Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: American Eskimo Dog Club Of New England (09/28/2019) / Conformation - Saturday, Show 2

September 28, 2019

Hosted By: American Eskimo Dog Club Of New England

Location: Westfield, Massachusetts

Guardian Dogs

Great Pyrenees, 3 Entries
Judge Betty Umberto-wells
CH CH Trescb Son Of The Mountain King, Darlene James
RCH CH Pyrless Pyradigm Poetrynmotion, Catherine Straiton
GRCH BOB GRCH Pyradigm Uaint Seen Nothin Yet, Catherine Straiton

Hovawart, 1 Entry
Judge Betty Umberto-wells
Jr. Female BF BOB Quaskiya V Wintersteinerhofgarten, Melissa Roberts

Mastiff, 1 Entry
Judge Betty Umberto-wells
CH BOB CH Deez Hold On To Your Knickerz Mb, Terry Thurrott

Rottweiler, 4 Entries
Judge Betty Umberto-wells
Jr. Male BM BOB CH Misztichol's Ares Bold Warrior SPOT-ON, Diane M Cohn
CH CH Graham Vom Rabenbucht SPOT-ON, Kelly Hall-daigneault
RCH CH Hazardous Hijinx V. Rabenbucht SPOT, Elena Black

Saint Bernard, 1 Entry
Judge Betty Umberto-wells
CH BOB CH Royaltys Totaleclipse Of My Heart, Catherine Figueroa

Guardian Dog Group Winners
Judge: Betty Umberto-wells
1st) Great Pyrenees, GRCH Pyradigm Uaint Seen Nothin Yet
2nd) Saint Bernard, CH Royaltys Totaleclipse Of My Heart
3rd) Mastiff, CH Deez Hold On To Your Knickerz Mb
4th) Hovawart, Quaskiya V Wintersteinerhofgarten

Scenthounds

Dachshund, 2 Entries
Judge Lynette Rutz
MINIATURE
Jr. Female BFV BF BOB Norden Liht Empire Of Passion, Sue Paradis
CH CH Norden Liht Basic Instinct, Sue Paradis

Scenthound Group Winners
Judge: Lynette Rutz
1st) Dachshund, Norden Liht Empire Of Passion

Gun Dogs

Field Spaniel, 1 Entry
Judge Lynette Rutz
GRCH BOB CH RGCH Killara A Dark & Stormy Nite, Lori Carver, Dorothy O'neil, Karen Balinski

German Shorthaired Pntr, 4 Entries
Judge Lynette Rutz
Adult Male BM Listed Entry
Open Female BF BOW Listed Entry
Adult Female RBF Yeah Why Not, Anna Quinn
CH BOB URO1 CH Windheimnhideaways Home Brewed, Denise A Avery, James D Avery

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Lynette Rutz
BHF BF BOB CH UCD Triplecreek's Clairely Kizmet, Shelly Truskauskas

Standard Poodle, 1 Entry
Judge Lynette Rutz
Adult Female BF BOB Listed Entry

Standard Poodle M/C, 3 Entries
Judge Lynette Rutz
Jr. Male BM BOW BOB CH Ssp's Koenraad The Brave, Katrina Schoelier
Adult Female BF Listed Entry
RBF Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Lynette Rutz
1st) Field Spaniel, CH RGCH Killara A Dark & Stormy Nite
2nd) German Shorthaired Pntr, URO1 CH Windheimnhideaways Home Brewed
3rd) Golden Retriever, CH UCD Triplecreek's Clairely Kizmet
4th) Standard Poodle, Listed Entry

Northern Breeds

American Eskimo, 6 Entries
Judge Betty Umberto-wells
MINIATURE
Male Puppy BMV BM CH Stardust License To Thrill, Keira Marie Nguyen, Truong Xuan Nguyen
CH BOB GRCH'PR'Trinity's Teddy Bear Of Love, Judy Lobb
RCH GRCH'PR'Snow Fox's Merry Tempest, Katherine Smith, Camille Gagnon
GRCH URO2 GRCH'PR'Crystal Tyme Warp In Space@nl SPOT-ON, Donna Blews-pappas

Karelian Bear Dog, 1 Entry
Judge Betty Umberto-wells
Open Female BF BOB Bear Country's Louhi Kuparivuori, Alli Mc Keen

Samoyed, 5 Entries
Judge Betty Umberto-wells
Open Male BM Listed Entry
CH CH Polar Mist Beyond The Veil, Beth Ortensi
RCH CH Skilo Bears Tess, Lucy M Gearty
GRCH BOB GRCH White Magic's Dream Catcher, Darlene James

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Betty Umberto-wells
BHF BF BOB Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Betty Umberto-wells
1st) Karelian Bear Dog, Bear Country's Louhi Kuparivuori
2nd) Siberian Husky, Listed Entry
3rd) Samoyed, GRCH White Magic's Dream Catcher
4th) American Eskimo, GRCH'PR'Trinity's Teddy Bear Of Love

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Lynette Rutz
BHM BM BOB Bard's Bestseller, Lindsey Serafini

