▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: High Plains Kennel Club / Conformation - Friday, Show 1

November 18, 2016

Location: Castle Rock, Colorado

Guardian Dogs

Boxer, 1 Entry
Judge Amy Turner
CH BOB CH Shadigee's Justa Joyful Song, Kimberly Robertson

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Amy Turner
Female Puppy BF BOB Von Luka Doppler Effect, Elizabeth K Kamau, Nancy E Christensen

Great Dane, 2 Entries
Judge Amy Turner
BHM BM BOB Listed Entry
CH CH Voyager Daystar Valley Girl, Kathryn A Kudron

Great Pyrenees, 3 Entries
Judge Amy Turner
CH BOB CH Aquilon When Eagles Dare, Sandra E Mc Crady
GRCH GRCH Aquilon Calling On Angels, Sandra E Mc Crady

Mastiff, 1 Entry
Judge Amy Turner
Int. Female BF BOB Listed Entry

Newfoundland, 1 Entry
Judge Amy Turner
Int. Female BF BOB CH URO1 Bear N Mind Waltzes To Misty Mtn, Ronald Horn, Scarlett Horn

Perro De Presa Canario, 1 Entry
Judge Amy Turner
Male Puppy BM BOB Sirco De Cabeza Grande, Miranda Andress

Rottweiler, 4 Entries
Judge Amy Turner
Male Puppy BM BOW BOB Ironstone's Roll O' The Dice, Heidi Korpela
Jr. Male RBM Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry
Int. Female RBF Listed Entry

Saint Bernard, 1 Entry
Judge Amy Turner
CH BOB CH Whitewaters Deena D Of Voyager, Kathryn A Kudron

Guardian Dog Group Winners
Judge: Amy Turner
1st) Saint Bernard, CH Whitewaters Deena D Of Voyager
2nd) Newfoundland, CH URO1 Bear N Mind Waltzes To Misty Mtn
3rd) Great Dane, Listed Entry
4th) Perro De Presa Canario, Sirco De Cabeza Grande

Sighthounds & Pariah Dogs

Silken Windhound, 10 Entries
Judge Amy Turner
Jr. Male RBM 'PR'Clayborn's Apache Firedance, Christine Buhrdorf
BHM BM BOW BOB 'PR'Clayborn's Robin Of The Hood, Cathi Wester
Jr. Female RBF CH'PR'Aeracura Dare To Be Different, Christina Klahn And Michelle Smith
Int. Female BF 'PR'Gryffyn's Indian Summer Sky, Cathi Wester, Barbara A Deis
CH CH'PR'Clayborn's Flying Star's D'ankhu, Serena Galloway, Cathi Wester
RCH CH'PR'Kristull Chase The Wind Dna, Russell L Buhrdorf And Melissa J Pearce
GRCH GRCH'PR'Firebird's Lone Ranger Dna, Russell L Buhrdorf
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Whippet, 1 Entry
Judge Amy Turner
CH BOB CH Toccata In The Key Of C, Marta Zulauf, Keith Zulauf

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Amy Turner
1st) Silken Windhound, 'PR'Clayborn's Robin Of The Hood
2nd) Whippet, CH Toccata In The Key Of C

Gun Dogs

English Setter, 3 Entries
Judge Amy Turner
Adult Female BF Listed Entry
BHF RBF Listed Entry
CH BOB CH Gold Rush Party Crasher, Carol Byington, Sarah Murrell

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Amy Turner
Jr. Female BF BOB CH Shortales Truly The One, Sara Holloway

Portuguese Water Dog, 1 Entry
Judge Amy Turner
Adult Male BM BOB CH UCD Odyseas Reel Sailors Eat Spinach, Susan B Forman, Fred L Forman

Standard Poodle, 5 Entries
Judge Amy Turner
Jr. Male BM Windswept Baileys Irish Cream, Barbara Faulkner
CH CH Brienwoods Ray Of Light, Angela Morgan, Brad Morgan
RCH Listed Entry
GRCH BOB GRCH Brienwoods Leaptohighstandards, Sharlene Craig
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Prairiedogs' Country Dancer, Karen L Scopel

Standard Poodle M/C, 5 Entries
Judge Amy Turner
CH BOB URO1 GRCH Prairiedogs' Cnc Spot On Dancer, Midge A Tucker
RCH CH Wekay's Lightning In A Bottle, Kathryn Wilt
GRCH URO1 GRCH Cnc's Pride And Prejudice, Karen Scopel Or Jean Marie Robertson
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Prairiedogs' Country Dancer, Karen L Scopel

Wirehaired Point. Griffon, 1 Entry
Judge Amy Turner
Jr. Female BF BOB Snowbirds Skylarking At Canyon, Jen Cordero

Gun Dog Group Winners
Judge: Amy Turner
1st) Standard Poodle M/C, URO1 GRCH Prairiedogs' Cnc Spot On Dancer
2nd) English Setter, CH Gold Rush Party Crasher
3rd) Standard Poodle, GRCH Brienwoods Leaptohighstandards
4th) German Shorthaired Pntr, CH Shortales Truly The One

Northern Breeds

Akita, 1 Entry
Judge Sonja J Ostrom
Adult Female BF BOB CH Moonlight's Incredible Journey, Pam Koch, Ken Koch

Siberian Husky
Judge Sonja J Ostrom
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran UAGI ALCH URO1 Little Bit Kiara, April Fingerlos And Kenneth Fingerlos

Northern Breed Group Winners
Judge: Sonja J Ostrom
1st) Akita, CH Moonlight's Incredible Journey

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 1 Entry
Judge Sonja J Ostrom
Female Puppy BF BOB Marquis Ncwest Divas Fairytail, Natalie Nelson-lang

