed Group Winners
Judge: Daryl J Turner
1st) Akita, CH Moonlight's Incredible Journey

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 3 Entries
Judge Debra A Mitchell
Female Puppy Marquis Ncwest Divas Fairytail, Natalie Nelson-lang
Adult Female RBF CH Turnabout Kookaburra, Amy Turner
BHF BF BOB Turnabout Miss Moxie, Amy Turner
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Australian Shepherd, 8 Entries
Judge Debra A Mitchell
Jr. Male BM BOW BOB CH URO1 Spring Fever Step That Step, Joan Skinner
BHM RBM Outlaws Out For Blood, Sheree Sanchez
Adult Female Invalid Entry
BHF BF CH Outlaws Crimson Moon, Sheree Sanchez
CH URO2 GRCH Outlaws Get A Wiggle On It, Daniel Nible, Mary Nible
RCH CH URO3 Outlaws Gonna Be Dangerous, Sheree Sanchez
RBF Srn Eagle's Kiss Me Kate Sharon Elkins
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Listed Entry, Sharon Elkins, Lauren Nelson, Charlotte Trojanovich

Belgian Shepherd Dog, 5 Entries
Judge Debra A Mitchell
TERVUEREN
Adult Male BMV BM BOW Beowulf's Dragonheart, Peter S Mongait
Female Puppy RBFV RBF Tica Garden Party, Debbie Deuth, Linda Deuth
Adult Female BFV BF CH Tica Trillium, Linda Deuth, Debbie Deuth
RBMV Beowulf's Poetic Heart Alanna Tabuchi, Trent Wojciechowski
CH BOB CH Beowulf's Card Shark, Andrea Wojciechowski, Joe Wojciechowski, Trent Wojciechowski, Donna Locke
RBM Beowulf's Poetic Heart Alanna Tabuchi, Trent Wojciechowski

Collie, 1 Entry
Judge Debra A Mitchell
CH BOB CH Wild Wind's One Step Closer, April Fingerlos

German Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Debra A Mitchell
Adult Male BM BOB Listed Entry

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Debra A Mitchell
Adult Male Invalid Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran Invalid Entry

Shetland Sheepdog, 3 Entries
Judge Debra A Mitchell
Adult Male BM BOW BOB CH Cambridge Commander, Jennifer Anderson Bernard
Jr. Female RBF CH Renegade Winds Worth The Wait, Jennifer Anderson Bernard
Int. Female BF CH Windsong Bokee Count Them Up, Jennifer Bernard

Herding Dog Group Winners
Judge: Debra A Mitchell
1st) Australian Shepherd, CH URO1 Spring Fever Step That Step
2nd) Collie, CH Wild Wind's One Step Closer
3rd) Australian Cattle Dog, Turnabout Miss Moxie
4th) Min American Shepherd, Invalid Entry

Terriers

American Hairless Terrier, 5 Entries
Judge Debra A Mitchell
COATED
Female Puppy BFV RBF Pyxis So Zoomi, Kari L Jepson
HAIRLESS
Int. Male BMV BM Rizen Sun I Walk The Line, Cole Cunningham, Shana Bokelman
Jr. Female RBFV 'PR'Pentastars Spitfire, Linda Pocurull, Cathy Spears, Rachel Morris
Int. Female BFV BF BOW CH Rizen Sun I Was The One, Marnell Lowe, Shana Bokelman
GRCH BOB GRCH Whispermoon's Bellridge Utahgld, Kari Jepson
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Bellridge's Love And Bullets, Kari L Jepson
NFP Bellridge's Imspotonherheartma, Shana Bokelman

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge Debra A Mitchell
BHM BM BOB CH Trailblazings Just Take Me On, Kristine Helgeson

Border Terrier, 3 Entries
Judge Debra A Mitchell
GRCH BOB NV NC RATS CA GRCH Glenlair Legacy SPOT-ON, Betty Mc Neil-scott Or Bryon Scott

