Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Great Smoky Mountain Dog Club (10/11/2019) / Conformation - Saturday Show 2

October 12, 2019

Hosted By: Great Smoky Mountain Dog Club

Location: Athens, Tennessee

Guardian Dogs

Doberman Pinscher, 2 Entries
Judge Sonia Yearwood
CH BOB Listed Entry
GRCH UWP GRCH Coruscates Remember The Buster, Amanda Figueroa, Emily Landrum

Giant Schnauzer, 1 Entry
Judge Sonia Yearwood
CH BOB Listed Entry

Olde English Bulldogge, 2 Entries
Judge Sonia Yearwood
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Sonia Yearwood
1st) Giant Schnauzer, Listed Entry
2nd) Doberman Pinscher, Listed Entry
3rd) Olde English Bulldogge, Listed Entry

Scenthounds

American Leopard Hound, 1 Entry
Judge Sonia Yearwood
CH BOB CCH GRCH'PR'Thndrstrk Skin That Smoke Wagon, Haley Creasman, Effrem Creasman

Plott Hound, 1 Entry
Judge Sonia Yearwood
Jr. Female BF BOB 'PR'Swamp Briar's Miss B. Haven, Dee B Little, Alan B Little

Redbone Coonhound, 1 Entry
Judge Sonia Yearwood
CH Invalid Entry

Treeing Walker Coonhound, 3 Entries
Judge Sonia Yearwood
CH BOB CGRCH CH'PR'Second Winds Sexy In Silk, Beth Jenkins, Janis Hunter
RCH CCH GRCH'PR'All American Pumpkin Spice, Beth Jenkins

Scenthound Group Winners
Judge: Sonia Yearwood
1st) American Leopard Hound, CCH GRCH'PR'Thndrstrk Skin That Smoke Wagon
2nd) Redbone Coonhound, Invalid Entry
3rd) Treeing Walker Coonhound, CGRCH CH'PR'Second Winds Sexy In Silk
4th) Plott Hound, 'PR'Swamp Briar's Miss B. Haven

Gun Dogs

Brittany, 3 Entries
Judge Sonia Yearwood
GRCH BOB GRCH K Star Sparkle De Teddy B-best TAN, Mary Kathy Shannon

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Sonia Yearwood
GRCH BOB SGCH Vomharts Yellowrose Kc I Love U, Audrey Reed

Kooikerhondje, 1 Entry
Judge Sonia Yearwood
CH BOB CH Waterbound Braam Vd Goldengate, Gretchen Wetzel

Standard Poodle, 3 Entries
Judge Sonia Yearwood
Male Puppy BM CH Bearcove's Life's A Dance, Aleana Yocum
Adult Female BF BOW Listed Entry
GRCH BOB GRCH Teampinks Silly Milly SPOT, Lynda Dudley Britt

Standard Poodle M/C, 5 Entries
Judge Sonia Yearwood
Male Puppy BM Pearsonias Pintsized Prettyboy, Danielle Howard
GRCH BOB URO2 RGCH 1fc Leader Of The Year 2015 SPOT-ON, Kristy Jones
RBM 1fc Fighting Frenchman Kyla Sanders, Stan Sanders

Gun Dog Group Winners
Judge: Sonia Yearwood
1st) German Shorthaired Pntr, SGCH Vomharts Yellowrose Kc I Love U
2nd) Kooikerhondje, CH Waterbound Braam Vd Goldengate
3rd) Brittany, GRCH K Star Sparkle De Teddy B-best TAN
4th) Standard Poodle, GRCH Teampinks Silly Milly SPOT

Northern Breeds

Japanese Akita, 5 Entries
Judge Sonia Yearwood
Jr. Male BM BOW BOB CH Dairyuzan Go Hakufumy, Kevin Beebe
Jr. Female BF Densetsu No Sato Go Hakufumy, Kevin Beebe
CH Listed Entry
RCH URO1 UWPO VPA AP2 CH UWPCH A'lilium Mori No Kodomo SPOT, Taylor Jones

Siberian Husky, 3 Entries
Judge Sonia Yearwood
CH BOB CH Liberty's Between Two Worlds, Amber Hamilton
GRCH GRCH Freedom's Wish Upon A Star SPOT-ON, Amber Hamilton

