▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: High Plains Kennel Club / Conformation - Saturday, Show 1

November 19, 2016

Location: Castle Rock, Colorado

Guardian Dogs

Boxer, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
CH BOB CH Shadigee's Justa Joyful Song, Kimberly Robertson

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
Female Puppy BF BOB Von Luka Doppler Effect, Elizabeth K Kamau, Nancy E Christensen

Giant Schnauzer, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
Female Puppy BF BOB CH Fanta C The Delightful Diva, Marnell Lowe

Great Dane, 4 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Male Puppy BM BOW CH Glacier's Pride Land's Maxwell, Cynthia Van Orden-crowder
Adult Female BF Listed Entry
CH BOB CH Voyager Daystar Valley Girl, Kathryn A Kudron
RBF Listed Entry

Great Pyrenees, 3 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
CH CH Aquilon When Eagles Dare, Sandra E Mc Crady
GRCH BOB GRCH Aquilon Calling On Angels, Sandra E Mc Crady

Mastiff, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
Int. Female BF BOB Listed Entry

Newfoundland, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
Int. Female BF BOB CH URO1 Bear N Mind Waltzes To Misty Mtn, Ronald Horn, Scarlett Horn

Perro De Presa Canario, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
Male Puppy BM BOB Sirco De Cabeza Grande, Miranda Andress

Rottweiler, 4 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Male Puppy RBM Ironstone's Roll O' The Dice, Heidi Korpela
Jr. Male BM Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry
Int. Female BF BOW BOB Listed Entry

Saint Bernard, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
CH BOB CH Whitewaters Deena D Of Voyager, Kathryn A Kudron

Guardian Dog Group Winners
Judge: Larry E Hansen Jr
1st) Newfoundland, CH URO1 Bear N Mind Waltzes To Misty Mtn
2nd) Rottweiler, Listed Entry
3rd) Great Pyrenees, GRCH Aquilon Calling On Angels
4th) Great Dane, CH Voyager Daystar Valley Girl

Sighthounds & Pariah Dogs

Silken Windhound, 12 Entries
Judge Debra A Mitchell
Jr. Male BM CH URO1'PR'Firebirds B-1 Lancer, Denise Young
BHM RBM 'PR'Clayborn's Robin Of The Hood, Cathi Wester
Female Puppy RBF 'PR'Clayborn's I Spy, Kimberly D Mc Neill, Miles Tihansky
Jr. Female CH'PR'Aeracura Dare To Be Different, Christina Klahn And Michelle Smith
Int. Female BF BOW CH'PR'Attaway-kinobi Gingersnap, Christina N Klahn, Melissa J Pearce
CH BOB GRCH'PR'Clayborn Hero's Quest Dna, Cathi Wester, Susan Mensch
RCH CH'PR'Kristull Chase The Wind Dna, Russell L Buhrdorf And Melissa J Pearce
GRCH GRCH'PR'Firebird's Lone Ranger Dna, Russell L Buhrdorf
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Whippet, 1 Entry
Judge Debra A Mitchell
CH BOB CH Toccata In The Key Of C, Marta Zulauf, Keith Zulauf

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Debra A Mitchell
1st) Whippet, CH Toccata In The Key Of C
2nd) Silken Windhound, GRCH'PR'Clayborn Hero's Quest Dna

Gun Dogs

English Setter, 4 Entries
Judge Debra A Mitchell
Adult Male BM BOW CH Feathers Cs Austin City Limits, Abigail Anderson
Adult Female RBF Listed Entry
BHF BF Listed Entry
CH BOB CH Gold Rush Party Crasher, Carol Byington, Sarah Murrell

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Debra A Mitchell
Jr. Female BF BOB CH Shortales Truly The One, Sara Holloway

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Debra A Mitchell
Int. Male BM BOB Glitters No Problem Captain, Robert B Rottschafer

Irish Red & White Setter, 1 Entry
Judge Debra A Mitchell
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Labrador Retriever, 5 Entries
Judge Debra A Mitchell
Jr. Male BM BOW BOB CH URO1 Everso Laying Down The Law, Bobbie Blood, Stefanie Perrine, Natalie Blood, Casey Blood
Int. Female BF Beaver Creek's Everything Nice, Erin Bonwell
CH CH Beaver Creek's Polar Pawz, Erin Bonwell
GRCH URO2 GRCH Beaver Creek's Agent Bauer, Erin Bonwell Or Toby Bonwell

Portuguese Water Dog, 1 Entry
Judge Debra A Mitchell
Adult Male BM BOB CH UCD Odyseas Reel Sailors Eat Spinach, Susan B Forman, Fred L Forman