Miniature Bull Terrier, 1 Entry
Judge Debra A Mitchell
Jr. Male BM BOB Patronus Fifty Shades Of Magic, Cindy Lloyd

Norwich Terrier, 1 Entry
Judge Debra A Mitchell
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Rat Terrier, 12 Entries
Judge Debra A Mitchell
MINIATURE
Female Puppy BFV BF CH'PR'K2's Peacemaker, Tracey A Kallas, Devan R Kallas
STANDARD
Male Puppy BMV BM BOW CH'PR'K2's He's Da Man @ Outlaw, Sheree Sanchez
Int. Male RBMV RBM Listed Entry
Female Puppy BFV RBF Listed Entry
Int. Female RBFV Listed Entry
CH GRCH'PR'Arkay Sgk Sumthin2tlkbout@glhl, Alma T Burns, Linda Meek
RCH CH'PR'Hdk K2's Takin' Names, Tracey A Kallas, Devan R Kallas
GRCH BOB GRCH'PR'Hdk's The Dart Master Bahroo, Sharma L Sonntag Or Natalie B Saathoff
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP K2's Outlaw Justice

Smooth Fox Terrier, 2 Entries
Judge Debra A Mitchell
Adult Male BM Broquel's Celtic Warrior, Rus Hall, Gracia Hall
Adult Female BF BOW BOB CH Broquel's Sparkle N Shine, Gracia Hall, Rus Hall

Terrier Group Winners
Judge: Debra A Mitchell
1st) Rat Terrier, GRCH'PR'Hdk's The Dart Master Bahroo
2nd) Smooth Fox Terrier, CH Broquel's Sparkle N Shine
3rd) Border Terrier, NV NC RATS CA GRCH Glenlair Legacy SPOT-ON
4th) American Pit Bull Terrier, CH Trailblazings Just Take Me On

Companion Dogs

Dalmatian, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
Int. Female BF BOB Listed Entry

Italian Greyhound, 8 Entries
Judge Steven A Melgreen
Female Puppy BF Diamondc La Mia Bella Dea, Cara Vandiver
Jr. Female Bethany Voici Love That Jazz, Valerie Mishek, Karen Haren
Int. Female RBF Uwharrie's Appassionata, Valerie Mishek
CH BOB CH Ankhu's Another Thing Comin', Serena Galloway, Gary Galloway
RCH CH Uwharrie's Moonlight Sonata, Valerie Mishek
GRCH GRCH Ankhu-anji's St Tiberious, Serena Galloway, Gary Galloway

Poodle, 2 Entries
Judge Steven A Melgreen
MINIATURE
Female Puppy BFV BF BOB Listed Entry
RBFV Listed Entry

Schipperke, 2 Entries
Judge Steven A Melgreen
CH CH Intune Esprezzo Martini, Melody Mischel-stockton
GRCH BOB URO2 UCDX GRCH Intune Fizzs Full Metal Jacket, Melody A Mischel-stockton
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran UCD UAGI Dhs Raven Magic O'joy-z, Melody Stockton

Shih Tzu, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
BHM BM BOB CH House Of Wu Make A Deal, Gay D Eckes

Companion Dog Group Winners
Judge: Steven A Melgreen
1st) Dalmatian, Listed Entry
2nd) Schipperke, URO2 UCDX GRCH Intune Fizzs Full Metal Jacket
3rd) Poodle, Listed Entry
4th) Shih Tzu, CH House Of Wu Make A Deal

TOTAL DOG QUALIFIERS
Belgian Shepherd Dog, CH Tica Trillium, Linda Deuth, Debbie Deuth
Newfoundland, CH URO1 Bear N Mind Waltzes To Misty M, Ronald Horn, Scarlett Horn

BIS Akita, CH Moonlight's Incredible Journey, Pam Koch, Ken Koch
RBIS Rat Terrier, GRCH'PR'Hdk's The Dart Master Bahroo, Sharma L Sonntag Or Natalie B Saathoff