Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Bay Area Regional Kennel Club (09/28/2019) / Conformation - Saturday, Show 1

September 28, 2019

Hosted By: Bay Area Regional Kennel Club

Location: Corunna, Michigan

Guardian Dogs

Bullmastiff, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
CH BOB CH Gridiron's Elit Playmaker, Terry Blount
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Leonberger, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
CH BOB CH Tsavo's Just Kevin, Rachel A White, Fred White

Guardian Dog Group Winners
Judge: Pamela A Moore
1st) Leonberger, CH Tsavo's Just Kevin
2nd) Bullmastiff, CH Gridiron's Elit Playmaker

Scenthounds

American Foxhound, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Basset Fauve De Bretagne, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
CH BOB AC NI PTS CH Sverdrups Seymour, Char Williams

Otterhound, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
CH BOB CH Riverrun Sowright For Oheavens, Katelynn Wright

Redbone Coonhound, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
CH BOB CH CCH'PR'Wickeds Country Strong Bam Bam, Bonnie Snider

Scenthound Group Winners
Judge: Pamela A Moore
1st) Otterhound, CH Riverrun Sowright For Oheavens
2nd) Basset Fauve De Bretagne, AC NI PTS CH Sverdrups Seymour
3rd) American Foxhound, Listed Entry
4th) Redbone Coonhound, CH CCH'PR'Wickeds Country Strong Bam Bam

Sighthounds & Pariah Dogs

Irish Wolfhound, 2 Entries
Judge Pamela A Moore
GRCH BOB GRCH Darom Mc De's Lord Larkin, Gail Morad

Rhodesian Ridgeback, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
Male Puppy BM BOB Luvakis Noble Guardian Of Kulla, Bonnie Otis

Silken Windhound, 3 Entries
Judge Pamela A Moore
Male Puppy BM BOW BOB 'PR'Melioris Audax, Echo Prafke-marson
Female Puppy BF 'PR'Clayborn Sunera Pretzel Bark, Kathryn Houghton
RBF 'PR'Melioris Ad Astra Echo Prafke-marson

Whippet, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
Jr. Male BM BOB CH Woods Runner One Last Time, Barbara Timm

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Pamela A Moore
1st) Irish Wolfhound, GRCH Darom Mc De's Lord Larkin
2nd) Whippet, CH Woods Runner One Last Time
3rd) Rhodesian Ridgeback, Luvakis Noble Guardian Of Kulla
4th) Silken Windhound, 'PR'Melioris Audax

Gun Dogs

Cocker Spaniel, 2 Entries
Judge Pamela A Moore
Male Puppy BM BOB CH Windstar N Shevans Contraband, Sherry L Forslund
CH CH Keto Gallant Rodeo Romeo, Kerry Leonard, Tom Plummer

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
GRCH BOB URO2 GRCH Dahlkes Remingtons Time To Shine, Abbie R Shaw

Golden Retriever, 3 Entries
Judge Pamela A Moore
Adult Male BM Designer Chief Of Justice, Sarah Farrer
Jr. Female BF BOW Designer Sierra Blu Mist, Barbara K Oosterink
CH BOB CH Windmere's Spirit Of A Storm, Jennifer Boucher

Standard Poodle, 7 Entries
Judge Pamela A Moore
Adult Male BM URO1 K-lar's Oscar De La Bijou SPOT-ON, Laura Turner
Female Puppy URO1 Ace's What Goes Around..., Rebecca Townsend, Jennifer Marenich
Open Female BF BOW Mozaic Unique Opportunity, Gina Wainiola
Adult Female RBF URO1 Rivers Edge Reason To Dream, Lina Wainiola
CH Listed Entry
RCH Listed Entry
GRCH BOB UROC GRCH Miyazaki's Secret Element SPOT, Tasha Grieser
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Perigueux Follow The Sun, Tasha Grieser, Frances Bluhm
NFP BP Perigueux Hollianna, Frances Bluhm