Standard Poodle, 8 Entries
Judge Debra A Mitchell
Jr. Male BM Windswept Baileys Irish Cream, Barbara Faulkner
Jr. Female BF BOW Listed Entry
CH Listed Entry
RCH CH Windswepts' The Strong One, Sharon Stone
GRCH BOB GRCH Brienwoods Leaptohighstandards, Sharlene Craig
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Prairiedogs' Country Dancer, Karen L Scopel
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran URO3 UCD GRCH Prairiedogs' Ballroom Dancer, Karen L Scopel Or Midge A Tucker

Standard Poodle M/C, 5 Entries
Judge Debra A Mitchell
CH GRCH Windswepts The Heart Of Life, Megan Jo Devine, Angela Morgan, Teresa Devine
RCH CH Wekay's Lightning In A Bottle, Kathryn Wilt
GRCH BOB URO1 GRCH Cnc's Pride And Prejudice, Karen Scopel Or Jean Marie Robertson
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Prairiedogs' Country Dancer, Karen L Scopel
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran URO3 UCD GRCH Prairiedogs' Ballroom Dancer, Karen L Scopel Or Midge A Tucker

Gun Dog Group Winners
Judge: Debra A Mitchell
1st) Labrador Retriever, CH URO1 Everso Laying Down The Law
2nd) Standard Poodle, GRCH Brienwoods Leaptohighstandards
3rd) German Shorthaired Pntr, CH Shortales Truly The One
4th) Portuguese Water Dog, CH UCD Odyseas Reel Sailors Eat Spinach

Northern Breeds

Akita, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
Adult Female BF BOB CH Moonlight's Incredible Journey, Pam Koch, Ken Koch

American Eskimo
Judge Larry E Hansen Jr
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH'PR'Voyagers Cause I Can Cuddle, Linda Beever Clark

Siberian Husky
Judge Larry E Hansen Jr
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran UAGI ALCH URO1 Little Bit Kiara, April Fingerlos And Kenneth Fingerlos

Northern Breed Group Winners
Judge: Larry E Hansen Jr
1st) Akita, CH Moonlight's Incredible Journey

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 3 Entries
Judge Steven A Melgreen
Female Puppy BF BOB Marquis Ncwest Divas Fairytail, Natalie Nelson-lang
Adult Female CH Turnabout Kookaburra, Amy Turner
BHF RBF Turnabout Miss Moxie, Amy Turner
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Australian Shepherd, 8 Entries
Judge Steven A Melgreen
Jr. Male BM BOW BOB CH URO1 Spring Fever Step That Step, Joan Skinner
BHM RBM Outlaws Out For Blood, Sheree Sanchez
Jr. Female RBF Listed Entry
BHF BF CH Outlaws Crimson Moon, Sheree Sanchez
CH URO2 GRCH Outlaws Get A Wiggle On It, Daniel Nible, Mary Nible
RCH CH URO3 Outlaws Gonna Be Dangerous, Sheree Sanchez
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Listed Entry, Sharon Elkins, Lauren Nelson, Charlotte Trojanovich

Belgian Shepherd Dog, 6 Entries
Judge Steven A Melgreen
TERVUEREN
Jr. Male BMV BM BOW BOB CH Beowulf's Card Shark, Andrea Wojciechowski, Joe Wojciechowski, Trent Wojciechowski, Donna Locke
Adult Male RBMV RBM Beowulf's Poetic Heart, Alanna Tabuchi, Trent Wojciechowski
Female Puppy BFV BF Tica Garden Party, Debbie Deuth, Linda Deuth
Adult Female RBFV RBF CH Tica Trillium, Linda Deuth, Debbie Deuth

Collie, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
CH BOB CH Wild Wind's One Step Closer, April Fingerlos

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
Adult Male Invalid Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran Invalid Entry

Shetland Sheepdog, 3 Entries
Judge Steven A Melgreen
Adult Male BM CH Cambridge Commander, Jennifer Anderson Bernard
Jr. Female BF BOW BOB CH Renegade Winds Worth The Wait, Jennifer Anderson Bernard
Int. Female RBF CH Windsong Bokee Count Them Up, Jennifer Bernard

Herding Dog Group Winners
Judge: Steven A Melgreen
1st) Australian Shepherd, CH URO1 Spring Fever Step That Step
2nd) Collie, CH Wild Wind's One Step Closer
3rd) Shetland Sheepdog, CH Renegade Winds Worth The Wait
4th) Min American Shepherd, Invalid Entry

Terriers

American Hairless Terrier, 5 Entries
Judge Steven A Melgreen
COATED
Female Puppy BFV BF BOW Pyxis So Zoomi, Kari L Jepson
HAIRLESS
Int. Male BMV BM Rizen Sun I Walk The Line, Cole Cunningham, Shana Bokelman
Jr. Female RBFV 'PR'Pentastars Spitfire, Linda Pocurull, Cathy Spears, Rachel Morris
Int. Female BFV RBF CH Rizen Sun I Was The One, Marnell Lowe, Shana Bokelman
GRCH BOB GRCH Whispermoon's Bellridge Utahgld, Kari Jepson
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP Bellridge's Love And Bullets, Kari L Jepson
NFP BP Bellridge's Imspotonherheartma, Shana Bokelman