Belgian Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Lynette Rutz
TERVUEREN
Adult Female BFV BF BOB CH Delorean De Mon Plaisir, Gail Mc Laughlin
CH CH Sumerwynds Ringwraith, Maureen Okeeffe

Briard, 2 Entries
Judge Lynette Rutz
CH BOB CH Snoaire Molotov Cocktail, Marsha Clamp, Elizabeth La Rue, Kevin La Rue
RCH CH Castle's Night Lights, Kathleen Almy

Cardigan Welsh Corgi, 4 Entries
Judge Lynette Rutz
Adult Male BM Listed Entry
Adult Female BF BOW Listed Entry
GRCH BOB GRCH URO2 Suncliffe Winddancer Camden, Beverly B Reid

Collie, 2 Entries
Judge Lynette Rutz
ROUGH
Jr. Female BFV BF Lynchris Constellation, Miriam Graham
SMOOTH
Adult Male BMV BM BOW BOB CH Nirvanas Sunshines Ghost Rider, Ann Marie Ely

Pembroke Welsh Corgi, 4 Entries
Judge Lynette Rutz
Male Puppy RBM CH Benevers Smoke On The Water, Carol Kasabian
BHM BM BOB CH Benever Smoke Gets In Ur Eyes, Carol Kasabian
CH GRCH Benever's Cheating Heart, Carol Kasabian
GRCH GRCH Benevers Like Father Like Son, Carol Kasabian

Shetland Sheepdog, 5 Entries
Judge Lynette Rutz
Male Puppy BM Camelots Golden Opportunity, Kevyn Michael Thomas
Jr. Female BF BOW Listed Entry
CH BOB URO1 CH Belmark Angel In Disguise, Linda Mendenhall
RCH CH Narnia Night Traces, Onnaka Dudley

White Shepherd, 3 Entries
Judge Lynette Rutz
Female Puppy BF Listed Entry
CH CH Dolce Lumi Di Grande Inverno, Venera Grasso
GRCH BOB GRCH Foxhunt Luv-u-more Of Majestic, Venera Grasso

Herding Dog Group Winners
Judge: Lynette Rutz
1st) Cardigan Welsh Corgi, GRCH URO2 Suncliffe Winddancer Camden
2nd) White Shepherd, GRCH Foxhunt Luv-u-more Of Majestic
3rd) Australian Shepherd, Bard's Bestseller
4th) Briard, CH Snoaire Molotov Cocktail

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge Betty Umberto-wells
HAIRLESS
Male Puppy BMV BM BOB CH Stoney Brooks Top Gun, Hailey Gillotti

American Pit Bull Terrier, 4 Entries
Judge Betty Umberto-wells
CH BOB CH Carter's Sixth Sense Aspen, David Carter, Amy Carter
GRCH UWPO AP3 VPA UWPCHX EGCH'PR'Bossi's Colby Guinness Stout, Belynda Crick Flynn, Anthony J Flynn

Jack Russell Terrier, 1 Entry
Judge Betty Umberto-wells
GRCH BOB GRCH High Meadow Place Your Bet, Tamelea R Lopes, Kasie Jo Lopes

Toy Fox Terrier, 1 Entry
Judge Betty Umberto-wells
CH BOB CH Araweyr Dixigal Hearts On Fire, Pamela Liddy, Robert Liddy

Terrier Group Winners
Judge: Betty Umberto-wells
1st) American Hairless Terrier, CH Stoney Brooks Top Gun
2nd) Jack Russell Terrier, GRCH High Meadow Place Your Bet
3rd) American Pit Bull Terrier, CH Carter's Sixth Sense Aspen
4th) Toy Fox Terrier, CH Araweyr Dixigal Hearts On Fire

Companion Dogs

Boston Terrier, 2 Entries
Judge Lynette Rutz
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Brussels Griffon, 1 Entry
Judge Lynette Rutz
CH BOB CH Tallulah's Celtic Classic, Gary Lipstreu

Chinese Crested, 1 Entry
Judge Lynette Rutz
CH BOB CH Snoaire's Aint She Sweet, Marsha Clamp

English Bulldog, 1 Entry
Judge Lynette Rutz
Female Puppy BF BOB Listed Entry

French Bulldog, 1 Entry
Judge Lynette Rutz
CH BOB Listed Entry

Havanese, 1 Entry
Judge Lynette Rutz
CH BOB CH URO1 Whimsical's Live On Fremont St, Jeanne M Gabrish

Tibetan Terrier, 2 Entries
Judge Lynette Rutz
Open Male BM BOW BOB Listed Entry
Adult Female BF Salishan Heartbeat Bhaledart, Joyce Lak, Susan Carr

Companion Dog Group Winners
Judge: Lynette Rutz
1st) Havanese, CH URO1 Whimsical's Live On Fremont St
2nd) Tibetan Terrier, Listed Entry
3rd) Chinese Crested, CH Snoaire's Aint She Sweet
4th) Boston Terrier, Listed Entry

BIS Karelian Bear Dog, Bear Country's Louhi Kuparivuori, Alli Mc Keen
RBIS Field Spaniel, CH RGCH Killara A Dark & Stormy Nite, Lori Carver, Dorothy O'neil, Karen Balinski

View Event >