Standard Poodle M/C, 4 Entries
Judge Pamela A Moore
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
BHF BF Mozaic Unique Phenomenon, Gina Wainiola
CH CH Trademark Silverlining Mytyme, Kimberly Huling
GRCH GRCH Celtihearts Feather Of Dragonhaus SPOT, Kim Huling
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Perigueux Follow The Sun, Tasha Grieser, Frances Bluhm
NFP BP Perigueux Hollianna, Frances Bluhm

Gun Dog Group Winners
Judge: Pamela A Moore
1st) German Shorthaired Pntr, URO2 GRCH Dahlkes Remingtons Time To Shine
2nd) Standard Poodle M/C, Listed Entry
3rd) Standard Poodle, UROC GRCH Miyazaki's Secret Element SPOT
4th) Cocker Spaniel, CH Windstar N Shevans Contraband

Northern Breeds

Chinese Shar-Pei, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Hokkaido Entries
Judge Pamela A Moore
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Kiba

Kai, 2 Entries
Judge Pamela A Moore
Male Puppy BM Listed Entry
CH BOB Listed Entry

Norwegian Buhund, 2 Entries
Judge Pamela A Moore
CH BOB PTN CH Roseshadows Run'n Down A Dream, Christine Van Vleet
RCH CH Roseshadows Magicallifeofastar, Christa Kenyon, Ted Kenyon, Micaela Kenyon

Norwegian Elkhound, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
CH BOB NC PTS URO1 CH Kasa Its Kharmatic Of Foxboro SPOT-ON, Donna J Zaj

Samoyed, 2 Entries
Judge Pamela A Moore
GRCH BOB EGCH Oro Blanco Reina Del Universo, Jeffrey Liddicoat, Margarita Liddicoat
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Oro Blanco's Angel De Nieve, Jeff Liddicoat, Margarita Liddicoat

Northern Breed Group Winners
Judge: Pamela A Moore
1st) Chinese Shar-Pei, Listed Entry
2nd) Norwegian Elkhound, NC PTS URO1 CH Kasa Its Kharmatic Of Foxboro SPOT-ON
3rd) Samoyed, EGCH Oro Blanco Reina Del Universo
4th) Norwegian Buhund, PTN CH Roseshadows Run'n Down A Dream

Herding Dogs

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Pamela A Moore
CH CH Cheynats Bright Line @ Samilyn, Michelle Radloff, Lindsey Lund, Courtney Lund
GRCH BOB EGCH Bur Oak's Aim N' High, Patricia Marsh

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
CH BOB URO1 CH Uskollinen Blue Skies, Kristina Phillips

Border Collie Entries
Judge Pamela A Moore
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Jay
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran RATN URO2 ALGRCH Anadune Cool And Gentle River SPOT-ON, John Lewis

Collie Entries
Judge Pamela A Moore
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Sunny

Dutch Shepherd, 4 Entries
Judge Pamela A Moore
Jr. Female BF Listed Entry
CH BOB CH Cher Car's Lady Marmalade, Lori Webster
RCH URO1 CH Vdks Dustys 3rd Times A Charm, Debra Rojewski
GRCH UJJ URO1 UWP GRCH Von Der Kings J'ai Tes Six SPOT-ON, Sandy Williams

German Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Pamela A Moore
Adult Female BF Listed Entry
CH BOB CH Alta-tollhaus Telluride, Julie Richards
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP Cisco
NFP BP Teka

Icelandic Sheepdog, 2 Entries
Judge Pamela A Moore
Male Puppy BM BOB Listed Entry
GRCH GRCH Arcticridge Beretta, Randy Solomon, Brenda Solomon

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
Male Puppy BM BOB CH Keto's Broken Arrow, Thomas Plummer, Kerry Leonard

Pembroke Welsh Corgi, 2 Entries
Judge Pamela A Moore
Adult Female BF Windswept A Gentlemans Girl, Eran Stoutmeyer
CH BOB CH Duttons Branded Cowboy, Cheryl Smith, Lisa Gerlinger

Shetland Sheepdog, 6 Entries
Judge Pamela A Moore
Male Puppy RBM Listed Entry
Jr. Male Mariah's Sir Robert Of Sundown, Ann Mc Namara, Susan J Tarrant
Adult Male BM CH Mariahs Beam Me Up From Piaffe, Susan J Tarrant
Jr. Female RBF Mariah's Quellesupreezofpiaffe, Susan J Tarrant
Adult Female BF BOW Grandgables She's So Mystic, Linda Chilson, Donald Chilson, Jane Mc Manus
GRCH BOB GRCH Shandy's Phantom Menace, Patricia L O'dell, Linda Chilson