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
BHM BM BOB CH Trailblazings Just Take Me On, Kristine Helgeson

Border Terrier, 3 Entries
Judge Steven A Melgreen
GRCH BOB RATN GRCH Jusutsus 4 The Red,white & Blue, Betty Mc Neil-scott, Bryon Scott
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 2 Entries
Male Veteran: Best Veteran NV NC RATM USR UFR CA GRCH Lndi's Zach's My Hero SPOT-ON, Betty J Mc Neil-scott Or Bryon L Scott

Miniature Bull Terrier, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
Jr. Male BM BOB Patronus Fifty Shades Of Magic, Cindy Lloyd
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Minotaur Purple Haze, Maryann Hark

Norwich Terrier, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Rat Terrier, 12 Entries
Judge Steven A Melgreen
MINIATURE
Female Puppy BFV BF RBF Listed Entry
Int. Female RBFV Listed Entry
STANDARD
Male Puppy BMV BM BOW BOB CH'PR'K2's He's Da Man @ Outlaw, Sheree Sanchez
Int. Male Listed Entry
RBMV 'PR'K2's Impact Guns Kari Jepson
CH Listed Entry
RCH GRCH'PR'Arkay Sgk Sumthin2tlkbout@glhl, Alma T Burns, Linda Meek
GRCH GRCH'PR'Surfari's Not Shaken Of K2, Tracey A Kallas, Balynda Brown, Shannon H Coleman
RBM 'PR'K2's Impact Guns Kari Jepson
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 4 Entries
NMP BP Listed Entry, Tracey A Kallas
NFP BP K2's Outlas Justice

Smooth Fox Terrier, 2 Entries
Judge Steven A Melgreen
Adult Male BM Broquel's Celtic Warrior, Rus Hall, Gracia Hall
Adult Female BF BOW BOB CH Broquel's Sparkle N Shine, Gracia Hall, Rus Hall

Terrier Group Winners
Judge: Steven A Melgreen
1st) Smooth Fox Terrier, CH Broquel's Sparkle N Shine
2nd) Norwich Terrier, Listed Entry
3rd) American Hairless Terrier, GRCH Whispermoon's Bellridge Utahgld
4th) Border Terrier, RATN GRCH Jusutsus 4 The Red,white & Blue

Companion Dogs

Dalmatian, 1 Entry
Judge Daryl J Turner
Int. Female BF BOB Listed Entry

Italian Greyhound, 8 Entries
Judge Daryl J Turner
Female Puppy RBF Diamondc La Mia Bella Dea, Cara Vandiver
Jr. Female BF Bethany Voici Love That Jazz, Valerie Mishek, Karen Haren
Int. Female Uwharrie's Appassionata, Valerie Mishek
CH CH Ankhu's Another Thing Comin', Serena Galloway, Gary Galloway
RCH CH Caras Hotcocoa New Yrs Resolution, Cara Vandiver
GRCH BOB GRCH Ankhu-anji's St Tiberious, Serena Galloway, Gary Galloway
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran GRCH Pineridge Anji's St Cecilia, Serena Galloway And Gary Galloway

Poodle, 2 Entries
Judge Daryl J Turner
MINIATURE
Female Puppy BFV BF BOB Listed Entry
RBFV Listed Entry

Schipperke, 1 Entry
Judge Daryl J Turner
GRCH BOB URO2 UCDX GRCH Intune Fizzs Full Metal Jacket, Melody A Mischel-stockton
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran UCD UAGI Dhs Raven Magic O'joy-z, Melody Stockton

Shih Tzu, 1 Entry
Judge Daryl J Turner
BHM BM BOB CH House Of Wu Make A Deal, Gay D Eckes

Companion Dog Group Winners
Judge: Daryl J Turner
1st) Italian Greyhound, GRCH Ankhu-anji's St Tiberious
2nd) Shih Tzu, CH House Of Wu Make A Deal
3rd) Poodle, Listed Entry
4th) Schipperke, URO2 UCDX GRCH Intune Fizzs Full Metal Jacket

TOTAL DOG QUALIFIERS
Belgian Shepherd Dog, CH Tica Trillium, Linda Deuth, Debbie Deuth
Schipperke, URO2 UCDX GRCH Intune Fizzs Full Metal Jacket, Melody A Mischel-stockton

BIS Akita, CH Moonlight's Incredible Journey, Pam Koch, Ken Koch
RBIS Italian Greyhound, GRCH Ankhu-anji's St Tiberious, Serena Galloway, Gary Galloway