Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Maple Leaf Kennel Club (10/05/2019) / Conformation - Saturday Show 2

October 5, 2019

Hosted By: Maple Leaf Kennel Club

Location: Napanee

Guardian Dogs

Black Russian Terrier, 4 Entries
Judge Debra Florek
Male Puppy BM Listed Entry
Jr. Female RBF Barentsnight Precious Beauty, Tatiana Adams
Adult Female Barentsnight Nobel Class, Tatiana Adams
BHF BF BOW BOB Listed Entry

Central Asian Shepherddog, 3 Entries
Judge Debra Florek
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
RBF Listed Entry

Doberman Pinscher, 2 Entries
Judge Debra Florek
Open Male BM BOW BOB Listed Entry
Adult Female BF Listed Entry

Rottweiler, 2 Entries
Judge Debra Florek
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BF CH Vonwadges Just Do It, Roxanne Wadge

Guardian Dog Group Winners
Judge: Debra Florek
1st) Doberman Pinscher, Listed Entry
2nd) Rottweiler, Listed Entry
3rd) Central Asian Shepherddog, Listed Entry
4th) Black Russian Terrier, Listed Entry

Scenthounds

Dachshund, 1 Entry
Judge Debra Florek
STANDARD
Adult Male BMV BM BOB Listed Entry

Scenthound Group Winners
Judge: Debra Florek
1st) Dachshund, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Borzoi, 1 Entry
Judge Debra Florek
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Silken Windhound, 4 Entries
Judge Debra Florek
CH BOB CH'PR'Starfyre Shenanigans, Ruth Ann Miller, Jolene Hicks, Keith Hicks
RCH GRCH'PR'Astraeus Dockside Red, Lisa M Finlay, Robert Finlay
GRCH URO2 CT GRCH'PR'Starfyre Chrysocolla, Ruth Ann Miller, Jolene Hicks, Keith Hicks

Thai Ridgeback, 1 Entry
Judge Debra Florek
BHM BM BOB Kitchi Kanridges Rising Star, Melissa Cullen
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: CH Keats Heart Of Gold, Melissa A Cullen
Kitchi Kanridges Rising Star, Melissa Cullen

Whippet, 2 Entries
Judge Debra Florek
Adult Male BM Listed Entry
CH BOB Listed Entry

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Debra Florek
1st) Whippet, Listed Entry
2nd) Borzoi, Listed Entry
3rd) Thai Ridgeback, Kitchi Kanridges Rising Star
4th) Silken Windhound, CH'PR'Starfyre Shenanigans

Gun Dogs

Flat-Coated Retriever, 2 Entries
Judge Debra Florek
CH BOB UAGII EN EHD URO3 CH Rush's Q Up The Band, Annie Prange, Linda Brox
RCH UAGI EHD EN URO1 CH Rush's True Illusion, Linda Brox, Annie Prange
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: UAGII EN EHD URO3 CH Rush's Q Up The Band, Annie Prange, Linda Brox
UAGI EHD EN URO1 CH Rush's True Illusion, Linda Brox, Annie Prange

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Debra Florek
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Standard Poodle, 1 Entry
Judge Debra Florek
Female Puppy BF BOB Bloom's Dark Bubbly, Dorthy Fallis
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Cantope's Holier Than Thou, Diane Welsh

Gun Dog Group Winners
Judge: Debra Florek
1st) Flat-Coated Retriever, UAGII EN EHD URO3 CH Rush's Q Up The Band
2nd) Standard Poodle, Bloom's Dark Bubbly
3rd) German Shorthaired Pntr, Listed Entry

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 2 Entries
Judge Debra Florek
STANDARD
Jr. Male BMV BM CH'PR'Taylak Sound Of Hope's Gable, June L Demers
GRCH BOB AI USA UFA GRCH AC PTE URO1'PR'Taylak Straight On Til Morning SPOT, Jessica King

Japanese Akita, 1 Entry
Judge Debra Florek
Open Male BM BOB Megapolis Style Fugaku, Jessie Deschamps