White Shepherd, 2 Entries
Judge Pamela A Moore
CH UJJ CH Rambo Izbb Of Serenity SPOT, Misuzu Lee
GRCH BOB URO1 NBOB EGCH White Star's Victorious Nero SPOT-ON, Elexis Merlino, Cynthia L Goss

Herding Dog Group Winners
Judge: Pamela A Moore
1st) Dutch Shepherd, CH Cher Car's Lady Marmalade
2nd) Australian Shepherd, EGCH Bur Oak's Aim N' High
3rd) White Shepherd, URO1 NBOB EGCH White Star's Victorious Nero SPOT-ON
4th) Belgian Shepherd Dog, URO1 CH Uskollinen Blue Skies

Terriers

Border Terrier, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
CH BOB AI PTS AC CH Lyrical's Stake And Shake, Ann M Toman, Amy Moore

Soft-Coat Wheaten Terrier, 3 Entries
Judge Pamela A Moore
Jr. Male BM BOW BOB CH NC NI PTE Bon Aquarel Give A Hand, Karli Mueller
Adult Female BF Hobel Kennally Funny Girl, Patricia M Morton
RBF Hobel Its Only Make Believe Patricia M Morton

Staffordshire Bullterrier, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
CH BOB AI NN PTE MC CH Devils And Fairies T-rex By Bs, Linda Ringle

Terrier Group Winners
Judge: Pamela A Moore
1st) Border Terrier, AI PTS AC CH Lyrical's Stake And Shake
2nd) Staffordshire Bullterrier, AI NN PTE MC CH Devils And Fairies T-rex By Bs
3rd) Soft-Coat Wheaten Terrier, CH NC NI PTE Bon Aquarel Give A Hand

Companion Dogs

Affenpinscher, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
CH BOB CH Bucky Barnes V. Tani Kazari, C Hope Avon

American Bully, 3 Entries
Judge Pamela A Moore
Male Puppy BM CH Bab Doc Holiday, Kiley Riddle, Oliver Riddle
Female Puppy BF BOW BOB Bab Harper Valley Pta, Oliver Riddle, Kiley Riddle
RBM Listed Entry

Biewer Terrier, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
GRCH BOB URO1 PTN GRCH Dzina Gloris SPOT-ON, Jennifer Chamberlain, Jonathan Hale

Chihuahua, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
CH BOB CH Kings Fashonista, Kimberly Bling

Chinese Crested, 3 Entries
Judge Pamela A Moore
Male Puppy BM Listed Entry
CH Listed Entry
GRCH BOB GRCH Pardon Me, Jane Ward

French Bulldog, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
GRCH BOB URO1 GRCH Amadeus De La Bombonetti SPOT-ON, Cheryl Smith

Poodle, 2 Entries
Judge Pamela A Moore
CH BOB CH Ritzy's Solid As A Rock, Cynthia Ratz
GRCH GRCH De Ray's Sampson, Cynthia Ratz

Companion Dog Group Winners
Judge: Pamela A Moore
1st) French Bulldog, URO1 GRCH Amadeus De La Bombonetti SPOT-ON
2nd) Chinese Crested, GRCH Pardon Me
3rd) Affenpinscher, CH Bucky Barnes V. Tani Kazari
4th) Biewer Terrier, URO1 PTN GRCH Dzina Gloris SPOT-ON

TOTAL DOG QUALIFIERS
GERMAN SHORTHAIRED PNTR, URO2 GRCH Dahlkes Remingtons Time To Shine, Abbie R Shaw
STANDARD POODLE, UROC GRCH Miyazaki's Secret Element SPOT, Tasha Grieser

BIS French Bulldog, URO1 GRCH Amadeus De La Bombonetti SPOT-ON, Cheryl Smith
RBIS Dutch Shepherd, CH Cher Car's Lady Marmalade, Lori Webster

View Event >