Australian Shepherd, 6 Entries
Judge Sonja J Ostrom
BHM BM Outlaws Out For Blood, Sheree Sanchez
Jr. Female RBF Listed Entry
BHF BF BOW BOB CH Outlaws Crimson Moon, Sheree Sanchez
CH CH URO3 Outlaws Gonna Be Dangerous, Sheree Sanchez
RCH CH Outlaws Blood Moon Of K2, Tracey A Kallas, Dean A Kallas

Belgian Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Sonja J Ostrom
TERVUEREN
Jr. Male BMV BM CH Beowulf's Card Shark, Andrea Wojciechowski, Joe Wojciechowski, Trent Wojciechowski, Donna Locke
Female Puppy RBFV RBF Tica Garden Party, Debbie Deuth, Linda Deuth
Adult Female BFV BF BOW BOB CH Tica Trillium, Linda Deuth, Debbie Deuth

Collie, 1 Entry
Judge Sonja J Ostrom
CH BOB CH Wild Wind's One Step Closer, April Fingerlos

German Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Sonja J Ostrom
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Sonja J Ostrom
Adult Male Invalid Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran Invalid Entry

Shetland Sheepdog, 3 Entries
Judge Sonja J Ostrom
Adult Male BM BOW BOB CH Cambridge Commander, Jennifer Anderson Bernard
Jr. Female BF CH Renegade Winds Worth The Wait, Jennifer Anderson Bernard
Int. Female RBF CH Windsong Bokee Count Them Up, Jennifer Bernard

Herding Dog Group Winners
Judge: Sonja J Ostrom
1st) Belgian Shepherd Dog, CH Tica Trillium
2nd) Australian Shepherd, CH Outlaws Crimson Moon
3rd) , Invalid Entry
4th) Collie, CH Wild Wind's One Step Closer

Terriers

American Hairless Terrier, 2 Entries
Judge Sonja J Ostrom
COATED
Female Puppy BFV BF Pyxis So Zoomi, Kari L Jepson
GRCH BOB GRCH Whispermoon's Bellridge Utahgld, Kari Jepson
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Bellridge's Love And Bullets, Kari L Jepson

Border Terrier, 3 Entries
Judge Sonja J Ostrom
GRCH BOB RATN GRCH Jusutsus 4 The Red,white & Blue, Betty Mc Neil-scott, Bryon Scott
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 2 Entries
Male Veteran: Best Veteran NV NC RATM USR UFR CA GRCH Lndi's Zach's My Hero SPOT-ON, Betty J Mc Neil-scott Or Bryon L Scott

Miniature Bull Terrier, 1 Entry
Judge Sonja J Ostrom
Jr. Male BM BOB Patronus Fifty Shades Of Magic, Cindy Lloyd
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Minotaur Purple Haze, Maryann Hark

Rat Terrier, 11 Entries
Judge Sonja J Ostrom
STANDARD
Male Puppy BMV BM BOW CH'PR'K2's He's Da Man @ Outlaw, Sheree Sanchez
Int. Male RBMV RBM Listed Entry
CH GRCH'PR'Surfari's Not Shaken Of K2, Tracey A Kallas, Balynda Brown, Shannon H Coleman
RCH Listed Entry
GRCH BOB GRCH'PR'Hdk K2's Shockwave @ Bellridge, Tracey A Kallas
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP K2's Outlaw Justice

Terrier Group Winners
Judge: Sonja J Ostrom
1st) Border Terrier, RATN GRCH Jusutsus 4 The Red,white & Blue
2nd) Rat Terrier, GRCH'PR'Hdk K2's Shockwave @ Bellridge
3rd) Miniature Bull Terrier, Patronus Fifty Shades Of Magic
4th) American Hairless Terrier, GRCH Whispermoon's Bellridge Utahgld

Companion Dogs

Dalmatian, 1 Entry
Judge Sonja J Ostrom
Int. Female BF BOB Listed Entry

Havanese, 2 Entries
Judge Sonja J Ostrom
Jr. Female BF BOB Wildflowers Morning Glory Rory, Laura A Burgess
RBF Listed Entry

Italian Greyhound, 8 Entries
Judge Sonja J Ostrom
BHM BM BOW CH Ankhu's Another Thing Comin', Serena Galloway, Gary Galloway
Female Puppy RBF Diamondc La Mia Bella Dea, Cara Vandiver
Jr. Female BF Bethany Voici Love That Jazz, Valerie Mishek, Karen Haren
Int. Female Uwharrie's Appassionata, Valerie Mishek
CH CH Uwharrie's Moonlight Sonata, Valerie Mishek
RCH CH Caras Hotcocoa New Yrs Resolution, Cara Vandiver
GRCH BOB GRCH Ankhu-anji's St Tiberious, Serena Galloway, Gary Galloway

Schipperke, 2 Entries
Judge Sonja J Ostrom
CH BOB CH Intune Esprezzo Martini, Melody Mischel-stockton
GRCH URO2 UCDX GRCH Intune Fizzs Full Metal Jacket, Melody A Mischel-stockton
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran UCD UAGI Dhs Raven Magic O'joy-z, Melody Stockton

Companion Dog Group Winners
Judge: Sonja J Ostrom
1st) Havanese, Wildflowers Morning Glory Rory
2nd) Italian Greyhound, GRCH Ankhu-anji's St Tiberious
3rd) Schipperke, CH Intune Esprezzo Martini
4th) Dalmatian, Listed Entry

BIS Silken Windhound, 'PR'Clayborn's Robin Of The Hood, Cathi Wester
RBIS Havanese, Wildflowers Morning Glory Rory, Laura A Burgess