Northern Breed Group Winners
Judge: Sonia Yearwood
1st) Siberian Husky, CH Liberty's Between Two Worlds
2nd) Japanese Akita, CH Dairyuzan Go Hakufumy

Herding Dogs

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Sonia Yearwood
MALINOIS
Adult Female BFV BF BOB Delazandra Von Haus Alptraum, Brittany Roberts

Berger Picard, 1 Entry
Judge Sonia Yearwood
Jr. Female BF BOB Toucha Ooh La La @ Rhythm Rock SPOT, Deborah Hodges

Border Collie, 2 Entries
Judge Sonia Yearwood
Adult Female BF BOB CH URO1 Chf Avatar Dont Tell Daddy SPOT-ON, Judy L Kinnie
CH CH Chf Avatar Flyin Solo SPOT-ON, Judy L Kinnie

German Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Sonia Yearwood
CH BOB CH Addicted To My Belladonna Vpk, Kimberly A Mc Grew

La Catahoula Leopard Dog, 2 Entries
Judge Sonia Yearwood
Male Puppy BM BOB Kaminsky's Rougaroux, Michael Kaminsky
Open Male RBM Listed Entry

Shetland Sheepdog, 2 Entries
Judge Sonia Yearwood
Female Puppy BF BOB CH Goodtimes Song Of Angels, Carolyn Ferch
Jr. Female RBF CH Northacre's Dancing With My Heart, Carolyn Ferch

White Shepherd, 3 Entries
Judge Sonia Yearwood
CH BOB GRCH Hall's Scarlett A One To Remember SPOT-ON, Cari Hall
RCH Invalid Entry

Herding Dog Group Winners
Judge: Sonia Yearwood
1st) Border Collie, CH URO1 Chf Avatar Dont Tell Daddy SPOT-ON
2nd) Berger Picard, Toucha Ooh La La @ Rhythm Rock SPOT
3rd) Shetland Sheepdog, CH Goodtimes Song Of Angels
4th) White Shepherd, GRCH Hall's Scarlett A One To Remember SPOT-ON

Terriers

American Pit Bull Terrier, 12 Entries
Judge Sonia Yearwood
Adult Male RBM AP VPN UWPCH'PR'Gotck's Jaded Gunslinger, Rachel Warner
BHM BM BOW Kayo's A Kind Of Magic, Maureen Corby
Female Puppy BF 'PR'Dawn's Jaded Savior, Rachel Warner
CH URO1 CH Kayo's Homegrown Hocus Pocus, Amy Watson, Kristina Browne, Laney Giddens
RCH CH Csb's Enuf Tennessee Whiskey, Luis Morales
GRCH BOB RGCH Kayo's Time Warp SPOT, Kristina Browne

Staffordshire Bullterrier, 1 Entry
Judge Sonia Yearwood
CH BOB Listed Entry

Teddy Roosevelt Terrier, 2 Entries
Judge Sonia Yearwood
Jr. Female BF 'PR'4shaw Beautiful Disaster @ark, Mary Bitzer
CH BOB CH'PR'Moonbeam's Blue Manchu, Mary Bitzer

Terrier Group Winners
Judge: Sonia Yearwood
1st) American Pit Bull Terrier, RGCH Kayo's Time Warp SPOT
2nd) Staffordshire Bullterrier, Listed Entry
3rd) Teddy Roosevelt Terrier, CH'PR'Moonbeam's Blue Manchu

Companion Dogs

American Bully, 2 Entries
Judge Sonia Yearwood
CH CH Csb's Thanos Of Titan, Luis Morales
GRCH BOB EGCH Fab Mighty Nitro, Lauren Rubio

French Bulldog, 1 Entry
Judge Sonia Yearwood
CH BOB Listed Entry

Poodle, 1 Entry
Judge Sonia Yearwood
MINIATURE
Male Puppy BMV BM BOB Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Sonia Yearwood
1st) American Bully, EGCH Fab Mighty Nitro
2nd) French Bulldog, Listed Entry
3rd) Poodle, Listed Entry

BIS German Shorthaired Pntr, SGCH Vomharts Yellowrose Kc I Love U, Audrey Reed
RBIS Border Collie, CH URO1 Chf Avatar Dont Tell Daddy SPOT-ON, Judy L Kinnie

View Event >