Samoyed, 1 Entry
Judge Debra Florek
BHM BM BOB Roka's Rock 'n Roll Rhythm, Gail D Harington, Charles R Harington

Shiba, 2 Entries
Judge Debra Florek
Open Male BM BOB CH Wolfrivers Taiho Koki, Carol Kuder, Kristine Brown
RBM Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Debra Florek
1st) Alaskan Klee Kai, AI USA UFA GRCH AC PTE URO1'PR'Taylak Straight On Til Morning SPOT
2nd) Shiba, CH Wolfrivers Taiho Koki
3rd) Japanese Akita, Megapolis Style Fugaku
4th) Samoyed, Roka's Rock 'n Roll Rhythm

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Debra Florek
CH BOB URO1 CH Novacoast Believe In Magic, Danielle Mathias

German Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Debra Florek
Male Puppy RBM Listed Entry
Open Male BM BOW BOB Hellwiggs To Hot To B Reckless, Sherri L Horton
Adult Female BF Alisvut Von Bendida, Lea Wouters
CH PTN CH Tali Du Domaine, Suzie Dufour
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Sourcenoire Never Give Up Nyx, Suzie Dufour

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Debra Florek
Jr. Female BF BOB Milldamcreeks Fw Mustang Sally, Norma More

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Debra Florek
Adult Female BF BOB CH Glencastle Limestone Lady, Linda Smith

Herding Dog Group Winners
Judge: Debra Florek
1st) Australian Shepherd, URO1 CH Novacoast Believe In Magic
2nd) Shetland Sheepdog, CH Glencastle Limestone Lady
3rd) Min American Shepherd, Milldamcreeks Fw Mustang Sally
4th) German Shepherd Dog, Hellwiggs To Hot To B Reckless

Terriers

Airedale Terrier, 1 Entry
Judge Debra Florek
Jr. Female BF BOB Listed Entry

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge Debra Florek
HAIRLESS
Female Puppy BFV BF BOB 'PR'Super Nova Dell'universo, Maggy Grenon

Miniature Bull Terrier, 1 Entry
Judge Debra Florek
Adult Male BM BOB NC PTA CH Axelbelle Zdenek Archi The Red, Gail Armstrong

Rat Terrier, 1 Entry
Judge Debra Florek
STANDARD
Jr. Female BFV BF BOB CH PTN Andado's Perfect Shot, Margaret Dancy

Terrier Group Winners
Judge: Debra Florek
1st) Airedale Terrier, Listed Entry
2nd) Rat Terrier, CH PTN Andado's Perfect Shot
3rd) Miniature Bull Terrier, NC PTA CH Axelbelle Zdenek Archi The Red
4th) American Hairless Terrier, 'PR'Super Nova Dell'universo

Companion Dogs

Biewer Terrier, 2 Entries
Judge Debra Florek
Male Puppy BM Listed Entry
BHF BF BOW BOB Listed Entry

Coton De Tulear, 3 Entries
Judge Debra Florek
Male Puppy BM BOB Listed Entry
RBM Listed Entry

Papillon, 1 Entry
Judge Debra Florek
Female Puppy BF BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Poodle, 2 Entries
Judge Debra Florek
TOY
Male Puppy BMV BM BOB Listed Entry

Poodle M/C, 1 Entry
Judge Debra Florek
MINIATURE
Female Puppy BFV BF BOB Listed Entry

Pug, 1 Entry
Judge Debra Florek
BHF BF BOB Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Debra Florek
1st) Papillon, Listed Entry
2nd) Coton De Tulear, Listed Entry
3rd) Biewer Terrier, Listed Entry
4th) Poodle, Listed Entry

TOTAL DOG QUALIFIERS
ALASKAN KLEE KAI, AI USA UFA GRCH AC PTE URO1'PR'Taylak Straight On Til Morning SPOT, Jessica King

BIS Doberman Pinscher, Listed Entry
RBIS Alaskan Klee Kai, AI USA UFA GRCH AC PTE URO1'PR'Taylak Straight On Til Morning SPOT, Jessica King

View Event >